Sari la conținut
Tornada

BMW X3 vs Tiguan vs ...ce ați alege?

Postări Recomandate

Mă tot bate gândul să cumpăr o mașină SH, un SUV de dimensiuni reduse de genul BMW X3, Tiguan, Ford Kuga, Qashqai, Rav4, etc.

Observ că în bugetul avut adică intre 8k și 12k euro, niciun cent in plus mă încadrez la mașini "născute" prin 2008 - 2011 cu un număr uneori impresionant de km, dar asta este.

Modul de utilizare este mixt, oraș, dar destul de mult și în afară, mai puțin relevant aspectul ăsta.

Mie îmi plac primele 3 menționate mai sus, dar...bmw-ul are probleme cu fiabilitatea (oare și alte probleme cunoscute?); Tiguan-ul e un compromis bun, dar nu știu multe despre mașina asta; Kuga arată bine pe afară și are multe opțiuni în niște bani pe care la alte modele nu le găsești! Qashqai ma atrage și nu prea, la fel Rav4.

Voi ce ziceți?

» Post actualizat in 27 Jul 2018 01:18

Edit:

Am uitat să spun că e musai să fie cu cutie automată!

Dacă are și plafon panoramic, e.....la favorite! :D

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Postat (editat)

De ce "numar impresionant de km"? Aaaa, poate pt ca te zgarcesti sa platesti o masina buna si alegi 200k+++km si apoi te plangi pe forumuri ca e prost modelul... Uite, eu am 2009 si abia anul asta a sarit de 100.000km dar cand am cumparat masina am platit-o peste pretul pietei.

X3 clar, la masinile cu un nr decent de km si cu intretinerea corespunzatoare nu sunt probleme de fiabilitate. Distributia se schimba din 150 in 150 de mii la motoarele n47, cost undeva la 3.000lei si aia e. Sunt niste motoare extrem de fiabile si economice.

Editat de Error

Partajează acest post

Link spre post

Daaa, si daca e n47A poti primi bonus si niste fisuri pe cilindri...

Partajează acest post

Link spre post

eu zic ca mai bine iei un Duster nou decat sa te legi la cap cu o gioarsa de bmw :)

As fi curios dc iti doresti un SUV

Partajează acest post

Link spre post

Pt "siguranta", prestanta sau pt a privi de sus la altii :P Prafsterul nu prea se incadreaza.

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

Mazda nu iti place? la 12k iti gasesti CX5. Motorizari bune si economice si are multe dotarile standard, arata bine :)
Zic ca e o optiune de luat in calcul.

Bafta!

Partajează acest post

Link spre post

In vest rar vezi cosmelii de astea, oameni care au situatii bune au masini normale, foarte multi din clasa mica, hibride.

In Est este invers, nu avem un loc de parcare, stam la etajul 8 dar n.ai loc de gipuri.

Ps: Nu ma luati in serios, sunt doar ofticat ca nu.mi permit sa iau asa ceva.

Partajează acest post

Link spre post

In vest rar vezi cosmelii de astea, oameni care au situatii bune au masini normale, foarte multi din clasa mica, hibride.

In Est este invers, nu avem un loc de parcare, stam la etajul 8 dar n.ai loc de gipuri.

Laic! ;)

Partajează acest post

Link spre post

eu zic sa iei cu parbriz panoramic de musai.... sa stai cu asa ceva unde nu iti ajung stergatoarele:

bird-poop.jpg

garantat vomiti in gura tot drumul....

Partajează acest post

Link spre post

Honda CRV?

Partajează acest post

Link spre post

Salutari,

Am condus acum cativa ani un Tiguan (diesel si fara cutie automata). Personal am ramas impresionat de masina, in primul rand datorita elasticitatii motorului si faptului ca zgomotul motorului nu se aude in habitaclu ( ma refer la viteze de pana la 140 km/h). Spun asta facand o comparatie cu Toyota Rav 4, in care chiar si stand pe loc, aveam impresia ca sunt intr-un tractor, zgomotul motorului fiind deranjant. Despre restul masinilor enumerate de tine nu stiu mare lucru. Asa cum spunea cineva mai sus, cred ca o optiune este si Mazda, daca se incadreaza in bugetul tau si iti place.

Bafta.

Partajează acest post

Link spre post

Arunca un ochi si la XC60.

E mai mare decat ce ai enumerat tu si se incadreaza in bugetul tau

Partajează acest post

Link spre post

BMW, dar ar trebui sa te pregatesti si de costuri de intretinere mai mari. Tiguanul daca vrei sa scapi mai ieftin. Ford in nici un caz din cauza pb de fiabilitate. RAV ar fi alegerea rationala pentru ca sunt fiabile. Sau ai putea sa te orientezi spre un SUV(uletz) din clasa economica de genul Suzuki VItara, Hyundai ix35

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Nissan X-Trail pe benzina, asta daca nu faci km f multi. Consuma o idee mai mult, dar motorul e destul de ok.

Ca si alternativa la ce s-a mai zis, mai este Skoda Yeti.

Hyundai IX35 a avut nevasta-mea de la munca. 4x4 permanent, dotari destule, vreo 180CP, dar masina consuma destul de mult. Pe mine nu m-a dat pe spate, iar spatiul nu mi se parea impresionant.

Iar ca opinie personala, eu as alege un break din clasa medie, de. ex. o Toyota Avensis break. in 12.000 E o gasesti calumea, multe dotari, motoarele pe benzina sunt f fiabile si spatiul este arhisufifient pt o famile.

Editat de Metal Heart

Partajează acest post

Link spre post

Eu mi-as lua o Dacia DUSTER... este cu mult peste concurenta la capitolul 4X4...

Partajează acest post

Link spre post

RAV4. Apoi Quash... In 8 ani si 250000km nu am bagat niciun ban in el. Apoi...ca la orice renault...incep problemele.

Partajează acest post

Link spre post

Iti recomanda Honda CRV 2.0 benzina,detin modelul din 2009,si sunt foarte multumit de ea,costurile de intretinere nu sunt asa mari ca la BMW(ca sa iti faci o idee, anterior am avut seat leon 1.6 benzina iar la intretinere si piese nu este aproape nici o diferenta),o revizie ulei+filtre te ajunge 200-250 lei.a mea e pe GPL,cu 100 lei(atat incape in rezervor) fac 250-280 km in oras si aprope 400 inafara...distributia e pe lant ai se schimba la 500k km....

Partajează acest post

Link spre post

o mașină SH, un SUV de dimensiuni reduse de genul BMW X3, Tiguan, Ford Kuga, Qashqai, Rav4, etc.

Observ că în bugetul avut adică intre 8k și 12k euro, niciun cent in plus mă încadrez la mașini "născute" prin 2008 - 2011 cu un număr uneori impresionant de km, dar asta este.

Din cele enumerate de tine, personal vad doua variante. Cea de buget, ales cu capul, echilibrata in toate cele si costuri ok de intretinere, Tiguanul.

Altfel m-as orienta catre un Audi Q5 :D

Legat de nr impresionant e km, cred ca mai bine mai ajustezi putin bugetul. Decat sa ii dai dupa pe la service-uri, mai bine ii dai inainte ;)

Bafta !

Partajează acest post

Link spre post

Vitara 4x4 (allgrip) este 15200eur nou si cu TVA inclus.

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Mă tot bate gândul să cumpăr o mașină SH, un SUV de dimensiuni reduse de genul BMW X3, Tiguan, Ford Kuga, Qashqai, Rav4, etc.

Modul de utilizare este mixt, oraș, dar destul de mult și în afară, mai puțin relevant aspectul ăsta.

Mie îmi plac primele 3 menționate mai sus, dar...bmw-ul are probleme cu fiabilitatea (oare și alte probleme cunoscute?); Tiguan-ul e un compromis bun, dar nu știu multe despre mașina asta; Kuga arată bine pe afară și are multe opțiuni în niște bani pe care la alte modele nu le găsești! Qashqai ma atrage și nu prea, la fel Rav4.

Voi ce ziceți?

» Post actualizat in 27 Jul 2018 01:18

Edit:

Am uitat să spun că e musai să fie cu cutie automată!

Dacă are și plafon panoramic, e.....la favorite! :D

Nu ma bag sa laud vreunul dintre fiare. Alegerea va fi strict subiectiva. Nu cred eu ca o sa iei o masina urata doar pentru ca este fiabila ...

Modul de utilizare este important in privinta motorizarii. In opinia mea daca ai +80% in oras, pe distante scurte este preferabil un motor cu benzina, daca insa mergi +80% in afara, distante lungi, s-ar putea sa fie mai eficient un diesel (depinde de nr. de km).

Referitor la cutia automata trebuie sa ai grija ce model alegi. Masinile mai vechi aveau cutie hidramata. Greu de ucis. Cele cu ambreiaj dublu uscat DSG nu au fost pasiunea mea. Acuma inteleg ca s-a renuntat din fericire la ambreiajul uscat. Mai sunt si cele CVT (cu variatie continua) care la unii au avut probleme, la altii nu. Personal nu imi face cu ochiul.

Am mers acuma 3 zile cu un taxi Skoda Octavia break cu cutie automata. 4 ani cu 200.000 Km si cutia mergea foarte frumos.

Eu am preferat cutia hidramata asa cam am luat un fier din 2006. Si are si plafon panoramic desi nu tinem sa il am :).

Ce inseamna ''nr. impresionant de km''? De ex. nemtii isi iau masinile ca sa circule cu ele nu sa le tina in fata blocului lui l.u.v. ( Sa traiesti!). 150.000 sau 200.000 Km nu este ceva fabulos. Am un amic la o firma din Germania care are un Mecedes E cu care face naveta: 320.000 Km in 7 ani :). Iti dai seama ca masina asta adusa in RO nu ar avea mai mult de 100.000 Km.

Important este sa iti cumperi una intretinuta la service de marca si unde poti verifica istoricul masinii. Daca vanzatorul va fi de buna credinta iti va da VIN-ul fara probleme.

Editat de Silver Arrow

Partajează acest post

Link spre post

Provocare: cautati pe olx sau autovit, auto cu mai mult de 300kkm.

Samsarii sevesc ce doreste poporul....

Feru' meu a favut in UE, 138kkm in 1 an si 4 luni inainte sa vina in Ro.

Partajează acest post

Link spre post

stiu pe cineva care are un passat oct/noiembrie 2015, 210.000km, l-a adus din belgia

Partajează acest post

Link spre post

Provocare: cautati pe olx sau autovit, auto cu mai mult de 300kkm.

Astea sunt raritati. Se aduc doar pe comanda :crack:

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Băieți, îmi cer scuze că momentan răspund pe fugă, dar sunt un pic prins cu treburi. Tocmai din cauza asta am cerut un sfat aici, neavând timp să mă informez pe cât mi-aș fi dorit.

Mulțumesc pentru părerile voastre, în primul rând! O să intru mai târziu și o să încerc să îmi justific alegerile.

A apărut varianta unui x3 (ruda unui prieten, știți voi :D) deși nu căutam neapărat modelul ăsta. Data viitoare, pentru mine, o să țin cont de e multe păreri de aici căci sunt comune în mare parte cu ale mele. Acum sunt "forțat" de niște împrejurări să mă încadrez în cerințele menționate în primul post!

Trebuie să mă decid în câteva zile și vă spun ce și cum am făcut până la urmă!

Editat de Tornada

Partajează acest post

Link spre post

Eu cred ca intrebarea initiatorului a fost destul de clara. Vrea SUV-ulet! Degeaba veniti cu alte sugestii sau cu chestii pro/contra SUV. Daca aveti experienta cu aceste masini puteti sa il ajutati, altfel comentati aiurea. Diferenta dintre masinile premium si celelalte se simte :) asadar as alege Bmw-ul. X3-ul nu este un model sofisticat, asadar inafara de intretinerea care este mai scumpa, ai doar de castigat. Motorul 2.0 este destul de fiabil/articulatiile sanatoase daca nu exagerezi pe drumul rau. Alege ce iti place tie (macar sa bagi bani cu drag in ea : :hug: ), nici una nu este perfecta !

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.