Sari la conținut

Toba vs Hard Case


Postări Recomandate

"Logica" e legata de precizia masuratorii. Conteaza foarte mult pozitia senzorului (nu conteaza ca e narrow sau wide).

merci de info

(PAIR valves blocate?)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca asta este nivelul la care ma pozitionezi?

Sa logez un AFR cu un oxigen suplimentar oferit de PAIR valve?

Eu iti multumesc pentru "increderea" oferita.

Cu respect TNG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu am aflat cum influenteaza toba (care nu mai e de fapt evacuare, e doar un rezonator pe invers) AFR-ul dar e o poveste frumoasa.

Si acum aflu, stupefiat ca ar trebui sa am incredere in ce spui tu :D

 

Relax, iei prea usor lucrurile personal, cand lumea nu e de acord cu tine.

M-am lamurit cu masuratoarea. A fost doar o verificare pentru ca m-am amuzat cand ai spus despre toate "generatiile noi" :)

M-am lamurit si cu afr-ul. De fapt, nu prea.

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesar,eu mi-am spus parerea legata de acest subiect.

Nu am impus nicidata pe acest forum ca cineva trebuie sa tina cont de parerea mea,sau ca este cea adevarata. Utilizatori acestui forum au libertatea de a alege/citi si a face,ce cred ei ca este mai bine pentru ei, si ii ajuta in problema lor.

Ti-am respectat si opinia ta,si de aceea am raspuns la toate intrebarile pe care le-ai "ridicat la fileu"

Asa cum am spus, respect si sa fim sanatosi!

TNG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu am aflat cum influenteaza toba (care nu mai e de fapt evacuare, e doar un rezonator pe invers) AFR-ul dar e o poveste frumoasa.

Pai, cu o evacuare libera, gazele nu sunt evacuate mai repede si mai complet? Efectul scavenging? Si in cazul asta, nu patrunde o cantitate mai mare de aer in camera de ardere si asfel se modifica AFR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

De curand am achizitionat un Kawasaki Z1000SX echipat printre altele si cu tobe aftermarket Hurric Pro 2.

 

Toate bune si frumoase, pana cand am montat hard case-urile originale pe ea.

Tobele se termina la vreo 2mm de coltul case-urilor.

 

TLFzFkUl.jpg

GFOSZdIl.jpg

gbrW9fCl.jpg

OYbIzSvl.jpg

 

Dupa un drum de vreo 30 de minute, coltul case-ului se incinsese bine - nu atat cat sa nu pot pune mana pe el, dar oricum.

 

Intrebarea mea este: am ce sa-i fac, astfel incat la un drum lung sa nu risc sa se topeasca (sau mai rau)?

N-as vrea sa pun toba stock... e mare, grea si nu se aude la fel de frumos.

 

Multzam

Dacă Îti place să bricolezi, un scut termic din tabla de inox. Intre scut si case e delicat. Dacă folosești direct adeziv, trebuie sa fie compatibil cu plasticul cutiei. Cu inoxul găsești aproape orice epoxy.

Eu as încerca un laminat subțire de fibra de sticla și apoi lipit pe cutie.

Nu te îngrijora în privința caldurii. Temperatura pe scut nu va fi foarte mare (nu cred să crească peste 60-70) pentru ca nu ai o sursa fierbinte veritabila, ai debit de gaze. Încălzirea prin convectie e cam de 10 ori mai lentă decât prin radiatie.

» Post actualizat in 01 Aug 2018 14:40

Pai, cu o evacuare libera, gazele nu sunt evacuate mai repede si mai complet? Efectul scavenging? Si in cazul asta, nu patrunde o cantitate mai mare de aer in camera de ardere si asfel se modifica AFR?

Lucrurile sunt dinamice...

Golire, supra-umplere,valve overlapping si așa mai departe. Fără unda de soc efectul e fix pix. Și unda aia de soc (negativă) nu se produce în toba finala.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare dar care e de fapt problema? A luat un motor cu tobe aftermarket care nu se pupa fizic cu niste coburi! Ce e atata de dezbatut, topic... etc. Schimba frate toba sau da jos coburii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare dar care e de fapt problema? A luat un motor cu tobe aftermarket care nu se pupa fizic cu niste coburi! Ce e atata de dezbatut, topic... etc. Schimba frate toba sau da jos coburii!

Departe sa fie o problema..doar discutam :hug: .

Si asa cum am spus mai sus,afirmatiile mele se bazeaza pe date,deci am atasat o mostra de AFR sarac, date logate de pe o moto de generatie mai noua...2017

post-15340-0-85167200-1533148129_thumb.jpg

post-15340-0-83465200-1533148137_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Departe sa fie o problema..doar discutam :hug: .

Si asa cum am spus mai sus,afirmatiile mele se bazeaza pe date,deci am atasat o mostra de AFR sarac, date logate de pe o moto de generatie mai noua...2017

Uita-te inca o data pe prima pagina. Am confirmat lucrul asta. E valabil si pentru masini. Intrebarea era legata de evacuari.

» Post actualizat in 02 Aug 2018 12:37

Pai, cu o evacuare libera, gazele nu sunt evacuate mai repede si mai complet? Efectul scavenging? Si in cazul asta, nu patrunde o cantitate mai mare de aer in camera de ardere si asfel se modifica AFR?

 

La o cautare rapida, uite peste ce dai. Motocicleta sport (random) - GSXR 1000 K6 daca nu ma insel.

 

Intake Valve Maximum Lift 9.6 mm

Exhaust Valve Maximum Lift 8.3 mm

Intake Valve Timing

Open BTDC 42 degrees

Close ABDC 73 degrees

Duration 295 degrees

Exhaust Valve Timing

Open BBDC 57 degrees

Close ATDC 38 degrees

Duration 275degrees

Valve Timing Measuring Point 0.3 mm.

 

Daca vrei sa calculezi si cate grade de overlap sunt, ia un film usurel. E distractiv (si frumos explicat) :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...