Sari la conținut

Pareri despre traseul Buc - Cluj?


heinrich08
 Share

Postări Recomandate

Miercuri vreau sa plec in Cluj la Untold si sunt foarte indecis pe ce traseu sa merg.

 

Astia anunta ploaie in fiecare zi in toata tara si nu stiu care ar fi cea mai buna alegere, avand in vedere ca o sa fiu cu bagaje + pasagera. Tot vad pe la stiri sate/judete inundate.

 

Ma gandeam la variantele:

1. Buc- Valea Oltului - Sibiu-Cluj (traseu clasic)

2. Buc- Brasov- Sighisoara -Cluj (tin minte ca era misto drumul de la Brasov in sus)

3. Buc- Transfagarasean - Sibiu-Cluj (nu stiu starea drumului si cum e vremea sus)

4. Buc- Rm Valcea - Voineasa - putin pe Transalpina pana in Sebes - Cluj (la fel nu stiu cum e vremea pe acolo, dar ma gandesc ca scap de aglomeratia de pe valea oltului)

 

Pareri/sfaturi?

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce prioritati ai. Un traseu mai frumos, mai rapid, etc. Eu unul am mers la Cluj in ultima vreme pe varianta 2. E foarte frumos drumul, e ok intretinut (nu ai zone cu gropi mari), parca mai putin aglomerat decat Valea Oltului si se circula mai decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot varianta 2 zic și eu. Deși București - Comarnic este moartea artei.

 

Pe varianta 4 de ce să nu mergi direct pe toată Transalpina? După ce scapi de autostradă la Pitești și de tiruri la Rm. Vâlcea e chiar bun drumul. Iar traseul este cel mai frumos dintre cele patru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum s-a spus depinde de timpul avut la dispozitie.

 

Daca nu te grabesti, asa cum ar fi normal, subscriu la varianta 2.

 

Cu o mentiune: atentie maxima pe Valea Bogatii. Este bucata intre Maierus si Rupea. Drum frumos prin padure, virajat si plin de cretini care depasesc pe linie continua, in curbe, tot tacamul.

 

La Tg.Mures ai 2 variante:

- fie inainte de Tg.Mures o iei la stanga la Acatari spre Unghieni si mergi spre Cluj prin Ludus-Turda

- fie prin Tg.Mures spre nord si intri in Cluj dinspre Apahida.

Nu am mai fost de mult pe nici unul dintre ele asa ca nu stiu starea lor.

 

Distractie placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna varianta (de compromis) ramane cea cu Brasov-Sighisoara-Cluj.

As evita orice traseu care implica ruta Sebes-Alba-Cluj...de cand se lucreaza la autostrada(aia care nu se mai da in folosinta) se circula infernal,chiar si cu motocicleta (nu e distraciv deloc sa depasesti coloane de masini pe km intregi...)


» Post actualizat in 30 Jul 2018 09:18

Reghin-Cluj (mai ales Reghin-Mociu) de RAHAT chiar si cu enduro-touring...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As evita orice traseu care implica ruta Sebes-Alba-Cluj

 

Așa este. Bucata aia de drum este absolut sufocată de traficul greu. Dar nebunia se poate evita mergând de la Sebeș spre Sibiu, apoi Mediaș, Sighișoara, etc. Bineînțeles, asta presupune un ocol destul de mare (aproximativ 650km drumul total), dar pentru o plimbare frumoasă, parcă merită.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma mai exista o varianta (in afara de cea prin Ungaria cand or face ungurii autostrada Budapesta - Cluj :crack: ), mai lunga dar si foarte frumoasa.

 

Sa mergi Bucuresti - Deva pe Autobahn :) si apoi la iesirea de pe autostrada o iei dreapta spre Brad - Abrud si pe Valea Ariesului spre Turda - Cluj. Treaba asta inseamna cam 2 h in plus si +150 km.

 

Toata zona Parcul National Apuseni este minunata asa ca daca tot ajungi prin zona....

 

Cine stie: pe DN1R Gilau -Albac exista o portiune de vreo 15 Km la grantia judetelor Cluj-Alba ramasa neasfaltata (normal :) ). Este in acelasi stadiu sau s-a petrecut vreo minune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie: pe DN1R Gilau -Albac exista o portiune de vreo 15 Km la grantia judetelor Cluj-Alba ramasa neasfaltata (normal :) ). Este in acelasi stadiu sau s-a petrecut vreo minune?

DN1R e asfaltat in totalitate (de 3 ani,cred)....deja a apucat sa se strice asfaltul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma grabesc sa ajung, dar imi e naspa cu vremea asta schimbatoare.

Buc-comarnic e ok miercuri dimineata la 7 30, nu cred ca prind aglomeratie :)

 

Pentru dus si eu inclinam spre varianta 2, doar ca nu mai stiu daca sunt ceva sate de francezi dupa sighisoara ca sa imi arunce cu pietre.

Luni la intoarcere, probabil o sa fiu obosit si o sa aleg varianta cea mai rapida pe valea oltului cu autostrada.

 

LE: pe ramnicul valea am fost mereu spre cluj/arad, de aceea as vrea sa mai schimb acum peisajul

Editat de heinrich08
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti sa va intoarceti pe varianta 1 daca vrei, azi au deschis jumatate (2 loturi din 4) din autostrada Turda-Sebes. In functie de momentul intoarcerii, bucata de la Aiud la Sebes poate fi groaznica sau poate fi pustie, acum o luna am venit din Budapesta in Bucuresti prin Cluj dintr-o bucata, pe ploaie, si am facut vreo ora de la Turda la Sebes, era sambata pe la 6-7 seara si era pustiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vineri sunt plecat. Campulung, Sibiu, Targu Jiu. La munte ploua cate un episod mai pe la 16.00, in rest arde soarele. Prognoza nu s-a nimerit decat pe doua ore maxim. Cea mai buna indicatie: vantul si culoarea cerului.F multi motociclisti si cam 30% imbracati de ploaie. In orice caz, ploaia e calda, dar am nimerit aversa destul de puternica. Atunci am oprit pur si simplu.

Mergeti fara grija vremii pe unde va place mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reghin - Cluj e peticit, dar FARA gropi! ...te scutura, dar nu e capat de tara!

eu cu Hayabusa o fac lejer intr-o ora si un pic

deci nu va mai plangeti!

 

in schimb Acatari - Ungheni e PLINA de gropi, sau cratere, chiar si cu masina trebuie sa ai mare grija sa nu-ti fwuti anvelopa, janta, suspensiile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reghin - Cluj e peticit, dar FARA gropi! ...te scutura, dar nu e capat de tara!

eu cu Hayabusa o fac lejer intr-o ora si un pic

deci nu va mai plangeti!

 

in schimb Acatari - Ungheni e PLINA de gropi, sau cratere, chiar si cu masina trebuie sa ai mare grija sa nu-ti fwuti anvelopa, janta, suspensiile

Ba ma plang! E de RAHAT si la propriu si la figurat! E peticit prost,e cu balega,noroi de la tractoare/carute,animale de tot felul...in cateva randuri am preferat sa ocolesc spre Bistrita....ala e drum fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... am preferat sa ocolesc spre Bistrita....ala e drum fain!

Cu cel putin 3-4 radare :)

In fine, gustrile nu se discuta, dar cu V Strom chiar nu ai de ce sa te plangi, nu circulatie, nu radare, nu politie...., doar niste denivelari, vax...

E tara libera, fiecare circula pe unde vrea....

 

Eu stiu muuuuulte drumuri mult mai rele decat aceasta portiune si pe care le evit, asta nu face parte din acea categirie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă refer strict la starea unui drum National(este totusi DN.. nu DJ, nu un drum forestier sau mai stiu eu ce).

Normal ca poate fi făcut cu orice tip de motocicletă... Dar cu ce confort?

E ca si cum te-ai duce la hotel de 4 stele si ar avea wc in fundul kurții. Ce, nu poti să dormi? De ce te-ai plange? 😂

Editat de DrDre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...