Sari la conținut

GSX-R 750 VS FZ1


Kapuera
 Share

Postări Recomandate

Va salut,

 

Am nevoie de putin ajutor in alegerea unei motociclete! Momentan detin un FZ 6 si deoarece ne-am inmultit si turele singur sau cam rarit, am zis ca e momentul sa trec la o clasa superioara. Dupa destul de multe cercetari am restrans cautarile la GSX-R 750 si la FZ1. In marea majoritate a timpului folosesc motocicleta in regim Touring insa imi doresc sa pot sa merg si mai "sport" cu ea...mai ales in speranta deschiderii ring-ului de la mures.

detinatorii de astfel de exemplare sunt invitati sa ma ajute cu sfaturi constructive referitor la acestea.

va multumesc!

 

drum bun si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este in intrebare, cum prioritar este touringul, cu ocazionale intrari pe pista, FZ1 este foarte potrivita pentru asa ceva. Pe FZ1 il poti face mai sport cu niste semighidoane, scarite si carene, pe gixer sa-l faci touring mai greu spre imposibil. Putere au ambele din fabrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ma uitam la fz8...doar ca e putin mai slaba...si la aceeasi bani! sincer as cam vrea modelul carenat de la FZ1...doar ca nu prea gasesc...am facut ceva ture mai lungi prin tara cu fz6 meu, si peste 130 nu mai este distractiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punct de vedere al confortului gixxerul ar fi una din cele mai comode supersporturi, cel putin in ultimii ani. Cu o conditie fizica mai bunicica nu vad de ce nu ai putea face touring pe un 750. Plus ca protectia la vant e mult mai ok, iar din ce stiu eu au scarite ajustabile in 3 pozitii daca nu ma insel. Si estetic arata mult mai bine pentru mine, dar asta e preferinta personala.

Editat de Onasi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ar fi dupa mine, sa aleg cu inima as merge pe gsx...insa asta e o decizie pe termen lung, am mai luat eu o decizie cu inima....and it ended up pretty bad! de asta intreb si eu lumea, poate este cineva care a facut ture lungi cu gsx si a trait sa povesteasca... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

FZ1 subvireaza...dar presupun ca esti obisnuit de la fz6. Cumnatul meu are un FZ1 din 2008 si m-am dat ceva cu el... nu-mi place (mie, personal) desi am cochetat cu ideea de a trece de la superbike la sport-touring si FZ1 era una din optiunile mele de baza(momentan am un ZX10R 2015).

Totul depinde de tine si pana la urma e doar o chestie de obisnuinta cu motoreta. Tu stii cel mai bine cate ture lungi faci si cat de des iei cu tine un pasager si bagaje.

Pana la urma ne dam de placere nu de nevoie si conteaza zambetul care-l ai pe fata cand iti dai casca jos :))

PS: nu cred ca iei motoreta de nevoie ci de placere :)

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,eu am avut 3 sezoane un GSXR de 750, vandut inainte de craciun,anul trecut. Inca nu mi-am luat alta si acum plang dupa ea. Ai putere ,e cel mai comod SS, ce sa mai..... .

Si la 42 de ani(anul trecut), am facut peste 16.000 km. Am fost si la Adancata 2 zile pline si m-am dat.Asa ca nu are importanta varsta,ci dorinta de a te simti bine. Are o ciclistica super,de 600 dar puterea mai mare,e usoara, foarte manevrabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul pe care il dau intotdeauna, incearca-le pe amandoua! M-am dat putin cu FZ1 pentru ca o vedeam o posibila mobra 'de batranete' :) dar nu e pentru mine. Sau cel putin aia nu mergea cum mi-as dori, curba de putere total aiurea, putere doar sus in ture. Pana acum dintre naked-uri mi-a placut S1000R si Aprilia Tuono. Dar eu folosesc motoreta doar de fun, cum a zis un coleg mai sus. Intre astea 2 eu as lua Gixxeru'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Eu am avut doua K8-uri de 750 pana acum.

Primul din 2011 pana in 2014 si al doilea din 2017 pana in prezent.

 

Dupa cum mentioneaza si majoritatea testelor, si parerea este ca ar fi cel mai bun all-rounder din clasa Supersport.

Din 2006 pana acum am avut vreo 8 Supersporturi si a fost de departe cel mai bun pachet per total.

 

Insa, dupa cum mentioneaza si cineva mai sus, dupa o anumita varsta incepe sa fie obositor la drumuri peste 350 - 400km.

 

Ma gandesc incet sa o vand si sa imi cumpar un Tuono V4 sau S1000R.

 

Despre FZ1 nu pot sa spun nimic din pacate, pentru ca nu am condus niciodata una.

 

Ai ajuns la o decizie?

Editat de gsxaddict
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...