Sari la conținut

Furtun butoias lichid frana


Postări Recomandate

Am cautat alte topicuri pe aceasta tema si nu am gasit.

 

Problema e destul de simpla: mi-am schimbat butoiasul de lichid frana fata, iar futunasul vechi care leaga butoiasul de pompa este prea scurt.

 

Am pus un altul de silicon si a inceput sa "transpire" lichid de frana prin toti porii (la propriu).

 

Am dat o tura pe la magazinele auto si ei nu au decat pentru combustibil, insa mi-au spus ca il ataca lichidul de frana.

 

Intrebarea este de unde pot procura furtun (este de 8 am inteles), sau daca se potriveste totusi cel de carburant.

 

Multumesc.

 

post-9511-0-77487500-1532941437_thumb.jpgpost-9511-0-51059100-1532941447_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

E simplu ce poti face :).

Iti cumperi racord flexibil de frana pentru auto, lungimea ce iti e necesara si tai capetele unde sunt fittingurile.

furtun_frana_matiz_spate.jpg

Costa in jur de 15-30 RON/buc, iti e suficienta o bucata, iti pot trimite si eu daca vrei, dar cred ca e mai usor pentru tine sa te duci sa iei dintr-un magazin auto de acolo.

Este vorba de racord flexibil, furtunul ce intra in etrier si in teava de lichid de frana :).

Pentru mai multe detalii imi poti scrie pe PM

Spor la treaba,
Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ia-l pe al tau cu tine cand mai mergi la magazin si vezi acolo, sau faci un cornet de hartie si iei marimea interioara asa. Sau masori cu o rigla si mai bine mergi la alt magazin auto al carui vanzator stie ce vinde :what:

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi omule la dezmembrari sau la orice service auto cu un briceag si-o ruleta in buzunar si cauta printre furtunurile de frana aruncate pe-acolo unul care sa se potriveasca la interior...tai, masori, pastrezi sau arunci! Imposibil sa nu gasesti ce-ti trebuie! Eventual ii dai aluia de-acolo de-o bere ca sa-ti dea el exact ce ai nevoie! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as mira sa atace lichidul de frana furtunul de carburant... Poate doar DOT 5 (siliconic) care nu prea se mai gaseste pe nicaieri. Pana acum luai o bucata, o puneai la inmuiat si aflai raspunsul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia un burghiu de 7mm si mareste un pic furtunu de frana auto

Nu crezi ca exista riscul sa ramana ceva span de cauciuc care sa o ia la plimbare? Burghiul nu o sa taie ci mai degraba o sa zdrentuieste cauciucul. Intreb si eu...

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furtunul de frana e panzat si are maimulte straturi, posibil sa nu reuseasca operatiunea... Voi ma faceti sa cobor in garaj si sa bag o buca' de matz de benzina in dot4 pt studiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intresant ca e o chestie totusi banala, si nediscutata pana acum.

 

John, nu stiu daca iti "zice" ceva daca il bagi in dot. Cel mai bine sa il umplii cu lichid de frana, si sa vezi daca "transpira" cum a facut al meu de silicon.. Vezi primele poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' ma uitai mai bine la pozne si zau daca pricep ce furtun ai gasit tu sa pui acolo! Am un device din ala cu vacuum pt aerisit frane care are furtun din plastic transparent, munceste de ani buni si n-are nici pe draq! Lichidul tau ce dot e?

» Post actualizat in 30 Jul 2018 20:37

Bai, nu stiu cine da berea! M-ati facut sa cobor in laborator si sa construiesc dispozitivul experimental John Dot! Ingrediente:

- furtun carburant Gates

- lichid de frana DOT4 Ferodo

- spiral pe post de dop

- ajutaj de la tub de silicon pe post de palnie.

Am lasat dispozitivul plin cu lichid in menghina, maine cred ca putem da verdictul final. Pariez ca va fi cu :finger: in directia vanzatorilor de furtun, se baga cineva?

» Post actualizat in 30 Jul 2018 20:38

Voila!

post-5325-0-04672900-1532983082_thumb.jpg

post-5325-0-98707200-1532983096_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...