Sari la conținut

Harley-Davidson’s 2020 Pan America Adventure Bike


Postări Recomandate

Se pare ca va avea lansarea pe 22 Feb. Sunt tare curios cum se va comporta off, dar și la drum lung pe asfalt. Probabil nu o să o cumpăr, dar un test drive vreau să fac când ajunge și la noi. Părerea mea este ca va fi mai mult touring decât off-road, ca multele din clasa ei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Centrul de greutate este ridicat, invariabil ciclistica e afectata

Comparatia cu GS e desen animat, numai cine a pilotat un GS intelege.

Si GS-urile nu se cumpara pentru statut sau look dupa cum zic unii , ci pentru ca-s motorete care mananca mii de km fara sa oboseasca calaretul si fiabile.

Restul e can can

Editat de revo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, revo a spus:

GS-uurile   fiabile.

 

Ai nimerit o pe asta , sau nu.

Citeam o statistica despre bmw si fiabilitate, ce i drept are vreo 3 ani:  half of German BMW owners said their bikes had a serious problem or needed repair after four years of ownership". 

Prin reparatii se considera interventii notabile, nu chestii simple.

Fiabile, BMW? discutabil. 

Dar sa nu incepemm discutia asta aici.

Ducati sta cam tot pe acolo :))

 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, revo a spus:

GS-urile nu se cumpara pentru statut sau look

Se știe că se cumpără numai și numai pt valuare, la fel ca x6, evoque și cayenne care și ele  se cumpără pt asta, pt că cumpărăturile de firmă de la mall se transportă cel mai bine cu așa ceva, și ele ocupă parcările ca nimic altceva, nu mai vorbesc de cum se debarcă îngerașii din ele în fața școlii! :moron:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Adrian M. a spus:

Ai nimerit o pe asta , sau nu.

Citeam o statistica despre bmw si fiabilitate, ce i drept are vreo 3 ani:  half of German BMW owners said their bikes had a serious problem or needed repair after four years of ownership". 

Prin reparatii se considera interventii notabile, nu chestii simple.

Fiabile, BMW? discutabil. 

Dar sa nu incepemm discutia asta aici.

Ducati sta cam tot pe acolo :))

 

Pai n-a zis care, probabil se referea la 1200 sau 1150. Sau chiar R80 GS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

Ai nimerit o pe asta , sau nu.

Citeam o statistica despre bmw si fiabilitate, ce i drept are vreo 3 ani:  half of German BMW owners said their bikes had a serious problem or needed repair after four years of ownership". 

Prin reparatii se considera interventii notabile, nu chestii simple.

Fiabile, BMW? discutabil. 

Dar sa nu incepemm discutia asta aici.

Ducati sta cam tot pe acolo :))

 

Eu nu discut internet, 100.000 km cu 1200 LC si 40.000 km cu 1250 , fara nici un defect iti confirm eu sau serviceul de garantie.Nu discutam povesti

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, revo a spus:

Comparatia cu GS e desen animat

sa asteptam pana putem sa merem si pea HD, doar atuncea se poate face desenul

 

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

Fiabile, BMW? discutabil. 

nu conteaza, sunt fiabile pentru audienta tinta, care cumpara de nou cu 22K si la urmatorul facelift o ia din nou (2/3ani)
ce mai conteaza cum se tine mertzanul cand ajunge in Albania, Romania sau Slovacia

 

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

Ducati sta cam tot pe acolo :))

ma nu.. la Duncati cand te uiti la ele si dupa ce mergi pe ele iti vine sa lasi nevasta si copii si sa nu te mai uiti niciodata in spate 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, revo a spus:

Eu nu discut internet, 100.000 km cu 1200 LC si 40.000 km cu 1250 , fara nici un defect iti confirm eu sau serviceul de garantie.Nu discutam povesti

 

si eu am avut o aprilia cu care n-am avut probleme, asta nu le face fiabile

 

cred ca trebuie s-o compari statistic cu africa twin sau supertenere

in partea cealalta, proprietarii de de 1290 sau multistrada nu prea ii auzi sa se dea mari cu fiabilitatea, aia sunt ocupati sa dea liniute cu vitezane

 

nu sunt convins de cata vanzare o sa faca hd cu asta, clientii lor vor alta imagine, aia de gay pirate cosplayer

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, hora09 a spus:

 

Clar, cine ia bembeu ia nou, apoi dupa 2 3 ani iar nou, prin sistemul de finantare de la bmw-care sistem, este f misto.

Eh, italiencele...uhaa, inca mai balesc la o Multistrada Pikes peak. DAAAAAAAMN!!!! Imi place de numa :D

1 oră în urmă, prafrau a spus:

 

nu sunt convins de cata vanzare o sa faca hd cu asta, clientii lor vor alta imagine, aia de gay pirate cosplayer

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Acum 2 ore, revo a spus:

Eu nu discut internet, 100.000 km cu 1200 LC si 40.000 km cu 1250 , fara nici un defect iti confirm eu sau serviceul de garantie.Nu discutam povesti

 

F bine ca n-ai avut treaba. Nici sa nu ai!

Dar tu esti un caz, iar eu nu ziceam din povesti-ci dintr o o statistica reala, sondaje, service bulletins, de astea. O sa caut studiul respectiv, daca prezinta interes. Nu mai tin minte exact pe unde l-am citit...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 19.02.2021 la 8:29, revo a spus:

 

Comparatia cu GS e desen animat, numai cine a pilotat un GS intelege.

Si GS-urile nu se cumpara pentru statut sau look dupa cum zic unii , ci pentru ca-s motorete care mananca mii de km fara sa oboseasca calaretul si fiabile.

Restul e can can

Manevrabilitate geniala, confort genial, senzatie de somn geniala. 

Intr-o tara din estul Europei cu o cultura moto asa cum este ea, motocicletele BMW sunt cumparate semnificativ de habarnisti.

Axiomatic cand pompezi atatia bani in promovare si dai cu ei in no name-uri gen Cabral si ziaristi de la ProSport.

Nu neg faptul ca 40% din posesorii lor chiar sunt pasionati si intelegatori ai fenomenului moto, cu care as sta oricand cu placere la o cafea si un croissant.

La cocktail-uri, vin si whisky-uri ii prefer pe cei cu Ducati, Ktm & co (IT, FR, etc). Oameni ce inteleg complexitati, fineturi si standarde.

Candva, la o bere ieftina, poate o sa incheg discutii despre vreme si cu posesorii de Pan American.

La 19.02.2021 la 9:08, Adrian M. a spus:

Fiabile, BMW? discutabil. 

Dar sa nu incepemm discutia asta aici.

Ducati sta cam tot pe acolo :))

 

Eu despre Bmw si Ktm tot citesc de ceva ani incoace. 

Despre Ducati, hmm, nu prea. 

Senzatiile date de un Ducati (Streetfighter, Diavel) sau KTM (Super Duke) sunt fantasme din universuri paralele pentru mancatorii de wurst cu varza acra.

Revenind la subiect:

 

Numai Harley mai putea bate Yamaha Tenere 700 la capitolul ultimul din curtea scolii :))). 

E ca si cum ai ura "Hristos a inviat" in seara de Craciun :). 

 

La 19.02.2021 la 8:29, revo a spus:

Si GS-urile nu se cumpara pentru statut sau look dupa cum zic unii , ci pentru ca-s motorete care mananca mii de km fara sa oboseasca calaretul si fiabile.

Restul e can can

 

Gs-urile se cumpara fiindca orice individ are un prieten care are un prieten care are un prieten motociclist. 

Motociclistul din ecuatia asta a aprins lumina in pestera si i-a spus prietenului, care a spus prietenului, care a spus habarnistului cu bani in cont ca:

O motocicleta fiabila, ce inghite jde mii de km cu consum mic, cea mai buna manevrabilitate de pe piata si care este cea mai sigura (safe) si usor de invatat si manevrat si de ultimul habarnist este boxerul Bmw.

 

Din cauza asta se vinde Bmw. Din cauza universalitatii ei. Care impaca si habarnistul prin caracterul ei inofensiv, cat si posesorul care vrea o chestie lina si constanta. 

 

Eu tot nu inteleg unde o sa mai intre si supozitorul numit PanAm in ecuatia asta. 

Este o directie strategica in contradictie cu dezvoltarea motocicletelor electrice.

 

Nevermind. 

Sa vedem daca apuc sa incalec una vara asta ca sa pot face misto si din fapte, nu doar din deductii.

 

Si cand te gandesti ca Ducati tocmai trimite cutii cu GranTurismo prin toata lumea civilizata 😂.

PanAm. Muahaha !

Acum 44 minute, _Raul_ a spus:

E ca si cum ai ura "Hristos a inviat" in seara de Craciun :). 

 

" "La Multi Ani!" la inmormantare" ar fi sunat mai bine dar forumul nu agreeaza incitingul creativ pe baza de editare. Csf? Ncsf. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de gay :)) cine dracu mai inghite marketingul asta.. da sunt singur ca sunt prea multi care il inghit ca pelicanu.


Sunt suprins ca l-au bagata pe Mumu, merge bine asocierea de imagine, in ambele sensusri. Da imi place ca l-au imbracat mad max style un pic, asa sa iti bage in cap ca esti rebelul si proscrisul daca iei motorul asta, si nu esti contabilu sau sefu de echipa sau unu de isi semneaza ani de rate la HD ❤️

Si cand te dai pe pan nord american sa iti mai aduci aminte din cand in canc cum iti luai bataie mai tot timpul in curtrea scolii.

Apoi nu se poate ba frate sa nu se bage la inaintare sefii.. ba, aia de au facut ei tot, nu se putea nimic fara ei, acolo la buftea la studiouri, lol.

Oricum, abea astept sa pot sa dau o tura pe ea!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, vis-a-vis a spus:

 

Dotari si tehnica? Are!

Versatilitate? Dap!

Pret? Daca asta va fi cel final (19-20k, bun!

Design? urata cu spume si cu draci!

Ahh si mai are si lant, un cardan nu puteau sa ii puna

Editat de lacroyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i drept am pus pretul la varianta Speciala , aia standard (fara nika extra): 15.928 Euro 

Ma si speriasem ca e ceva mai ieftin la noi, fara taxa de fraier!...

Editat de hora09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, iulianserban a spus:

Probabil intre pasionatii de Harley o sa faca valuri, ei o sa treaca de la Road King la Pan A.

 

Imi vine greu sa cred, pasionatii de Harley cauta modelele "adevarate", cruiserele mari care vibreaza si nu au foarte multa tehnologie.

In Europa, Pan American-ul e D.O.D. iar piata din SUA e in scadere, precum si popularitatea HD.

 

Din punctul meu va fi un fel de Moto Guzzi V85, stii ca exista si ai vazut-o candva, undeva, ti-ar placea dar nu ti-ai lua.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine mă atrage mult urâțenia asta și sunt sigur că dacă am ajuns la mama dracu' cu V-Stromul, ajung foarte bine și cu asta. Mi-ar plăcea să văd niște fețe oripilate de ATViști pe Orjogoaia călare pe monstrul ăsta :D

Parcă m-am săturat să văd BMWuri și KTMuri adventure, majoritatea pe șosea. Aștept să aud și sunetul de Harley, nu bâzâietoarea aia de fabrică :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vedem cat se va vinde, pana la urma un astfel de produs nu aparae de drag, ci ca va vine in urma multori ani studii cu ce inghite piata.

Europa iubeste azi mototul adv, chiar si de mers doar pe strada, daca ti-l da cu 2-3mii mai ieftin ca bmw cu poate acele lucruri pe care le cauti la genu asta de motor, este prea tentant sa il scoti de pe lista, te duci sa dai o tura.. poate iti place si cumperi.. dupa mai vii si iei si un tricou cu HD ADV!

Uita-te in state cand dentistii au GS de mers la drum si de nostalgie si patriotism un softali, nightroad, sporter pentru invartit in jurul casei. Acuma au sansa sa aibe gs-ul facut de HD proudly made in amerika.

In place ca e altceva in prium rand, arata altcumva (nu conteaza cum ca e de gusturi). Sper sa se simta in mers la zi cu ce este in jur, din nou, o sa vedem si asta in curand.

Editat de hora09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am ras, am facut misto. Acum, din specs, prezentari, si pret, pare chiar interesanta :)))

Varianta special este sub pretul unui gs cu pachetele similare. ala te duce 20,5, vs 18,7k euro. Nu poate fi comparata cu dukaki sau drujba, alea sunt in liga lor.

Dar din ce am vazut pe iutub, pare chiar interesant motorul. vine la final de luna si in RO. Astept cu interes test ride ul.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...