Sari la conținut

Granita Bulgaria - Grecia (Ilinden - Exochi)


Postări Recomandate

Salut.

 

Anul asta o sa ajung iar in Grecia, dar ca sa variez drumul as incerca si o alta trecere Bulgaria - Grecia.

 

A fost cineva recent pe varianta Plovdiv - Peshtera - Batak - Dospat - Delcev - Ilindeni - Exochi? (37+197+19)

 

Nu gasesc prea multe informatii despre starea drumului. Pe street view drumul apare su sectiuni de macadam si in lucru dar pozele par facute in 2012. Am mai gasit niste postari vechi de prin 2008/9 in care drumul nu era foarte ok dar nimic recent. Intreb pentru ca mergem si cu o masina dupa noi anul asta.

 

Sa rezum trecerile de la Greci (poate mai cauta careva pe viitor):

  • Kulata - asta cred ca e cel mai utilizat punct de frontiera, e pe vale, peisaje faine cum vi de pe Sofia - stare drum bun - multa autostrada (am fost 1 data inainte sa existe autostrada pe Sofia)
  • Ilinden - nu stiu cum e - util daca esti in regiunea Plovdiv si vrei sa treci prin munti (vreau sa merg anul asta)
  • Rudozem - aici e drum in bulgaria dar grecii nu au construit nimic la ei (nu se poate trece inca)
  • Zlatograd - peisaje frumoase, dar drum rau, ingust si obositor daca te grabesti, multe serpentine (am fost de 2 ori inainte sa deschida Makaza)
  • Makaza - peisaje frumoase, drum bun, relativ rapid, bun pt Thassos, Samothraki, Chalkidiki (am fost de 3 ori)
  • Slaveevo - drum secundar in camp, aprope de Svilengrad (nu am mers niciodata)
  • Slivengrad - destul de plictisitor, campie, vara e foarte cald, bun sa mergi/vi spre/de pe coasta marii negre (am fost 1 data cand am tinut litoralul marii negre pana la Jurilovca)

*Alte treceri eu nu stiu.

 

Deci daca a fost cineva pe Ilinden - Exochi recent sau prin zona Batak - Dospat, va rog sa scrieti pareri. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am facut anul asta in mai drumul despre care intrebi, dar in sens invers. E asfaltat integral, cu ceva denivelari pe portiunea Plovdiv - Peshtera (soseaua 375, prin Isperihovo), bun si destul de putin circulat in rest. La momentul respectiv avea destul de mult nisip in curbe, cred ca provenea de la deszapeziri, intre timp probabil ca s-a mai spalat.

O varianta aproape la fel de pitoreasca, dar mai aglomerata insa si superioara dpdv al calitatii drumului, este Plovdiv - Pazardjik - Velingrad - Bansko (sau Eleshnitsa) - G.Delcev - Exochi. In orice caz, mie amandoua traseele imi plac mai mult decat oricare dintre celelalte variante de traversare spre Grecia.

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa e... am citit initial "Calatorii in STRAINATATE", crezand ca e sub sectiunea de poze.

imi pare rau. acum o sa ma simt dator sa pun poze de pe drum. sper ca ai rabdare 2 saptamani sa vezi si poze ;)

 

 

Pana una alta - filmare cu trecerea pe la Mazaka in 2014



Editat de iridiu192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...