Sari la conținut
PowerTibor

Scoala pentru cei cu dimensiuni mari?

Postări Recomandate

As vrea sa incep si eu scoala moto in curand, dar mi-am dat seama ca as avea o dilema. Eu sunt un tip masiv, am vreo 1,90 si 185 de kg si intrebarea mea e daca astia la scoala au si motociclete pentru tipi mai mari, ca mine? Nu prea tin musai sa merg sa ma fac de ras pe acolo pe vreo mobra de-aia de se-ndoaie cand ma pun pe ea. Sunt din Timisoara in caz ca conteaza.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca vrei sa dai pt categoria A, nu? Altfel slabe sanse sa incapi pe un motoras...

Partajează acest post

Link spre post

Nu se rupe nimic. Sunt oameni care merg cu pasageri si bagaj fara probleme cu motociclete de genul Suzuki gs500. Adica vreo 160-200kg. Intreaba intai la scoala ce motociclete au si cat e masa maxima autorizata in talon.

Partajează acest post

Link spre post

Un gs500 cu doua persoane și încărcat merge invers!

Partajează acest post

Link spre post

Ma gandesc ca vrei sa dai pt categoria A, nu? Altfel slabe sanse sa incapi pe un motoras...

Da, categoria A vreau

Partajează acest post

Link spre post

Mai asteapta raspunsuri de la baietii din tm. Eu n am facut o acolo si nu stiu ce sa ti recomand, eventual sa cauti pe net. Dar cel mai bine, asteapta alte pareri aici.

Partajează acest post

Link spre post

Fara niciun misto, dar nu stiu cum incape instructorul la proba de oras.

Partajează acest post

Link spre post

Banuiam eu ca n-o sa fie niciun misto :)))

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Ia-ti mai omule un scuter, un Baotian te duce fara probleme. Am vazut scutere chinezesti incarcate cu saci de nisip, ciment, grane, gresie si alte acareturi. Aveau pe ele mai mult de 185kg cu tot cu rider.

Si nu mai faci nici scoala daca ai B-ul.

Editat de petre81.

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Banuiam eu ca n-o sa fie niciun misto :)))

Nu am spus-o cu rautate, dar sunt realist si ma gandesc daca incape si instrunctorul, ca si gabarit sau greutate. Deci chiar nu am incercat sa fac misto de situatie si imi cer scuze daca s-a interpretat astfel.

Editat de Lucian_M

Partajează acest post

Link spre post

As vrea sa incep si eu scoala moto in curand, dar mi-am dat seama ca as avea o dilema. Eu sunt un tip masiv, am vreo 1,90 si 185 de kg si intrebarea mea e daca astia la scoala au si motociclete pentru tipi mai mari, ca mine? Nu prea tin musai sa merg sa ma fac de ras pe acolo pe vreo mobra de-aia de se-ndoaie cand ma pun pe ea. Sunt din Timisoara in caz ca conteaza.

Da recunosc ca esti mare :).

In mod normal cam pe aici este incarcarea mobrelor, in jur de 185 Kg (2 pasageri + bagaje). Daca te sui singur pe ea nu este o problema.

Cred ca cel mai comod ai sta pe un chopper. O spun din experienta: 1,90 / 128 Kg.

Daca matale este cel din poza de profil (banuiesc ca da) trebuie sa ai cornele mobrei relativ departate si ridicate ca sa stai comod cu bratele, ceea ce ma duce cu gandul la un tourer sau un chopper.

Stai linistit ca nu o sa se inmoaie mobrele sub tine, dar 100% lumea din poligon va fi cu ochii pe tine :).

Oricum va fi interesant de aflat pe care mobra te vei scoli.

Succes!

Partajează acest post

Link spre post

Nu am spus-o cu rautate, dar sunt realist si ma gandesc daca incape si instrunctorul, ca si gabarit sau greutate. Deci chiar nu am incercat sa fac misto de situatie si imi cer scuze daca s-a interpretat astfel.

Da, poate fi un bai, e complet justificata intrebarea lui Tibor. Din ce am vazut prin Constanta cel putin, cam cea mai mare mobra de scoala e Hornet-ul de 600. Nu mai stiu cum se da examenul, chiar nu se poate ca instructorul sa circule in apropiere si sa-ti transmita ce si cum?

Partajează acest post

Link spre post

Eu is schiza ambulanta pe langa initiator, am 1,80 si 85 kg. Cu instructorul in spate, care are minim 70 kile + ceva hainute, incarcarea e de minim 150 kg. Majoritatea mobrelor duc 180-210 kg. Cu instructorul o sa fie oleaca interesant, dar in rest, Hornetul ala o sa ti se para jucarie. M-am urcat recent pe unul si stateam cu picioarele la gat. Sigur dupa aia iti iei un cruiser mai asezat, cum a zis si Silver Arrow. Ar fi, dupa parerea mea, cea mai buna alegere. Pentru poligon parca si eu as merge pe ceva cruiser, daca sunt scoli de soferi care au asa ceva. In Piatra Neamt era ceva cruiser la una din scoli, dar cred ca in fiecare oras trebuie sa fie o astfel de motocicleta pentru scoala.

Partajează acest post

Link spre post

Scoala poti sa o faci si pe ceva gen Hornet sau asemanator.. nu iti bate capul ca te faci de ras. Important este sa iti formezi niste deprinderi cat mai corecte si sa iei permisul. Cand iti vei alege motocicleta, atunci trebuie sa te gandesti bine ce motocicleta ti s-ar potrivi. Cum spunea colegul Silver Arrow, fie te duci spre un cruiser cu cilindree mare (implicit motocicleta este mai mare si mai spatioasa), fie spre un turing sau enduro touring (gen Africa Twin, Super Tenere, BMW R1100/1150/1200GS, adica motociclete suficient de incapatoare pentru gabaritul tau. Bafta!

Partajează acest post

Link spre post

Ia-ti mai omule un scuter, un Baotian te duce fara probleme. Am vazut scutere chinezesti incarcate cu saci de nisip, ciment, grane, gresie si alte acareturi. Aveau pe ele mai mult de 185kg cu tot cu rider.

Si nu mai faci nici scoala daca ai B-ul.

Daca voiam sa imi iau un scuter, nu ma chinuiam sa imi fac un cont si sa pun intrebarea asta aici.

» Post actualizat in 04 Aug 2018 05:24

Da recunosc ca esti mare :).

In mod normal cam pe aici este incarcarea mobrelor, in jur de 185 Kg (2 pasageri + bagaje). Daca te sui singur pe ea nu este o problema.

Cred ca cel mai comod ai sta pe un chopper. O spun din experienta: 1,90 / 128 Kg.

Daca matale este cel din poza de profil (banuiesc ca da) trebuie sa ai cornele mobrei relativ departate si ridicate ca sa stai comod cu bratele, ceea ce ma duce cu gandul la un tourer sau un chopper.

Stai linistit ca nu o sa se inmoaie mobrele sub tine, dar 100% lumea din poligon va fi cu ochii pe tine :).

Oricum va fi interesant de aflat pe care mobra te vei scoli.

Succes!

La un chopper m-am gandit si eu initial, dar nu stiu daca exista vreo scoala care sa aiba chopper, eu unul n-am vazut. Aia ca lumea va fi cu ochii pe mine stiu deja, sunt obisnuit.

» Post actualizat in 04 Aug 2018 05:25

Eu is schiza ambulanta pe langa initiator, am 1,80 si 85 kg. Cu instructorul in spate, care are minim 70 kile + ceva hainute, incarcarea e de minim 150 kg. Majoritatea mobrelor duc 180-210 kg. Cu instructorul o sa fie oleaca interesant, dar in rest, Hornetul ala o sa ti se para jucarie. M-am urcat recent pe unul si stateam cu picioarele la gat. Sigur dupa aia iti iei un cruiser mai asezat, cum a zis si Silver Arrow. Ar fi, dupa parerea mea, cea mai buna alegere. Pentru poligon parca si eu as merge pe ceva cruiser, daca sunt scoli de soferi care au asa ceva. In Piatra Neamt era ceva cruiser la una din scoli, dar cred ca in fiecare oras trebuie sa fie o astfel de motocicleta pentru scoala.

Si la asta ma refeream cand ziceam de faptul ca nu o sa duca greutatea, nu voi fi doar eu, ci voi avea si un instructor, deci o sa fim undeva pe la 250 kg minim. Poate imi dau un instructor mai slabut sa nu nenorocim mobra :))

Partajează acest post

Link spre post

Daca voiam sa imi iau un scuter, nu ma chinuiam sa imi fac un cont si sa pun intrebarea asta aici.

Hai ma nu te supara, mai radem si noi un pic.

Partajează acest post

Link spre post

asta are 165 de kg

Partajează acest post

Link spre post

Eu zic ca nai bine te apuci de bicicleta. Mai arzi cate ceva...

Partajează acest post

Link spre post

Fara sa fac mistouri.... la gabaritul tau cum stai cu reflexele?

Partajează acest post

Link spre post

Da ma bicicleta , bine ca nu i-ai zis sa se bage la crossfit. Omul a intrebat ceva clar , daca i trebuie nutritionist sau alte rahaturi nu intreba aici.

Partajează acest post

Link spre post

Sa stii ca nu a fost decat bunavointa :)

Partajează acest post

Link spre post

Fara sa fac mistouri.... la gabaritul tau cum stai cu reflexele?

Destul de bine. Fac powerlifting de vreo 10 ani deja si am facut si cativa ani de kickboxing inainte, deci nu ma pot plange.

» Post actualizat in 04 Aug 2018 14:01

Eu zic ca nai bine te apuci de bicicleta. Mai arzi cate ceva...

Am mai ars deja cate ceva in ultimul an, eram pe la vreo 200 de kg inainte.

Partajează acest post

Link spre post

Presimt că se termina mistourile de-acum :))

Destul de bine. Fac powerlifting de vreo 10 ani deja si am facut si cativa ani de kickboxing inainte, deci nu ma pot plange. » Post actualizat in 04 Aug 2018 14:01

Partajează acest post

Link spre post

Presimt că se termina mistourile de-acum :))

Ai pus ochii si pe asta acum.

Partajează acest post

Link spre post

Petrica fata, chiar nu ai de Ce sa fii geloasa. Ti-l las tie.

Ai pus ochii si pe asta acum.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.