Sari la conținut

Atentie mare la parcare (pe asfalt)


Ovidiu M
 Share

Postări Recomandate

Deci: parcare ieri dupa-masa in fata unui bloc, strada si parcare asfaltata anul acesta, parcare pe cricul lateral (total neinspirat, mai ales ca de obicei parchez pe cel central). Dupa aprox. 2 ore ,ma cheama un vecin "Baiatu! Motorul tau e pe jos..." Dupa ce aproape fac un atac de cord, pregatit sa ma cert cu cel ce nu a avut loc de el, apare surpriza: cricul a intrat cam 10 cm in asfalt si a dus la caderea utilajului.

Moto: Honda Silverwing 400

Pagube: dupa cum se vede in poze....

Morala: usor de dedus...

post-69440-0-32679100-1533536100_thumb.jpg

post-69440-0-76972900-1533536125_thumb.jpg

post-69440-0-09239700-1533536139_thumb.jpg

post-69440-0-25098500-1533536151_thumb.jpg

post-69440-0-62084500-1533536165_thumb.jpg

Editat de Ovidiu M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu vreau sa ma gandesc la astfel de pagube...sambata seara am fost la un pas de infarct...am pus CZ-ul pe cricul lateral, pe ciment (!) si in timp ce-mi scoteam casca intors cu spatele la motor, spre colegul Costi aflat in spate, aud o bufnitura infundata si zgomot de cioburi! Ma intorc si vad stupefiat motocicleta imprastiata pe jos, si multe cioburi care inca se rostogoleau... Se rupsese cricul lateral, de undeva din sudura de fabrica, asa ca n-am avut pe cine sa mai dau vina! Drept este ca in urma cu ani buni am mai patit sa gasesc motocicleta insirata pe jos dupa ce bitumul de sub cric cedase....dar acum...

Si la mine daunele au fost mult mai multe, costisitoare si problematice...de parca motocicleta cazuse din pom, nu alta! :rusinica:

Acum ma mai gandesc daca o sa mai montez un alt cric lateral sau renunt la asa ceva...fiindca senzatia de sambata mi-a fost la limita letalului! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare chiar rau de intamplare!

Problema asta e cel putin de cand s-a inventat asfaltul; de aia lumea isi pune talpa mai mare la baza cricului, sau ai cu tine in buzunar un suport dedicat pentru cric (pui doar la nevoie) si cel mai ieftin gaesti o bucata de lemn mai zdravana (pe modelu cum iti dau pe la unele intalniri de se parcheaza pe iarba)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Precum @hora09 am la mine in permanenta o placa de lemn pentru situatiile in care suprafata pe care sta cricul nu este de incredere - asflat moale, pamant, petris.

 

Si daca puneai cricul central si ramanea pe roti nu era o bucurie a doua zi dimineata cand se mai intarea asfaltul sa scoti cricul din asfalt :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a spus cineva ca la asfaltare trebuie sa treaca meseriasii cu rola aia de vreo 12 ori,sa taseze asfaltul complet,sa iasa aerul din el. Evident ca astia smecheri fac economie de combustibil si trec de cateva ori,de forma. De asta se si distruge asa usor, primavara se face bucati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a spus cineva ca la asfaltare trebuie sa treaca meseriasii cu rola aia de vreo 12 ori,sa taseze asfaltul complet,sa iasa aerul din el. Evident ca astia smecheri fac economie de combustibil si trec de cateva ori,de forma. De asta se si distruge asa usor, primavara se face bucati...

La asfaltare furtul nu se face la benzina de la compactor ci la realizarea mixturii asfaltice.

Este clar ca lipsa compactarii corecte sa duca la astfel de rezultate.

Mixtura se face din bitum, care este un reziduu petrolier, la care se adauga diverse zemuri ca sa obtii proprietatile dorite la aslfatului. Si asta evident ridica pretul foarte mult.

Si atunci nu pui tot ce trebuie sau cat trebuie si uite asa se scufunda mobra in asflat, se intinde asfaltul pe sosea precum crema din cremschnitt cand musti din el si tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca esti incepator! :)))

La prima mea mobra am gasit-o intrata in asfalt pana la cuiul ala de dai cu piciorul de el sa lasi cricul. Sa vezi chinuiala dracu' sa o scot din asfalt. Culmea, nu era cazuta, mai avea vreo palma pana dadea cu carenele de jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Precum @hora09 am la mine in permanenta o placa de lemn pentru situatiile in care suprafata pe care sta cricul nu este de incredere - asflat moale, pamant, petris.

 

Si daca puneai cricul central si ramanea pe roti nu era o bucurie a doua zi dimineata cand se mai intarea asfaltul sa scoti cricul din asfalt :).

Sau o sticla de plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...