Sari la conținut

Motociclistii ploiesteni merg sa protesteze la Bucuresti


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Capacitatea de sugestionare şi credulitatea maselor ("Psihologia multimilor" - Gustave le Bon)

 

"Şi cât ar putea părea de neutră, o masă de oameni se afla, cel mai adesea, într-o stare de
expectativă propice sugestiei. Imediat ce sugestia va fi formulată, prin contagiune, se va insinua
în toate creierele dictând ţinta, căci la oamenii aflaţi sub puterea sugestiei, ideea fixă tinde să
se transforme în act. Fie că trebuie incendiat un palat, fie că este de înfăptuit o acţiune prin
care să-şi arate fidelitatea, mulţimea va purcede pe dată, cu cea mai mare uşurinţă la fapte.
.....
Astfel, purtata permanent intre limitele inconştientului, aptă de orice sugestie, prada
violentei trăirilor proprie fiinţelor incapabile de a face apel la influenţa raţiunii, lipsită de
spirit critic, masa de oameni nu poate să manifeste decât o credulitate excesivă. Pentru ea,
neverosimilul nu mai exista, nu trebuie să uităm aceasta, pentru a înţelege uşurinţa cu care se
nasc şi se transmit zvonurile şi poveştile cele mai fabuloase.
.....
Naşterea unor legende care circulă cu mare repeziciune la nivelul mulţimilor nu este
numai rodul credulităţii totale, ci şi al denaturărilor grosolane pe care le capătă evenimentele
în imaginaţia indivizilor strânşi laolaltă. Întâmplarea cea mai simplă capătă proporţii
deformate, căci masele gândesc prin imagini, iar imaginea evocată evoca, la rândul ei, altele
fără legătură logică cu prima."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator goe 75

De ce nu sunt surprins ca de acum o sa pretinzi ca tu ai fost ala? De saptamana viitoare sunt acasa si-ti stau la dispozitie sa repeti faza ,daca te tin balamalele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa stai bland, la o asemenea lovitura risti fractura la gat. Sau poate ai ceafa suficient de lata ca sa rezisti la impact... Eu nu am cum sa pretind ca sunt ala, ar insemna sa risc un dosar penal cand de fapt pt o astfel de fapta ar trebui sa primesc Steaua Romaniei.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pai parca numai ce m-ai deconspirat ca fiind jandarmul faultat...

 

Nope,dude, nu ma deranjez sa-mi pierd timpul in vapori de lacrimogene ...daca vreau sa vad panselute cu probleme de respiratie ma duc in centrul vechi si turez motorul printre mese.

 

Nu am ce cauta la proteste pentru ca sunt Anarhist si ce se intapla acum este un scenariul aproape ideal pentru mine.

Mai mult ma preocupa sa mai amanam pe cat posibil reinstaurarea statului politienesc ,idem trecutului nostru glorios si vestului actual.Pana atunci ma bucur de libertatea generata de haos si ranjesc cu gura pana la perciuni de activismul vostru foarte special.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pe bune ,tu nu esti?

» Post actualizat in 09 Sep 2018 19:00

Lucrez pentru o firma din Olanda .Sunt platit mai bine deacat o sa fii tu vreodata ,fara niciun fel de mici intelegeri.Doar inca un fapt care sa-ti sporeasca frustrarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune ,tu nu esti?

» Post actualizat in 09 Sep 2018 19:00

Lucrez pentru o firma din Olanda .Sunt platit mai bine deacat o sa fii tu vreodata ,fara niciun fel de mici intelegeri.Doar inca un fapt care sa-ti sporeasca frustrarile.

 

Numai caracterele mici isi calculeaza valoarea in bani.

 

 

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune ,tu nu esti?

 

O singura data am dat spaga in viata mea, imprumutasem o masina care nu avea asigurare, am mers pe mana amicului care zicea ca are totul in regula si nu am mai verificat. M-a oprit politia si voia sa-mi ia talonul, mi-am dat seama atunci ca masina nu era pe numele lui si se complica treaba cu recuperarea talonului. Am dat atunci spaga politistului ca sa nu ia talonul. Pentru cateva cateva minute am fost bucuros ca am "rezolvat" dar dupa aceea mi-a parut asa de rau incat m-am jurat ca in viata mea nu mai dau spaga si nu am mai dat.

 

Se intampla in 1994 si eram mult mai tanar, bineinteles ca societatea a "evoluat" in sensul pe care il cunoastem si poate ca am avut de pierdut in unele ocazii fiind corect dar in acest fel sunt curat si urinez pe oricine. Chiar aveam o cunostinta care spunea ca eu sunt "rigid" si ca ar trebui sa fiu mai altfel... i-am raspuns: Cum ai prefera sa fiu cand iti repar franele, rigid sau mai altfel?

 

N-a mai zis nimic, a tacut din gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Din seria 1001 de nopti...

 

Hai noapte buna! Ai avut o luna de pauza ca sa-ti mai dai un refresh la repertoriu si tot cu povesti obosite te-ai intors.

» Post actualizat in 10 Sep 2018 11:23

 

Cum ai prefera sa fiu cand iti repar franele, rigid sau mai altfel?

 

 

 

Cu factura sau la " mica intelegere"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...