Sari la conținut

Cum avem grija unii de altii


Silver Arrow
 Share

Postări Recomandate

Am pus acest topic la sectiunea accidente pentru ca este legat de ele.

 

Asa cum a anuntat @Metal Heart pe 14 august, un coleg din Cehia a avut un accident pe Transalpina. Si ne ruga, care om fi prin zona, poate aflam ceva despre el, poate o fi singur, are nevoie de ajutor cine stie.

 

Pe toti astia care luati viraje din tastaura, va luati la misto, va injurati, blestemati soferii etc, v-a durut drept la basca bah de un coleg, din alta tara, care a zburat intr-o curba de s-a dus drept in aratura si care poate chiar ar fi putut avea nevoie de noi.

 

Ieri, adica miercuri 15.08, dupa pranz am trecut sa il vad pe om. Am stat vreo jumatate de ora de povesti cu el.

 

Prin amabilitatea unor oameni de la IPJ Alba - un politist de toata isprava, nota 10 - si al altora de la spitalul Sebes unde ajunsese omul initial am aflat ca cehul a ajuns la Alba Iulia.

 

Din fericire nu e grav, il repara astia de la Alba si apoi o sa poata pleca acasa.

 

De asemena a fost bine ca nu era singur, era cu inca 3 motociclisti.

 

Din punct de vedere administrativ ca sa spun asa, a avut iarasi noroc ca de accident s-a ocupat un politist la fel de nota 10, care stia engleza foarte bine si care l-a ajutat cu mobra si hartiile aferente. Cehul a fost chiar impresionat.

 

Colegul are o Ducati Multistrada. Desi nu avea viteza prea mare, curba a fost mai stransa decat a anticipat si a ratat-o. A cazut pe iarba, doar ca dupa ce a cazut a ajuns mobra peste el si asa s-a ales cu o fractura. Altfel scapa nevatamat.

 

Dragi colegi din "comunitatea moto", mai ales cei de prin zona Alba-Sebes: era chiar atata de greu sa vedeti ce este cu omul? A durat 15 minute sa dau de urma lui. Daca era singur? Sau daca era accidentat mai serios si avea nevoie de ajutor?

 

Asadar: cum avem grija unii de altii? Bun, ne salutam pe drum si mai departe?

Cred ca doar injurand conservarii, dand RIP-uri, sau solicitand donatii de sange pentru diversi inconstienti fara carnet care isi rup gatul cu mobra nu este suficient.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos gest din partea ta!

Asta, printre altele, asta face diferenta dintre un motociclist si un posesor de motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca dai o geana pe topicul de Alba ai sa vezi ca cei de acolo sunt aproape inexistenti pe forum. Deci, se prea poate sa nu fi vazut nimeni detaliile despre acest accident. Felicitări pt initiativa! Desi se putea si fara a arunca cu noroi in altii, chiar daca realitatea oricum e ca nu exista interes si nici vreo comunitate. E doar in imaginatia unora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca dai o geana pe topicul de Alba ai sa vezi ca cei de acolo sunt aproape inexistenti pe forum. Deci, se prea poate sa nu fi vazut nimeni detaliile despre acest accident. Felicitări pt initiativa! Desi se putea si fara a arunca cu noroi in altii, chiar daca realitatea oricum e ca nu exista interes si nici vreo comunitate. E doar in imaginatia unora.

Degeaba zici georgica, sigur au vazut cativa (daca nu din Alba din apropiere) dar cam asta este adevaratul nivel al motoretistmului in Romania.

 

Felicitari Silver Arrow

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca la momentul asta tot astfel de oameni sunt luati in deradere. Facerea de bine e... restul il stiti voi. Omul a propus ceva si a exemplificat cum a putut contribui el la astfel de situatii. Trebuie mereu sa se gaseasca brotacei care sa caraie ca una ca alta, pentru ca asa este romanul, se ofenseaza repede chiar si cand nu este vorba de el in mod direct.

 

Mai era o vorba din trecut: Frumoasa tara, Romania, pacat ca este locuita.

 

Aia e, astia suntem, cu astia defilam.

 

Respect pentru ceea ce ai facut, Silver Arrow! Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea personala este ca nu are legatura faptul ca suntem aici pe un forum moto discutand despre ignorata oamenilor la un accident, ci ca asa este romanul, fie el aviator, motociclist, biciclist sau sofer sau jandarm. Nu-l intereseaza decat de caciula lui. *cu exceptii.

@arrow si altii, degeaba va mirati de una alta. Asta suntem ca natie din pacate.

Editat de Santon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nicio fapta buna nu se mai face fara lauda de sine si fara noroi in altii...

Silver, trebuia sa faci si un live video in care sa surprinzi cum ai fost tu la spital sa vezi daca e bine cehul.

Cand consideri tu ca ai facut ultima data o fapta buna? Nu ma refer aici la a da de mancare porumbeilor din parc, ci la a arata ca-ti pasa de cel de langa tine, care intamplator sau nu, impartaseste aceeasi pasiune.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari....Am avut doua cazuri cu doi colegi ramasi in pana in ultima luna.Unul ramas pe autostrada cu o bujie sarita din mers la un bandit de 600,nu a mai gasito.il vede un alt coleg din pitesti scrie repede de ce are omul nevoie,am vz imediat am luat bujie de la altul am mers 5o km am dus ,montat ,plecat omul la buc ,toate bune,FARA NICIUN BAN.Altul cu o pana roata spate ,facut tot plecat la drumul lui,la sibiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

O sa pun botu ca sunteti pe un val de bunatate si compasiune atunci cand toate comentariile de la accidente sunt de sustinere sau macar neutre,indiferent de circumstante.

 

Momentan rubrica de accidente este locul unde :

 

1. Il facem praf pe ranit sau decedat pt ca se presupune ca a facut ceva ilegal.

 

2. Il facem praf pe nefericit pt ca a preferat sa cumpere un model de motoreta care nu este pe lista noastra de preferinte

 

3. Folosim ocazia sa ne laudam ca noi suntem mai buni si am fi scapat.

 

4. Ne vaitam de infrastructura si politica de zici ca-i anestezic .

 

5. Reglam conturi cu cei care ne-au deranjat in trecut.

 

6....

 

7...

 

...

 

Sau macar sa vad ca cum cei care derapeaza rau cu bucuria pt nenorocirea omului sa fie sanctionati mai energic ...

 

Vad doar un singur caz in care licenta poetica se preteaza in caz de accident ,atunci cand omu se simte destul de inspitat sa faca o gluma cu adevarat buna .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nicio fapta buna nu se mai face fara lauda de sine si fara noroi in altii...

Silver, trebuia sa faci si un live video in care sa surprinzi cum ai fost tu la spital sa vezi daca e bine cehul.

 

Comentariul tau este jenant!

 

Il cunosc pe Silver Arow si nu este genul de om care ajuta pentru a brava ulterior cu asta

 

@Silver - Chapeau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haidi bre, ala e motociclist? A ratat o curba si a ajuns la spital. Ca atare, nu are dreptul sa se mai numeasca motociclist si clar nu mai e coleg cu cel putin cateva personaje active aici pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu si cu Foxu, cei doi samariteni ai forumului, reprezentantii binelui in lume si a tuturor motociclistilor.

 

Ce vrei sa auzi de ai postat cele de mai sus? Bravo, felicitari, esti un om de nota 10? Te-ar ajuta mai mult afirmatiile astea, ori poate bucuria resimtita in suflet data de faptul ca ai facut o fapta buna? Care e mai presus pe scara valorilor tale?

 

Tin sa subliniez si faptul ca este urat sa ii jignesti pe ceilalti pentru lipsa lor de actiune, cu atat mai mult cu cat nu ii cunosti. Un raspuns care a taiat in carne vie, pentru cei care nu sunt roboti, este cel al colegului Starcream.

 

Faptele bune se fac in secret, pentru ca ele sunt pentru sufletul tau, nu pentru restul. Faptele bune nu sunt menite sa fie aplaudate, ci sa iti aduca linistea interioara. Japonezii traduc acest lucru printr-un singur cuvant: Intoku

 

Cel care este deschis sa isi ajute aproapele nu are nevoie de un impuls. Valabil si pentru cel care se gandeste doar la propria persoana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, eu vad lucrurile cam asa: a fost deschis un topic despre accident, @silver a zis ca trece el pe acolo sa vada ce si cum (venind din Austria, deci a facut asta pe drum) si s-a lasat linistea acolo! Daca s-ar fi postat informatii cum se intampla in general la accidente se nasteau dezbateri care o are mai lunga. Asa a tacut toata lumea. Mi s-a parut oarecum nefiresc sa se opreasca un om/motociclist dintr-un drum de >1000km si sa nu incerce sa afle ceva cineva mai de aproape. Da, cei mai multi suntem fiecare pt el, comunitatea/forumul fiind doar oportunitati de etalat lungimi,iar cluburile si intrunirile de etalat vestuțe. Trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce vorbiti voi de respect si etc omul de il ajuti il doare in ... anu trecut la mine in zona mai exact in dr .taberei romacierilor cu bd timisoara un coleg de al nostru a avut accident cu o dudie nu era riderul vinovat ci duduia numai ca problema era ca el avea asigurarea expirata.... si clar cei de la despagubiri ii dedea mumu pe baza ca avea asigurarea expirata eram ff grabit sa ajung la munca dar am lasat munca am lasat totul sa il ajut cunosteam pe cnv am fost repede la el am facut asigurare valabila din ziua respectiva i am aduso in 30 min am pus banii de la mine banii mi ia dat ulterior si cik gen ne vedem zilele urmatoare sa bem o bere ce ai mai auzit de el :))) nu avem nici o pretentie de la el doamne fereste doar ca a zis ca ne vedem discutam la o bere de amicitie si pl nu a sunat nu nimic nici eu nu l am sunat .... concluzia trageti o voi

Editat de KONGLY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus acest topic la sectiunea accidente pentru ca este legat de ele.

 

Asa cum a anuntat @Metal Heart pe 14 august, un coleg din Cehia a avut un accident pe Transalpina. Si ne ruga, care om fi prin zona, poate aflam ceva despre el, poate o fi singur, are nevoie de ajutor cine stie.

 

Pe toti astia care luati viraje din tastaura, va luati la misto, va injurati, blestemati soferii etc, v-a durut drept la basca bah de un coleg, din alta tara, care a zburat intr-o curba de s-a dus drept in aratura si care poate chiar ar fi putut avea nevoie de noi.

 

Ieri, adica miercuri 15.08, dupa pranz am trecut sa il vad pe om. Am stat vreo jumatate de ora de povesti cu el.

 

Prin amabilitatea unor oameni de la IPJ Alba - un politist de toata isprava, nota 10 - si al altora de la spitalul Sebes unde ajunsese omul initial am aflat ca cehul a ajuns la Alba Iulia.

 

Din fericire nu e grav, il repara astia de la Alba si apoi o sa poata pleca acasa.

 

De asemena a fost bine ca nu era singur, era cu inca 3 motociclisti.

 

Din punct de vedere administrativ ca sa spun asa, a avut iarasi noroc ca de accident s-a ocupat un politist la fel de nota 10, care stia engleza foarte bine si care l-a ajutat cu mobra si hartiile aferente. Cehul a fost chiar impresionat.

 

Colegul are o Ducati Multistrada. Desi nu avea viteza prea mare, curba a fost mai stransa decat a anticipat si a ratat-o. A cazut pe iarba, doar ca dupa ce a cazut a ajuns mobra peste el si asa s-a ales cu o fractura. Altfel scapa nevatamat.

 

Dragi colegi din "comunitatea moto", mai ales cei de prin zona Alba-Sebes: era chiar atata de greu sa vedeti ce este cu omul? A durat 15 minute sa dau de urma lui. Daca era singur? Sau daca era accidentat mai serios si avea nevoie de ajutor?

 

Asadar: cum avem grija unii de altii? Bun, ne salutam pe drum si mai departe?

Cred ca doar injurand conservarii, dand RIP-uri, sau solicitand donatii de sange pentru diversi inconstienti fara carnet care isi rup gatul cu mobra nu este suficient.

 

 

Niciodata un post pe un forum aproape anonim, raportat la numarul de motociclisti din tara asta, care nici macar nu au cont aici, nu va aduce mai multe sau mai putine simpatii si viitoare implicari in trafic, atunci cand situatia o va cere.

 

Parerea mea, desigur, e doar a mea si atat, daca esti genul samaritean, ai facut gestul asta pana acum si pana sa dai de forum si o sa o faci si dupa ce vei citi acest topic (daca ai cont aici), si mai ales, nu numai cand vorbim de motociclism.

 

Nimic de rau pentru initiativa, asta e clar si nu neg ca acest topic nu ajuta, macar cu o informatie.

 

Dar nu cred ca trebuie sa ne asteptam la si mai multi samariteni care vor sari in viitor, doar ca au citit acest topic. Tine de firea umana a fiecaruia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...