Sari la conținut

Cum avem grija unii de altii


Silver Arrow
 Share

Postări Recomandate

ce vorbiti voi de respect si etc omul de il ajuti il doare in ... anu trecut la mine in zona mai exact in dr .taberei romacierilor cu bd timisoara un coleg de al nostru a avut accident cu o dudie nu era riderul vinovat ci duduia numai ca problema era ca el avea asigurarea expirata.... si clar cei de la despagubiri ii dedea mumu pe baza ca avea asigurarea expirata eram ff grabit sa ajung la munca dar am lasat munca am lasat totul sa il ajut cunosteam pe cnv am fost repede la el am facut asigurare valabila din ziua respectiva i am aduso in 30 min am pus banii de la mine banii mi ia dat ulterior si cik gen ne vedem zilele urmatoare sa bem o bere ce ai mai auzit de el :))) nu avem nici o pretentie de la el doamne fereste doar ca a zis ca ne vedem discutam la o bere de amicitie si pl nu a sunat nu nimic nici eu nu l am sunat .... concluzia trageti o voi

Facerea de bine..Nimic nou.Vei intalni in viata destule situatii de genul..Vedetele care fac donatii si aleg sa fie discrete sunt luate la maciuca pt c-au bani si-ale dracului nu dau un leu la saraci..Si d-aia de multe ori fac chestiile astea publice ca sa mai inchida gurile nesatule de rahat..Eu zic ca orice distribuire de genul asta poate aduce adepti ii poate pune pe unii pe ganduri.Sa fie mai umani si darnici.Ca toti 'plecam' in 4 scanduri,cum se zice..Si nici banii sau alte trasaturi negative nu te fac mai bun sau smecher..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, totul bine si frumos pana cand constati ca 'colegul' este un manelist in pantaloni scurti, mai voteaza si cu PSD, poate are si un X6 cu care face ravagii in trafic in mod curent, nu are nicun fel de respect pentru lege, politie, etc, diferentele sociale intre voi sunt evidente. De ce numai faptul ca conducem niste motociclete trebuie sa ne faca sa ne 'pese' mult mai mult?

Faptul ca suntem intr-o societate cu niste reguli nu ar trebui sa fie de-ajuns?

 

Se suna la 112 daca observi un astfel de accident, poti sa stai pana vine Smurdu' si salvarea sa incerci sa faci ce crezi tu ca e mai bine pe acolo, dar apoi ce 'obligatie' mai ai fata de un alt conducator de motocicleta? De ce nu ai face la fel cu unu' cu masina?

Ati auzit cum la un accident auto merg oamenii sa se intereseze de cei accidentati doar ca si ei au masina?

 

Ca apoi sa constati ca nu ai absolut nimic in comun cu respectivul, ba poate chiar v-ati uri de moarte pe teme politice sau de orice alt gen.

 

Eu zic sa isi vada fiecare de treaba cu prietenii si cunoscutii lui, sa fie o persoana civilizata, sa anunte un accident si sa faca tot posibilul ca sa se intre pe calea normala de rezolvare a accidentului....si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu fiind cetatean strain dintr-o tara cu apa calda in vizita intr-o tara bananiera cum e Romania, parca ai o strangere de inima cand ajungi undeva intr-un spital obscur si motocicleta ta de 10k a ramas pe marginea santului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca noi suntem tara bananiera, atunci aia 2 biciclisti care au fost omorati de ISIS zilele astea au nimerit intr-o tara mai buna? Au venit fratii lor biciclisti din tara respectiva (nu imi amintesc acum care-i tara) sa se intereseze de ei sau sa-i apere?

Singur iti faci planul pe unde te duci, ce nivel de risc vrei sa accepti, de aia iti alegi tari mai civilizate sau mai putin civilizate. Inteleg din relatare ca bananierii nostri chiar s-au comportat frumos cu omul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Bananieri" sunt peste tot, chiar si in cele mai civilizate tari. De fapt de aia se si duc acolo, pentru ca aia civilizati nu riposteaza, nici macar nu le trece prin cap ca cineva ar incerca sa-i pacaleasca. De aia romanii (si nu numai) au miros fin cand vine vorba de vreo nasoala.
Am fost pus intr-o situatie oarecum similara chiar de curand, numai ca eu eram cu cel care s-a accidentat. Numai dupa vreo 24 de ore de la incident mi-am dat seama cat de mult a contat faptul ca am fost acolo cu el, si nu o zic ca moaa ce miez sunt eu, dar m-am gandit daca as fi patit eu treaba aia si as fi fost singur...tare nasol mi-ar fi fost.

Scopul acestui topic nu (cred) ca a fost iesirea din anonimat, ca nu cred ca e Silver Arrow la prima tinrete sa caute atentie, cred ca mai degraba a fost un semnal de alarma mai ales pentru tinerii (si nu numai) din ziua de azi care nu mai au acelasi simt al intrajutorarii. Asta reiese foarte usor din evolutia forumului in ultimii 10 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca aici lumea se imparte in tabere opuse.. am gresit cand am anticipat ca Silver Arrow va gasi sustinere si apreciere pentru gestul sau.

Eu personal aleg sa-i multumesc si nu pot decat sa-mi doresc sa se gaseasca un om ca el (motociclist sau nu), fie la noi fie prin alte tari a caror limba n-o vorbesc atunci cand o s-ajung si eu cu motorul in sant. Sau in orice alta circumstanta.

 

Speranta asta insa imi moare putin cand vad comentarii care sugereaza ca alegerile vestimentare, muzicale si afilierea politica ar trebui sa determine nivelul de decenta si de compasiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pielea foarte groasa la scandal si sunt obisnuit sa ma cert, chiar imi face placere! :)) Am mers cu colegi motociclisti care au cazut in rape, care si-au pierdut starea de constienta, le-am luat pulsul, am fost la spitale, am chemat salvarea de multe ori. Am facut ceea ce am crezut eu de cuviinta si de bun simt de la caz la caz.

 

Dar cand va aud iar cu raspunsul la salut si cu 'comunitatea' cand de fapt suntem doar niste oameni foarte diferiti care se dau cu motocicletele, ca sa nu mai spun ca unii le folosesc doar ca naveta.

Mergeti va rog oriunde in lumea asta unde sunt multi motorciclisti si vedeti cat 'saluta si raspund la salut' :)) Londra, Paris, Barcelona, ca s anu zic de Vietnam si alti asiatici. E frumos asa cand te intalnesti pe un drum izolat sa te saluti cu alti motociclisti? Da. E necesar sau abligatoriu si poata cineva sa iti bata obrazul pentru asta? Poate ati innebunit.

 

La fel si cu asta, era cu alti motociclisti in grup. totul a mers pe fagasul normal. S-a accidentat, a riscat, asta e, n-o sa ma duc in niciun caz pana la Alba_iulia sa vad ce face unu care a ratat curba. Si cred ca nimeni nu poate sa imi scoata ochii cu asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man,

 

tu toate astea le-ai avut la tine-n tara. Nu-ti doresc sa ai vreun eveniment prin Albania, Macedonia sau prin mai stiu eu ce tara mai indepartata.

 

Plus ca in articolul respectiv nu se specifica daca era cu grupul dupa el sau singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca mai degraba a fost un semnal de alarma mai ales pentru tinerii (si nu numai) din ziua de azi care nu mai au acelasi simt al intrajutorarii. Asta reiese foarte usor din evolutia forumului in ultimii 10 ani.

 

Mi-ai luat vorba din gura!

 

 

Acum vreo 7, 8, 10, 12 ani am organizat impreuna cu alti motociclisti o serie de evenimente menite sa adune niste bani pentru cativa oameni cu probleme. Motociclisti si ei. Astfel s-au adunat sute de motociclisti (in ideea ca pe atunci eram doar cateva mii in toata tara si totul organizat prin intermediul forumului), care initial nu se cunosteau intre ei si care nu aveau nici o legatura cu oamenii pentru care strangeam bani. Nu au fost obligati de nimeni, dar banuiesc ca au venit pentru ca au simtit o chemare, o ocazie de a ajuta un frate motociclist. Multi au venit din afara Bucurestiului, din Timisoara, Oradea, Resita,Iasi sau alte orase si au dormit la noi acasa, am mancat la aceeasi masa si am impartit aceeasi paine. Au venit pentru "a se prostitua" pentru nu stiu ce politician portocaliu cu fata de bulldog, au venit pentru a dansa, pentru a canta, pentru a se face de ras, toate astea pentru un scop nobil. Si erau si vitezisti si cioparisti si enduristi si lupi singuratici si cluburi moto (DAC) si pasageri, toti la un loc.

Astfel, cei cu probleme au primit o sansa de a se recupera sau opera in afara tarii si acum sunt bine, zambesc si se bucura de viata. Pentru fiecare dintre ei, exista un topic undeva prin analele forumului.

 

Ce a incercat Silver, a fost sa reinvie spiritul ala de frate motociclist.

:peace:

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/210939-haideti-sa-l-ajutam-si-pe-gabone/?hl=gabone

 

Actiunile de atunci au fost declansate de topicul de mai sus, asa ca nu numai ca stiu despre ce e vorba...apoi au urmat ideea marsului (Ralucone,Nuka and Co), apoi a venit partea cu sponsorizarea si enormele discutii pe tema prostituarii chiar daca era pentru o cauza nobila. Iar eu am purtat tricou cu buldog pe mine desi daca am urat pe careva cu patima in politica romaneasca a fost gasca portocalie PDL si Basescu.

 

Deci stiu despre ce vorbiti, dar spiritul ala de care e vorba nu cred ca se invie printr-o mustrare a celorlalti si o bataie in piept ca uite ce am facut eu cand nu a facut nimeni nimic...poate nici nu era cazul de facut ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca acum avem orgolii si facebook. E mai usor sa shareuisti ceva pe facebook sau sa dai un "partikip" decat sa pui mana sa faci ceva concret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari....Am avut doua cazuri cu doi colegi ramasi in pana in ultima luna.Unul ramas pe autostrada cu o bujie sarita din mers la un bandit de 600,nu a mai gasito.il vede un alt coleg din pitesti scrie repede de ce are omul nevoie,am vz imediat am luat bujie de la altul am mers 5o km am dus ,montat ,plecat omul la buc ,toate bune,FARA NICIUN BAN.Altul cu o pana roata spate ,facut tot plecat la drumul lui,la sibiu.

 

Tot respectul si stima ptr tine man !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ai luat vorba din gura!

 

 

Acum vreo 7, 8, 10, 12 ani am organizat impreuna cu alti motociclisti o serie de evenimente menite sa adune niste bani pentru cativa oameni cu probleme. Motociclisti si ei. Astfel s-au adunat sute de motociclisti (in ideea ca pe atunci eram doar cateva mii in toata tara si totul organizat prin intermediul forumului), care initial nu se cunosteau intre ei si care nu aveau nici o legatura cu oamenii pentru care strangeam bani. Nu au fost obligati de nimeni, dar banuiesc ca au venit pentru ca au simtit o chemare, o ocazie de a ajuta un frate motociclist. Multi au venit din afara Bucurestiului, din Timisoara, Oradea, Resita,Iasi sau alte orase si au dormit la noi acasa, am mancat la aceeasi masa si am impartit aceeasi paine. Au venit pentru "a se prostitua" pentru nu stiu ce politician portocaliu cu fata de bulldog, au venit pentru a dansa, pentru a canta, pentru a se face de ras, toate astea pentru un scop nobil. Si erau si vitezisti si cioparisti si enduristi si lupi singuratici si cluburi moto (DAC) si pasageri, toti la un loc.

Astfel, cei cu probleme au primit o sansa de a se recupera sau opera in afara tarii si acum sunt bine, zambesc si se bucura de viata. Pentru fiecare dintre ei, exista un topic undeva prin analele forumului.

 

Ce a incercat Silver, a fost sa reinvie spiritul ala de frate motociclist.

:peace:

Exact!

 

/index.php?/topic/210939-haideti-sa-l-ajutam-si-pe-gabone/?hl=gabone

 

Actiunile de atunci au fost declansate de topicul de mai sus, asa ca nu numai ca stiu despre ce e vorba...apoi au urmat ideea marsului (Ralucone,Nuka and Co), apoi a venit partea cu sponsorizarea si enormele discutii pe tema prostituarii chiar daca era pentru o cauza nobila. Iar eu am purtat tricou cu buldog pe mine desi daca am urat pe careva cu patima in politica romaneasca a fost gasca portocalie PDL si Basescu.

 

Deci stiu despre ce vorbiti, dar spiritul ala de care e vorba nu cred ca se invie printr-o mustrare a celorlalti si o bataie in piept ca uite ce am facut eu cand nu a facut nimeni nimic...poate nici nu era cazul de facut ceva.

Pana una, alta, din ce am verificat de curand, subiectul e bine. Si, din cate stiu, niciunuia dintre prostituati nu li s-a largit vreo gaura in proces. E foarte adevarat - spiritul respectiv fie nu mai exista, fie s-a diluat enorm. Si poate ca topicul curent n-o sa-l faca sa renasca la dimensiunile de odinioara. Insa in mod cert no vor face nici detractarile.

 

 

Stiti ce cred eu? Ca o mare parte a vinei disparitiei acestui spirit ne apartine. Pentru ca entuziasmul tineretii a fost inlocuit de cinism si durere-n pix. Pentru ca orgolii. Pentru ca elitism...

 

 

Bravo @SilverArrow! Way to go!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice fapta buna facuta este un lucru omenesc. Macar de am beneficia de smoala un pic mai rece ,pe lumea cealalta cand vom fi in fata cazanului

» Post actualizat in 23 Aug 2018 08:13

Respect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice fapta buna este anulata prin batutul cu caramida in piept si urecheatul fara drept.

da unde e vitejia? ca de ajutat l-au ajutat medicii de la spital si militianul ... sistemul a functionat ducatistul reparat ... forumistul nemultumit de lipsa de empatie ...

 

 

daca aveti impresia ca rromania e tara frumoasa dar din nefericire locuita ... sa nu va duceti in helvetia , o sa vi se zdruncine tot sistemul de "valori"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cati dintre voi ati trecut prin asta, dar hai sa va spun ceva.

Acum ceva vreme am fost locatarul unui spital , cam o luna cazat....nu stiu cum este la altii, dar pe mine m-a uns pe suflet vizita unui motoiclist, practic eram necunoscuti , dar a venit sa ma viziteze, sa ma intrebe de sanatate, am palavragit un pic...o chestie din asta care iti arata ca pana la urma lumea nu e chiar atat de rea cum iti imaginezi, ,te cam unge pe suflet, are efect asupra psihicului....chiar daca dupa ce iesi din spital si vezi ca (poate) experienta este de fapt o exceptie de la regula, sentimentul initial este fain.

Nu stiti cum e sentimentul respectiv pana nu treci personal printr-o asemenea situatie.

Dupa o vreme de stat pe spate nemiscat, cand in sfarsit ai voie la miscare (relativa), orice lucru banal ti se pare o chestie super...cel putin asa mi s-a spus mie cand am fost scos prima data afara si cica ma uitam ca un drogat la porumbeii si vrabiile din curtea spitalului...deci orice atentie primita este binevenita.

 

Nu il cunosc personal pe Silver, dar din punctul meu de vedere efectul vizitei lui la motociclistul respectiv compenseaza ipotetica bataie in piept "ia uite ce am facut eu, sunt tare"..sper ca gestul lui sa motiveze si alte persoane sa faca la fel...sunt convins ca in fiecare oras/orasel din tara este cel putin un motociclist care citeste pe forum aici, deci nu e nevoie de o deplasare de sute de km.

 

P.S.

Toate bune nea "Chelu" de m-ai vizitat (nu il cunosc, stiu doar ca ii emigrase parul )

Lu bosorogu de nea Ivan nu ii multumesc pt suport ca apoi se fastaceste ca fata mare la maritat :cheers:

 

Ca o paralela, acum ceva vreme am fost ,pe post de insotitor doar, impreuna cu niste persoane, sa ducem niste cadouri , in ajun de Craciun, la un camin de batrani pe undeva prin Ardeal (retras caminul)..nu vreti sa stiti ce era in ochii batranilor cand vedeau niste straini ca ii viziteaza si ii mai intreaba una alta..

 

 

Oameni buni, daca va sta in putere, faceti fapte bune..daca cineva arunca apoi cu noroi, pana la urma voi sunteti singurii care ,indiferent de ce zic ceilalti,

stiti exact ce si cum...si cand va priviti in oglinda, pana la urma sunteti singurii care va puteti judeca.

 

Si ca sa ma laud, de cativa ani donez regulat sange...daca prin lauda mea fac un "nedonator" sa mearga la donat, atunci misiune indeplinita (ca sa fiu corect totusi, in zona mea procedura e relativ rapida , 1 ora maxim...de cateva ori am fost in situatia in care treceam cu bicla prin fata centrului de donare, ma uitam la ceas si vedeam ca e ora 10, faceam calcul rapid in minte cand i-am vizitat ultima data, si viram brusc spre ei...adica era ceva ad hoc).

 

Si ca incheiere, acum am limbarnita pt ca tocmai am venit de la festivalul berii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...