Sari la conținut

Recomandare variante de casti drum lung + enduro


AlexAB
 Share

Ce varianta de casti recomandati?  

20 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

L-am montat deja.

Am vazut ca acele 4 suruburi cu inbus care strang cauciucul de parbriz sunt un pic prea scurte. Adica mergeau perfect daca aveam parbrizul mai gros.

Sa vad ce pot folosi pe post de tablite..

 

Ca sa-l montez am folosit o cheie imbus de la ikea.. si apoi am fost sa-mi cumpar un set nou pentru surubelele astea mici.

Plus o cheie pentru saiba blocatoare.


» Post actualizat in 24 Aug 2018 15:36

Abia astept sa-l probez maine pe autostrada spre Pitesti :D.

post-97306-0-12526500-1535124594_thumb.jpg

post-97306-0-00325900-1535124609_thumb.jpg

post-97306-0-44371200-1535124626_thumb.jpg

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tăblițele pot fi de la o conservă. Pe cele două șuruburi mari am dat cu threadlocker. Nu că ar fi fost nevoie, dar să fie. Să ai o cheie de 10 la tine, dacă e să strangi piulița.

Btw, ai pus invers tăblița din față.

 

Și încă ceva: ce cauți pe autostradă?

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hah, ce ochi bun ai, bravo! Mersi, o s-o întorc.

Autostrada nu e o alegere pentru mine.. E doar mai ușor pentru cineva la volan, și un pasager mic in spate. Nu-i bătuta-n piatra ruta.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tinut constant 130 -140 km/h cu mai putine turbulente decat inainte cand mergeam cu 120 si cu mai putina oboseala. I-am mai optimizat pozitia si acum imi trimite aer curat doar inspre casca.

Inainte, la viteze de autostrada, primeam mai mult aer turbulent in casca si in umeri.

Un pic nemultumit ca a trebuit sa umblu dupa niste chei care n-au venit la pachet dar au fost cei mai buni 120 RON cheltuiti pana acum (+25 livrarea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca Scorpio motors n-au defapt Bell MX-9 MIPS in stoc.. e doar o versiune noua de magazin online la care lucreaza si stocul nu e "real".

Ma uit acum la Airoh S5 si Scorpion ADX-1 (MT950), la motodiscount.ro au pana vineri discount de 20% la echipamente.

Imi place Scorpionul dar am retineri legate de certificarea DOT.. era fain daca avea si un ECE.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si am probat Scorpion ADX-1 la motodiscount, avea pe ea sticker de ECE..

 

Ce nu mi-a plăcut e ca trosnea din toate încheieturile.. Nu îmi inspira deloc un sentiment de siguranță.

A doua problema e ca barba imi era expusă destul de mult sub barbia castii.

A treia problema e ca marimea L îmi strângea foarte tare pomeții..

 

Ma gândesc ca mai bine mai strâng bani pentru ceva mai ok pentru sezonul viitor.

» Post actualizat in 31 Aug 2018 11:55

Din ce-am vazut la castile dual sport nu exista mid-range propriu-zis, m-am uitat cam in toate magazinele din Bucuresti.

Fie dai intre 400 - 1000, fie de la 2000 in sus.

Doar in afara gasesti mai multe modele.

 

Pana la urma cred ca am gasit ce cautam, LS2 MX436.

- pe alb (de vara si vizibilitate)

- super ventilata si relativ usoara

- sa mearga cu ochelari

- sa poti inchide viziera peste ochelari

- certificata ECE & DOT

- 700 RON + 200 RON ochelarii.

 

La motodiscount.ro n-o mai aveau, dar se mai gaseste la atvrom, inca au multe culori si marimi pe stoc, plus ochelari.

 

M-am plimbat cu ea o ora, si prin oras, si e superba pentru vremea asta (comparata cu full-face-ul meu HJC FG-ST).

Pana la 80km/h e minunat de aerisita si de ventilata.

Duminica o probez la drumul spre Bolboci :D si o sa deschid un topic de review (si unul cu poze din excursie :D)

 

post-97306-0-34220200-1535716305_thumb.jpg

post-97306-0-60727100-1535716319_thumb.jpgpost-97306-0-85056600-1535716466_thumb.jpgpost-97306-0-33215800-1535716480_thumb.jpgpost-97306-0-15737300-1535716491_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si am probat Scorpion ADX-1 la motodiscount, avea pe ea sticker de ECE..

Ce nu mi-a plăcut e ca trosnea din toate încheieturile.. Nu îmi inspira deloc un sentiment de siguranță.

A doua problema e ca barba imi era expusă destul de mult sub barbia castii.

A treia problema e ca marimea L îmi strângea foarte tare pomeții..

Ma gândesc ca mai bine mai strâng bani pentru ceva mai ok pentru sezonul viitor. » Post actualizat in 31 Aug 2018 11:55Din ce-am vazut la castile dual sport nu exista mid-range propriu-zis, m-am uitat cam in toate magazinele din Bucuresti.

Fie dai intre 400 - 1000, fie de la 2000 in sus.

Doar in afara gasesti mai multe modele.

 

Pana la urma cred ca am gasit ce cautam, LS2 MX436.

- pe alb (de vara si vizibilitate)

- super ventilata si relativ usoara

- sa mearga cu ochelari

- sa poti inchide viziera peste ochelari

- certificata ECE & DOT

- 700 RON + 200 RON ochelarii.

 

La motodiscount.ro n-o mai aveau, dar se mai gaseste la atvrom, inca au multe culori si marimi pe stoc, plus ochelari.

 

M-am plimbat cu ea o ora, si prin oras, si e superba pentru vremea asta (comparata cu full-face-ul meu HJC FG-ST).

Pana la 80km/h e minunat de aerisita si de ventilata.

Duminica o probez la drumul spre Bolboci :D si o sa deschid un topic de review (si unul cu poze din excursie :D)

 

attachicon.gifls1.JPG

attachicon.gifIMG_20180831_133210.jpgattachicon.gifIMG_20180831_133205.jpgattachicon.gifIMG_20180831_133157.jpgattachicon.gifIMG_20180831_133146.jpg

Cand mai strangi bani, vino sa iti dau un Arai cum trebuie, lasa prostiile.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am admirat Arai-ul. Faina culoarea si faptul ca era inscriptionata cu Honda :).

La anul poate fac si eu trecerea la ceva din gama Schuberth, Arai, Shoei.. desi am vazut ca toate dual-sporturile sufera de zgomot, greutate chiar si la 500 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este. Șuieră si suferă, dar aerisirile la XD4 sunt de vis. Eu, la enduro, trag de un 950 adv si transpir destul. Dar la cap, in miscare, e din alt film. Plus ca e uscata tot timpul si usor de spalat totul. Pentru mine, ramane alegerea perfecta la stilul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am admirat Arai-ul. Faina culoarea si faptul ca era inscriptionata cu Honda :).

La anul poate fac si eu trecerea la ceva din gama Schuberth, Arai, Shoei.. desi am vazut ca toate dual-sporturile sufera de zgomot, greutate chiar si la 500 de euro.

Unde ai vazut tu ca sufera de zgomot ? Le-ai testat pe rand sau doar din citite si auzite ? Concret ma refer.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e subiectiv totul. Inaltimea riderului, curentul aerului in functie de motor, parbriz si alte variabile. Eu sunt fericit ca pot vorbi in sena smh5 cu pasagera chiar si la 120 fara sa urlu. Restul vitezei e pt autostrada, loc unde nu o sa ma vedeti :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este. Șuieră si suferă, dar aerisirile la XD4 sunt de vis. Eu, la enduro, trag de un 950 adv si transpir destul. Dar la cap, in miscare, e din alt film. Plus ca e uscata tot timpul si usor de spalat totul. Pentru mine, ramane alegerea perfecta la stilul meu.

E ideala vreau sa zic. Am probat Suomy Mx Tourer, Shoei Hornet 1 si 2, apoi am incercat Arai. Pai ce stia broasca ce-i oceanul pana am trecut la Arai ? Nu, nu. Acum nu mi-as mai lua alta casca daca e vorba de dual-sport.

Cu Sena 10R ne auzim dupa parbriz pana la 120-130 perfect, pe urma intervine zgomotul, nu cred ca vreo casca poate fi 100% siletioasa la viteze dupa 150-160.

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima casca pe care am pus-o pe cap, cand aveam un Scarabeo de 50cc a fost una de imprumut (sacriciu :) ). Un Schubert flip-up, pe care scria made in west germany. Si asta era acum 11 ani (casca avea inca 20, cred).In momentul in care am inchis-o, a fost liniste de mormant, chiar si pe un 2T la 70 km/h. Deci cred ca exista casti silentioase. Dar silentios nu inseamna aerisit si invers. Cum zici si tu, e un compromis perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...