Sari la conținut

Întrunirea de Comuniste și Atașe '18, Lepșa14-16.0


Aleko
 Share

Postări Recomandate

Ediția de acest an, al zecelea, se va desfășura în weekendul 14-16 septembrie la Lepșa, pe râul Putna, in munții Vrancei.
https://www.facebook.com/events/530279137416777

Acces la locatie este facil de pe drumul national DN2D (Tg. Secuisc-Focșani) pe podul spre rezervația Cheile Tișiței apoi la stânga 1 km drum de țară spre cascada Putna/ camping Dorina.

Campingul din padure are pajiste buna, izvor cu apa potabila si acces direct la rau unde avem scaldatoare pentru trupul motociclistului venit de departe.
Taxa de campare negociata pt noi este 20 lei/noapte de cort (taxa de cort include vehiculul cu 2 persoane si e scris +5 lei pentru a 3-a persoana). Avem amenajari pentru corturi precum toalete si exista si duș.

(Astfel 2 motociclisti pentru 2 nopti ar plati 40 lei..Pe langa taxa aceasta pe care o veti plati campingului - justificata de loc si amenajari dupa cum veti vedea-, intrunirea noastra nu are taxa.)

Pentru cei ce doresc cazare cele 2 cladiri ale campingului au camere (mai simple,ca de cabana) astfel:
5 camere de 2 persoane 60 lei/noapte
2 camere de 3 80 lei/noapte
1 camera de 4 persoane 100 lei/noapte
(Desigur sunt destule alte oferte de camere in Lepsa).
Rezervati cat mai repede, anuntand aici si eventual sunand si la 0724025536, sa stie gazda ca ii ocupam capacitatea.

Cabanierii vand si bere/suc suplinind ceea ce putem aduce cu noi.

Obiective multiple de vizitat in apropiere:
cascada Putna, cheile Tișiței, Bârsești și legenda Vrâncioaiei și chiar spatiul in care ne intalnim este veche zona ciobanească românească de mocani- unde a fost culeasa varianta lunga a Mioriței.

Pe directa Marasti-Soveja catre Lepșa s-au purtat lupte grele inaintea Marii Uniri pe care o celebram la 100 de ani.
Putem vizita mausolee WW1 Mărășești, Mărăști, Soveja alaturi de motociclistii din Basarabia!


Informati-va cunoscutii cu comuniste, cei ce nu au acces la forum, prietenii straini ca ne adunam la Lepsa cu motociclete comuniste, clasice și/sau cu ataș!

post-4291-0-85220300-1534874547_thumb.jpg

post-4291-0-15416000-1534874563_thumb.jpg

post-4291-0-74996300-1534874737_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN 2L Lepșa - Soveja e închis circulației publice, am fost acolo in 2016 și vă rog să nu-l luați in considerare. În starea în care e, nu mă poate convinge nimeni să repet experiența.


» Post actualizat in 27 Aug 2018 08:53

2 mototociclisti fiecare cu motorul sau, dar care stau intr-un singur cort cat costa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN 2L Lepșa - Soveja e închis circulației publice, am fost acolo in 2016 și vă rog să nu-l luați in considerare. În starea în care e, nu mă poate convinge nimeni să repet experiența.

 

Nu are nimeni treaba pe drumul ala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@owene 2 motociclisti cu 2 moto intr-un cort tot cat pentru un cort (pt 2 zile 40 lei) ;)
@cristi74, sa ne vedem cu bine!
@Vrsv, da, poti face foc sa-ti incalzesti hrana.

(Calea rutiera intre Lepsa si Soveja era impracticabila pe 1 August cand am fost cu M-72 sa vad cum e Soveja ca posibila locatie. Practic podul de aproape de Mausoleul Eroilor Soveja era prabusit de viituri si ar mai fi fost un pod rupt mai aproape de Lepsa. Nu puteai trece decat pedestru si cu grija. Nu cred ca le-au reparat. )

Dar cine vine dinspre Tișița poate sa o ia spre Soveja si sa faca stanga in Satul Nou catre Lepsa.

pana acum s-au rezervat 3 camere de 2 locuri si una de 3 locuri, cine mai doreste vreo camera din cle de mai sus rog sa imi scrie repede.


» Post actualizat in 01 Sep 2018 11:20

Dupa cum se pare vom putea vizita mausoleul eroilor WW1 Soveja(este pana in podul rupt). (Nu vom putea continua excursia motorizata pana la Campuri unde a ramas muzeu memorial casa răzeșului unionist Mos Ion Roata.)

Mai adanc in istorie, aproape de Lepsa, vom ajunge la casa Babei Vrancioaia unde, zice legenda, si-a strans o oaste de plaiesi voinici Stefan.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cele cateva zile petrecute la Lepsa, desi nu am stat locului, mi-au incarcat bateriile neasteptat anuland toata oboseala acumulata inainte.
La Lepsa am numarat 32 de motociclete in tema: cu atas, comuniste, clasice. Multe alte motociclete moderne au vizitat. Malul Putnei s-a umplut de corturi si discutii tehnice asa cum se scriau odata pe forumul acesta. In poza doar cei care mai ramasesera duminica la aprox 11am.post-4291-0-46929600-1537280920_thumb.jpg
A fost premiat cel care a condus cea mai veche motocicleta, un M72 din '51 si au fost premiati cei 2 veniti cel mai de departe- din Timisoara: un Dnepr MT11 cu atas si un BMW R60/2 cu atas.
Asa cum prima editie a intrunirii din Basarabia a avut participante motociclete comuniste de aici, la Lepsa au venit 5 moto cu atas basarabene ce si-au pierdut timpul in granita aia inutila care separa Romania.
Cel care v-a trezit la 4 sau 5 duminica dimineata cu duduitul Niprului, plecand spre Cluj, este si cel care a scos din atasul sau un alternator pentru ajutorarea unui atas basarabean, chapeau!
Multumiri campingului Dorina pentru gazduire si facilitati.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu regret si mai mult premiul la categoria II-a, premiu pe care l-as fi castigat cu siguranta daca puteam veni. :).

Dar si mai mult regret sansa pierduta de a ma reintalni cu cei cu care m-am intalnit in Basarabia si Sadu. Niste oameni deosebiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...