Sari la conținut

C uratat smoala de pe plastic


john17
 Share

Postări Recomandate

Ieri m-am pomenit cu niste muci de smoala pe parbriz si tabloul de bord. Pesemne de la izolatia terasei unui bloc langa care am parcat. Pe parbriz nu e asa nasol si cred ca pot da cu benzina, insa pe bord e naspa ca a intrat in alveolele becurilor de neutru & stuff, si s-a lipit bine. Aveti vreo idee cu ce as putea indeparta mizeria? Mecanic am scos cat am putut dar complet nu merge, cel putin nu fara sa zgarii. Oare solutiile alea "tar remover" or ataca plasticul? N-as vrea sa ma trezesc cu bordul (sau parbrizul) mat/opac...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suflanta am, nu-i "gradata" insa... Nu stiu, de pe parbriz s-a curatat mai bine azi dimineata, la (mai) rece, ieri era o clisa si doar se intindea. Probabil si unde am dat candva cu ceara pt caroserii pe mobra. Dar pe bord nu, si mai are si numa' adancituri/alveole... Pe plastice vopsite am folosit tar remover si a fost ok, dar pe plastic "natur" nu...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e treaba chiar asa nasoala. Acum ceva ani, maica-mea s-a gandit sa imi ia o solutie din asta 'tar remover' de la aia cu testoasa. Desi initial am ras si am zis ca nu face nimic asta, chiar a facut. Il dai, lasi sa stea putin, eventual bagi o carpa pe sub bord sa nu ti se scurca si la sfarsit cand stergi, stergi cu o carpa tot cu niste scarmaz din asta pe ea. A scos destul de bine si nici macar nu am insistat prea tare. In nici un caz nu ataca plasticul, dar are ceva gen gazul lampant (dupa miros) in el care ataca smoala aia. Pe langa asta mai are si tot felul de ceruri si chestii de mascheaza defectele asa ca nu ar fi rau dupa ce scoti smoala, sa tragi ceva un alcool pe bord, cureti bine si la final daca esti multumit de rezultat sa ii tragi o ceara. Ar merge aceeasi chestie si la parbriz, nu as incerca benzina, am ramas cu sechele dupa ce am folosit intre trecut, intr-un mod hapciupalitic benzina si am ramas cu... dare.

 

t520arenewrxbugandtarremovercopy.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot, bordul cu totul (tabloul ala cvasi rotund de fz6). Dar daca o sa capieze electronica din el? :huh: Nu se desface porcaria, cel putin nu normal, cu suruburi. Si cum s-au inregistrat cazuri de defectare din cauze de h2o intrat in device am unele retineri, atat in a incerca sa-l despic cat si de a-l congela...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La bord ma gandeam. Insomniac cum sunt am facut o incursiune in laborator si am rezolvat (98% as zice) cu spray de frane TRW. Plasticul n-a suferit, am testat intai pe niste deseuri, apoi usor cu carpa prin locuri ferite, a iesit boboc. Nu garantez ca am putut scoate tot tot din alveola becului N si din striatiile plasticului de la bord, mai vad maine pe lumina naturala.

» Post actualizat in 24 Aug 2018 20:51

 

08648479.jpg

Ni panimaiu pa hiterski!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am scos de pe carene cu "tar and tree resin removal" de la w5, ala de la lidl. am ramas surprins de cat de eficient a fost. dar nah, era plastic vopsit, nu "virgin".

nu am consumat mult, e tubul aproape plin. daca ai drum prin aviatiei, ti-l donez :cheers:

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, vad ca dizolva smoala fara efecte secundare si brake cleanerul asta TRW. Undeva am solutie dedicata, nu mai stiu daca tot Lidl, dar mi-a fost lene sa sap la 23h, asta era la indemana pe trusa de scule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu spray de frane TRW.

Stiu ca folosisem si eu multe sprayuri din astea, dar am prins unul odata, am spalat un actuator de usa, mi-a curs in chiuveta, a stricat mizeria de vopsea de au vopsit astia mizeria de chiuveta, deci grija cu astea. Drept e ca mirosea si a acetona... Eu credea ca e vorba de geamurile de la bord, dar pe plasticu negru da-i cu gasesti si la sfarsit da-i cu o solutie de inegrit, mai protejeaza si aia dupa intalnirea cu diluant/spray etc. Daca o fi doar alcool, nu cred ca-i mare bai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia am dat cu TRW, eram sigur ca nu contine acetona. Mai am si altele mai moka pt care nu garantez.

Bordul are N geamuri si gemulețe, a ajuns si pe ele, precum si pe carcasa neagra care mai e si striata/rugoasa. Voi vedea azi la lumina zilei daca trebuie sa mai insist pe alocuri, dar de bine de rau acum 100% se vad becurile-martor si ceasul care erau bitumate destul de zdravan, N nu se mai vedea aproape deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre deosebire de creier, stomacul ne anunta cand e gol.

Daca ar durea prostia ai rage ca un magar in calduri, sa mor io...

N-am nevoie nici de vitezometru, turometru sau parbriz, doar ca imi place sa fie mobra pusa la punct si nu as merge cu bordul crapat ca altii.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre deosebire de creier, stomacul ne anunta cand e gol.

Daca ar durea prostia ai rage ca un magar in calduri, sa mor io...

N-am nevoie nici de vitezometru, turometru sau parbriz, doar ca imi place sa fie mobra pusa la punct si nu as merge cu bordul crapat ca altii.

Faptul ca nu ai simtul umorului sau nu esti in stare sa recunosti o gluma chiar daca nu te amuza pe tine e o dovada de prostie mai mare, zic eu.

Ma bucur ca iti amintesti crapatura de pe bordul meu. Macar memoria e inca functionala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wd40 e un fel de Fazer, face de toate si nu exceleaza la nimic! Nu sunt fan, prefer solutii dedicate pt fiecare aplicatie in parte. Si, daca am rezolvat cu brake cleanerul TRW, de ce as mai folosi wd?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wd40 e un fel de Fazer, face de toate si nu exceleaza la nimic! Nu sunt fan, prefer solutii dedicate pt fiecare aplicatie in parte. Si, daca am rezolvat cu brake cleanerul TRW, de ce as mai folosi wd?!?

 

Doar un motiv : spray-ul de frâne albește plasticul negru, WD-40 nu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decaflash, e special de asa ceva, gasesti pe Centura, la Mafra. Dizolva smoala, adezivii de pe benzile lipicioase, curata si lantul foarte bine, e un fel de wow!!!! Eu curat cu ea si sitele de aluminiu de la hota impregnate cu grasimi intarite ca caramelul, asta dupa ce am incercat nspezeci de supersubstante scumpe si ineficiente. Ajungi repede din Chitila. Sau comanzi la telefon, ti-l aduce luni marti, se misca repede.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti si la norauto, chiar pe site spune unde e in stoc, cred ca si prin carrefour. Am luat acum 2 3 sapt sa curat niste bitum sau ce (cuvant urat) era. Am dat pe aparatoarea spate, plastic natur negru, si nu s-a albit. De curatat curata boboc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...