Sari la conținut

2 sau 3 furtune de frana pentru frâna față?


Postări Recomandate

Vă salut,

 

Vreau să schimb furtunele vechi de frână de pe al meu Suzuki Bandit cu un kit de furtune racing. Nu știu dacă să iau kit cu 3 furtune (cum e și configurația actuală pe motoretă, cu splitter) sau kit cu 2 furtune, direct din pompă la etrieri. Pe net nu găsesc opinii profesioniste, doar forumiști care spun că nu e nicio diferență ca performanțe de frânare.

 

Voi ce credeți?

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alti forumistii zic ca nu e nici o diferenta si o solutie mai ieftina utilizarea a doua furtune, mare atentie la lungime si la cum le pozitionezi. ca avantaj e mai usor de aerisit.

si ca sa te convingi care e cea mai buna solutie te uiti la o trotineta de curse si vezi acolo daca aia folosesc sau nu splitter

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa simti nici o diferenta de franare intre 2 sau 3 furtune.Presiunea lichidului va fi aceeiasi,so...

Din cate stiu eu insa solutia cu splitter e folosita in competitii gen sbk si in anduranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa simti nicio diferenta nici cu un singur disc. Decat daca esti pe pista si folosesti foarte des franarea de la viteze peste 200km/h.

Practic nu e nicio diferenta nici cu legarea furtunelor. Pot fi si 3 daca vrei sa actioneze si spatele :D

Estetic vorbind, ar fi tehnologie tipic romaneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă salut,

 

Vreau să schimb furtunele vechi de frână de pe al meu Suzuki Bandit cu un kit de furtune racing. Nu știu dacă să iau kit cu 3 furtune (cum e și configurația actuală pe motoretă, cu splitter) sau kit cu 2 furtune, direct din pompă la etrieri. Pe net nu găsesc opinii profesioniste, doar forumiști care spun că nu e nicio diferență ca performanțe de frânare.

 

Voi ce credeți?

 

Merci.

 

Daca tot le schimbi, macar sa simplifici circuitul. Asa ca, iti recomand:

2 furtunuri cu plecare din banjo bold dublu, direct din pompa.

 

Daca ai nevoie de ajutor, mai departe, da-mi un semn.

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot le schimbi, macar sa simplifici circuitul. Asa ca, iti recomand:

2 furtunuri cu plecare din banjo bold dublu, direct din pompa.

 

Daca ai nevoie de ajutor, mai departe, da-mi un semn.

Cheers!

 

Multumesc pentru opinie si disponibilitate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu aici cu o intrebare: rezolv vreuna din probemele de mai jos cu schimbarea furtunelor, sau trebuie schimbate si garniturile de la pompă si etrieri?

Cand merg mai mult prin oraș simt că se inmoaie frână față si trebuie apăsată mai mult. Iar uneori, când frânez treptat mi se pare ca maneta se acționează in trepte. Lichidul pare ok, inca este galben. La mers in afara orașului unde se aeriseste mai bine nu se întâmplă asta.

Motocicleta este un GSXF750 din '98, si presupun ca are acelasi sistem de franare ca al banditului de 600.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu aici cu o intrebare: rezolv vreuna din probemele de mai jos cu schimbarea furtunelor, sau trebuie schimbate si garniturile de la pompă si etrieri?

Cand merg mai mult prin oraș simt că se inmoaie frână față si trebuie apăsată mai mult. Iar uneori, când frânez treptat mi se pare ca maneta se acționează in trepte. Lichidul pare ok, inca este galben. La mers in afara orașului unde se aeriseste mai bine nu se întâmplă asta.

Motocicleta este un GSXF750 din '98, si presupun ca are acelasi sistem de franare ca al banditului de 600.

 

Serviseaza si pompa de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...