Sari la conținut

Postări Recomandate

Incerc sa ma dumiresc cum/cat de sigura este plata prin Paypal, inainte de a ma apuca sa vand ceva folosind aceasta metoda.

Din cate am cautat si gasit, plata prin paypal prezinta un risc mare, in sensul ca desi cumparatorul trimite banii si ii vad personal la mine in contul paypal (nu ma iau dupa ce imi trimite el ca dovada), dupa ce trimit obiectul si el il primeste, poate cere reversarea platii. Am inteles ca se cheama chargeback, dar de fapt este o procedura intre emitatorul cardului de credit si detinatorull cardului de credit (presupunand ca plata s-a facut de pe un card de credit). In asemenea situatie presupun ca exista posbilitatea sa se proceseze chargeback-ul si eu sa raman si fara obiect si fara bani.

Pe e alta parte am inteles ca in asemenea caz eu pot deschide disputa cu paypal, dau cele necesare prin care arat ca eu sunt de buna credinta si am trimis obiectul, si sunt despagubit.

Acum eu mai am si urmatoare dilema...imediat ce vad banii in contul meu paypal eu pot sa ii transfer direct in contul meu bancar legat la contul paypal, sau numai dupa un anumit timp pot face transferul? Daca totusi pot sa ii transfer imediat si las contul paypal gol, eventualul chargeback/reversal payment se duce si se proceseaza automat din contul meu bancar unde am transferat banii?

Daca este totusi asa riscanta plata prin paypal atunci de ce totusi sunt o gramada de comercianti care accepta metoda asta de plata?!

Sper ca ati prins ideea asa ca...bagati.

...de preferat de catre cei care au lucrat pri paypal si chiar s-au lovit/au patit asa ceva.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint multi care folosesc in mod neautorizat conturile de paypal ale altora. Primesti banii, dupa citeva zile pagubiltul face plingere ca i s a spart contul de paypal, tie ti se iau banii inapoi urmind ca tu sa cauti acul in carul cu fin.Aici e marele risc. Ramine ca tu sa te intelegi cu cumparatorul ca sa exediezi marfa cu citeva zile bune dupa primirea platii, multi fac asa, in acel timp, cel cu contul spart ar avea timp sa-si dea seama de frauda.

Partajează acest post

Link spre post

Cea mai mare problema pe care o poti avea este ca, cumparatorul tau sa foloseasca un cont spart sa-ti faca plata si apoi tu sa trimiti produsele. Desigur poti sa faci retragere de pe cont, pentru un cont validat nou exista o limita de 500 de dolari pe zi. Daca dupa ce ai scos banutii de pe cont se dovedeste ca, cumparatorul a folosit un cont in mod ilegal cei de la pay pall vor incerca sa faca cash back si tu vei avea pe contul tau o balanta cu minus daca ai apucat sa scoti banii din el. Ca sa scapi de balanta aia in - trebuie sa ai dovezi ca tu ai trimit produsele cerute cel putin asa era inainte, si scapai de balanda aceea pe minus. Daca nu ai dovezi iti vor trimite cateva notificari de plata si eventual dupa vreo 2 ani o sa vanda contractul la o firma de recuperari si vei fi stresat de catre ei. Iti sugerez sa citesti bine terms and conditions inainte sa faci o vanzare prin pay pall, te lamuresc acolo pentru orice intrebare pe care ai putea sa o ai.

Pentru siguranta poti cere cumparatorului sa iti dea acte doveditoare ca este posesorul contului de Paypall pe care le poti folosi intr-o viitoare disputa cu cei de la paypal. Pastreaza orice log / mail dintre tine si cumparator o sa te ajute in caz de probleme.

Noroc.

Partajează acest post

Link spre post

Versiunea scurta: nu e safe.

Versiunea lunga: ce au spus colegii mai sus.

Poate fi okayish in cazul in care expediezi cu tracking DOAR la adresa pe care o are cumparatorul salvata in contul de paypal. Asta implica virgula ca toate tranzactiile sa fie "plata bunuri" in care vei vedea si adresa cumparatorului. In cazul in care adresa la care iti cere sa trimiti variaza de cea salvata la paypal, refuza trazactia sau storneaza, e foarte probabil/sigur tzeapa.

Ebay vrea incepand cu 2019 (parca) sa schimbe providerul de servicii bancare si sa renunte la parteneriatul cu paypal.

Partajează acest post

Link spre post

Ebay vrea incepand cu 2019 (parca) sa schimbe providerul de servicii bancare si sa renunte la parteneriatul cu paypal.

Varianta romaneasca: decat sa spui prostii, mai bine taci, nu e nevoie sa faci demonstratii. Paypal e detinut de Ebay.

Paypal e sigur. Tranzactiile pe Ebay da, pentru cumparator, din cauza de money back guarantee, dar nu si pentru vanzator pentru ca exista riscul de cumparatori rau-voitori.

» Post actualizat in 29 Aug 2018 09:49

LE. PayPal e din 2015 companie separata, dar pana in iulie 20 (Dancila) 20 eBay e legat de PayPal. Dupa aia e alta poveste, pana atunci sunt siamezi.

Partajează acest post

Link spre post

Varianta romaneasca: decat sa spui prostii, mai bine taci, nu e nevoie sa faci demonstratii. Paypal e detinut de Ebay.

Paypal e sigur. Tranzactiile pe Ebay da, pentru cumparator, din cauza de money back guarantee, dar nu si pentru vanzator pentru ca exista riscul de cumparatori rau-voitori.

» Post actualizat in 29 Aug 2018 09:49

LE. PayPal e din 2015 companie separata, dar pana in iulie 20 (Dancila) 20 eBay e legat de PayPal. Dupa aia e alta poveste, pana atunci sunt siamezi.

Ce facusi? Ti-ai dat singur cu tesla-n...?

Tu poti folosi cu incredere Paypal in continuare ca modalitate sigura de plata atunci cand vinzi ceva (vezi intrebarea initiatorului).

Din experineta proprie nu recomand decat in conditiile precizate mai sus.

Partajează acest post

Link spre post

Patania grava cu PayPal: am vandut la un tip din Spania prin 2011 o placa video, prin eBay + Paypal, proasta experienta ( destinatarul a declarat ca e stricata, ca nu corespunde cu descrierea... - n-am avut cum sa demonstrez contrariul, tot ce ai e o chitanta de la posta romana ca coletul a fost trimis), ramas si fara bani si fara hardware, mi-a intrat contul Paypal pe minus ( deja retrasesem banii ). Prin 2016 am auzit din nou de PayPal, o firma de recuperare de pe la noi ( era vorba de 80 USD ) si a durat 1 an hartuirea din partea lor. Nu am dat nimic inapoi, nu am mai auzit nimic de atunci. Am mai patit sa-mi blocheze banii vre-o luna ( bani primiti de pe siteuri gen rentacoder.com ) pentru ca pareau 'suspecti'. Nu recomand sistemele de plata ce nu au in spate o autoritate solida.

Partajează acest post

Link spre post

Patania grava cu PayPal: am vandut la un tip din Spania prin 2011 o placa video, prin eBay + Paypal, proasta experienta ( destinatarul a declarat ca e stricata, ca nu corespunde cu descrierea... - n-am avut cum sa demonstrez contrariul, tot ce ai e o chitanta de la posta romana ca coletul a fost trimis), ramas si fara bani si fara hardware, mi-a intrat contul Paypal pe minus ( deja retrasesem banii ). Prin 2016 am auzit din nou de PayPal, o firma de recuperare de pe la noi ( era vorba de 80 USD ) si a durat 1 an hartuirea din partea lor. Nu am dat nimic inapoi, nu am mai auzit nimic de atunci. Am mai patit sa-mi blocheze banii vre-o luna ( bani primiti de pe siteuri gen rentacoder.com ) pentru ca pareau 'suspecti'. Nu recomand sistemele de plata ce nu au in spate o autoritate solida.

Pai pana la urma, din cate inteleg eu din vorbele tale, nu ai ramas fara bani...ai spus ca ai apucat sa retragi banii si ai intrat pe minus la balanta paypal. Sau ai trimis bani in contul tau paypal sa aduci pe 0 balanta? Daca ai trimis bani atunci de ce a mai intervenit firma de recuperare? Daca nu ai trimis bani pana la urma cum ai adus balanta pe 0?

Partajează acest post

Link spre post

Pai pana la urma, din cate inteleg eu din vorbele tale, nu ai ramas fara bani...ai spus ca ai apucat sa retragi banii si ai intrat pe minus la balanta paypal. Sau ai trimis bani in contul tau paypal sa aduci pe 0 balanta? Daca ai trimis bani atunci de ce a mai intervenit firma de recuperare? Daca nu ai trimis bani pana la urma cum ai adus balanta pe 0?

Cumparatorul isi ia banii inapoi daca nu poate de la vanzator ii primeste de la paypall, tu ca vanzator ai balanta apoi pe minus daca ai apucat sa scoti banii. Cand ai balanta pe minus te suna aia de la recuperare, si eu am patit acelasi lucru si m-au frecat aia la cap la fel vreun an pana le-am zis ca ma duc la un avocat ca ce fac ei se numeste hartuire.

Partajează acest post

Link spre post

Solutia gasita de mine, este transferul tip "gift"

Am avut multe tranzactii facute asa (de la bani in jocuri pana la piese moto), si niciodata nu am avut probleme cu blocarea sumelor, sau chargeback,

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.