Sari la conținut

Bucuresti - Targoviste - Glod - Lacul Bolboci - Podul cu Florile


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Planuiesc o iesire pe traseul acesta: link Google Maps.

 

Inca nu sunt decis cu ziua, cel mai probabil ar fi duminica, 2 Sep, cu plecare pe la ora 7 (mers incet.. adica 70 localitati, si potential de cateva opriri pentru admirat natura/poze).

 

Dupa localitatea Godu incepe sectiunea de soft enduro si creieri ai muntilor pe DJ714 pana la Lacul Bolboci, si mai departe sus la Podul cu Florile, vreo 30km.

 

Cam asa arata drumul pana acolo (link panorama 360 Google Maps)

post-97306-0-26887900-1535554713_thumb.jpg

 

Si aici ar fi pozele cu vederea de sus.

post-97306-0-18997400-1535554867_thumb.jpg

 

Daca aveti experienta drumului, sfaturi sau doriti sa mergem impreuna, apreciez orice contributie :).

 

Mersi!

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , facut eu acu 2 saptamini , mai exact bucata Glod , Bolboci. Fundul meu nu a apreciat cei 3o de km dus de drum piietruit pentru asfaltare si cu miii de gropi in el. In plus de jur imprejurul lacului numai camping de nivel jos , mizerii , gunoaie , etc. DAR,,,,,,,,,,,,,se pare ca exact bucata aceea ce eu nu am facut-o si o ai tu in obiectiv e superba , spre Podu cu flori. E un platou de la o exploatare de roca pentru baraj.

Drum bun si fundu tare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Moroieni la Bolboci e un drum luuung si avand in vedere ca Transbucegiul de la Dichiu e inchis, portiunea dinspre Moroieni e f aglomerata, ceea ce se traduce in multe masini care ridica absolut tot praful de pe drumul neasfaltat, la modul ca abia vezi pe unde mergi si cu masina, toti copacii sunt plini de praf... am facut acum 2 sapt drumul asta cu masina si m-am gandit in permanenenta ce noroc am avut ca nu am fost cu motocicleta.

De pe 17 parca se deschide portiunea de la Dichiu si se va schimba complet situatia.

De la Bolboci la Podul cu Florile drumul este relativ accesibil cu niste cauciucuri gandite mai mult de 10%de offroad. Sunt cateva zone cu pietre mai mari, dar nimic iesit din comun. Merita drumul, privelistea de sus e minunata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In perioada asta cred ca multe drumuri prin Carpați sunt aglomerate.. Imi imaginam ca nu-și baga nimeni mașina pe un asemenea drum, de 30 km, când Transfăgărășanul e pe-aproape si e asfaltat.. Speram sa scap de aglomerație. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am crezut si eu cand am fost pe portiunea de soft-enduro pana la Bolboci, insa am intalnit multe masini pe acolo, ba chiar m-au”intrecut” niste Dustere (masini de firma probabil) cu veleitati de bolizi enduro. Praful ridicat e destul de nasol...bolovanisul e destul de tricky pe acolo dar cu ceva gume macar 15% off nu ar trebui sa puna probleme. Si in lac mai erau diversi care faceau baie, nu stiu cat e de permis, dar se poate.

Have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu drumul asta cu naked-ul acum cativa ani... Eu si cativa prieteni cu CBR1000RR, cu 954, alte nakeduri, vitezane si ciopare. Noaptea. :))))

Nu ne-a pus probleme, dar nici imi aduc aminte ca au mai fost zone cu pamant alunecos pe unde era umbra pe timpul zilei. Cam atat.

 

Pe intoarcere poti sa o iei si prin Sinaia ca e dragut si drumul ala, ca sa nu te intorci pe acelasi drum.

Sau mai e Pucioasa - Valea Lunga Cricov - Provita - Campina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu drumul asta cu naked-ul acum cativa ani... Eu si cativa prieteni cu CBR1000RR, cu 954, alte nakeduri, vitezane si ciopare. Noaptea. :))))

Nu ne-a pus probleme, dar nici imi aduc aminte ca au mai fost zone cu pamant alunecos pe unde era umbra pe timpul zilei. Cam atat.

 

Pe intoarcere poti sa o iei si prin Sinaia ca e dragut si drumul ala, ca sa nu te intorci pe acelasi drum.

Sau mai e Pucioasa - Valea Lunga Cricov - Provita - Campina.

Tu nu stii ca noaptea nu se circula cu motocicleta?!? Chiar daca nu esti singura! Singura scuza daca erai cu unii cu vitezane era sa fi cautat drumul spre Victoriei, si stanga-dreapta-dreapta-stanga ati deviat pe la Bolboci:)

Drumul e usurel, partea nasoala e praful ala ridicat de masini, in weekend mai ales cand e aglomerat, te face ca la Dakar:) mai dragut de mers e in Piatra Craiului, la Cheile Dambovicioarei, mai ales daca nu ajungi la pranz, cand e balamuc, e f fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm ce spun colegii. Daca mergi prin Moroieni inarmeaza-te cu ... o masca de praf. Insa poti compensa cu o ora matinala (ora 8-9 acolo te fereste cumva de gipuri si dubite). Se merge chiar si in coloana.

Pentru motorul tau nu sunt probleme. Doar carite solide sa ai :D

Ca alternativa la DN1 prin Comarnic si la fel de rapid: Floresti, Magureni (aici 3 km de macadam in padure, ca sa te incalzesti), Iedera, Moroieni. Vei gasi si loc de venit cu familia :)

Intoarcerea, daca mai ai resurse, prin Sultanu, Provita sau Bezdead Breaza. Ori combinatii, cum a aratat si colegul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cativa ani drumul era nivelat si mult mai usor accesibil vehiculelor. De cand au inceput sa inchida portiunea de la Dichiu si tot traficul s-a dus pe la Moroieni s-au format multe gropi...Nu mai e cum era...

Din pacate aia cu Dusterele care fac trasport de persoane au impresia ca toata zona e a lor...blocheaza drumul cand si unde au chef, merg in grupuri mari, n-au ei treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja se contureaza o excursie frumoasa.
Multumesc tuturor pentru sfaturi, o sa-mi mut ora de plecare din Bucuresti de duminica, probabil pe la un 5 jumate.
Intre timp am mai descoprit un traseu frumos, daca l-ati facut si aveti vreun sfat, apreciez.

» Post actualizat in 30 Aug 2018 11:19

Raman la drumul asta pentru duminica, m-am lamurit cu celalalt traseu.


» Post actualizat in 31 Aug 2018 16:30

Plecarea se muta pe maine :D.


» Post actualizat in 31 Aug 2018 16:55

Si o mica actualizare de traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...