Sari la conținut

Bucuresti - Campina - Tesila - Popasul Uriasilor


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Salut din nou,

 

Pe traseul din acest link ati fost? E o alternativa pentru tura de duminica la celalalt traseu catre Barajul Bolboci, doar ca e mai izolat.

 

Am aruncat un ochi aseara si la posibilitatea de ma plimba prin Muntii Baiului. Am vazut ca pe creasta, incepand din Azuga, e un traseu cu vedere spre Bucegi, practicabil cu bicicleta.
Ce n-am gasit e o posibilitate de a urca din Azuga spre acest traseu cu motorul (vad ca e traseu pe jos sau cu telegondola).
Singura cale am gasit-o din sud dinspre Tesila.
E permis accesul cu motociclete la Popasul Uriasilor/sus pe traseul de pe creasta?
Se poate ajunge cu mobra din Azuga fara sa mai ocolesc atat?

 

Multumesc!

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

nu stiu ce experienta ai si ce cauciucuri ai pe mobra, dar urcarea catre orjogoaia dinspre traisteni nu e chiar asa usoara

pe baiului poti ajunge din 4 locuri

1- urcarea dinspre orjogoaia, cea din link-ul tau

2 - urcare din secaria

3- urcare din poiana tapului

4- urcare din azuga, de la troita

daca ai rabdare sa cauti le gasesti pe net

iti recomand urcarea din poiana tapului spre culmea zamora / e cea mai usoara

nu-ti recomand sa mergi singur pe munti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti recomand sa urci din Azuga cu motorul. Traseul pe care il stiu eu pana in creasta nu se poate face cu ce cauciucuri ai tu daca e noroi. Eu o iau din drumul principal direct prin padure la un moment dat. E un drum/poteca pana sus.Poate e si alta varianta.

 

Iti recomand Creasta Baiului, urcare din Secarie si coborat in Azuga. Atentie la cainii de la stana, o sa te alerge sigur. Avand in vedere ca e un traseu de creasta si prin padure e mai dificil, iti recomand sa nu mergi singur. Nu e o zona prea populata in caz de belea.

 

Daca nu ma duceam in Fagaras, trageam si eu o tura pe Baiului. Fac de 2,3 ori pe an traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, m-am linistit cu Baiului. Il las pentru la anul cand mai adun experienta, trec la niste cauciucuri mai spre enduro si poate mai gasesc un coleg de tura. Raman la traseul spre Bolboci.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut marti un traseu mai lung cu final portiunea dinspre Sacele spre Traisteni. Daca eram singur era rau. Cred ca trebuie din start sa faci diferenta intre road si off si sa te duci spre una sau spre alta cu pregatirea corespunzatoare. Superbe traseele propuse de tine , eu leam facut pe bicla si am invatat ca nu le voi face pe moto :)

Poti conta pe mine mereu in cursul saptaminii pentru astfel de ture frumoase in jurul Prahovei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa unosti zona, fa bucla Campina - Sotrile - Nistoresti - DN1 - Comarnic - Secaria - Tesila - Seciuri - Campina. Am fost pe acolo de 2 ori cu mobra si o data cu bicla. Drum f prost pe alocuri, dar m-am descurcat si cred ca se poate trece cu orice fel de moto.

 

Pt ceva soft offroad iti recomand Poeinile Valsanului, adica DJ703I (facut cap-coada).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din secaria se poate urca lejer cu orice mobra cu garda mai inalta. Practic cu orice enduro-touring. Indiferent de gume. E piatra calumea si e o singura portiune mai abrupta.

Pentru coborare recomand aia printre stane care iese in Busteni, in spate la Cantacuzino. Coborarea in Valea Azugai e dezastru! Si sunt sanse sa prinzi si bariera incuiata.

Daca ajungeti la Uriasi, Alex, flacaul de acolo, e superbaiat!


» Post actualizat in 01 Sep 2018 07:40

Am facut marti un traseu mai lung cu final portiunea dinspre Sacele spre Traisteni. Daca eram singur era rau.

Daca ai sarit direct peste deal ai facut ceea ce se numeste Pasul Predelus. E mai OK de facut invers, dinspre Valea Doftanei.

Daca ai mers pe Valea Azugai si apoi pe Creasta Baiului, mai e bariera la intrarea din Sacele spre Azuga?


» Post actualizat in 01 Sep 2018 07:43

Multumesc, m-am linistit cu Baiului. Il las pentru la anul cand mai adun experienta, trec la niste cauciucuri mai spre enduro si poate mai gasesc un coleg de tura. Raman la traseul spre Bolboci.

Daca mai prind un w.e. liber toamna asta poate facem impreuna Baiului. Cum spuneam, exceptand coborarea in Azuga, nu e nimic de speriat. Trebuie doar sa fii atent sa lasi creasta cand vezi pe stanga un drum care coboara printre doua stane. Bine...un pic de probleme cu "catelusii"aia de pe acolo, dar te intelegi cu ei pana la urma, nu sunt dintre ai mai rai.


» Post actualizat in 01 Sep 2018 07:44

Nu ti recomand sa urci din Azuga cu motorul. Traseul pe care il stiu eu pana in creasta nu se poate face cu ce cauciucuri ai tu daca e noroi. Eu o iau din drumul principal direct prin padure la un moment dat. E un drum/poteca pana sus.Poate e si alta varianta.

 

Iti recomand Creasta Baiului, urcare din Secarie si coborat in Azuga. Atentie la cainii de la stana, o sa te alerge sigur. Avand in vedere ca e un traseu de creasta si prin padure e mai dificil, iti recomand sa nu mergi singur. Nu e o zona prea populata in caz de belea.

Scuze, acum am vazut ca am repetat ce a zis colegu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speedy..am intrat pe la Fortul Doftanei.

» Post actualizat in 01 Sep 2018 18:06

,Ref Baiului prin Azuga....am facut demulr cu bicla. Crezi ca as putea face acum cu vstrom? mie mi au ramas amintiri frumoase dar nu vad loc de moto obisnuit.

post-96053-0-18933300-1535825064_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mega smecher traseul Sacele-Traisteni-Campina pe DJ102I

Eu l-am facut anul trecut de doua ori. N-ai nicio sansa sa treci prin sleaurile alea daca abia a plouat sau inca nu s-a tras apa din unele șleauri si santuri adanci facute de masinile off sau atv-uri . Dar e frumos, se merita

post-13229-0-89414700-1535866065_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce intrebare e asta?!


» Post actualizat in 02 Sep 2018 06:34

Cat despre Karoo, iti dau eu doua variante:

* pe KLE OK pe uscat, alunecoase pe ud

* pe 1200GS OK pe uscat, OK pe ud

N-am inteles cum, cam acelasi ritm de mers pe aceleasi curbe de pe Cheia. Poate doar un pic mai agresivo-smucit stilul meu decat al colegului cu 1200. Am concluzionat ca pe ud probabil ca e mai OK pe vaca mai grea si cu 150 in loc de 130 pe spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

blue_nightwishX, ce Honda e asta?

Cum ti se par Metzeller Karoo 3 pe asfalt?

Modelul este AfricaTwin.

Anvelopele Karoo 3 m-au tinut 13.000 km si inca mai mergeau putin. Pe motoreta mea s-au comportat foarte ok, atat pe ud cat si pe uscat. Voi incerca dupa Scorpion Trail 2, pe cele de la Anakee Wild sa vad cum se comporta.

post-13229-0-83018500-1535911211_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, da, tu aveai doua mobre super faine, asta era Africa Twinul.. O admiram pe un thread de vanzare unde vorbeau oamenii de struguri.

Mersi de parere!

Frumos Uruk-hai.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, da, tu aveai doua mobre super faine, asta era Africa Twinul.. O admiram pe un thread de vanzare unde vorbeau oamenii de struguri.

Mersi de parere!

Frumos Uruk-hai.

Hehehe, multumesc. Da, chiar asta mi-a fost intentia cu acea urma in parbriz. Era de fapt mozolita toata, ce mai conta un parbriz murdar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...