Sari la conținut

Despre Direct Injection.


Vizitator goe 75
 Share

Postări Recomandate

Am vazut un 2.5 TDI-CR de la BMW din 2002 care avea pe langa separatorul de ulei si un filtru (cartus de hartie) pentru gazele de carter recirculate. Imi aduc aminte ca in colectorul de admisie, inainte de calpetele de vartej era curat, desi avea vreo 170.000 km. Nu imi aduc aminte pe unde exact intrau gazele arse recirculate si cele de carter, dar conform logicii ar trebui inainte de clapetele de vartej.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai se poate pune un oil catch can la orice masina... dar trebuie vazut exact unde, in functie de motor. La multe am vazut ca furtunul superior de gaze carter e dus undeva inainte de clapeta. La mine cred ca intra in tubulatura dintre filtrul de aer si clapeta... dar e curata zona, deci jegul maxim intra pe la egr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Da,interesant filmuletul,acum l-am vazut si eu.

E la inceput tehnologia inca,la bmw crapau pompele de inalte.Inalte...parca erau pe la 330 bari,nu inalte gen diesel.

 

Am contemplat si eu varianta turbo-di dar raman pana la urma credincios diesel'ului...e tot turbo di.Iar autoaprinderea aia face toti banii :P

...iar pe viitor ne vom orienta la ceva in genul :

1280px-Tesla_Model_3_parked%2C_front_dri

 

...asta rezolva toate problemele,motorul lui are peste 90% randament si o singura piesa in miscare.So...cand pana si motorul de Accord va ceda motorul electric se va invarti in continuare. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...