Sari la conținut

Inmatriculare la final de leasing


vgv21
 Share

Postări Recomandate

Salut, poate ma poate ajuta cineva care a mai trecut prin asta...

 

Urmeaza sa achizitionez o masina de la o persoana care a luat-o in leasing.

La terminarea leasingului, acesta nu a inmatriculat-o pe numele sau, ci mi-o vinde mie.

 

Ce acte trebuie sa primesc eu de la vanzator?

 

Merci!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma cumparat in 2010 un 206 de la cineva care terminase leasingul de vreo 2 luni. Avea firma asa ca o avantaja un alt leasing si a vandut masina la 4 ani vechime . De la firma de leasing a obtinut fiscalul si a inregistrat-o la primarie pe numele ei. Nu a mai avut rost sa se duca si la politie pt talon pentru cateva luni, avea rca valabil si oricum stia ca o vinde.

 

Mi-a dat fiscalul si contract de v-c intre ea si mine.

 

Din pacate pe talon firma de leasing nu a pus stampila la instrainat catre asa ca a trebuit sa fac un drum pana la Bucuresti pentru ca la DRCPIV Targoviste nu au primit talonul fara stapila.

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns! La chestia cu instrainatul pe talon nu ma gandisem.

 

Ma intereseaza de fapt dovada ca a achitat leasingul.

 

Imi inchipui ca trebuie fiscal dar si o factura, ceva, catre proprietar.

eu nu am primit nimic de la leasing. Doar fiscalul de la ea catre mine . Daca vrei sa nu gresesti ceva da un telefon la DRCPIV . Gasesti numarul pe site si daca insiste cu 2-3 telefoane iti raspunde cineva care iti explica tot .

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Utilizatorului - adica cel de la care vrei sa cumperi, precizat ca fiind "persoana (fizica/juridica?) care a luat-o in leasing" - contractul de leasing ii confera doar posesia si folosinta bunului.

Recomandarea mea este sa perfectezi actele in prezenta firmei care a asigurat finantarea, ca sa fii sigur ca o cumperi de la proprietar. Mai mult, cu siguranta ca finantatorul s-a mai intalnit cu astfel de ocazii.

Editat de yamahana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Daca e de ajutor, iti scriu si eu cateva randuri, din pespectiva unei persoane care a lucrat in domeniu si care a si vandut bunuri in situatia descrisa de tine mai sus.

Daca proprietarul actual al masinii a terminat contractul de leasing, iar dreptul de proprietate a fost transferat, va trebui sa primesti:

 

- Talonul cu stampila firmei de leasing, impreuna cu mentiunea "instrainat catre:........."

- certificatul fiscal de la el (dupa terminarea contractului, societatea de leasing i-a eliberat un certificat de atestare fiscala si factura fiscala finala (pe baza careia s-a transferat si dreptul de proprietate), iar noul proprietar a avut oblicatia ca in 30 de zile de la emiterea facturii sa o inscrie pe rol...teoretic cel putin :)

- contract vanzare cumparare

- CI

- Masina, evident :)

- nu este obligat, dar daca vrei tu si el este de acord, poate sa-ti dea si o copie dupa factura cu stampila de transfer emisa de firma de leasing. Asta doar asa, pentru siguranta ta.

 

Atentie! Exista si varianta in care acea persoana sa fi luat masina din parcul auto de recuperate si sa-ti spuna ca a avut-o de noua. Se pot face investigatii la firma de leasing, dar nu sunt obligati sa-ti spuna.

 

Daca mai ai nevoie de ajutor, ask away!

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...