Sari la conținut
frigider

ajutor identificare marca/tip aparat fitness

Postări Recomandate

salut, stiti vorba aia "caut, da nu gasesc".

care stiti sa-mi spuneti ce marca ar fi aparatul din poza? (poate si tipul ..desi marca cred ca e suficient)

sau poate ceva similar? tot caut pe google..majoritatea sunt foarte mari+grele+scumpe, evident.

ma gandesc ca asta pare simplu, relativ compact (se va folosi in apartament, deci trebuie sa fie "mic") si usurel (cu discuri).

sau poate stiti sa-mi aratati aparate mai mici/compacte, poate chiar si pentru 1 picior ? nu neaparat sa se faca cu ambele in acelasi timp.

evident pot fi si SH, nu ma supar deloc, din contra.

este nevoie de recuperare si cu ajunsul la sala e mai greu spre imposibil.

multumesc anticipat!

post-57011-0-66924000-1536230759.png

Editat de frigider

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi si imaginez cum faci tu dastea :D

Partajează acest post

Link spre post

Imi si imaginez cum faci tu dastea :D

este pentru sotia-nevasta si oi face si eu daca tot e acolo, nu mi se pare asa comic deci nu prea imi imaginez ce iti imaginezi :)

am uitat sa mentonez, normal ca de ce sa scriu toate info relevante intr-un singur post?

aparatul este 2 in 1 - flexii si extensii!

ROG UN MODERATOR SA EDITEZE TITLUL..am omis o info f f importanta..

si daca tot rog un moderator - sa mi se stearga si toate posturile (am vazut ca se poarta astfel de solicitari :grinbandit:)

» Post actualizat in 06 Sep 2018 10:59

du-te la bazin

no-way Jose!

nu este timp pentru asa ceva, la modul cel mai serios. daca era timp mergea la sala si gata. dar chiar NU este timp.

Partajează acest post

Link spre post

Frigider, ma ofer sa va învăț exerciții pentru picioare care nu implica atâția bani cheltuiți, aparate scumpe și sunt și mai safe - daca izolezi cvadricepsii si femuralii creezi dezechilibre destul de mari in lanțul posterior, etc.

Nu-ți cumpăra asa ceva.

Partajează acest post

Link spre post

salut, stiti vorba aia "caut, da nu gasesc".

care stiti sa-mi spuneti ce marca ar fi aparatul din poza? (poate si tipul ..desi marca cred ca e suficient)

sau poate ceva similar? tot caut pe google..majoritatea sunt foarte mari+grele+scumpe, evident.

ma gandesc ca asta pare simplu, relativ compact (se va folosi in apartament, deci trebuie sa fie "mic") si usurel (cu discuri).

sau poate stiti sa-mi aratati aparate mai mici/compacte, poate chiar si pentru 1 picior ? nu neaparat sa se faca cu ambele in acelasi timp.

evident pot fi si SH, nu ma supar deloc, din contra.

este nevoie de recuperare si cu ajunsul la sala e mai greu spre imposibil.

multumesc anticipat!

Dacă vrei musai aparat, găsești f multe multifuncționale pe net la 500-600 lei pe olx. Ex: https://www.olx.ro/oferta/banca-multifunctionala-ptr-antrenament-model-martin-ID9h9bF.html#81480e7410

Dacă vrei refacere, subliniez ce ți-a spus colegul de mai sus, caută exerciții pentru acasă(cu gretutatea corpului sau greutăți libere) pentru respectivele grupe musculare. Găsești suficiente pe youtube. E important să nu lucreze izolat și refacerea să urmeze mișcări cât mai naturale.

Partajează acest post

Link spre post

Evita aparatul...

Sunt benzi elastice,saculeti cu nisip,exercitii izometrice etc.

Mai degraba iei o bicicleta medicinala ,parerea mea.

Iar daca e grav,vb cu un kineto/fizio pt a afla ce trebuie facut pt o recuperare eficace.

Editat de P T R

Partajează acest post

Link spre post

salut, a facut fizio si kineto, apoi la sala cu un instructor care stia ce e de facut. facea aparate si fandari etc.

i s-a scos membrana sinoviala(acum ceva timp) si trebuie sa se refaca muschiul.. bicicleta cica nu ii face bine, asta de la ortopezi sau ce or fi aia de am mai fost la controale.

ma gandeam ca muschiul creste /capata forta mai usor cu aparat, daca e izolat.

» Post actualizat in 06 Sep 2018 12:06

Dacă vrei musai aparat, găsești f multe multifuncționale pe net la 500-600 lei pe olx. Ex: https://www.olx.ro/oferta/banca-multifunctionala-ptr-antrenament-model-martin-ID9h9bF.html#81480e7410

Dacă vrei refacere, subliniez ce ți-a spus colegul de mai sus, caută exerciții pentru acasă(cu gretutatea corpului sau greutăți libere) pentru respectivele grupe musculare. Găsești suficiente pe youtube. E important să nu lucreze izolat și refacerea să urmeze mișcări cât mai naturale.

multifunctionalele de obicei ocupa f mult loc. asta e buba cu ele. de-asta caut ceva strict pt flex/ext , sa ocupe putin loc.

» Post actualizat in 06 Sep 2018 12:06

Evita aparatul...
Sunt benzi elastice,saculeti cu nisip,exercitii izometrice etc.
Mai degraba iei o bicicleta medicinala ,parerea mea.
Iar daca e grav,vb cu un kineto/fizio pt a afla ce trebuie facut pt o recuperare eficace.

sa stii ca e o idee si cu benzile alea..

» Post actualizat in 06 Sep 2018 12:07

Frigider, ma ofer sa va învăț exerciții pentru picioare care nu implica atâția bani cheltuiți, aparate scumpe și sunt și mai safe - daca izolezi cvadricepsii si femuralii creezi dezechilibre destul de mari in lanțul posterior, etc.
Nu-ți cumpăra asa ceva.

cum ziceam mai sus, a facut o perioada recuperare cu instructor recomandat de oameni seriosi..si la sala a facut aparate si fandari (asistata)..

de-asta ma gandesc ca nu fac rau daca fac rost de un aparat din ala.

Editat de frigider

Partajează acest post

Link spre post

vai de capu meu, cum l-ai gasit omule?

nu zi ca dupa google image search sau ceva de genul.

mersi!!

» Post actualizat in 06 Sep 2018 12:51

*ps. CREZI? pare ca e FIX ala :D

Partajează acest post

Link spre post

Partajează acest post

Link spre post

- daca izolezi cvadricepsii si femuralii creezi dezechilibre destul de mari in lanțul posterior, etc.

Nu-ți cumpăra asa ceva.

+1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.