Sari la conținut

Recomandare genunchiere


M!ha!
 Share

Postări Recomandate

Va rog recomandare genunchiere moto .

Ce v-ati lua maine , care ar fi urmatoarea pereche, nu neaparat cele care le detineti acum.

Care sunt carecteristicile de luat in seama ?

De asemenea, sunt de ajutor si mentiunile despre ce NU trebuie luat.

Buget 400-500 lei.

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt in cautare de niste genunchire decente, in bugetul mentionat de tine, asa ca o sa urmaresc acest topic cu interes.

Eu, personal, as cauta ceva care sa nu se prinda direct cu scai, ci poate un fel de sistem de clichet,deoarece scaiul cedeaza in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thor Force pare ca au si ceva sustinere laterala a genunchiului.

Vad ca unele cu rotula rigida si unele cu rotula dintr-un soi de neopren. Banuiesc ca sunt diferite in functie de sport (sosea, enduro etc).

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim Patrick.

Te poti vanturi zilnic cu ele prin oras sau le folosesti la iesiri enduro/ motocross ?

`se poate si prin oras. Daca le fixezi calumea pe sub, avand articulatia, nu le simti cand se indoaie. Dar, repet, din punct de vedere al sigurantei, pentru mine, le port pe sub.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mad.alin Idea este ca nu poti umbla zilnic in aceiasi pereche de pantaloni sau sa stai imbracat la munca in pantalonii respectivi.

@ Mersi Patrick . Pun pe lista sa studiez/probez.

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) Tare asta cu pantalonii. Singura protectie pe care o au o pereche de pantaloni este un material rezistent la abraziune in zona rotulei gen kevlar si maxim un pad din burete.

Cum spui tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mad.alin Idea este ca nu poti umbla zilnic in aceiasi pereche de pantaloni sau sa stai imbracat la munca in pantalonii respectivi.

@ Mersi Patrick . Pun pe lista sa studiez/probez.

cred ca era pentru djenavar reply ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Om bun, sunt si pantaloni moto cu protectii serioase, nu doar un burete obosit, ce tot vorbesti tu acolo? Niste genunchere zboara de pe picior la o tranta mai serioasa, pe cand niste pantaloni ca lumea cu protectii serioase isi fac mult mai bine treaba. Pentru serviciu eu as recomanda niste genunchere cu material textil deasupra, ca sa nu zgarii rezervorul. Personal as lua pantaloni moto seriosi, sa am si la drum lung, si perechea de strada la mine, si m-as schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O pereche buna de blugi cu protectii certificate e mai buna decat nimic, dar bineinteles, mai putin eficienta doar pentru genunchi ca niste genunchiere solide. Problema e ca genunchierele nu iti pot oferi protectie la abraziune in alte locuri in cazul unui accident, respectiv pot sa zboare de pe genunchi la un impact mai serios, daca nu sunt prinse bine. Eu prefer blugii in general.

 

Din cele doua modele recomandate, Thor si Acerbis, parca, pentru mine mai mult s-ar mula Acerbisurile pe nevoia mea. Se prind cu agatatoare, sunt destul de lungi si surprinzator, par sa fie si destul de ieftine. Thor-urile in schimb, par sa se muleze mult mai bine cu ghete MX , fiind scurte.

 

Hai cu mai multe sugestii :D :D

Editat de Kinkey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O pereche buna de blugi cu protectii certificate e mai buna decat nimic, dar bineinteles, mai putin eficienta doar pentru genunchi ca niste genunchiere solide.

 

Intentionezi sa te izbesti cu genunchii de pietre/bolovani ? Ca doar atunci as vedea mai eficiente niste genunchiere (nu de alta, dar asta e si motivul pt care se folosesc la enduro pe sub izmene).

 

Am o pereche de blugi moto cu protectii D3O (genunchi si sold), cele de la sold fiind ca niste caramizi de groase comparativ cu ce au de exemplu pantalonii Dainese D-Explorer (top-ul din gama touring Dainese) care vin cu niste chestii zici ca-s absorbante. In afara de zile cu ploaie am ajuns sa merg in toate turele cu acei blugi, sunt f comozi si te simti protejat. Acu cateva luni am luat un low-side pe la bulgari, n-am simtit absolut nimic, nu mai zic ca doar s-au murdarit de praf pe lateral, nici vorba sa se rupa.

 

Exista si blugi certificati CE level 2 complet (adica tot garment-ul, nu doar protectiile - ceea ce f rar gasesti la imbracaminte textila):

.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Om bun, sunt si pantaloni moto cu protectii serioase, nu doar un burete obosit, ce tot vorbesti tu acolo? Niste genunchere zboara de pe picior la o tranta mai serioasa, pe cand niste pantaloni ca lumea cu protectii serioase isi fac mult mai bine treaba. Pentru serviciu eu as recomanda niste genunchere cu material textil deasupra, ca sa nu zgarii rezervorul. Personal as lua pantaloni moto seriosi, sa am si la drum lung, si perechea de strada la mine, si m-as schimba.

Bineintels ca exista pantaloni cu protectii bune. Costa 400-500 de lei? Bineinteles ca nu. In categoaria asta de pret cu siguranta nu gasesti o pereche de pantaloni care sa iti protejeze genunchii mai bine decat o pereche de genunchiere.Am recomandat thor force pentru ca o protectie foarte buna, sunt f comode si au o gramada de prinderi incat sa ramana pe picior in cazul unui accident. Si, bineinteles pentru ca baiatul a cerut pareri despre genunchiere, nu pantaloni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu thor knee force acum 10 ani mi-am rupt meniscul si ligamentele incrucisate anterior. Cum ? Am facut hiperextensie. Eu nu le recomand pentru strada

Problema a fost motocicleta, nu ungehra.. adica genunchera.

 

Sunt troll, nu va aprindeti.

Omu are un buget, ce poate sa isi ia mai decent in banii astia. Sfarsitul povestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...