Sari la conținut

Accident Bucuresti Dorobanți


neaorin
 Share

Postări Recomandate

Moto Suzuki SV1000S gri, DJ-13-KAY vs. Logan de taxi
S-a intamplat azi dimineata la intersectia Dorobanti cu strada Teheran, chiar in fata sediului TVR.

Loganul venise pe Dorobanti dinspre Charles de Gaulle si oprise in acel scuar, sa faca stanga pe Teheran
Masinile care veneau pe Dorobanti din celalalt sens au oprit ca sa ii faca loc - treaba asta se intampla des, pentru ca un pic mai incolo incepe coloana la semafor.
Eu eram cu moto intre banda 1 si a 2-a, si am oprit si eu.
Colegul cu SV a venit doua secunde mai tarziu printre banda 1 si trotuar, nu l-a vazut pe taximetrist (nici acesta din urma pe el), si... poc.

Riderul avea o rana destul de superficiala la picior. Am chemat politia si ambulanta, riderul nu a vrut sa mearga la spital (asta a fost decizia lui)
Motoreta are furca indoita si ceva carene sparte

Atat am de zis, deocamdata.
plus faptul ca intersectia aia ar trebui dirijata cu giratoriu sau semafor

AH4ZdPjl.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am vorbit dar este prematur sa discutam de vanzare.

Plus este primul meu accident si nu stiu cum se procedeaza cu asigurarea si cat dureaza pana se rezolva.

Procedeaza asa:

- constata pagubele si obtine un deviz de reparatie

- baga mobra intr-un program unic de evaluare (adica este la fel la toti asiguratorii) si afla cat valoreaza mobra

- de obicei valoarea este sub costul reparatiilor si o declara dauna totala

Treaba asta de mai sus, dureaza cat a luat pentru deviz + inca cateva zile.

 

- apoi trebuie sa puna epava pe un site si sa vada daca sunt cumparatori pentru ea si la ce pret

- dupa ce obtine un pret de epava iti ofera diferenta intre valoarea mobrei si cea a epavei, urmand ca valoarea epavei sa o obtii de la vanzarea catre cel care a licitat-o sau poti sa o pastrezi tu

 

In realitatea nemernicii (am patit asta anul acesta cu auto) dupa ce afla toate cele de mai sus o tot lalaie cu ofertele, stiind ca tie iti arde buza sa umbli cu masina. Si fara sa iti prezinte documentele de mai sus iti face o oferta la jumatate din valoarea masinii + epava. Si multi disperati ca au nevoie de masina accepta. Dupe 3 luni inca nu mi-au spus cat face epava (desi sunt convins ca stiau).

 

Posibil la moto sa fie cum trebuie, mai ales daca nu este o necesitate pentru deplasare mobra.

 

Sa nu uiti sa pui si fiecare piesa de echipament la socoteala: casca, manusi zgariate, jacheta rupta, absolut tot.

 

Oricum tema astora de la asigurari iti dai seama ca este sa iti dea cat mai putin spre nimica daca se poate.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...