Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

Se poate face radierea si in italia, dar cu acest mic "artificiu". Face cmr-ul astfel încât să reiasă că moto a plecat de 2-3 zile din italia, si pe baza lui cei de la ACI fac radierea. Dacă nu faci asa, tb sa il convingi pe italian sa iti dea motocicleta si toate actele. Problema e ca nu prea riscă nimeni sa iti dea toate astea, pt ca le e teama de faptul ca nu le mai trimiți tu acele înapoi, sa se scadă cu motorul din evidente. Sper ca am fost destul de clar. Cea mai buna varianta ramane aia cu cmr-ul antedatat.

am inteles ,,ms de info , dar atunci trebuie si contractul de vanzare - cumparare antedatat ??

» Post actualizat in 02 Sep 2017 10:49

:10: riderontornadoes ms de ajutor,a fost exact cum ai spus tu si am aluns acasa cu moto+toate actele in regula

Editat de banat rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna ziua tuturor

 

Postez si eu aici intrucat habar nu am ce trebuie facut in caz de prima inmatriculare in RO a unui vehicul adus din Italia.

 

Doresc sa achizitionez un maxi scuter Yamaha Majesty YP 250 de la un nene care "cica" e proprietar, neavand contract de vanz-cump cu fostul proprietar. Detine cartea, talonul si istoricul scuterului in italiana si un contract de vanz-cump in italiana, dar in alb, necompletat. Acum ma intreb eu cum se poate face RAR-ul daca nu am fisa fiscala? Cum poate actualul proprietar sa scoata fisa fiscala a scuterului, daca acesta din urma nu a fost inmatriculat in RO de cand actualul "proprietar" il detine? E nevoie ca intai sa ia in evidenta acel scuter, sa faca RAR-ul pt eliberarea cartii pe RO, si abia apoi poate fi scos de la financiar ca eu sa obtin fisa fiscala? Am nevoie de ajutorul vostru, intrucat doresc sa intru in posesia scuterului in mod legal si fara sa am batai de cap dupa. Nu stiu de ce, dar pare cam teapa asa la prima vedere, ori sunt eu prea panicat pt ca nu am trecut prin asta pana acum.

 

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez si sa ii am in vedere pt a inmatricula acest scuter pe RO?

Va atasez si actele pe care actualul proprietar le detine si va rog sa mi spuneti daca sunt valabile si/sau daca mai am nevoie si de alte acte?

 

Va multumesc,

 

Cosmin

post-38980-0-28703200-1507540039_thumb.jpg

post-38980-0-24024000-1507540059_thumb.jpg

post-38980-0-90730400-1507540070_thumb.jpg

post-38980-0-44008500-1507540081_thumb.jpg

Editat de pepenas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Completezi contractul cu datele tale ca și cumparator și italianul ca vânzător și gata. De acolo încolo merge treaba ca și cum l-ai cumpărat direct.

 

P. S. E important ca romanul de la care îl cumperi sa nu fi scos numere roșii cât timp s-a dat pe aici cu el

» Post actualizat in 09 Oct 2017 12:22

Mergi la un birou care se ocupa de înmatriculări se te rezolva ei

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Se poate cumpara o motocicleta din italia, fara sa fie nevoie de interventa autoritatilor de acolo ?

 

Context:
Am pus ochii pe o motocicleta de pe langa Torino si am o cunostinta, sofer de tir, care are cursa prin zona saptamana asta/viitoare. Problema este ca el ajunge acolo in jur de 8 decembrie(vineri, dar sarbatoare legala in italia) sau in week-end, cand sunt inchise mai toate chestiile pe acolo. Poate sa cumpere motocicleta in conditiile astea ? Sa stiu sa nu trimit omul degeaba.

Daca poate sa o cumpere, in afara de un contract vanzare-cumparare, ce acte trebuie sa mai primeasca de la italian ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Salutare, dacă este cineva p-aici care a inmatriculat recent vreo motocicleta adusa din Anglia, poate ma poate ajuta cu niste informatii recente. Am gasit post-ul asta dar lipsesc cateva detalii:

Salutare. Uite aici cam tot ce iti trebuie legat de inmatricularea unei moto de anglia.

Pasul 1: - facut programare la RAR si mers acolo. Acolo se platesc 323 ron dupa cum urmeaza: - Completare C.I.V. - 30.2Ron
- Folie securizare - 2Ron
- Atribuire Nr Registru - 68.20Ron
- Certificarea autenticitatii Vehicol - 94.9Ron
- Verificari Tehnice - 95Ron
- Ceritficarea autenticitatii Documentelor - 33.3
La RAR nu este nevoie de absolut NIMIC decat V5C si cererea completata(care se da la intrare la RAR)

Pasul 2: - Cu Actele de la RAR se merge la Administratia FInanciara de care Apartine proprietarul cu Cererea completata, fisa inmatriculare, copie buletin si fisa, Copie dupa CIV, copie dupa Contractul de V-C DE ANGLIA nu cel de la noi(care sincer sa fiu nu stiu unde se face in Bucuresti eu l-am facut la cineva in Arad si trimis cu Fan Curier. Pot sa dau numarul baiatului ca si eu l-am luat de pe internet si a fost foarte OK si m-a ajutat) si aici nu mai stiu exact ce acte au mai fost nev dar parca, cam atat.

Pasul 3: - Mers la cec si posta din sectorul de care apartine proprietarul si platit o taxa de 52Ron Inmatriculare si 37Ron taxa talon.
Pasul 4: - Mers la ANAF(cel mai important ca fara asta nu ai ce cauta la politie) cel de care apartine proprietarul si cerul o hartie prin care se dovedeste ca nu aveti de plata TVA.
Pasul 5: - Mers la politie cu: - Numar Motociceta de Anglia
- Carte Identitate
- Copie Contract V-C cu cel din Anglia de la care ati cumparat motorul(NU contract cum e la noi ci Contract V-C de ANGLIA)
- Fisa Inmatriculare
- Declaratie Tip de la Politie
- Copie dupa polita de asigurare RCA.
- Taxa INMATRICULARE si TALON
- Copie Buletin
- Notificare a transportului de proprietate (adica contract de V-C de ANGLIA care apropo trebuie tradus si legalizat)
- Certificatul de autenticitate
- V5C
- Copie carte indentitate

Si cam asta ar fi tot. Sper sa fi fost de ajutor.
- Ultima fila de la talon care ti-o da la RAR( cea cu ITP)

Legat de far iti zic ca daca cunosti pe cineva acolo sau dai o spaga se uita in partea cealalta dar dupa o sa fie problema ca o sa te injure cei din trafic ca o sa bata fix in stanga spre ochii lor nu in dreapta la marginea drumului.
Sper ca te-am putut ajuta

 

1. ce acte trebuie pentru alua un numar rosu ca sa nu merg cu ea pe platforma la RAR?

2. contractul de vanzare-cumparare din Anglia e ceva tip sau se face o hartie de mana in care scrie ca Jon vinde motocicleta? merge si o factura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salutare,

 

Saptamana viitoare urmeaza sa plec in Germania sa-mi iau o motocicleta (CBR 650F 2014+) si sa ma intorc pe ea in tara. Vroiam sa confirm cu voi ca am inteles bine ce trebuie facut ca acte atat in Germania cat si in Romania si ca nu am ratat/gresit cu ceva. Din pacate multe din informatiile gasite sunt relativ vechi (>=1 an) dar banuiesc ca nu sunt schimbari majore. Oricum ma gandesc poate fi folosit ca ghid pe viitor.

Deci, concluziile mele ar fi urmatoarele:

 

1. Actele in Germania:

- contract de vanzare-cumparare
- TÜV (inspectia tehnica) valabila. Sunt 2 hartii, una e HU (Hauptuntersuchung) si cealalta AU (Abgasuntersuchung). Am inteles ca mai nou sunt abele pe aceeasi hartie. Fara TÜV valabil nu primesti numere rosii.
- Zulassungsbescheinigung Teil I si II. Sunt cele 2 hartii verzi, una mica (talonul) si una mare (cartea de identitate)
- asigurare pe 1 luna (sau cat sunt valabile numerele)
- CI/pasaport
2. Numerele (cele 2 variante posibile fara probleme)
- Cele de export (pentru a evita eventuale probleme in Ungaria) care se iau de la ei arata ASA si se obtin de la Zulassungsstelle.
- Cele rosii de Händler arata ASA
3. Costuri
- Daca iei de la Dealer/Händler se adauga aprox 50E ocupandu-se el de acte (si se rezolva pe loc/in max cateva ore)
- Numere: 10-50E (depinde de locatie)
- Asigurare: 20-90E 1 luna (sau cat sunt valabile numerele). Asigurarea se poate face la fata locului, sigur e vreun birou pe acolo. Vei primi un cod, eVB, ala trebuie sa-l prezinti tipei de la inmatriculari. Obligatoriu cu carte verde (si fara excluziuni pentru tarile de tranzit) dar care oricum cred ca o primesti by default.
- impozit pe 1 luna: variabil, n-am vreun estimat (daca stiti voi ceva...?)
Urmeaza sa postez si pasii necesari in Romania pentru inmatriculare.
Astept informatii suplimentare/corecturi de la cei avizati/cunoscatori.
Mersi si asflat uscat :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am de inmatriculat masina. Adusa pe roti din .de, deci cam aceleasi proceduri.

Ca si acte pentru inmatriculare, aici vei avea nevoie de urmatoarele: contract vanzare-cumparare, brief-ul mare, brief-ul mic, placutele de inmatriculare.

 

Asadar, cum vii cu ea in tara, musai sa te duci la administratia financiara. Chiar daca nu ai cartea masinii, ti se da un numar de inregistrare. Daca te duci dupa 30 de zile de la data de pe contract, iti iei amenda.

 

Apoi, primul lucru pe lista: iti faci programare la RAR.

Musai sa iti traduci autorizat cele doua briefuri si contractul de vanzare-cumparare cu neamtul. Si multe copii.

 

La RAR or sa iti ceara contractul de vanzare-cumparare orig. si tradus si actele in germana. Cartea pentru auto a costat aproape 600 de lei si mi-a dat-o in aceeasi zi. Certificatul de autenticitate are valabilitate 60 de zile.

 

Dupa ce ai rezolvat cu RAR-ul, te duci la un chiosc de acte auto sa-ti pregateasca documentatia.

Pentru administratia financiara vei avea nevoie de o fisa de inmatriculare. Si apoi traducerile acelor acte.

 

Dupa ce ai luat-o pe rol la administratia financiara, te duci la ANAF sa ti se elibereze un rahat de hartie cum ca nu intri in incidenta nu stiu carei legi si ca nu platesti tva. Sau ceva de genul. O porcarie. Stai la cozi si dureaza cateva zile pana iti iese hartia aia. La fel, vei avea nevoie de contractul de v-c in original + traducerea si copii dupa acestea. Plus cereri si alte copii.

 

Abia dupa ce ti-a iesit hartia asta de la ANAf te duci la politie si o inmatriculezi. Evident cu tot dosarul de acte dupa tine.

 

Gasesti pe siteul fiecare insitutii ce acte ai nevoie, dar spre linistea ta, iti recomand sa te duci la un centru din ala de acte si iti face fata de acolo dosarele calumea, pregatite, copii, cereri, tot ce trebuie.


» Post actualizat in 09 Sep 2018 10:50

Rectific, cartea auto la Rar a costat aproape 500 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Am de adaugat doar ca eu am avut surpiza ca atunci cand am sunat la RAR pentru programare, sa mi se ofere una la cateva saptamani mai tarziu ...si cand am insistat ca nu ma intereseaza locatia ,numai sa fie cat mai repede ,mi s-a spus ca in zona mea (Bucuresti) suntem norocosi ca in unele judete din moldova cea mai devreme programare disponibila era dupa peste doua luni. In anumite periode te mai lovesti si de asta.Practic este recomandat sa suni pentru programare imediat ce ai toate actele nemtesti in mana ,iti faci programarea normala ...si vezi tu dupa daca poti sa astepti sau recurgi la ceva in regim de urgenta ,in stil miorotic.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de perioada de asteptare pt programare, atat la RAR cat si la DRPCIV, poti face programarea online cand stii seria de sasiu.

Momentan, in ambele locuri sunt spatii libere im maximum 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai rapide programari le-am avut la masina in Calarasi, prin luna aprilie iar la moto anul trecut in Targoviste. Amandoua au fost cam de 10-14 zile.

 

Cel mai usor te uiti pe site-ul RAR unde gasesti foarte usor cand exista programari libere si in ce locatii.

 

Succes si rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija ca dealerul sa privatul de la care cumperi mobra sa mearga cu tine la Primarie altfel nu poti lua numere singur !!Incepand din octombrie anul trecut in Germania nu poti face nici o operatiune de plata (plata numerelor si restul) decat daca ai cont valabil aici (Germania) !!

Unii dealeri te trimit singur ca sa nu mai mearga el sau privatul e la munca si nu are timp sa mearga !!Asa ca ia asta in calcul si nu plati mobra inainte sa ai toate actele inclusiv numar pe ea !! Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune? Asta e valabil in toate Land-urile/regiunile? Si daca am cont bancar in Germania, scap de bataia de cap dar trebuie sa fac plata prin virament?

» Post actualizat in 09 Sep 2018 15:27

Mersi de atentionare, am gasit acum un articol pe tema asta: https://www.wirkaufendeinauto.de/autoverkauf/auto-ins-ausland-verkaufen/ (da, stiu germana).

Deci practic la Primaria din Germania pentru numere si impozit se merge impreuna cu vanzatorul (persoana fizica sau cineva de la dealer/händler), corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Vezi ca nu e nevoie doar de cont ci si de anmeldung in Germania !Asa ca,mergi frumos de cravata cu vanzatorul la numere si totul se rezolva !!E valabil in toate landurile...Stima.

PS: nu vrei tu sa o aducem in duba ca sa scapi de toate problemele?? :) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat numere singur, in februarie. Nu știu de unde e scoasă asta cu prezența vânzătorului.

Numerele cu care o aduci în țară sunt cele de export, cele de handler fiind cu totul altceva. (Ai numerele și un talon în care scrii seriile mașinilor și perioada/parcursul cât le folosești.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corecta treaba cu cardul.

Din ceea ce stiu se refera la plata impozitului nemtesc pe perioada de valabilitate a numerelor.

Acum 3 ani ca sa trec peste asta am fost la Vama si am platit acolo acest impozit. Nu stiu daca mai se poate sau nu.

Inca un sfat: atentie la RCA. Sunt diferente mari de la un asigurator la altul. Nu te grabi sa o faci in primul birou langa primarie.(acolo unde vei face si tablele).

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai luat numere de la Landrasamt,anul acesta,numere rosii nu galbene,pe minim 15 zile,fara sa ai anmeldung si cont in Germania?Atunci pe formularul de depunere al actelor unde trebuie completat numele,adresa si contul ce ai trecut??

Nu de alta dar am luat numere rosii vineri,la un peridoc de barca,impreuna cu vanzatorul

Plata se face cu cardul sau in numerar la un ghiseu al primariei.Nu stiu sa se poata face virament bancar!!

Invitatia de transport era o gluma,spor la cumparaturi si grija !!

Editat de Cristi Nazarov
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Cu virament bancar se face plata pentru impozitul nemtesc pt perioda de valabilitate a numerelor.Eu am primit prin posta ,dupa cateva saptamani, decizia de impunere cu toate info necesare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...