Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deci din ce am inteles cu motoarele non euro3 se pot inmatricula la noi in tara dar cu conditia sa fi fost inmatriculate si acum radiate din o tara membra a comunitati, nu coneaza ca sunt din 1990???

Va rog dati-mi un raspuns concret

 

 

 

ravenitza dami un raspuns te rog , repede...

 

Am avut eu exact problema asta.

Situatia e cam asa.

Se poate omologa o motocicleta non euro3 sau o masina non euro4:

Daca motocicleta a mai fost omologata vreodata in uniunea europeana, atuni toate bune (atentie, numerele provizorii nu inseamna omologare. omologare inseamna doar RAR ori similar in alte tai UE)

Daca motocicleta nu a mai fost omologata insa ai cumparat-o in 2007.

Daca reusesti sa "cotizezi" substantial (peste 1000E) cuiva cu puterea necesara de a trece peste birocratie.

 

Altfel... poate fi si noua in cutie (cum a fost a mea), e tot neinmatriculabila.

Daca a fost omologata vreodata pana acum nu mai conteaza. Poate sa polueze cat un tractor si sa aiba oricat vechime. Legea se aplica doar la prima omologare.

 

Cheers,

serghei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce cacao de tara traim...atata birocratie facuta numai ca sa te cureti de bani si de timp. Pai din cate vad ar trebui sa imi iau concediu doar ca sa inmatriculez o motocicleta.

 

 

sau ai o prietena cu mult timp liber (cum am eu :bigstar:) si o rogi pe ea sa umble. In afara de rar si politie ca acolo tre' sa te duci tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau ai o prietena cu mult timp liber (cum am eu :burnout:) si o rogi pe ea sa umble. In afara de rar si politie ca acolo tre' sa te duci tu

la rar nu tre sa te duci personal. am fost eu pentru un prieten de al meu, si acum moto e inscrisa pe numele lui. GARANTAT. oricine poate sa iti faca rar-ul. chiar si formularul de acolo prevede ca pot fi persoane diferite intre cel care vine cu ea si proprietar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am citit, am fost la germania, am cumparat motor, am facut actele intocmai asa cum a fost descris. imi parea o operatie pe creier sa-mi aduc motor de afara, dar acum sade mumos la mine in curte. multumesc pentru informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:-L Sunt cetatean roman cu domiciliul stabil in strainatate, daca achizitionez o motocicleta de acolo si nu o radiez, pot sa umblu cu ea? si sa zicem.. la fiecare 80 de zile sa ies cateva zile cu ea din tzara, din moment ce termenul maxim este de 90 de zile. Ca sa nu mai platesc taxe vamale si nimic altceva :disappointed: :blbl: :)

 

:D :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saltare la toti ,aceiasi dilema o am si eu,,,de exemplu mi am cmparat motor in strainatate pe numele meu si vreau sa mi o aduc in tara ,ce ar tebui sa fac sau ce acte tre sa fac ca sa pot sa o inscriu in tara

poate stie cineva si mi da vreo ideie ....cam atat

bafta la toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi zice cineva cum trebuie sa arate declaratia cum ca a fost adusa motocicleta cu duba,

ca sa le zic la cei de la firma care mi-au adus motoru, sami scrie una...ca ei o zis ca nu o sami trebuiasca, dar

parca as fi mult mai linistit daca as aveao in mana!

 

prefer sa o am in plus, decat sa ma intorc cu dosaru respins...

 

Mersi! :moto:

 

 

si mai am o intrebare: eu am doar cartea de identitate (anulata), ar trebui sa am si carte si talon ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna! AM si eu o problema destul de grava si as avea nevoie de ceva ajutor in caz ca a mai trecut cineva prin asa ceva! ;)

Deci despre ce e vorba: am luat un motor din italia printr-un tip care se ocupa cu asa ceva! Problema aparuta este urmatoarea: italianu a radiat motorul acu 2 ani dar a ratacit actele! A fost la ACI , le-a dat pierdute si a primit copii ale actelor (certificat de proprietate cu radierea adaugata , precm si copie dupa TArga anulata!Pe lanfa asta a primit un certificat cronologic al motorului pe care este specificata data radierii din circulatie!

Bun.... acuma dupa traducerea actelor si statul pe la cozi ajung la nenea militianu care, in litera legii spune ca lui ii trebuie originalele certificatelor! Io is spun ca ele nu exista , ca au fost pierdute , dar ca am copiile actelor din italia! Militianu imi spune ca pt el copiile actelor nu reprezinta nimic valabil daca nu sunt stampilate !

Bun. .. zic, nu-i bai ca se duce tipu de la care l-am luat in italia si rezolva. Vorbim cu itlaianu,omu se duce la ACI si scoate alte copii semnate, stampilate, pe care scrie ca sunt conforme cu originalul! Acuma ma duc iar la politie ,si acelasi nene imi spune ca oricum am fost degeaba in italia dupa actele astea pt ca pe el in intereseaza doar actele originale si ca oricum dosarul va merge la bucuresti la investigatzii! :D

 

Acum intrebarea mea ar fi : Daca cineva s-a mai lovit de asa ceva si cum as putea sa rezolv, si in al doilea rand , daca actele ajung la Bucuresti ,cam cat timp ar dura pana imi vine un raspuns de la bravii nostri politisti (am inteles ca destul de mult oricum)

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna! AM si eu o problema destul de grava si as avea nevoie de ceva ajutor in caz ca a mai trecut cineva prin asa ceva! sad.gif

Deci despre ce e vorba: am luat un motor din italia printr-un tip care se ocupa cu asa ceva! Problema aparuta este urmatoarea: italianu a radiat motorul acu 2 ani dar a ratacit actele! A fost la ACI , le-a dat pierdute si a primit copii ale actelor (certificat de proprietate cu radierea adaugata , precm si copie dupa TArga anulata!Pe lanfa asta a primit un certificat cronologic al motorului pe care este specificata data radierii din circulatie!

Bun.... acuma dupa traducerea actelor si statul pe la cozi ajung la nenea militianu care, in litera legii spune ca lui ii trebuie originalele certificatelor! Io is spun ca ele nu exista , ca au fost pierdute , dar ca am copiile actelor din italia! Militianu imi spune ca pt el copiile actelor nu reprezinta nimic valabil daca nu sunt stampilate !

Bun. .. zic, nu-i bai ca se duce tipu de la care l-am luat in italia si rezolva. Vorbim cu itlaianu,omu se duce la ACI si scoate alte copii semnate, stampilate, pe care scrie ca sunt conforme cu originalul! Acuma ma duc iar la politie ,si acelasi nene imi spune ca oricum am fost degeaba in italia dupa actele astea pt ca pe el in intereseaza doar actele originale si ca oricum dosarul va merge la bucuresti la investigatzii! angryfire.gif

 

Acum intrebarea mea ar fi : Daca cineva s-a mai lovit de asa ceva si cum as putea sa rezolv, si in al doilea rand , daca actele ajung la Bucuresti ,cam cat timp ar dura pana imi vine un raspuns de la bravii nostri politisti (am inteles ca destul de mult oricum)

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca actele sunt relasate de ACI ITALIA ele trebuiesc automat recunoscute ca autentice si in romanica , eventual tre sa mergi in audienta la superior care sper sa fie mai informat si sa nu faca figuri

nu vad care este motivul pentru care un document autentic stampilat de o institutie straina nu vine recunoscut

eventual sa verifice ei autenticitatea ..dar nu vad cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am petrecut aproape jumătate de an in Italia, si pot spune ca italienii nu sunt foarte atenți cu maÂşinile/motocicletele lor..

Mentalitatea italienilor la motoare (ca si la femei) este "S-a stricat, nici o problema, o schimb!" :lol: .. si le schimba destul de des!

Deci.. daca e posibil, e de preferat sa luați motoarele din Germania, acolo sunt muult mai bine îngrijite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da'mi voie sa spun ca nu sunt de acord ..am stat 5 ani printre motociclisti ..si contrar celor spuse de tine ..au mare grija ..:lol:

ca sa nu mai vb de cele de pista care primesc o atentie necunoscuta stradalelor noastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CINE IMI ADUCE SI MIE MOTORUL ASTA

 

http://www.moto.it/usato/usato02.asp?page=...amp;IDANNUNCIO=

 

DACA STITI PE CINEVA CARE ADUCE MOTOARE DIN ITALIA SI PUTETI SA IMI FACETI LEGATURA SAU MA PUTETI AJUTA INTR-UN FEL DAU DE :P

TEL: 0752447970 SAU 0752447971 SAU septimiu_21 ID

:lol:

vezi ca morrisson aduce din italia. /index.php?showuser=8035

id de messenger: surugiu_mihnea

vb cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mac: Frate, nu țin neapărat sa mă cert cu cei ce aduc motoare de acolo. Am spus ce am observat, si cred ca am observat destul de bine având in vedere ca am lucrat cu cei din echipa de tunning moto de la RossoCromo Ei sunt cei care organizează anual HornetCup, un MotoGP intern. Acum, ce-i drept, la ei am văzut cam cum ar trebui sa fie îngrijit un motor, dar fiind acolo am "luat pulsul" fenomenului moto, care este inclus in stilul de viață al italienilor.. Ei schimba motoarele si maÂşinile mult mai lejer, si nu sunt atât de afectați daca le izbesc, atât timp cat ei sunt ok. Asta nu înseamnă ca toți sunt neglijenți, la fel cum nu poți crede ca toate motoarele aduse din Germania sunt bine îngrijite. Dar vorbind dpdv statistic .. eu mi-as lua din Germania :lol: Din Italia m-as combina doar cu atenta consiliere a unui bun cunoscător..

Alegeți cu cap,

Asfalt Uscat!

Editat de Roshk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mi-am luat si eu un motor de la cineva, e dus din italia am ceva acte pe el, de exemplu un fel de CIV, si un contrct de vanzare cumparare si atat. Se poate inmatricula?ms

eu zic ca se poate...dar mai bine te tudi la o firma ce se ocupa cu inmatriculari....si te lamuresc ei mai bine

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Sunt cetatean roman cu domiciliul stabil in strainatate, daca achizitionez o motocicleta de acolo si nu o radiez, pot sa umblu cu ea? si sa zicem.. la fiecare 80 de zile sa ies cateva zile cu ea din tzara, din moment ce termenul maxim este de 90 de zile. Ca sa nu mai platesc taxe vamale si nimic altceva :lol: :P :eek:

 

:( :) :)

 

mai fratele meu daca ai carte verde umbli cat te tin gumele si benzina in europa asta, ce conteaza ca ai nr de italia, spania ..turcia..

 

saltare la toti ,aceiasi dilema o am si eu,,,de exemplu mi am cmparat motor in strainatate pe numele meu si vreau sa mi o aduc in tara ,ce ar tebui sa fac sau ce acte tre sa fac ca sa pot sa o inscriu in tara

poate stie cineva si mi da vreo ideie ....cam atat

bafta la toti

 

 

o aduci in tara.mergi la rar iti fac astia cartea de identitate, idntificarea, mergi la politia o inmatriculezi in romania..apoi mergi la consulat cu targa si o radiezi din tara respectiva

toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indiferent de unde vine motorul ...fii sigur ca maneta a fost intoarsa pana la capat ..e plin de circuite la nemti :lol: si nu cred ca cine isi ia motor de viteza face touring cu el.

sa revenim la acte:

tre sa ai

1. CDP -certificato di proprieta- cu mentiunea radiat ptr export ptr UE

2. Targa- libret cu datele motorului - cu mentiunea anulat ptr export intr'un stat UE

3. un contract intre tine si cel de pe CDP ..se poate face pe calculator, pui datele voastre si semnezi tu ptr aman2 in caz ca nu il ai

 

uite pozele cu actele necesare

post-6062-1217939551_thumb.jpg

post-6062-1217939560_thumb.jpg

Editat de mac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3. un contract intre tine si cel de pe CDP ..se poate face pe calculator, pui datele voastre si semnezi tu ptr aman2 in caz ca nu il ai

 

 

nu ii invata prostii :lol:

 

ilegalitati.... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt deloc prostii

daca ai adus cate motoare si scootere am adus eu ...ai stii ca e perfect normal

toate contractele le'am refacut personal deoarece nu le'am inmatriculat in intervalul de o luna de la intrarea in posesia lor ..e absolut normal

 

e suficient o Dichiarazione di vendita

datele vanzatorului

datele cumparatorului

datele motorului in cauza

data si semnatura

 

documenteaza'te inainte sa spui ca vb prostii

am fost eu prost si inainte veneam cu contract semnat la notar ..total inutil ..apoi numai contracte de mana fara minima problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok eu ziceam de faza ca e cam nasol sa faca ei un contract "fals" la asta m-am referit...si ai dreptate in ceea ce spui...am glumit si eu

stiu si eu ce insemna birocratia inmatricularilor......

 

numai bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...