Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

Salut. Tocmai am terminat azi inmatricularea la motor si am zis ca nu strica sa scriu aici lista preturilor care sunt valabile acum.

Am primit din Italia trei acte:

1) Certificatul (sau cum se numeste) prin care motorul s-a radiat din Italia cu scopul inmatricularii in alta tara din UE;

2) Actul de proprietate in original al posesorului italian (fusese sigurul proprietar);

3) Contractul de vanzare-cumparare in italiana semnat de proprietar si pe care l-am semnat si eu aici in tara.

Motorul a fost adus fara numere pe platforma. RAR-ul la Bistrita a fost facut si a fost super lejer, au verificat lumini, semnalizari,gaze. La cauciucuri nu s-au uitat.

Preturile pana la urma au fost:

1)Tradus acte din italiana cu legalizare inclusiv declaratie

pe proprie raspundere ca motorul a venit pe platforma 150 RON;

2)RAR 323 RON;

3)Taxa certificat inmatriculare CEC sau BCR 37 RON;

4)Taxa inmatriculare - primarie 52 RON;

5)Taxa numere preferentiale 62 RON;

6)RCA pe un an la ASTRA 360 RON;

Total 984 RON.

Spor maxim!

Poti sa ne spui cat te-a ajuns in italia sa faci actele, unde ai fost(politie/notar, etc)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poti sa ne spui cat te-a ajuns in italia sa faci actele, unde ai fost(politie/notar, etc)?

 

Transportul din Italia plus toate actele de radiere de acolo plus profitul intermediarului din Italia care a mers si a vazut motorul si l-a luat si trimis in tara, toate au fost 500 de euro. Detalii despre cat au fost fiecare,nu stiu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vin si eu cu o intrebare. Este posibil ca multi dintre voi sa nu stie de taxa asta noua bagata -> http://www.realitatea.net/taxa-auto-in-vigoare-in-doua-saptamani-vezi-pentru-ce-masini-vei-plati-noua-taxa-de-poluare-video_902238.html

 

Sunt curios daca se aplica si la motorete ? sau doar la masini ?

 

Stie cineva concret ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salut .. am si eu o scurta intrebare. toata lumea zice ca trebuie contract de vanzare cumparare intre italian si mine., dar eu am luat motorul de la reprezentanta si am doar factura . tind sa cred ca nu mai trebuie contract si ca este suficienta factura ( gen cum e la leasing ultima factura). voi ce ziceti?friday.gif

 

iar declaratia de intrare in tara .... pot sa scriu de mana cum ca am adus-o eu cu remorca unui prieten? trebuie copie dupa talonul remorcii sau ceva?

Editat de burb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut .. am si eu o scurta intrebare. toata lumea zice ca trebuie contract de vanzare cumparare intre italian si mine., dar eu am luat motorul de la reprezentanta si am doar factura . tind sa cred ca nu mai trebuie contract si ca este suficienta factura ( gen cum e la leasing ultima factura). voi ce ziceti?friday.gif

 

iar declaratia de intrare in tara .... pot sa scriu de mana cum ca am adus-o eu cu remorca unui prieten? trebuie copie dupa talonul remorcii sau ceva?

 

Vei ca italianul iti da, in afara de factura, si un format A4 continand datele mobrei si pretul (este foaia care o afiseaza, de obicei, pe mobra pentru a i se vedea pretul). Acest A4 poate tine loc de contract (la mine a mers).

Mie mi-au cerut copie dupa talonul remorcii cu care am adus mobra, plus o declaratie ca am adus mobra cu masina marca...nr de inmatriculare...in data de...etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Nu am citit topicul de la inceput, dar daca vreti sa aduceti un motor din Italia, va recomand acesti oameni(Cosmin si Marilena).

 

Mai multe informatii la aveti in linku: http://www.pro-bike.ro/forums/topic/56105-moto-la-comanda-fara-avans/

 

Eu personal mi-am adus un motor din Italia si sunt f. multumit.

Sa ne vedem sanatosi!Hai cu vara! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si inca o intrebare : chiar trebuie traduse carte di circulatione si certificato di proprieta? mi se pare stupid. inafara de certificatul de proprietate unde zice ceva in italiana cum ca e pt exportul in UE , in rest sunt cifre si nume de persoane??!!! unsure.gif ( nu am contract de vanzare , dar am factura fiind luat motorul de la reprezentanta). intreb ca sa nu stau degeaba la coada si sa ma trimita aia de la ghiseu acasa boid.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inmatriculat motocicleta adusa din italia in august 2011 si mi-au cerut traduceri la toate actele, de la contract pana la cartea ei. Si ma indoiesc de faptul ca s-ar fi schimbat ceva pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si inca o intrebare : chiar trebuie traduse carte di circulatione si certificato di proprieta? mi se pare stupid. inafara de certificatul de proprietate unde zice ceva in italiana cum ca e pt exportul in UE , in rest sunt cifre si nume de persoane??!!! unsure.gif ( nu am contract de vanzare , dar am factura fiind luat motorul de la reprezentanta). intreb ca sa nu stau degeaba la coada si sa ma trimita aia de la ghiseu acasa boid.gif

 

Mda...mie mi-au cerut toate actele traduse.

Au fost traduse si autentificate la un notar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut .. am si eu o scurta intrebare. toata lumea zice ca trebuie contract de vanzare cumparare intre italian si mine., dar eu am luat motorul de la reprezentanta si am doar factura . tind sa cred ca nu mai trebuie contract si ca este suficienta factura ( gen cum e la leasing ultima factura). voi ce ziceti?friday.gif

 

iar declaratia de intrare in tara .... pot sa scriu de mana cum ca am adus-o eu cu remorca unui prieten? trebuie copie dupa talonul remorcii sau ceva?

 

Nu iti mai trebuie nicio alta facura, o vei folosi pe cea primita de la italieni atat la sectia financiara cat si la politie.

 

Declaratia de intrare in tara o faci pe propria raspundere (cu mana) si iti mai trebuie intr-adevar un talon de duba.

 

Bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acte traduse iti trebuie doar la financiar. Iar pe aia ii intereseaza doar actul de vanzare-cumparare(factura) ca sa ti-o ia pe rol, si data primei inmatriculari ca sa-ti dea certificatul pentru TVA.

Ca atare, este suficient sa ai pe actul de vanzare - cumparare si data primei inmatriuculari, pentru a face o singura traducere pentru toti.

iar pentru transport poti declara linistit ca ai adus-o demontata in portbagajul masinii personale. Nu-ti trebuie neaparat duba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a dat un prieten motocicleta cu cartea de identitate si certificatul de prorprietate. Nu are nici un talon.. Ce talon? ce ii ala? precizez ca motocicleta este pe italia, pe numele lui.Trebuie numai decat talonul acela sa il ai?.. Daca fac contract de vanzare cumparare cu el si o radiaza de acolo ce talon ii mai da lui daca o scoate din circulatie? :eek:

 

Cand o radiaza din circulatie din Italia i da talonul inapoi proprietarului si i pune un stiker si stampila cu radiata pentru export.

Daca nu ai talonul, la politie o sa ai probleme. Eu am cumparat acu 2 ani tot asa un motor fara talon, aveam doar certificat de proprietate si contract de vanzare, si la politie pe langa faptul ca m-a pus sa dau declaratii despre ce s-a intamplat cu talonul, mi-au trimis toate actele la Bucuresti pentru a fi verificate daca nu cumva e furat motorul. Raspunsul a venit cam in 2 luni, dar mi-a zis domnul de la ghiseu ca sunt un caz fericit la altii le-a venit raspuns si la mai mult de 6 luni de cand a depus actele pt inmatriculare.

 

 

Apropo

A fost cineva recent la RAR cu un motor adus de dincolo?

Cat costa acum RAR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o radiaza din circulatie din Italia i da talonul inapoi proprietarului si i pune un stiker si stampila cu radiata pentru export.

Daca nu ai talonul, la politie o sa ai probleme. Eu am cumparat acu 2 ani tot asa un motor fara talon, aveam doar certificat de proprietate si contract de vanzare, si la politie pe langa faptul ca m-a pus sa dau declaratii despre ce s-a intamplat cu talonul, mi-au trimis toate actele la Bucuresti pentru a fi verificate daca nu cumva e furat motorul. Raspunsul a venit cam in 2 luni, dar mi-a zis domnul de la ghiseu ca sunt un caz fericit la altii le-a venit raspuns si la mai mult de 6 luni de cand a depus actele pt inmatriculare.

 

 

Apropo

A fost cineva recent la RAR cu un motor adus de dincolo?

Cat costa acum RAR?

 

Eu am facut RAR+ITP+Carte de identitate la RAR Tulcea.Totul a fost 347 roni.Din cate stiu pretul difera de la o localitate la alta.(nu stiu de ce?!:unsure: )

 

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rar azi in voluntai 334.80ron

valabil la ilfov:nu am tradus actele(niciunul),nu am scos nici un certificat care sa ateste daca sunt sau nu platitor de tva

 

moto adus din italia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa imi imaginez cum RAR-ul in unele parti ii 300 lei, cand la iasi numai RAR(omologarea) e 380 + itp 110 + nush ce prostie de 60 lei :| O intrebare are vreo treaba amenzile cu inmatricularea la fisc?stiu ca la vanzare trebuie sa fii la zi cu ele... dar in cazul inmatriculari trebuie platite?Am cautat prin lege si nu am gasit nimic de chestia asta... dar cativa spun ca trebuie, alti spun ca nu... cum e defapt?daca sa lovit cineva de problema asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La unele administratii financiare iti cere ca la inmatriculare sa platesti toate impozitele. Este o manevra. Nu au niciun drept sa faca asta, nu au dreptul sa te puna sa platesti impozitele cand vor ei ;)

Stiu din surse sigure, pers. care lucreaza la AFP, ca nu esti obligat sa platesti impozitele ;)

 

Legat de amenzi insa nu stiu f sigur, dar cred ca e asemanatoare problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de amenzi:am spus de mai multe ori pana acum

TREBUIE PLATITE,ALTFEL NU ITI PUNE STAMPILA PE FISA DE INMATRICULARE,ASTA CHIAR DACA VINZI SAU CUMPERI

impozitul este treaba ta daca il platesti sau nu semnezi ca ai luat la cunostinta ca ai de platit pt cutare vehicul suma cutare,dar la 40 ron pe an,din care deja au trecut 2 luni,e chiar jenant.eu unul nu bat drumul de 2 ori pt suma asta(sa mai stau si la cozi de 2 ori)

 

armandot55 eu alaltaieri am fost la rar,am si factura 334.80ron si asta la prima inmatriculare in Ro,adica cu tot cu carte,folii securizare,verificare tehnica.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de amenzi:am spus de mai multe ori pana acum

TREBUIE PLATITE,ALTFEL NU ITI PUNE STAMPILA PE FISA DE INMATRICULARE,ASTA CHIAR DACA VINZI SAU CUMPERI

impozitul este treaba ta daca il platesti sau nu semnezi ca ai luat la cunostinta ca ai de platit pt cutare vehicul suma cutare,dar la 40 ron pe an,din care deja au trecut 2 luni,e chiar jenant.eu unul nu bat drumul de 2 ori pt suma asta(sa mai stau si la cozi de 2 ori)

 

armandot55 eu alaltaieri am fost la rar,am si factura 334.80ron si asta la prima inmatriculare in Ro,adica cu tot cu carte,folii securizare,verificare tehnica.......

:rolleyes: hahaha, daca ti-ar cere sa platesti doar impozitul pt motor ar fi super, dar pe mine acum 2 ani m-au pus sa platesc toate impozitele de la adresa unde locuiesc (masina, apartament) desi nu sunt pe numele meu. Eu despre asta vorbesc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok si e legala chestia asta?sincer nu am gasit nicaieri in lege unde sa ma oblige sa imi platesc amenzile sau impozitul cand trebuie sa imi inmatriculez un vehicul, de vanzare da ca iti trebuie fiscalul , dar de cumparat-inmatriculat ca sa il treci acolo nu am gasit nicaieri...o sa vad peste vreo 2 sapt , presimt un mic scandal acolo in caz ca ma oblig sa platesc amenzile...nu prea vad legatura si ce ii intereseaza pe ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg unde va cere voua declaratia asta de intrare in tara, nu mai este nevoie de asa ceva din moment ce suntem in UE si prezinti la inmatriculare un motor din Italia pe al carui talon se vede clar: carte anulata pentru export intr-o tara UE. Eu am inmatriculat in 2009 un motor, adus in tara intr-un microbuz. Nu mi-au cerut nicaieri NICI UN FEL DE DOCUMENTE privitoare la data si mijlocul de transport cu care l-am adus in tara. Mai mult, cred ca nici dupa contract de vanzare-cumparare nu se uita intotdeauna astia de la politie. Eu am avut o hartie cu stampila de la service-ul italian de unde l-am cumparat, iar la hartia asta nici nu s-au uitat la politie cand am facut dosarul, efectiv au dat-o deoparte. Talonul cu stampila de radiere si certificatul de proprietate sunt vitale, restul documentatiei cred tine de noroc si de practicile proprii fiecarui birou de inmatriculari, ca asa e la noi in tara.

Peste o saptamana-doua trebuie sa imi mai inscriu un maxi scuter, sunt curios de ce surprize o sa am parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg unde va cere voua declaratia asta de intrare in tara, nu mai este nevoie de asa ceva din moment ce suntem in UE si prezinti la inmatriculare un motor din Italia pe al carui talon se vede clar: carte anulata pentru export intr-o tara UE. Eu am inmatriculat in 2009 un motor, adus in tara intr-un microbuz. Nu mi-au cerut nicaieri NICI UN FEL DE DOCUMENTE privitoare la data si mijlocul de transport cu care l-am adus in tara. Mai mult, cred ca nici dupa contract de vanzare-cumparare nu se uita intotdeauna astia de la politie. Eu am avut o hartie cu stampila de la service-ul italian de unde l-am cumparat, iar la hartia asta nici nu s-au uitat la politie cand am facut dosarul, efectiv au dat-o deoparte. Talonul cu stampila de radiere si certificatul de proprietate sunt vitale, restul documentatiei cred tine de noroc si de practicile proprii fiecarui birou de inmatriculari, ca asa e la noi in tara.

Peste o saptamana-doua trebuie sa imi mai inscriu un maxi scuter, sunt curios de ce surprize o sa am parte.

 

 

Pai mie exact la politie (la Pipera) mi-au cerut sa arat, cu niste inscrisuri, cum a intrat mobra in tara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...