Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

Eu am inmatriculat la Bucuresti 2 motoare aduse din Italia, unul in iulie 2011 si celalalt in aprilie 2012 si mi s-a parut destul de simplu.

Formalitatile (RAR si politie) au durat adunate mai putin de 5 ore cu tot cu drum.

Ambele motoare erau radiate acolo asa ca nu a fost nevoie de declaratii notariale ci doar de actul de provenienta, certificatul fiscal al vanzatorului si ce de inmatriculare in care era mentionata radierea.

 

Nu te supara ca te intreb, esti sigur ca nu exagerezi? Declaratia de la ANAF ca nu esti platitor de tva dupreaza din cate am inteles cam 4-5 zile. Eu cunosteam pe cineva si m-a rezolvat de pe o zi pe alta. Nu stiu daca cer peste tot, dar la fel mi s-a cerut traducerea legalizata din italiana in romana a actului de vanzare cumparare precum si a unui act din care sa rezulte data primei inmatriculari in Italia (pt ANAF ca sa ateste ca moto nu e noua).Astea la fel s-au facut de pe o zi pe alta. Nu inteleg cum ai rezolvat tu in 5 ore.

BTW joi am facut inmatricularea in Bucuresti, motorul era radiat in Italia, fara numere, adus pe platforma si la politie mi-au cerut dupa cum am mai zis declaratia ca l-am adus eu in tara (prin ce vama, cu ce masina, la ce data) precum si copii dupa taloanele remorcii si masinii.

Editat de estroe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu te supara ca te intreb, esti sigur ca nu exagerezi? Declaratia de la ANAF ca nu esti platitor de tva dupreaza din cate am inteles cam 4-5 zile. Eu cunosteam pe cineva si m-a rezolvat de pe o zi pe alta. Nu stiu daca cer peste tot, dar la fel mi s-a cerut traducerea legalizata din italiana in romana a actului de vanzare cumparare precum si a unui act din care sa rezulte data primei inmatriculari in Italia (pt ANAF ca sa ateste ca moto nu e noua).Astea la fel s-au facut de pe o zi pe alta. Nu inteleg cum ai rezolvat tu in 5 ore.

BTW joi am facut inmatricularea in Bucuresti, motorul era radiat in Italia, fara numere, adus pe platforma si la politie mi-au cerut dupa cum am mai zis declaratia ca l-am adus eu in tara (prin ce vama, cu ce masina, la ce data) precum si copii dupa taloanele remorcii si masinii.

am incercat o programare online la RAR Tulcea. prima zi libera 5 Sept.!!!!! :baldy: tre sa fac ceva neaparat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat o programare online la RAR Tulcea. prima zi libera 5 Sept.!!!!! :baldy: tre sa fac ceva neaparat!!!

Iti scoti numar rosu. E valabil 30 de zile, timp in care poti sa te plimbi. Nu poti sa decalezi programarea la RAR decat daca esti pilos si nu ai ce face cu banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha. e ok si asa. ce tre sa fac pentru nr rosii?

Mergi la o firma care se ocupa cu acte pentru inmatriculari si o sa-ti faca ei o cerere tip. Nu-ti trebuie multe acte si nu te costa prea mult, iar numarul rosu se ridica rapid de la inmatriculari, cel putin eu am luat placuta in zece minute. Durerea o sa vina ulterior, la omologare si la inmatricularea definitiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ma duc maine cu unu GSXF 600 model 98 inmatriculat in italia. OAre ce am nevoie la RAR, identificara sau omologare ? Ca sa imi fac un calcul cat ma costa. Trebuie sa duc doar actele de provenienta din italia nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu a mai fost inmatriculat in tara trebuie sa le faci pe amandoua si nu-ti trebuie decat actele de Italia si buletinul. Pe fratele meu l-a costat pana in 500 de roni. Asta a fost in martie.

Ti-ai facut programare la RAR, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Imi explica si mie cineva care-i treaba cu taxa asta vamala? Vreau sa inmatriculez un motor fabricat in Germania dar importat in America.Proprietarul l-a adus in tara,a facut procura si vrea sa-l vanda numai ca la firma de inmatriculari mi-au spus ca este necesar documentul de vama daca nu il am il fac ei rost cu 200 euro.Ce document de vama daca omul a adus motorul pe container pana in Europa si apoi a mers cu el pe aici?

Mersi anticipat,numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Nici in Constanta nu iti cere certificat pt TVA.:bounce:

 

Salut,sunt nou pe aici. Citeam pe undeva in forum ca tva se plateste totusi daca motocicleta e considerata noua. (sub 6000 km sau sub 6 ani- nu mai retin exact) . Stie cineva vreun link care sa ma lamureasca. Sunt hotarat sa aduc din germania un motor aproape nou de la o persoana fizica fara tva deductibil si chiar ma intereseaza care va fi pretul final . Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut, am o intrebare. Am pe cineva in Germania ce mi-a cumparat motorul si acum tre adus incoace da parca am niste indoieli despre baietii care se ocupa cu transportul. Adica mi sa nu dispara cu el, cu acte, cu tot. Cum pot sa ma asigur cat de cat ca nu se intampla asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare se plateste vama la importul unei motociclete din Elvetia ? Nu este in uniunea europeana dar ma gandesc daca exista un acord vamal ceva. Multumesc.

Exista acorduri insa depinde de situatie. Fii mai exact cu ce acte ai la moto si in ce tara a fost fabricata motocicleta.

Mare atentie :

ex:

-daca moto a fost fabricata in Germania si importata in Elvetia, trebuie sa se fi platit o taxa vamala la moto. Ca urmare, cauta sau intereseaza-te de acest aspect daca este cazul , se poate sa scapi foarte frumos de vama in cazul in care prezinti hartia sau copia acesteia...

-mai exista o varianta, nu stiu cat este de reala: La iesirea din Elvetia poti cere certificat de provenienta a moto, si daca este produsa in tara UE , iarasi, poti scapa de vama...Se cheama certificat EUR 1, asta era la auto, dar cred ca se aplica si la moto...

 

Uite aici caz explicat , omul se refera la masina, dar e acelasi lucru si la moto :

citat:

O masina adusa din afara spatiului UE trebuie sa indeplineasca anumite

formalitati vamale de Tranzit, apoi aici sunt de platiti nishte taxe

TVA, VAMA, RAR, Taxa de prima inmatriculare, asigurare, si cam atat.

 

 

 

 

 

CUM SE PROCEDEAZA?

 

 

 

 

 

1. gasesti masina in Elvetia (sau alta tara Non-EU)

 

2. cand cumperi masina, ceri si actul de provenienta (EUR1) care

atesta ca e facuta in EU (daca e facuta in EU), elvetienii nu fac

masini, dar poate fi facuta in japonia de ex. Acest act te v-a scuti de

VAMA.

 

3. ca sa poti aduce masina in tara v-a trebui sa faci la vama de

iesire din Elvetia actele de tranzit, se fac la un comisariat vamal de

acolo, se stampileaza in vama, la fel si certificatul de provenienta

EUR1 se stampileaza in vama la iesire.

 

4. la intrare in EU in vama austria sau germania, s-ar putea ca

baietii sa ceara o garantie 2-3000 euro pentru ca tu vei inscrie masina

acolo, sau undeva in EU... garantia asta trebe evitata, ca se

recupereaza greu, numai dupa inscrierea masinii, adica cum evitam? te

intorci si incerci prin alt punct vamal sau mai tarziu, sigur vei reusi

daca insisti.

 

5. la intrarea in Romania ai 8 zile sa declari intrarea in tara a

masinii sa inchei actul de tranzit efectiv in vama, altfel platesti o

amenda de sustragere.

 

6. dupa ce ai facut actul de tranzit, si vama (care nu trebuie platita

daca ai EUR1, mare shmecherie, unii vamesi percep asta, taie chitanta

pentru asa ceva, desi este clar lege ca nu trebuie)

 

7. mergi la politie, ceri numere rosi, in rest faci exact acelasi

lucru ca la o masina adusa din EU, cu exceptia faptului ca daca o

cumperi pe persoana fizica mai platesti 19% TVA, asta te indruma

politia de indata ce ajungi la ei.

 

 

 

 

 

 

 

 

CE FAC DACA NU AM TRANZITUL si/sau certificatul EUR1?

 

 

 

 

asta e si situatia mea... cine a adus masina a neglijat faptul ca

trebuie certificat EUR1 si acte de "export" sau tranzit, a neglijat

pentru ca nu a stiut ca e vorba efectiv de un import de masina...

 

 

 

 

1. masina se afla in tara.. (a. are numere temporare, b. nu are

numere temporare, nashpa... ca nu vei primi numere rosi decat dupa ce

platesti vama, deci trebe s-o tragi pe un trailer pana la RAR pentru

autentificare...)

 

2. trebuie sa mergi cu masina la RAR pentru autentificare (trebuie

programare aici, dureaza o saptamana pana la aceptare efectiv), cu asta

numai se poate achita amenda ca nu ai facut tranzitul, si vama

efectiva.

 

3. pentru ca nu ai EUR1 platesti 10% vama in vama, din valoarea de

catalog a masinii (sau din valoarea de pe hartie, insa aici se percep

garantii, mai rapid este sa mergi cu valoarea de catalog).

 

 

4. apoi platesti TVA 19% din valoarea de catalog + vama, (daca eshti firma, iti recuperezi TVA-ul)

 

 

5. ceilalti pasi sunt aceiasi ca la o masina adusa din EU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa cumpar un scuter MALAGUTI YESTERDAY, 48 cmc, an 2002 second hand si ma intereseaza care sunt pasii si actele pentru a-l inscrie in Romania si care+s eventualele probleme.

 

Multumesc anticipat pentru ajutor

/index.php?/topic/14197-acte-necesare-la-inmatriculare/page-51?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salutare tuturor!!! am ci eu cate ceva de lamurit...

eu locuiesc in italia si am o ninja. am pierdut pacuta de inmatriculare aici , dar acu vreau sa vin in tara k s o inscriu . toate actele sunt pe numele meu, doar k nu am placuta. am intrebat aici la o agenzie care se ocupa cu inmatriculari si mi au zis k se poate inmatricula in romania si fara placute.

daca stie cineva cum sa fac si ce tre sa fac....ajutor!!!!

multumesc, si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor!!! am ci eu cate ceva de lamurit...

eu locuiesc in italia si am o ninja. am pierdut pacuta de inmatriculare aici , dar acu vreau sa vin in tara k s o inscriu . toate actele sunt pe numele meu, doar k nu am placuta. am intrebat aici la o agenzie care se ocupa cu inmatriculari si mi au zis k se poate inmatricula in romania si fara placute.

daca stie cineva cum sa fac si ce tre sa fac....ajutor!!!!

multumesc, si asfalt uscat

Pai trebuie sa o radiezi acolo la ACI si trebuie sa predai numarul la ei,iti da certificatul inapoi cu stampila/abtibild lipit pe certificat precum ca a fost radiata si urmeaza sa fie exportata intr-un stat UE.

Ma gandesc ca daca o aduci asa atunci cand ajungi la politie sa depui dosarul o sa-ti ceara si numerele pt ca nu e radiata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor!!! am ci eu cate ceva de lamurit...

eu locuiesc in italia si am o ninja. am pierdut pacuta de inmatriculare aici , dar acu vreau sa vin in tara k s o inscriu . toate actele sunt pe numele meu, doar k nu am placuta. am intrebat aici la o agenzie care se ocupa cu inmatriculari si mi au zis k se poate inmatricula in romania si fara placute.

daca stie cineva cum sa fac si ce tre sa fac....ajutor!!!!

multumesc, si asfalt uscat

La Pipera m-au intrebat daca motoreta a avut numere de inmatriculare cand am adus-o , am declarat scris ca nu .Mobra era radiata din Italia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Pipera m-au intrebat daca motoreta a avut numere de inmatriculare cand am adus-o , am declarat scris ca nu .Mobra era radiata din Italia.

Pai a lui nu e radiata,iar ca sa o aduca asa si sa spuna ca nu a avut numere nu cred ca se poate pentru ca trebuie sa aiba o stampila pe certificat ca este radiata,iar el nu are.

Solutia ar fi sa declare ca a pierdut numarul acolo in it si sa-i dea alt numar,apoi o poate radia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

am declarat pierderea placutei aici la politie. faza i k nu vroiam s o mai inmatriculez aici k ma costa 200 euro.inseamna k tre doar s o radiez.

pana aici..am inteles.

dar cand vin in tara s o inscriu.....ce mi mai trebuie ca si acte?

multumesc mult celor care mi au raspuns!!!

 

iulia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

am declarat pierderea placutei aici la politie. faza i k nu vroiam s o mai inmatriculez aici k ma costa 200 euro.inseamna k tre doar s o radiez.

pana aici..am inteles.

dar cand vin in tara s o inscriu.....ce mi mai trebuie ca si acte?

multumesc mult celor care mi au raspuns!!!

 

iulia

Incepe sa citesti de aici :) /index.php?/topic/14197-totul-despre-acte-si-inmatriculare/page-60

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...