Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

pentru inceput: de un an au bagat si italienii numere provizorii. partea cretinoida e ca nici o companie nu iti da asigurare pe numerele alea. fara asigurare nu poti circula, deci se poate spune ca in italia inca nu exista numere provizorii.

 

varianta camion: o groaza de bani - 500e numai transportul doar al motorului (mai tre rezolvat si ajunsul acasa al tau). motorul tre ambalat! o gramada de acte. tre mers la vama in romania exact cand camionul ajunge in romania. tre platita vama chiar atunci pe loc.

 

varianta pe doua roti: eu pe asta am ales-o. dar tre ca proprietarul sa aiba incredere in tine ca ii trimiti actele motorului si numerele cand ajungi in romania ca sa poata radia motorul in italia

1. cu TARGA motorului (e sungurul act de proprietate/inmatriculare, etc in italia) mers la notar si facut act de vanzare cumparare (40e) plus act ca proprietarul iti da dreptul de a circula cu motorul (inca vreo 30-40)

2. aigurare si carte verde pe o perioada de 10 zile (cam 100e)

3. ITP daca nu are (50e)

4. acte de export (si certificat eur 1 daca e cazul) de la vama din orasul de unde se cumpara motorul (tre precizat

5. cu actele de export la iesirea din UE date la vama pentru stampilare (desi alea nu au trebuit niciunde)

6. la vama in romania mers la comisonarul vamal apoi la vames

7. mers la RAR pentru ceva ce tre la vama

8. platita vama (tre copii dupa traduceri legalizate dupa certificatul de vanzare cumparare si targa)

9. intors la RAR pentru omologare si ITP

10. inscrisa la financiar

11. la politie (ei nu opresc targa sau numerele)

12. trimise targa si numerele in italia pentru radiere

 

mai exista si varianta pe remorca proprie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pentru inceput: de un an au bagat si italienii numere provizorii. partea cretinoida e ca nici o companie nu iti da asigurare pe numerele alea. fara asigurare nu poti circula, deci se poate spune ca in italia inca nu exista numere provizorii.

 

varianta camion: o groaza de bani - 500e numai transportul doar al motorului (mai tre rezolvat si ajunsul acasa al tau). motorul tre ambalat! o gramada de acte. tre mers la vama in romania exact cand camionul ajunge in romania. tre platita vama chiar atunci pe loc.

 

varianta pe doua roti: eu pe asta am ales-o. dar tre ca proprietarul sa aiba incredere in tine ca ii trimiti actele motorului si numerele cand ajungi in romania ca sa poata radia motorul in italia

1. cu TARGA motorului (e sungurul act de proprietate/inmatriculare, etc in italia) mers la notar si facut act de vanzare cumparare (40e) plus act ca proprietarul iti da dreptul de a circula cu motorul (inca vreo 30-40)

2. aigurare si carte verde pe o perioada de 10 zile (cam 100e)

3. ITP daca nu are (50e)

4. acte de export (si certificat eur 1 daca e cazul) de la vama din orasul de unde se cumpara motorul (tre precizat

5. cu actele de export la iesirea din UE date la vama pentru stampilare (desi alea nu au trebuit niciunde)

6. la vama in romania mers la comisonarul vamal apoi la vames

7. mers la RAR pentru ceva ce tre la vama

8. platita vama (tre copii dupa traduceri legalizate dupa certificatul de vanzare cumparare si targa)

9. intors la RAR pentru omologare si ITP

10. inscrisa la financiar

11. la politie (ei nu opresc targa sau numerele)

12. trimise targa si numerele in italia pentru radiere

 

mai exista si varianta pe remorca proprie

 

Eu am facut asa:

 

Mers la o agentie care se ocupa de transferuri de proprietate (asa se numeste in Italia vanzare-cumpararea)

1. Contract de vanzare-cumparare certificat de notar.

2. "demolizione di targa per esportazione"

3. agentia s-a ocupat de acte la politie si mi-a scos numere provizorii

4. Avea revizia tehnica si taxa platite

5. Scos certificat EUR1 de la vama

6. Nu mi s-a dat targa ci un certificat de proprietate si o autorizatie provizorie de circulatie pt 3 zile impreuna cu un numara de carton (provizoriu)

6. Gasit dupa MUUUULTA vreme o companie care sa faca asigurare pt 5 zile la un nr provizoriu (100eur)

7. ajuns in tara si facut actele cu O MARE DIFERENTA: cand am inscris-o eu mi-au oprit numarul provizoriu la politie si nu l-am putut trimite inapoi in Italia desi la agentie mi se spusese ca trebuie sa il trimit neaparat. Eu merg cu moto si nu stiu ce s-a mai intamplat in continuare in Italia.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e, eu nu am gasit nenorocirea aia de companie de asigurari care sa dea si pe numere de carton asigurare.

am fost la PRA (RAR-ul lor) si chiar aia au sunat la vreo 3-4 si nimic. am mai incercat si eu si tot nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la rar la noi iti fac astia identificarea dupa ce? dupe certificatul acela de proprietate ? ca stiu ca de obicei se face dupa certificatul mobrei..dar cum in cazul asta, la radiere se retine targa la italieni.. nu vad cum altfel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care certificat vamal? Nu stiu ce se intelege prin certificat vamal.. Actul prin care e inregistrata intrarea mobrei in tara? si pe ala de unde iti ia caracteristicile mobrei?

Logic ar fi sa se identifice dupa seria mobrei, dar cum logica n-are prea multe legaturi cu realitatea pe la noi..

Editat de sebby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine au facut-o dupa targa motorului... si asa cu MAAAAREEEEE dificultate... mi-au identificat-o ca fiind K1 1000 (ce o mai fi si aia) in loc de K100RS cum scria pe toate actele ei... mai ceva ca in povestile cu prosti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai..repet cum drac sa faca identificarea dupa targa motorului daca targa a fost retinuta la italieni atunci cand vanzatorul a radiat moto din circulatie de la ei, din Italia?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cine a spus ca eu am radiat motorul???

eu am venit pe el cu actele si numerele lui, abia ieri cand am terminat totul l-a politie la noi am trimis in italia numerele si targa la radiat

doar hellryder l-a radiat si cum a facut mai departe doar el poate sa-ti spuna

Editat de raulus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa ma duc la vama imi trebuia o hartie de la rar. acolo scrie k100rs.

cand m-am intors cu vama platita la rar la omologare mi-au zis ca nu pot sa-mi faca civ-ul decat pe post de K1 1000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut asa:

 

Mers la o agentie care se ocupa de transferuri de proprietate (asa se numeste in Italia vanzare-cumpararea)

1. Contract de vanzare-cumparare certificat de notar.

2. "demolizione di targa per esportazione"

3. agentia s-a ocupat de acte la politie si mi-a scos numere provizorii

4. Avea revizia tehnica si taxa platite

5. Scos certificat EUR1 de la vama

6. Nu mi s-a dat targa ci un certificat de proprietate si o autorizatie provizorie de circulatie pt 3 zile impreuna cu un numara de carton (provizoriu)

6. Gasit dupa MUUUULTA vreme o companie care sa faca asigurare pt 5 zile la un nr provizoriu (100eur)

7. ajuns in tara si facut actele cu O MARE DIFERENTA: cand am inscris-o eu mi-au oprit numarul provizoriu la politie si nu l-am putut trimite inapoi in Italia desi la agentie mi se spusese ca trebuie sa il trimit neaparat. Eu merg cu moto si nu stiu ce s-a mai intamplat in continuare in Italia.

 

Ry.

5. Scos certificat EUR1 de la vama (nu iti trebuie decat daca valoarea facturii depaseste 5000 eur)

(daca valoarea este mai mica de 5000eur trebuie scris pe factura doar ca motoru este fabricat in ue) si daca nu e fabricata in ue nu cred ca poate sa i-ti deacineva eur1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa zic... eu am avut ca valoare 2000e si mi-au dat certificat eur1 fara de care plateam la taxe de muream.

 

cei de la rar mi-au spus ca nu exista K100RS omologat in romania... si ca sa mi-l dea pe hartie K100RS dura mult... asa ca mi-au bagat ceva asemanator care exista deja

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

eu am gasit in italia o honda cb500s din 97. am vb cu proprietarul si mi-a spus ca p targa scrie ca motociclete e fabricata in italia de HONA ITALIA Spa. Valoarea este in jur la 2000 E. asta inseamna ca nu mai am nevoie de certificatul eur1??

Iar la vama si rar la noi nu o sa am probleme?? adik sa imi spuna ca nu e fabricata in UE sau chestii de genu??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu, daca motorul nu e fabricat in ue, tot platesti taxe......

in Italia cred ca au fost doar asamblate. cel mai bine suni la un reprezentant honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am si eu cateva intrebari legate de motoare aduse din Italia:

 

- se poate degreva de TVA cand iese din UE daca e luata de la concesionar? e vorba de motoare ce apar pe www.moto.it si nu stiu nici italiana si nici unde sa ma uit in anunt sa vad daca e pret cu TVA sau fara.

- daca ma inteleg cu proprietarul, toate actele de iesire in tara (carte verde, imputernicire) le pot face pe numele proprietarului, sa vin cu ea in tara si sa-i trimit actele inapoi si numarul?

- daca totul e pe numele proprietarului, mai poti face acte de export?? fara EUR1, ma intereseaza pt japoneze pt ca voi plati taxe vamale + tva aici. asta pt a-mi recupera tva-ul.

Nu merge faza cu lasatul unei garantii lasate la concesionar pt trimiterea actelor inapoi?

Se poate rezolva toata vanzoleala cu actele la italieni intr-o zi??

 

Restul procedurilor cam sunt standard in romania.

Editat de rmg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti sa lasi totul pe numele proprietarului daca tu vrei sa o cumperi... trebuie sa faci cel putin actul de vanzare cumparare si sa lasi motorul inmatriculat pe numele fostului proprietar, cum am facut si eu

 

cu tva-ul si concesionarii nu stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai sa ma bag si eu un pic in seama...

Nu am experieta in adus motocilete dar am in masini, si in afara de catalizator EURO3 e cam acelasi lucru.

Chestia cu valoarea pe factura mai mica de nu stiu cat nu mai trebuie certificat EUR1 sa nu va bazati pe ea, ca e valabila si la masini si nu o baga nimeni in seama.

certificatul EUR1 ti-l rezolva un comisionar vamal de la ei, mergeti si intrebati la mai multi ca au preturi si preturi.. dupa om. certificat EUR1 se da la orice marfa exportata din uniunea europeana si fabricata in proprtie minimum 51% in uniunea europeana. Certificatul EUR se obtine in urma unei declaratii de origine de la producator.. si anume(eu zic cum e la masini) se trimite la producator o copie dupa certificatul de inmatriculare si producatorul iti spune daca e fabricat sau nu in UE. Toate chestiile astea le face comisionarul vamal. ca fapt divers.. la masini toti producatorii iti dau declaratia de origine moca numai la Renault si Nissan costa 100 EUR, deh.. masini ieftine, accesorii scumpe.

Chiar daca vanzatorul masinii, daca e dealer, iti scrie pe factura ca e conform eur1insistati sa aveti certificatul, ca de nu o sa dati la spagi si vami de o sa va iasa pe nas. ce am auzit de la cineva, lucru neverificat si putin probabil, dar traim in romania unde totul e posibil, ca idiotii de la vama chiar daca ai certificat eur1 daca motorul are nume japonez pe ei nu-i intereseaza.. iti iau vama.

Acum cu motorul meu vreau sa testez sitemul, sa vad cum functioneaza si sa incep sa aduc motoare din italia, ca am "carlig" acolo, cum spun italienii.. cel putin asta e planul.. sa vad daca merita economic vorbind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu motoare japoneze in vama este intr-adevar problema. eu am adus o honda, cu certificat eur1, cu declaratie de la honda italia cum ca moto al meu e facut la ei, si la vama in romania citez: "Honda? Honda Japonia, dom'le". dupa munci de lamurire si interventii diverse mi-au dat drumul la acte dar au fost verificate ulterior. (e o posibilitate, daca au ei dubii, sa iti trimita actele la verificat si daca nu e made in ue, te pune sa platesti diferenta de vama.)

Si ca sa nu mai zic ca m-am milogit si pe la honda la noi sa imi dea o amarata de declaratie si au zis ca ei nu au nici o autoritate, deci nu va bazati pe ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am tot citit ce mi-ar trebui ca sa aduc un moto din Italia da' mai am o nedumerire: care e actul motocicletei daca targa e oprita acolo in momentul radierii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai... actul de vanzare cumparare.

in cazul meu, am venit cu numerele fostului proprietar si cu targa initiala, moto nefiind radiata

 

avand optiunea sa o radiez, imi opreau targa, dar imi lasau actul de vanzare-cumparare cu care puteam sa cer o reimnatriculare pe numele meu cu numere provizorii si atunci imi dadeau ei ceva gen targa provizorie. nasol, cum am zis e ca nu am gasit firma de asigurari care sa imi dea pe numere provizorii

 

daca nu as fi vrut sa o inamtriculez, ramaneam doar cu actul de proprietate, care in romania nu in seamna nimic si nu cred ca o puteam inmatricula... dar astea sunt doar speculatii, concret e doar ceea ce am facut

Editat de raulus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa plec sa-mi aduc motor din Italia

deci...

fac contracul de vanzare-cumparare

mie ce acte trebuie sa-mi dea italianu`???

certificato de circulatione si mai ce???

ms...bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...