Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Intrebare: pentru ca vanzatorul motorului (prietenul meu) sa-si poata recupera o parte din banii de asigurare (pentru ca motorul a fost vandut mie), mi-a pomenit de o foaie de radiere din partea celor de la inmatriculari. Cum am inmatriculat deja motorul si pe loc mi-a dat tablita cu numar, civul si noul certificat de inmatriculare, sa ma mai astept la o foaie de radiere pe care o vor trimite ulterior prin posta? Eu am incercat sa-i explic (prietenului) ca e suficient actul de vanzare cumparare pentru recuperarea unei sume de bani din asigurare dar cei de la asigurari sunt incapatanati. Ii pot oferi si copie dupa CIV, si copie dupa certificat...sa vada aia ca acum e pe numele meu si sa-i dea banii omului!

 

Deci, ma astept la o foaie de radiere ceva cumva? :-L

 

BR,

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la biroul de inmatricularii si ceri un duplicat de radiere ,cu duplicatul ,asiguarea si copie buletin la asigurator pt recuperarea banilor

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai nevoie si de dovada cum ai adus-o in tara. Adica iti cere numarul de inmatriculare vechi....

Si eu am avut problema asta pt ca un tip mi-a adus-o din Italia si nu mai avea nr

Trebuie sa faci rost de un talon(copie) de autoutilitara cel putin daca nu mai mare , si dai o declaratie facuta de mana sau o faci la acte in pipera la masina de scris....Declaratie pe propria raspundere ca motorul a fost adus in tara cu acea masina ( si capsezi copia dupa talon ) ASTA ESTE FOARTE IMPORTANT SA AI ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai nevoie si de dovada cum ai adus-o in tara. Adica iti cere numarul de inmatriculare vechi....

Si eu am avut problema asta pt ca un tip mi-a adus-o din Italia si nu mai avea nr

Trebuie sa faci rost de un talon(copie) de autoutilitara cel putin daca nu mai mare , si dai o declaratie facuta de mana sau o faci la acte in pipera la masina de scris....Declaratie pe propria raspundere ca motorul a fost adus in tara cu acea masina ( si capsezi copia dupa talon ) ASTA ESTE FOARTE IMPORTANT SA AI ....

ms pentru sfat am un prieten cu duba si am sa ii zic sa fac o copie dupa talon..... am sa fac si acea declaratie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Baieti... Am si eu o intrebare... Vreau sa cumpar o motocicleta de la o persoana care a zis ca are acte de Italia la ea a zis ca are cartea si talonul dar nu are act de vanzare-cumparare. Cum fac rost de acest act de vanzare cumparare? M-ai am nevoie de ceva ca sa o pot inmatricula legal in Romania..

Editat de marianklm4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să poți înmatricula ai nevoie ca pe actul de italia să fie ștampila cu anulat și încă o foaie pe care să scrie că e pentru export. contractul poți să îl scoți de pe net și completezi unde trebuie...cam asta ar fi de verificat la acte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e panica. ala il faci singur. ori descarci de pe net tipizat in lb italiana si l completezi tu ( cu datele tale si datele lui din carte/talon)ori faci tu unu fictiv gen @ eu domnul X (prprietarul) cu CNP si adresa vand motocicleta Y marca suzuki/honda/kawa domnului Z (cumparatorul) cu CNP si adresa. pe suma de 2000 iepuroi. apoi bagi 2 semnaturi fictive si aia e . eu asa am facut un V-C in italiana.

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok am inteles o sa il intreb daca are acea foaie pentru export si daca are stampila cu anulat...

C-am cat costa toate actele acestea intr-un final sa primesc si un numar..??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din italia ai nevoie de :

-CIV cu mentiunea radierii pt export

-un fel de adeverinta (in loc de talon) in care scrie ca a fost radiata

-contract de vanzare cumparare facut la misto daca cumperi de la persona fizica sau factura daca cumperi de la persoana juridica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un necaz, am cumparat o mobra de la un cetatean roman,care la randu lui a cumparato de la un cetatean roman cu domiciliu in italia ,am facut RAR si am scos 2 randuri de nr rosii, acum nu o pot imatricula ptr ca nu am fiscalul de la cel care am cumparato, mentionez ca el nu a inregistrato la primarie si nu are fiscal .Nr rosii eu am scos

.va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi . scuze daca nu am scris corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca poti lua legatura cu omul de la care ai cumparat-o, faceti un contract intre voi ca sa o poti scoate tu de pe rolul tau fiscal, dupa faceti intre romanul din Italia si cel de la care ai cumparat-o tu, o luati in evidenta pe numele lui ca sa iti poata da fiscal si dupa ti-o vinde din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

Am cumparat o motocicleta sin Italia, programare la RAR pe 19.06, pe site-ul rarrom.ro la inmatricluare vehicule provenienta UE, la acte necesare:

- act de identitate solicitant;
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de către solicitant pe propria sa răspundere, va fi semnată în prezenţa angajatului R.A.R. care efectuează prestaţia);
- documentul de înmatriculare în UE.

 

Nu scrie nimic de traducerea actelor, trebuiesc treduse cand merg la RAR sau doar in momentul inmatricularii?

 

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze daca a mai fost postat, dar nu am gasit asta pana acum. daca a mai fost, va rog sa ma indruamti si sa inchideti topicul, cu scuzele de rigoare.

 

Am cumparat un moto Second Hand de la un dealer din York (UK) si am toate actele necesare in vederea circularii pe drumurile publice in UK (si in alte parti).

 

Ideea e urmatoarea: eu imi termin studiile aici in August si vreau sa ma intorc in Romania cu tot cu moto. Am intrat pe diverse forumuri si am vazut partial ce acte imi trebuie.

 

Stiu ca trebuie sa trimit autoritatii de aici un formular 'Notification of permanent export'. Eu mai am factura de cumparare (nu se face contract de vanzare-cumparare aici) si certificatul de inmatriculare. Am citit undeva ceva legat de cartea de identitate a vehiculului. Nu am asa ceva... nici nu stiu daca emit astia ceva de genul. Seria sasiului este scrisa in 'Certificate of registration'.

 

Ce ar mai trebui sa fac?

 

Multumesc!

 

L.E.: hai ca dupa zile de cautat pe forum am gasit unde nu ma asteptam...pe site-ul RAR: Pentru vehiculele utilizate care au fost înmatriculate ultima dată într-un Stat membru al Uniunii Europene, aflate însă la prima înmatriculare în România, R.A.R. va elibera cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.), va efectua inspecţia tehnică periodică şi va certifica autenticitatea vehiculului. [...].

In legatura cu celelalte acte, ar mai fi ceva ce trebuie sa cer de la englezi? sa nu ma trezesc ca sunt in ro si tre sa duc moto pe undeva sa il verifice.

Editat de moshulette
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult!

 

Ce vreau eu sa te intreb este daca tu ai completat V5C ala si ai primit certificate of registration pe numele tau? in acel certificate of registration este o rubrica "notification of permanent export" pe care trebuie sa o trimit la ei (cred ca pentru radiere - nu stiu daca trebuie sa imi dea o hartie in schimb). Moto este inmatriculata in UK pe numele meu. Deci banuiesc ca nu mai imi trebuie act de V-C, nu?

 

Cu asta sunt eu putin in ceata.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mare placere.

Eu bucatica aia am avut-o rupta de amicul meu din UK de la care am cumparat mobra sa o trimita el unde trebuie in anglia... eu doar am completat spatele cu datele mele si atat. daca e inmatriculata pe numele tau, nu cred ca mai ai de ce sa faci contract si etc... inainte sa pleci de acolo trimiti si tu hartia aia la ei cum ca o exporti si pe urma completezi spatele de la v5 si la noi se va rezolva mai usor decat a fost la mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...