Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

vreau sa aduc o "drujba" de 125 din italia,

cum procedez, ce acte imi trebuie ca s-o aduc si s-o inscriu, si cat ma costa (fara transport)?

(sunt sigur ca s-a mai discutat pana acum n-am gasit pe aici un post care sa ma lamureasca 100%)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna. Am si eu o intrebare nu stiu daca mai este cineva in aceasta situatie dar va rog sa ma lamuriti.

Am primit o Honda Hornet din italia, cu doua documente si cu nr de imatriculare.

A fost adusa pe un buz fara acte vamale, proprietarul este roman dar are imatriculata motocicleta in italia pe cetatenie de italia.

acum am motorul am facut reviziii si nu stiu daca o pot imatricula.

Proprietarul nu mai lucreaza in italia.

Din cate stiu trebuie sa am de la proprietar contract de vanzare cumparare si fisa fiscala.

NU stiu de unde imi trebuie fisa fiscala?

De la primaria din italia, sau de la primaria din romania.

Ma repet proprietarul este din romania dar motocicleta este cu nr de italia.

Va rog sa imi dati un raspuns....`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o poti inmatricula,faci un contract de V-C si te duci si o inscrii.Sa schimbat legea in italia si nu mai trebuie stampila de la ACI,doar ca motocicleta va ramane si inmatriculata in italia.Normal ar fi ca dupa ce tu o inmatriculezi sa trimiti numarul si actele de italia + copii de la ci romanesc ca sa poata fi radiata dar ar trebui sa fie proprietarul de pe acte(eventual sa faca o procura pe cineva sa il reprezinte in italia pt radiere)

Sper ca nu am gresit ce am spus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vobrit azi cu o firma transportatoare din state (surprinzator, la telefon, am fost transferat catre un reprezentat relatii cu clientii roman), am inteles ca daca aduci pentru prima data o motocicleta din US in EU ca persoana fizica, esti scutit de taxele vamale si TVA. Stie cineva ceva despre asta ? Ca pare prea frumos sa fie adevarat.

Editat de iuda66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca nu exista excepții de la plata vămii și tva nici dacă e prima data sau ești blond sau brunet sau femeie sau bărbat. De aia. Aia ți-au zis ce vroiai sa auzi. Poți suna la direcția vamala sa întrebi, ca e gratis intrebatul

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de luat l-am luat acum sa vedem cum il aducem, este un FLSTSB din 2009. am inteles ca daca il aduc pana in germania unde sa se faca si vamurirea, este mai ieftin dar inca nu stiu cum il pot lua din DE fara sa ma duc personal. vedem.oricum firma transportatoare de care ziceam mai sus, se pare ca nu stiu despre ce vorbesc.

Editat de iuda66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de luat l-am luat acum sa vedem cum il aducem, este un FLSTSB din 2009. am inteles ca daca il aduc pana in germania unde sa se faca si vamurirea, este mai ieftin dar inca nu stiu cum il pot lua din DE fara sa ma duc personal. vedem.oricum firma transportatoare de care ziceam mai sus, se pare ca nu stiu despre ce vorbesc.

sa mai scrii si aici ce ai mai facut.te rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transport US - Germania se gaseste. Dar nu reusesc sa gasesc o firma de transport care poate face vama in Germania si sa-l aduca in Ro..mai cautam


» Post actualizat in 19 Nov 2014 21:45

Transport moto Chicago-Bremenhaven, Germania 300$ (daca duci tu motorul la ei) plus 300 de para cutia motorului in care vine pe container. Daca faci tu cutia costa vreo $150. sau poti sa cumperi cutia de pe net gata facuta 450$ lol? transport containerului US-DE este oferit de http://www.atlanticexpresscorp.com/ ei spun ca perioada de tranzit este de 14-20 de zile.
vama se face in Bremenhaven, DE. taxa vamala 6% din suma de factura, se mai plateste si 19% TVA si nu trebuie sa fii prezent la vamuire, tre sa faci ceva power of attorney. trimiti banii catre http://crb-express.com/en_US/, ei platesc taxele si ofera transport catre romania. apoi o te-ai dus direct la rar si cam asta este. totul dureaza cam 1-2 luni. Pana acum asta am, vedem ce mai apare pe parcurs

Editat de iuda66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avind in vedere ca agregatul are 317kg, pretul expus de tine e chiar super OK. In RO se aduc direct din USA pachete (inclusiv cutii cu moto inside) la pretul de 3.5$/kg. Iesi mai scump. Si cusca nu o gasesti sub 150$, dar nu ti-o ambaleaza nimeni gratis.

Eu am platit doar pt un propulsor de CBR 1000RR 2008 mai bine de 450$( cu avionul).

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator goe 75

 

Am vobrit azi cu o firma transportatoare din state (surprinzator, la telefon, am fost transferat catre un reprezentat relatii cu clientii roman), am inteles ca daca aduci pentru prima data o motocicleta din US in EU ca persoana fizica, esti scutit de taxele vamale si TVA. Stie cineva ceva despre asta ? Ca pare prea frumos sa fie adevarat.

» Post actualizat in 06 Dec 2014 16:20

Servus! Singurele scutiri te taxe de import din sua se aplica numai in cazul romanilor care au locuit in sua si s-au decis sa se intoarca in romania cu Act de Repatriere. Se poate face O SINGURA DATA SI NUMAI CU ACTUL DE REPATRIERE IN MINA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 06 Dec 2014 16:20

Servus! Singurele scutiri te taxe de import din sua se aplica numai in cazul romanilor care au locuit in sua si s-au decis sa se intoarca in romania cu Act de Repatriere. Se poate face O SINGURA DATA SI NUMAI CU ACTUL DE REPATRIERE IN MINA.

Exista și oameni de-ăștia?! :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Da cunosc personal un baiat care a facut-o. Fiecare are motivele lui pentru fiecare acctiune. Majoritatea care vorbesc de cit de naspa e Romania fata de restul lumii sunt ignoranti si frustrati ca nu sunt in stare sa se descurce sa plece cum au facut-o alti mai descurcareti. Cei care au gustat din traiul afara sun putin mai domoli in apreciere . Nu spun ca e minunat in Romania dar nu chiar atit de extrem cum se dicuta de multe ori de necunoscatori sau cei care au iesit doar pentru vizite( concedii).A trai afara si a face concediul afara sunt diferite rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut ! Vreau sa cumpar un motor de 125 ,11kw ,adus din Italia!

Ce acte imi trebuiesc sa-l inmatriculez ? Fiscal trebuie ? Vama platita sau ceva de genu ?

Nu trebuie sa fie radiata acolo ? Sa aiba vreo stampila ceva pe carte ? (Intreb deoarece nu stiu cum se procedeaza)

Se inmatriculeaza in baza la contractul de vanzare intre propietar si moto ? (Are si numere noi de italia )

Sa-mi explice cineva in detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da trebuie stampila si sa scrie annulata per definitivata exportatione

nu trebuie fiscal nu trebuie niimik doar contract si radiata ca daca nu e radiata poate e inselaciune sau mai rau furaciune

Editat de ciprinhio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

actul de proprietate al motorului

talonul motocicletei

numarul de inmatriculare

contractul de vanzare cumparare.

 

daca motocicleta a fost radiata in italia atunci nu mai ai numar iar pe talon apare o chestie lipita cum ca s-a radiat in tara de provenienta si atunci ai nevoie de o declaratie pe proprie raspundere a celui care a adus motorul cu remorca cu platforma sau cu duba.

 

apoi cartea de facut la rar, luare in evidenta la primarie, fisa inmatriculare chitante etc

 

daca proprietarul motorului este roman se mai adauga fiscal'ul lui


» Post actualizat in 27 Jan 2015 16:06

actul de proprietate al motorului

talonul motocicletei

numarul de inmatriculare

contractul de vanzare cumparare.

 

daca motocicleta a fost radiata in italia atunci nu mai ai numar iar pe talon apare o chestie lipita cum ca s-a radiat in tara de provenienta si atunci ai nevoie de o declaratie pe proprie raspundere a celui care a adus motorul cu remorca cu platforma sau cu duba.

 

apoi cartea de facut la rar, luare in evidenta la primarie, fisa inmatriculare chitante etc

 

daca proprietarul motorului este roman se mai adauga fiscal'ul lui

daca e roman dar in acte are domiciliul de italia nu mai trebuie fiscal

daca e italian iar nu-ti mai trebuie nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci esti SINGURUL care nu a tradus actele ,poate ptr registru nu ai tradus dar ptr inmatriculare OBLIGATORIU trebuie traduceri....

mai... eu am inmatriculat mai multe motociclete in Brasov si nu am tradus niciodata actele, doar pentru autoturism care se fac pentru finante la plata taxei deoarece 'aia nu stie sa citeste cifrele scrise in alte limbi', acum mi-e greu sa cred ca in alte orase se cere..... dar e posibil sa fi fost la o firma de inmatriculari si sa te fi pus aia sa platesti si o traducere.

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...