Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

Legat de perioada de asteptare pt programare, atat la RAR cat si la DRPCIV, poti face programarea online cand stii seria de sasiu.

Momentan, in ambele locuri sunt spatii libere im maximum 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cele mai rapide programari le-am avut la masina in Calarasi, prin luna aprilie iar la moto anul trecut in Targoviste. Amandoua au fost cam de 10-14 zile.

 

Cel mai usor te uiti pe site-ul RAR unde gasesti foarte usor cand exista programari libere si in ce locatii.

 

Succes si rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija ca dealerul sa privatul de la care cumperi mobra sa mearga cu tine la Primarie altfel nu poti lua numere singur !!Incepand din octombrie anul trecut in Germania nu poti face nici o operatiune de plata (plata numerelor si restul) decat daca ai cont valabil aici (Germania) !!

Unii dealeri te trimit singur ca sa nu mai mearga el sau privatul e la munca si nu are timp sa mearga !!Asa ca ia asta in calcul si nu plati mobra inainte sa ai toate actele inclusiv numar pe ea !! Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune? Asta e valabil in toate Land-urile/regiunile? Si daca am cont bancar in Germania, scap de bataia de cap dar trebuie sa fac plata prin virament?

» Post actualizat in 09 Sep 2018 15:27

Mersi de atentionare, am gasit acum un articol pe tema asta: https://www.wirkaufendeinauto.de/autoverkauf/auto-ins-ausland-verkaufen/ (da, stiu germana).

Deci practic la Primaria din Germania pentru numere si impozit se merge impreuna cu vanzatorul (persoana fizica sau cineva de la dealer/händler), corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Vezi ca nu e nevoie doar de cont ci si de anmeldung in Germania !Asa ca,mergi frumos de cravata cu vanzatorul la numere si totul se rezolva !!E valabil in toate landurile...Stima.

PS: nu vrei tu sa o aducem in duba ca sa scapi de toate problemele?? :) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat numere singur, in februarie. Nu știu de unde e scoasă asta cu prezența vânzătorului.

Numerele cu care o aduci în țară sunt cele de export, cele de handler fiind cu totul altceva. (Ai numerele și un talon în care scrii seriile mașinilor și perioada/parcursul cât le folosești.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corecta treaba cu cardul.

Din ceea ce stiu se refera la plata impozitului nemtesc pe perioada de valabilitate a numerelor.

Acum 3 ani ca sa trec peste asta am fost la Vama si am platit acolo acest impozit. Nu stiu daca mai se poate sau nu.

Inca un sfat: atentie la RCA. Sunt diferente mari de la un asigurator la altul. Nu te grabi sa o faci in primul birou langa primarie.(acolo unde vei face si tablele).

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai luat numere de la Landrasamt,anul acesta,numere rosii nu galbene,pe minim 15 zile,fara sa ai anmeldung si cont in Germania?Atunci pe formularul de depunere al actelor unde trebuie completat numele,adresa si contul ce ai trecut??

Nu de alta dar am luat numere rosii vineri,la un peridoc de barca,impreuna cu vanzatorul

Plata se face cu cardul sau in numerar la un ghiseu al primariei.Nu stiu sa se poata face virament bancar!!

Invitatia de transport era o gluma,spor la cumparaturi si grija !!

Editat de Cristi Nazarov
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Cu virament bancar se face plata pentru impozitul nemtesc pt perioda de valabilitate a numerelor.Eu am primit prin posta ,dupa cateva saptamani, decizia de impunere cu toate info necesare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai luat numere de la Landrasamt,anul acesta,numere rosii nu galbene,pe minim 15 zile,fara sa ai anmeldung si cont in Germania?

Da, pentru 30 de zile, în Munchen. Mai întâi la un birou de înmatriculări, unde am plătit ce îi interesa pe ei, apoi la Landratsamt, după care din nou la înmatriculări, unde mi-au dat numerele și actele. Ulterior mi-a venit acasă o factură de 17 euro, restanță pentru anul î, curs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun,si pe fisa de la Landrasamt,ce adresa si ce cont ai trecut??Ptr ca trebuie obligatoriu cont si adresa de Germania!

Formularul are trei casute mari:in prima sunt datele,masinii sau moto,in a doua contul si adresa de Germania,in a treia numele si adresa persoanei care va conduce!Aceasta,persoana care va conduce,poate sa difere de cea cu adresa si cont de Germania!

De aceea zic eu ca e obligatoriu sa fie si vanzatorul sau tu sa ai cont si adresa in Germania!!

In ultimul an,am luat numere in 5-6 orase diferite,doar cu propietarul sau contul si adresa sotiei,eu neavand inca cont in Germania.

Nu neg ca nu ai facut asta,dar pare greu de crezut,dar bine de stiut!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb si io, ca prostu': alea nu sunt numere pt export? Sau cum i-o zuce, ideea e ca masina paraseste cu ele tara de bastina. Si s-or fi molipsit nemtii de la romani cu reglementari imbecile? Pai daca o ia unul s-o scoata din D, apai ala aproape sigur sta in alta tara! Am acum una in garaj cu nr rosii din D pana in 19.09, brieful e pe nume de roman din Romania, cand o veni dupa ea il intreb ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun,si pe fisa de la Landrasamt,ce adresa si ce cont ai trecut??

Personal, nu am completat nimic. Le-am dat actele mașinii, le-am spus pentru cât timp vreau numerele, am mers unde m-au trimis și am plătit cât mi s-a spus, iar restul au făcut ei.

Dacă mi-ar fi cerut să completez formulare n-aș fi dat înapoi, mi-ar fi fost suficient câtă germană cunosc.

» Post actualizat in 10 Sep 2018 19:31

Intreb si io, ca prostu': alea nu sunt numere pt export? Sau cum i-o zuce, ideea e ca masina paraseste cu ele tara de bastina. Si s-or fi molipsit nemtii de la romani cu reglementari imbecile? Pai daca o ia unul s-o scoata din D, apai ala aproape sigur sta in alta tara! Am acum una in garaj cu nr rosii din D pana in 19.09, brieful e pe nume de roman din Romania, cand o veni dupa ea il intreb ce si cum.

Păi și mie mi-au reținut actele originale și mi-au făcut briefurile pe numele meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,nu stiu ce sa zic...ma depaseste situatia...

Ca fapt divers la noi in oras,am aflat astazi e si mai rau!La numerele de export,15-30 zile trebuia mers cu masina iar dupa terminarea actelor iesea functionara de acolo sa verifice seria masinii cu cea din acte.

Aflu azi de la cineva din familie care a luat duminica un Golf si urmeaza sa scoata numere sa il trimita in Italia,ca incepand din aprilie anul acesta,nu mai verifica cei de la primarie seria masinii!!!Te ducu tu intai cu ea la o statie Tuv,dai 10,euro si ita dau ei o hartie ca seria e ok.Aceasta e valabila doar trei zile si cu ea te prezinti la Landrasamt ptr numere!!!Mai zi ceva!!!Asta e la noi,orasul din semnatura..Seara buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Tocmai ce am revenit cu motocicleta noua din Germania.

Ca Idee, Cristi Nazarov avea dreptate, trebuie sa te duci cu vanzatorul si in cazul meu a ajutat mult. Sunt situatii unde se rezolva prin cei care fac numerele si asigurarea (birourile alea private de acolo), dar fara un cont (cred ca si adresa) de Germania nu ai nici o sansa! Seria de sasiu in cazul meu a fost verificata la Zulassungstelle de functionar, dar aceasta verificare e obligatorie, deci nu scapati de ea. Posibil sa dai de unul mai lenes care sa te trimita sa o faci la o statie de TUV.

Pe moto, vedeti ca din aprilie anul asta nu se mai pot face asigurari pe numere de export prin ADAC, deci ca idee, au scazut consistent numarul de firme si de optiuni care iti fac o astfel de asigurare (in cazul meu a fost AXA ...) dar am avut un pic de umblat pana sa dau de unii care fac.

 

O sa revin cu inca o postare care implica toti pasii prin care am trecut, sa existe o varianta actualizata si completa, de asemenea impreuna cu partea de acte din RO pe care urmeaza sa o incep.

 

Mersi de ajutor oameni buni :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am gasit o mobra de offroad in Ungaria , are carte de identitate dar nu mai are talon , a fost radiata din circulatie de acolo , fiindca din 2002 cand a fost fabricata si pana acum s-a modificat legislatia maghiara si este obligatoriu sa ai semnalizare si stopuri ...far are din constructie

se poate inmatricula la noi daca ii pun semnalizatoare si stop ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare, 
Vreau sa aduc o motocicleta din uk si m-ar interesa mai intai partea legata de acte,  ce trebuie sa am / primesc de la vanzator (firma in uk) si imi sunt necesare in ro pt inmatriculare. Este vorba de o moto clasica/ vintage, poate au acestea un regim legal special de care eu nu stiu, am auzit vorbindu-se de documentul v5c, dar nu sunt complet lamurit.

Totodata, m-ar interesa si transport uk ( ipswitch, cca 120 km de londra) - ro, bucuresti in perioada de dupa anul nou, o recomandare a unei persoane de incredere ar fi binevenita. Orice alte sfaturi/sugestii legate de subiect de asemenea. 


Multumesc anticipat si happy new year boys and girls 

Editat de boris_zx9r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...