Sari la conținut

Italia(Sicilia)-Romania-recomandari traseu+altele


rrcosmin
 Share

Postări Recomandate

Salut motociclari,

Pe la sfarsitul lunii sept. inceputul lui oct. vreau sa plec din Sicilia in romania, pe motor bineinteles.

Ma intereseaza daca mai e cineva care in perioada asta se intoarce in Ro. Ne putem culege dupa drum...Nu conteaza de unde si cand. Ma adaptez :D

App. ce drum recomandati dintre cele doua: Italia-Austria-Ungaria-Ro sau IT-Slovenia-Ungaria-Ro

[/url]">Captur_de_ecran_din_2018_09_09_la_18_11_[/url]

Multumesc.

P.S. Fiind prima calatorie de genul, astept si recomandari de orice fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa alegi varianta cu feribotul. Iesi mai ieftin ca nu mai platesti o gramada pe autostrada plus ca nu mai e sezon sa ai mega preturi. In plus in 3 zile esti acasa (posibil si in 2 daca tragi tare, dar nu cred ca e cazul).

 

Daca mergi doar pe uscat fie mergi pe varianta cea mai rapida, care e prin Slovenia, fie bifezi macar un pas "legendar", adica fie Stelvio, fie Grossglockner sau chiar ambele. Din ce vad pe poza tu nu ai prins nici unul. In orice caz iesi mai scump in varianta asta si dureaza cel putin o zi in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RuInCV, ai dreptate. Cred ca am sa o iau pe la Greci. Am auzit si o stire cum ca dupa 16 adio vara prin Italia, plus ca prin nord ploua al drq de mult. Ideea e ca voiam sa ma plimb putin prin Roma poate si Viena. Oricum ma opream acolo ca sa dorm. Dar doar pt. atat, pica. La anul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Salerno in jos, autostrada e gratuita. Daca ajungi pe langa Salerno, viziteaza coasta Amalfi si Pompeii iar daca ajungi si in Sicilia, viziteaza Taormina si vulcanul Etna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia aici niste pareri/ experiente/ impresii

 

/index.php?/topic/730936-cluj-catania-sicilia-august-2015/

Multumesc frumos. Imi sunt de mare ajutor :* L-am citit atunci cand ai postat. Il recitesc acum :)

 

De la Salerno in jos, autostrada e gratuita. Daca ajungi pe langa Salerno, viziteaza coasta Amalfi si Pompeii iar daca ajungi si in Sicilia, viziteaza Taormina si vulcanul Etna.

Sunt deja in Sicilia. Mai stau aici vreo 3 saptamani dupa o tai spre ro. Am fost in Taormina. E wow. Pe Etna nu am fost.. :(

 

App. stiti ceva de vreo aplicatie pe care sa o pot folosi fara net? Sau trebuie sa iau un garmin..nu de alta dar nu as mai vrea sa dau 400e pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maps.me

https://maps.me/

 

 

Multumesc frumos. Imi sunt de mare ajutor :* L-am citit atunci cand ai postat. Il recitesc acum :)

 

Sunt deja in Sicilia. Mai stau aici vreo 3 saptamani dupa o tai spre ro. Am fost in Taormina. E wow. Pe Etna nu am fost.. :(

 

App. stiti ceva de vreo aplicatie pe care sa o pot folosi fara net? Sau trebuie sa iau un garmin..nu de alta dar nu as mai vrea sa dau 400e pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la Sicilia, cu masina & familia insa. De vazut, etna si taormina unde am fost si probabil mai multe pe coasta de vest (siracusa, messina), orasele faine.

Am avut cazare in zona de est (castelvetrano) si mi s-a parut mai murdare si neinteresant, chiar jeg mai multa ca in Romania. Autostrada cu taxe pe sicilia am vazut doar in est, langa catania, si am traversat insula catania - palermo - castelvetrano

 

- edit, vad ca ai fost deja la taormina.

 

gps offline: here wego.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca merge google maps, descarci hartile care iti trebuiesc si apoi folosesti offline.

 

 

 

 

 

 

Am fost la Sicilia, cu masina & familia insa. De vazut, etna si taormina unde am fost si probabil mai multe pe coasta de vest (siracusa, messina), orasele faine.

Am avut cazare in zona de est (castelvetrano) si mi s-a parut mai murdare si neinteresant, chiar jeg mai multa ca in Romania. Autostrada cu taxe pe sicilia am vazut doar in est, langa catania, si am traversat insula catania - palermo - castelvetrano

 

- edit, vad ca ai fost deja la taormina.

 

gps offline: here wego.

 

Mersi baieti pt. ajutor. Am scapat de o gaura de 400e+

» Post actualizat in 13 Sep 2018 10:16

Cineva care a trecut cu feribotul Brindisi - Igoumenitsa? Voiam sa stiu ceva detalii legate de locuri de dormit, cabine etc. exista, sau imi rup statele pe scaun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...