Sari la conținut

KOSOVO valabilitate asigurare


adda_m_p
 Share

Postări Recomandate

Salut, noi suntem in Albania si vroiam sa tranzitam Kosovo spre Serbia. Gazda ne-a zis sa evitam ruta si sa mergem spre Macedonia si apoi Serbia. Zicea ca asigurarea noastra nu ar fi valida acolo si ca va trebui sa cumparam alta de la ei. Are careva informatii recente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Uitati.va pe spatele asigurarii si vedeti casutele cu numele tarilor in care este valabila asigurarea voastra, Kosovo are abrevierea XK. Daca nu apare platiti la vama (cam 20 e am dat eu in Bosnia acum cativa ani) asigurare de tranzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut, noi suntem in Albania si vroiam sa tranzitam Kosovo spre Serbia. Gazda ne-a zis sa evitam ruta si sa mergem spre Macedonia si apoi Serbia. Zicea ca asigurarea noastra nu ar fi valida acolo si ca va trebui sa cumparam alta de la ei. Are careva informatii recente?

Mai bine o luați prin Muntenegru. Unde anume sunteți? Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, noi suntem in Albania si vroiam sa tranzitam Kosovo spre Serbia. Gazda ne-a zis sa evitam ruta si sa mergem spre Macedonia si apoi Serbia. Zicea ca asigurarea noastra nu ar fi valida acolo si ca va trebui sa cumparam alta de la ei. Are careva informatii recente?

 

Bleah, sa tranzitezi o tara de islamisti... nu as face asa ceva din principiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem la Skhoder in Albania. Vroiam doar sa tranzitam sa ajungem mai repede in Serbia

» Post actualizat in 09 Sep 2018 18:54

Daca stiam ca e problema cu intratul in Kosovo, urcam de la Budva direct la Podgorica si Nis....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am pe asigurare XK. In Bosnia am intrat fara probleme.

» Post actualizat in 09 Sep 2018 18:58

La asta ne uitam, noi ne calculasem pe distante ca de la Skhoder la Nis facem 4ore prin Kosovo. Cand am ajuns la cazare, omul ne-a indicat ca ar fi mai bine prin Macedonia-Serbia. Alternative am vazut, inapoi prin Muntenegru 8 ore, prin Macedonia 9 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa par carcotas, dar voi nu va uitati pe RCA inainte sa plecati la drum? Anul asta ne propusesem sa trecem prin Muntenegru si Bosnia si Hertegovina, primul lucru pe care l-am facut dupa ce a propus sotia traseul a fost sa caut actele si sa vad daca sunt trecute si aceste doua tari. Surprise, chiar erau!

In concluzie: fa ce au zis colegii de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am pe asigurare XK. In Bosnia am intrat fara probleme.

» Post actualizat in 09 Sep 2018 18:58

La asta ne uitam, noi ne calculasem pe distante ca de la Skhoder la Nis facem 4ore prin Kosovo. Cand am ajuns la cazare, omul ne-a indicat ca ar fi mai bine prin Macedonia-Serbia. Alternative am vazut, inapoi prin Muntenegru 8 ore, prin Macedonia 9 ore.

În plus, nu știu cum v-ați calculat traseul. Mie Google Maps îmi spune că faceți aproape patru ore doar până la Pristina.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cartea verde apare SRB, cu un asterisc. Iar mai jos, o nota explicativa care spune ca nu sunt asigurate zonele care nu se afla sub autoritatea guvernului sarb. Cu alte cuvinte, Kosovo e no-man's land, din punct de vedere al cartii verzi.

 

@petre81: faci o confuzie, majoritatea kosovarilor sunt musulmani, nu islamisti. Sunt chestii diferite. Daca vrei sa fii credibil, incearca sa fii mai putin tendentios ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@petre81: faci o confuzie, majoritatea kosovarilor sunt musulmani, nu islamisti. Sunt chestii diferite. Daca vrei sa fii credibil, incearca sa fii mai putin tendentios ;)

 

Stai linistit ca cunosc diferenta desi nu este foarte mare in Kosovo. Ei sunt acum in stadiul de crisalida, cand vor putea isi vor arata adevarata fata.

 

https://www.dw.com/ro/islamismul-prinde-aripi-%C3%AEn-kosovo/a-38910950

 

"Organizaţiile misionare din Arabia-Saudită sunt active şi în Kosovo, unde promovează interpretarea wahhabistă a islamului, prin trimiterea de predicatori în această ţară", se arată în răspunsul oferit de guvernul german unei solicitări venite din partea grupului parlamentar al Partidului Stângii. În document, guvernul de la Berlin arată că, în Kosovo, "există o finanţare arabă constantă". Este vorba, conform autorităţilor germane, atât de persoane private, cât şi de organizaţii non-guvernamentale şi instituţii statale sau parţial statale"

Parlamentarul Sevim Dağdelen, care a adresat întrebările, a spus că tânărul stat european "s-a transformat într-un centru al terorismului islamist chiar sub nasul trupei multinaţionale KFOR". Dağdelen consideră scandalos fenomenul şi solicită guvernului german să renunţe la ambiguitate, "prin prezentarea datelor reale privind numărul recrutărilor făcute de reţelele teroriste, precum Stat Islamic şi alte organizaţii similare în zona în care activează KFOR".

Islamizarea albanezilor a început imediat după sfârşitul războiului din Kosovo. Arabia-Saudită, Kuweit şi alte ţări islamice au investit masiv în reconstrucţia moscheilor, dar şi în ridicarea altora, noi. Aceste state au trimis în Kosovo predicatori şi ajutoare pentru populaţia nevoiaşă. Astăzi există 742 de moschei în Kosovo, cărora li se adaugă numeroase alte şcoli musulmane. Odată cu banii şi predicatorii, în ţară a intrat şi un alt tip de islam.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea va costa 10E si se cumpara exact din vama.

Aveti grija ca daca vreti sa iesiti prin partea cu Serbia, trebuie sa fi intrat tot din Serbia, altfel nu recunoasc intrarea in tara. Pe partea cu Serbia nu se cere decat buletinul, dar daca vii din alta parte (AL/MK), iti trebuie pasaportul.

 

In rest, nu trebuie sa va faceti griji, au drumuri bune, in Pristina este net aproape peste tot, oamenii sunt mega draguti si plini de bani. E un fel de mica Elvetie, numai jeepuri Porsche, Mercedes, Audi si BMW vezi pe strada, aproape toate cu numar de Elvetia, si cateva cu numar de Germania. Au reprezentante Rolex in orice oras mai mare, cam asta e nivelul...

Mia sunt intr-adevar si zone cu drumuri mai proaste, ca peste tot, dar astea sunt aproape de granite in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am uitat pe asigurare :) Kosovo nu era in plan, din cauza asta am si pus intrebari. Oricum, vom ocoli prin Muntenegru.

» Post actualizat in 10 Sep 2018 04:53

Multumim de informatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem in Serbia, langa Smederevo. Am ocolit Kosovo prin Albania Muntenegru Serbia. in Albania am trecut printr-o zona de munte foarte frumoasa, cu asfalt proaspat si multe ace de par.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...