Sari la conținut
kalator

Aparat de sudura invertor ieftin

Postări Recomandate

Shalom.

După cum spune și anunțul caut să cumpăr aparat de sudură invertor la buget calicius, adică maxim 300-400 lei. Să pot suda 2 scobitori și 3 flecuri la pantofi,metaforic vorbesc. Internetul este plin de aparate de sudura chinezești care arată Rusește, Poloneze, sau a orice altceva. Aștept păreri, sfaturi, sugestii. Mulțumesc de ajutor.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt scobitori is bune . Partea proasta este ca sunt foarte sensibile la tensiune .

Cu unul de gen , nu am putut suda nimic in provincie unde oscila U : 180-200

In Bucuresti , mere parfum . Doar chef de munca sa ai .

» Post actualizat in 10 Sep 2018 14:34

Ps: eu l-am luat din obor pe la 350 parca ...sper sa nu ma insele.memoria

Partajează acest post

Link spre post

Lidl când prinzi....

Partajează acest post

Link spre post

Panzer de la Dedeman, de 160 A, merge blana cu electrod de 3,25. Folosesc mai mult de 2,5 si, in ultima vreme, electrozi luati de la Lidl, mi se par foarte buni pentru materiale subtiri (gen 1-3 mm). Ce e drept, nu il folosesc des, il pazesc de span si fum/praf, cat nu am treaba cu el sta intr-un sertar de la bancul de lucru. Am dat 700 lei acum cativa ani pe el, acum e mult mai ieftin.

Partajează acest post

Link spre post

sa nu uiti sa iei in calcul si o masca de sudura, eu am una care e automata in momentul in care vede flama inchide automat vizorul astfel incat sa vezi ce sudezi fara sa iti arzi ochii.

Partajează acest post

Link spre post

Mi-am luat un GYS Greenline Inverter 4000 si vreau sa-mi iau o masca smechera, o recomandare ceva? Eventual un pret si de unde sa o iau.

Partajează acest post

Link spre post

Pe OLX , gasesti un furnizor din Radauti , e cel mai ieftin si serios . Am luat unul VEGA 240 , si masca automata cu 400 lei .

Partajează acest post

Link spre post

masca asta:

https://www.emag.ro/masca-de-sudura-cu-cristale-lichide-intensiv-9-13-dark-blue-mdb/pd/D72F70BBM/?ref=similar-exp_center_1_1&provider=rec&recid=rec_4_rec_4_6cc8953af7791f5fc15fb6426d49da5f_1536693583

si aparatul asta

https://www.emag.ro/aparat-de-sudura-invertor-stromo-sw-250-250-ah-clesti-masca-de-sudura-si-ciocanel-mdpinv/pd/DYB70SBBM/?ref=similar-exp_center_1_1&provider=rec&recid=rec_4_rec_4_72845025d36196973fca8f494de74121_1536692037

testate, merg excelent. Aparatul nu merge cum trebuie cu electrod de 4 asa cum zic ei, nu-l topeste cum trebuie dar la 3.25 merge super. Pt "casa" nu ai nevoie de nimic altceva.

daca iei masca aia ai grija ca in lcasul de baterii intra 2 bucati dar doar una trebuie sa fie pozitionata sa alimenteze circuitul, a doua bateie este de rezerva

Partajează acest post

Link spre post

@oldbiker, am văzut multe pe olx, inclusiv pe cel din Rădăuți. Mai cercetez încă despre cele la buget calicius. Cred ca toate sunt făcute pe vapor via Hamburg. Rămâne de ales probabil prețul, ca și aparatura nu este diferență între ele.

Partajează acest post

Link spre post

@kalator sunt pe tf si nu vad de unde esti, dar daca poti, fugi in piata la obor. Omul testeaza modelele in fata ta .

Partajează acest post

Link spre post

@oldbiker, am văzut multe pe olx, inclusiv pe cel din Rădăuți. Mai cercetez încă despre cele la buget calicius. Cred ca toate sunt făcute pe vapor via Hamburg. Rămâne de ales probabil prețul, ca și aparatura nu este diferență între ele.

Din cate am mai citit despre asemenea aparate , sunt fabricate in Polonia si Rusia . Pe Youtube gasesti filmulete cu demonstratii de sudura cu aceste aparate . Sudeaza excelent Inoxul , sudez zctualmente cu electrod de 2,5 , iar cu 3 , nici nu-l simte . E mai greu cu obisnuitul sudarii cu aparate de curent continuu , difera fata de sudarea cu aparate cu transformator .

Partajează acest post

Link spre post

Stromo 250 (cel de care a zis @XorX) am si eu. Luat de pe olx la vreo 300 lei (nou) cu tot cu masca heliomata (automata, de se prinde pe cap). Am sudat din prima un gard la tara, adica cca. 1kg de electrozi de 2.5 rutilici si nici macar nu a intrat in protectie sa se opreasca + alte mici chestii de-a lungul timpului. Dezavantaj este ca vine cu cabluri scurte si trebuie sa il tii agatat pe umar daca sudezi stand in picioare. Plus ca a trebuit sa ii schimb clestele de masa pentru ca mi l-a topit (pusesem invers clablurile pe borne).

Deci, daca sudezi in regim de hobby, isi face treaba.

Partajează acest post

Link spre post

orice trompeta sau aparat profi decizi sa cumperi, ai grija sa il iei cu factura - cele 24 de luni de garantie sunt utile.

Editat de florinelu07

Partajează acest post

Link spre post

@kalator sunt pe tf si nu vad de unde esti, dar daca poti, fugi in piata la obor. Omul testeaza modelele in fata ta .

Cand am fost eu avea doar unul rusesc de 300A(cred), cerea 550, cam scump.

Partajează acest post

Link spre post

Partajează acest post

Link spre post

Shalom.

Dupa o incercare nereusita de a colabora cu vanzatorul de la Radauti, din motive doar de el stiute, am achizitionat unul de aici, modelul acesta.

https://piesesiunelte.ro/aparate-sudura-invertoare-mma/aparat-de-sudura-procraft-mma-285a-model-2018-cu-invertor-awh285-4758

Deocamdata este frumos. Am incercat cateva cordoane de sudura cu 2,5, invelis rutilic. Este ok. Imi place ca are ventilatie buna, fantele din fata sunt generoase si circula aerul bine, il poti folosi pe post de feon.

Masca am luat de la emag, dar fac retur inapoi https://www.emag.ro/masca-de-sudura-automata-geko-cu-lcd-profi-eye-9-13din-g01878/pd/D63VV9BBM/?X-Search-Id=8be78d2d4a8997ad98a2&X-Product-Id=31064198&X-Search-Page=1&X-Search-Position=0&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Nu inchide uniform, doar pe mijloc o grosime de deget mare de la mana, marginile raman mai deschise.

Ceva recomandari mai serioase pentru masca daca aveti. Multumesc.

Editat de kalator

Partajează acest post

Link spre post

Stie careva daca un mig mag cu butelie de... merge si cu sarma flux?

Partajează acest post

Link spre post

Parca se inverseaza polaritatea, nu stiu sigur, dar de mers merge 100%. Grija la diametrul duzei, sarma flux exista si 0.9mm, plina cred ca doar 0.6, 0.8, 1mm.

Partajează acest post

Link spre post

Salut

Sarma cu flux de la ESAB de 0.8 mm merge super!

Cand am luat aparatul de sudura am cumparat Parweld de 0.9 (China) si sudurile erau foarte urate....nu mai spun ca si la pret a fost dublu fata de ESAB.

Partajează acest post

Link spre post

Poti spune te rog de unde ai luat-o? Merci.

Partajează acest post

Link spre post

Salut!

Triton. poate sa fie pe stoc sau vine in cateva zile pe comanda.

Editat de nisda

Partajează acest post

Link spre post

Merci. Pe ei ii gasisem gugalind "sarma flux esab".

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.