Sari la conținut

Armura vs. Platosa


throttle
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Va rog sa impartasiti experiențele voastre in materie de protectie corp: armura cu protectii vs. platosa + cotiere.

Am avut dual-sport si foloseam o armura no-name iar de curând am trecut la enduro si ma incing mai tare in armura si ma gândesc sa trec la platosa + cotiere.

Platosa iti oferă același nivel de protecție ca si armura?

Cotierele prinse separat nu se desprind?

Platosele nu cumva sunt proiectate pentru motocros si nu pentru enduro?

Ar mai fi varianta sa iau o armura de calitate gen Koerta poate e mai comodă si mai bine ventilata fata de chinezaria mea.

Multumesc.

Poteci virgine sa avem :)

Editat de throttle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 6-7 ani de enduro am folosit doar platosa, fara cotiere, pusa pe deasupra tricoului. Niciodata nu m-am lovit la cot, deci nu vad utilitatea cotierelor separate. De cateva ori, in viteza, am luat in piept sau clavicula cate o ramura mai groasa de la vreun copac, dar platosa m-a protejat.

Apropos, cumpara-ti o bluza termica de pus pe sub tricou. Tine si caldura si frigul la distanta, indiferent ca sunt 0 sau 35 grade.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Eu am folosit si platosa si armura , dar am ramas pe armura dat fiind faptul ca ofera protectie la toate membrele .

Foloseam o armura de la fox , protectiile fiind incastrate in plasa . Are ventilatie buna si nu te incingi in ea.

Exista si platosa cu protectie la umeri si coate, acestea fiind prinse cu un elastic ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

70% merg la circuit, deh este aproape de B si fff bine organizat 30% la enduro zona PH.

Nu am incercat armura in adevaratul sens al cuvantului insa ma bazam pe o geaca foarte aerisita si subtire de moto ce continea protectii. Domne, era cam cald inclusiv acum pe circuit la Ciolpani seara.

 

Sambata asta mi-am luat de langa Titulescu:

Platosa + cotiere:

http://www.motor-inn.ro/protectie-cot-thor-sentry-elbow-guard.html

 

http://www.motor-inn.ro/protectie-trunchi-thor-guardian-black-red.html

 

Evident am plecat dupa aceea la Ciolpani sa profit de ziua frumoasa si sa vad cum ma simt cu noul echipament.

 

Din punctul meu de vedere este superb cu platosa si cotiere, in primul rand exista un confort termic foarte bun iar il doilea rand esti liber sa te misti nici nu ai zice ca ai echipament pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Doar parerea mea : mergi cu armura atat cat te simti in siguranta.

In cazul in care vei simti limitari in miscare, poti sa pui o platosa insotita de cotiere si nu in ultimul tand..."neck brace".

 

Tu decizi cat de sigura vrei sa fie "plimbarea" ... ;)

 

Ride safe !!!

Editat de Mephisto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bigfoot: Mersi de info. Te-ai intors din Anglia?

Poate dai un tel cand iesi la enduro pe langa Campina si ma "culegi" de pe drum, am trecut la un WR250 de la DR (Zidaru sunt 😉)

 

Mephisto: suntem pe aceeasi lungime :)

Incerc sa ma conving ca e mai ok o armura dpdv protecție dar imi face cu ochiul lejeritatea unei platose. Va trebui sa probez o platosa ca sa fiu mai aproape de realitate. Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...