Sari la conținut
omi123

Ce cruiser se incadreaza in A2?

Postări Recomandate

A2 la activ luat de cateva saptamani inca indecis. Vreau sa imi iau un cruiser, dar toate ca au peste 175 de kg cum prevede legea. 0,2kw pe kg. "- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"

M-am gandit si la ceva mai usurele problema e ca am cam 100 de kg si 1,90. Si nu stiu ce mi-ar sta bine, sportivele nu imi plac. Si as cam vrea sa stau in aria asta de cruiser, ce recomandari aveti pentru mine?

Multumesc frumos anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai masa mare nu te incurca, din contra! Nu ma stiu cu cruiserele, dar ar trebui sa gasesti usor una limitabila pt ca in general nu au puteri cine stie ce.

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

la a2 intra yamaha dragstar 650, shadow 600, VN 600.

Citesti gresit, nu la greutate te uiti. Te uiti prima data la nr de kw, si imparti la kg. Toate de mai sus, se incadreaza, din ce stiu eu, la a2.

Partajează acest post

Link spre post

Honda Shadow 600, Yamaha Virago 535, dar s-ar putea sa fie cam mica pt tine, Yamaha Dragstar 650 etc. Cam tot ce are sub 46 de cai merge. Daca esti mai inalt si nu esti neaparat hotarat pe categoria cruiser/chopper, poti merge si pe BMW F650 si alte moto asemenea, care sunt mai inalte.

Editat de dionysos

Partajează acest post

Link spre post

toate ca au peste 175 de kg

legea prevede sa aiba SUB raportul de 0,2kW pe kg; daca cresc kilogramele, scade raportul, asa functioneaza matematica ;)

luat invers, motocicleta pe care o vrei tu trebuie sa aiba, la 35kW, PESTE 175kg. Deci cam orice motocicleta de pe piata, dupa cum ai descoperit si tu. problem solved!

Partajează acest post

Link spre post

Chiar am citit gresit, dar nici legea nu mi se pare explicata clara, multumesc pentru raspunsuri, acum o sa pot alege una cu usurinta. Am multe optiuni, ma gandeam sa imi iau ceva pe care sa o tin pana la 20 si cand iau A, sa o delimitez ca sa o pot tine in continuare daca tot fac o investitie. Multumesc frumos din nou ca mi-ati explicat! :)

Partajează acest post

Link spre post

A2- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

Adica, prin limitare, nu se poate reduce decat cu 50% puterea maxima. Adica pleci de la o mobra de 70kw, cu raport sub 0.2, din limitare. Dar si limitarea, vezi sa fie certificata RAR. sunt colegi care au si facut, exista 2 topicuri pe forum, cauta le.

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

la a2 intra yamaha dragstar 650, shadow 600, VN 600.

Citesti gresit, nu la greutate te uiti. Te uiti prima data la nr de kw, si imparti la kg. Toate de mai sus, se incadreaza, din ce stiu eu, la a2.

vn600?

Partajează acest post

Link spre post

Detin Kawasaki EN 500, in carte e de 25 kw dar limitarea a disparut de cand a intrat in tara deci 36,5 kw.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.