Sari la conținut
sbnz0r

Tipurile de casti si respiratia

Postări Recomandate

Salut, am o intrebare, cum e cu respiratia si castile integrale, si anume, am incercat un Nolan N87 din cate stiu, si MT Targo, care l-am si cumparat si trebuie sa merg sa il schimb pentru ca M imi e prea mic si iau L, dar sa nu deviem de la subiect, si in Nolan, si in MT mi se pare ca nu trag aer destul, cu fanta de aer la amandoua deschisa, e ceva normal, fac ceva gresit, se simte altfel in mers? Va multumesc pentru feedback.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e doar in capul tau; daca nu te-ai strans de gat cu bareta, nu ai de ce sa nu ai aer; vezi (serios vorbesc) cu un psihiatru, poate ai o forma dubioasa de claustrofobie

P.S. sau consulta si un pneumolog; poate ai ceva serios si cu casca se manifesta

Editat de XaeL

Partajează acest post

Link spre post

Mt targo am si eu, e proasta rau! Nu intra aer suficient si abia pot sa respir. Plus ca nu se ventileaza bine deloc. transpir ft tare in ea.

Editat de Momoah

Partajează acest post

Link spre post

e doar in capul tau; daca nu te-ai strans de gat cu bareta, nu ai de ce sa nu ai aer; vezi (serios vorbesc) cu un psihiatru, poate ai o forma dubioasa de claustrofobie

P.S. sau consulta si un pneumolog; poate ai ceva serios si cu casca se manifesta

nu am frate nimic, doamne

Editat de sbnz0r

Partajează acest post

Link spre post

nu am frate nimic, doamne

Poi...brancardieru se crede si pisicolog...amu este in campanie , racoleaza clienti

Partajează acest post

Link spre post

Am mai auzit teoria asta.

Si pe unii care susțin că se sufocă în integrală si pe unii care susțin că se sufocă în open face.

Nu este cazul nici in una nici in alta.

Dovada... Nu vezi motociclisti si nici scuteristi sufocați peste tot pe marginea drumului.

Te obișnuiești.

Casca este absolut necesară, motociclit fără nu se prea poate. În plus casca ar fi poate cea mai mică problemă, exista multe alte probleme, disconforturi chiar dureri care trebuie depășite si suportate.

Partajează acest post

Link spre post

Off:

On: Se simt altfel in mers. E normal sa simti ca n-ai destul aer cand te opresti. Ventilatiile sunt facute sa functioneze cu flux de aer frontal.

Partajează acest post

Link spre post

Sincer, poate am eu ceva la tartacuta, dar si eu simt ca nu am aer indiferent de casca pe care o port. E adevarat ca nu am avut decat integrale si din astea asa zise adventure. Solutia mea e simpla, merg cu vizorul deschis. Cand nu ploua si e soare, dau ochelarii de soare integrati jos ca sa protejeje ochii. Daca ploua incet sau e inourat, las viziera pe jumatate in jos. In caz de ploaie torentiala, atunci abia dau viziera in jos comple, insa atunci discomfortul e atat de mare din alte motive, incat nu mai simt ca nu pot respira.

Pasagera mea e invers, nu poate respira cu casca deschisa. Cum m-am pus in miscare, cum da vizorul in jos.

Partajează acest post

Link spre post

experiente interesante, multumesc pentru feedback, deci nu sunt singurul, o sa incerc astazi si alte modele sa vad daca e o diferenta, cu cine am mai vorbit mi-au spus tot chestia ca sunt facute pentru flux de aer in mers, sau ca depinde de "firma" ca in orice alt domeniu

Partajează acest post

Link spre post

Exista integrale care au un sistem de ridicare a parbrizului câțiva mm.

În speță HJC Rpha 11 sau 70 (nu mai știu sigur ca nu m-a dat pe spate la 400 de euro) și Scorpion Exo 510 sau 210. Frontal la Hjc și lateral la Scorpion.

Ambele ridica parbrizul infim. Adică tot te sufoci în ea.

Cunosc senzația și sunt de acord cu ce ai scris.

Căști la care prima treapta de ridicare a parbrizului este decenta (1cm) și care sa bifeze restul necesarului pt mine (double D, pin lock, interior detașabil) eu nu am găsit. Asa ca ori merg cu ele deschise (parțial, de tot sau cu ochelari), ori, la una din ele, am găsit o garnitura de cauciuc pe care am atașato de parbriz - merg asa când trebuie sa merg întins și nu pot tine vizorul deschis la viteza aia.

AR mai fi ca variante căștile flip up - dar singurul flip up pe care mi. Las cumpăra este neotec 2 și costa 600 de euro plus e greu ca viata sau... open face urile acelea de la Nolan cu protecție serioasa la barbie - n40-5 și n45 (scriu din memorie, cauta și tu modelul - le găsești la Louis pe site la căști open face).

Ori - și cu asta închei postarea- căști adventure. Dar majoritatea sunt niște plastice ieftine. Una buna găsești de la 400 in sus.

Partajează acest post

Link spre post

Am si un arai si are un flux de aer super bun. Ai aer in ea si se ventileaza ft bine.

Partajează acest post

Link spre post

Scorpion 1200 Exo sa o ia dracii, se ventileaza intr.un mare fel nu simti nevoia sa ridici viziera

Partajează acest post

Link spre post

HJC RPHA-11 este foarte bine ventilata, si in mers si pe loc, o spun comparativ cu Shoei xr1100 pe care l-am avut inainte. E normal sa ai o senzatie de aer insuficient(cu viziera inchisa) daca stai pe loc/e foarte cald, ajuta sa scoti chin-guardul.

Pentru cei care se tot gandesc ca ai lipsa de aer, poate e ceva la plamani, poate e ceva in gat, poate e claustrofob si are nevoie de pastile, sansele sunt, sa aiba intr-adevar o problema. Se cheama ipohondrie.

Partajează acest post

Link spre post

HJC RPHA-11 este foarte bine ventilata, si in mers si pe loc, o spun comparativ cu Shoei xr1100 pe care l-am avut inainte. E normal sa ai o senzatie de aer insuficient(cu viziera inchisa) daca stai pe loc/e foarte cald, ajuta sa scoti chin-guardul.

.

Bun, vad ca se vorbeste cu mare usurinta despre casti de peste 1500 - 2000 ron, asta m-a lamurit si pentru mine e un subiect inchis.

Editat de sbnz0r

Partajează acest post

Link spre post

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/HJC-RPHA-11-Skyrym-Helmet/SubProducts/HJC-RPHA-11-Skyrym-Helmet-0008

Iti faci cont la ei si ai inca un discount de 10% pt newsletter subscription si ajungi la 243€. Casca o schimbi, daca nu apar motive subiective:) la 5 ani. Intr-o perioada atat de lunga, diferenta financiara fata de cea calitativa este netagaduibil in favoarea unei casti mai scumpe. Lasa-te de fumat, colinda-ti rudele la iarna, dunno, vinde pliante in drum spre scoala si ia-ti ori o casca buna noua, ori, In cel mai rau caz, una sh ingrijita.

Partajează acest post

Link spre post

Refuz sa cred ca exista vreo casca care sa te sufoce. Toate au ditamai spatiul la barbie. Basca aerisirea frontala. Daca nu-ti incape pe acolo suficient aer, ai o problema. Respir foarte bine in oricare din casti, cu toate aerisirile inchise si cu cagula de windstopper peste mufa.

Recunosc ca nu va inteleg nici pe astia de umblati cu vizorul ridicat si cu parasolarul coborat. Imi baga in ochi tot curentul de aer, praful si insectele. Deci, cate bordeie, atatea obiceie...

Partajează acest post

Link spre post

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/HJC-RPHA-11-Skyrym-Helmet/SubProducts/HJC-RPHA-11-Skyrym-Helmet-0008

Iti faci cont la ei si ai inca un discount de 10% pt newsletter subscription si ajungi la 243€. Casca o schimbi, daca nu apar motive subiective:) la 5 ani. Intr-o perioada atat de lunga, diferenta financiara fata de cea calitativa este netagaduibil in favoarea unei casti mai scumpe. Lasa-te de fumat, colinda-ti rudele la iarna, dunno, vinde pliante in drum spre scoala si ia-ti ori o casca buna noua, ori, In cel mai rau caz, una sh ingrijita.

Multumesc daca tot ai fost asa draguta sa imi cauti casca pe fc-moto.de , vad ca e recomandat acest site de foarte multa lume, un fel de mobile.de ( categoria B o am de 12 ani, dar acum m-a prins chestia cu moto :) ) poate trebuia sa mentionez ca inca sunt in scoala moto. poligon / oras. Daca lucrurile vor lua o turnura serioasa catre aceassta pasiune si anume motociclismul o sa iau in considerare si echipament "de top" . Deocamdata mi-am cumparat un MT Thunder 3 fluorescent yellow.

https://www.spartanprogear.com/products/mt-thunder3-sv-board-matt-helmet-fluorescent-yellow?variant=4318553571356

Editat de sbnz0r

Partajează acest post

Link spre post

Pt poligon merge si casca scolii moto

Partajează acest post

Link spre post

Pt poligon merge si casca scolii moto

sigur, dar sunt ultra sub dotati din pacate, scoala scumpa, echipament mai deloc in afara de cotiere si genunchiere, nicio casca de acolo nu mi se potriveste. au 4-5 casti si 2 jachete, ceva de genul

Partajează acest post

Link spre post

Asta ai probat-o? Ai aer destul in ea?

Partajează acest post

Link spre post

Daca nu dai un buget estimativ o sa primesti fel si fel de recomandari, de la castroane la varfuri de gama, ce are fiecare prin ograda.

Partajează acest post

Link spre post

Uite o casca aerisita, daca un braincap nu te aranjeaza!

post-5325-0-61565000-1537040203_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Asta ai probat-o? Ai aer destul in ea?

da, am probat-o, e mai mult aer prin fanta din fata decat la MT Targo, si mi-am luat marimea L care e doar putin mai mare exact cat sa nu ma mai doara capul si fruntea dar sa stranga la obraji, sunt foarte curios acum cum va fi in mers si sa vad daca am nevoie de acel pinlock ready daca se abureste. de banii pe acel HJC mi-am luat un 1060 GTX,acum cateva luni :) dar cochetam de mult cu motociclismul, am avut o vacanta vara asta in Italia, Franta, si Spania, cu masina, si m-a prins sa fac si eu moto :) , sigur ca in RO nu e asa dezvoltata cultura pentru moto, acolo n-ai motocicleta , nu existi :) , ca side note, examenul va trebui sa il sustin pe o Yamaha XJ6 naked. De geaca sunt multumit, protectii standard, trebuie sa cumpar ceva pentru coloana, asta ii lipseste.

Buget: nu stiu sa aproximez, m-am exprimat ca fiind super incepator nu vreau sa investesc in echipament de top si poate peste 2 luni aflu ca motociclismul nu e pentru mine in worst case scenario

Editat de sbnz0r

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.