Sari la conținut

invata din greselile altora! (BMW)


styuk
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua!

 

Short story long: schimbati quick connector'ul de la pompa de benzina cu unul metalic. Acesta este: https://www.euromotoelectrics.com/product-p/fp-qdc735kit.htm

Este vorba despre urmatoarele modele:

  • 2005-2011 R1200GS
  • 2006-2001 R1200GS Adventure
  • 2006 HP2 Enduro
  • 2008-2009 HP2 Megamoto
  • 2005-2001 R1200RT
  • 2007-2007 R1200R
  • 2005-2007 R1200ST
  • 2007 R1200S
  • 2008-2010 HP2 Sport
  • 2005-2008 K1200S
  • 2009-2011 K1300S
  • 2006-2008 K1200R
  • 2007 K1200R Sport
  • 2006-2008 K1200GT
  • 2009-2011 K1300GT
  • 2010-2011 S1000RR
  • 2012 K1600GT
  • 2012 K1600GTL

Pe mine m-a lasat la 900km de casa.

Spor!

post-68528-0-98828400-1537092295_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salve!

Și pe mine m-a lăsat la sfârșitul lunii mai prin Croația.

Nu am știut că poate fi schimbat doar conectorul respectiv.

Mie mi-au schimbat pompa cu totul....

Nu sunt însă 100% convins că vorbim de același lucru, dar acela pare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!

Și pe mine m-a lăsat la sfârșitul lunii mai prin Croația.

Nu am știut că poate fi schimbat doar conectorul respectiv.

Mie mi-au schimbat pompa cu totul....

Nu sunt însă 100% convins că vorbim de același lucru, dar acela pare...

 

chiar m-am gandit la tine ca stiu ca am povestit. pe mine m-a lasat la 30km de P ula si am mers asa pana la cazare...

la mine curgea benzina pe blocul motor. daca si la tine a fost asta, cam aiurea ca ai dat banii pe pompa completa.

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare fenomenala coincidenta cu locul în care s-a întâmplat asta. Eu eram prin Porec tot cam la atâția km de P ula.... 🤯

Și la mine a curs pe blocul motor, ba chiar a rămas îngălbenită zona destul de nasol.

Și da, a fost schimbată toată pompa.

2-3 zile de așteptare, dar care au meritat că am băgat plajă, baie și mâncare pe gustul meu, însă și 600 de euro cu totul distracția de a schimba pompa!

» Post actualizat in 16 Sep 2018 21:34

 

 

Dar cum ai făcut? Unde ai schimbat conectorul respectiv?

Cum ți-a venit ideea? Am văzut ca e destul de ieftin, l-ai găsit repede?

Eu îl sunasem pe Tibi de la mototehnica care mi-a spus că nu am ce face în afară de a schimba pompa....

» Post actualizat in 16 Sep 2018 21:40

 

 

Chiar mă oftic că nu am făcut același lucru.... Și mă uitam la conector și chiar îmi spuneam cum naiba nu poate fi înlocuit... Aceeași întrebare am pus-o peste tot și răspunsul a fost inevitabil același: "că nimic nu lipește pe materialul ăla și nici nu poate intra ceva prin presare același material fiind casant"! Parcă mă oftic și acum....!

 

Ps- wth, aceeași problemă cu aproximație în același loc.... 😲

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca incep sa adun piese de BemBe, la cate probleme au cred ca scot ceva bani... trebuie doar sa fac o mic studiu cu problemele lor si sa fac in stoc. Pe urma astept musterii, care ramane in drum plateste pretul corect... adica cat nu face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum ai făcut? Unde ai schimbat conectorul respectiv?

Cum ți-a venit ideea? Am văzut ca e destul de ieftin, l-ai găsit repede?

Eu îl sunasem pe Tibi de la mototehnica care mi-a spus că nu am ce face în afară de a schimba pompa....

 

Ps- wth, aceeași problemă cu aproximație în același loc.... 😲

 

cand am vazut problema, am mers asa pana la cazare. inainte sa ma apuc sa desfac, am dat o cautare pe google si primul lucru gasit a fost problema asta descrisa de un american. m-am apucat in parcare, am dat jos carenele sa am acces la rezervor, si am pus contactul. surpriza, curgea fix pe la mufa.

 

post-68528-0-99544000-1537165191_thumb.jpg

 

am intrebat la un service, piesa venea in 5-7 zile. am gasit la un "vecin" un brake cleaner, am curatat si am pus poxilina sau ceva de genu', am lasat pana a doua zi si soc-soc-soc, inca curgea. (asa cum am presupus, solventii din benzina nu ajuta adezivul)

cu o zi inainte, vazusem reprezentanta BMW si am luat-o pe jos spre ea in speranta ca pot aduce piesa mai repede...dar am gresit drumul. am cautat pe maps si pe noul traseu am vazut o masina cu stikere ca tracteaza motoare. cat m-am mai sucit pe acolo, a iesit omul, i-am spus despre ce este vb si a zis ca incearca sa rezolve problema si daca nu, pe platforma acasa.

 

post-68528-0-15738900-1537165599_thumb.jpg

 

am luat motorul si in garajul lui am gasit conectorul de la un alt model. cu o adaptare mica, am reusit:

 

post-68528-0-59799000-1537165616_thumb.jpg

 

Aceeasi problemă și la mine.

Miros de benzină și surpriză ....

Am luat :

 

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.de%2Fulk%2Fitm%2F302729866457

la mine a fost "tatal"

» Post actualizat in 17 Sep 2018 06:32

 

Și la mine a curs pe blocul motor, ba chiar a rămas îngălbenită zona destul de nasol.

 

si la mine, inca incerc sa curat dar posibil sa fie afectat lacul. daca nu reusesc, o sa incerc sa fac ceva engine cover din fibra de sticla. nu am gasit nimic gata facut care sa acopere suficient blocul.

 

post-68528-0-64005900-1537165911_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff..ce chestie tampita! Ms ca ai postat, order placed!!

Schimb preventiv, sa dorm linistit....


» Post actualizat in 17 Sep 2018 06:56

Legat de mecanic, ciudat, sa iti spuna ca solutia e sa dai 600 ,vs 100 (50 + manopera). Foarte ciudat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mecanicii care toata ziua umbla in bmw chiar sa nu stie ca se poate schimba doar conectorul??

Ca 20 euro nu.i totuna cu 600!

Daca vb de mecanicii din dilării, apoi aia trebe sa aplice procedurile producatorului! Daca onor bmw zice ca se schimba cuplajul minune cu tot cu pompa, rezervor, injectoare + ghidonul, in dilarie asa iti schimba! La pret de Monaco, normal. Ma gandesc ca s-ar fi putut face un recalk, ceva kit de inlocuire, si pus moka macar daca reclami ca umbli cu benzina târâș, nu zic de rechemare pt toate mobrele susceptibile sa se 3.14șe benzina...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff..ce chestie tampita! Ms ca ai postat, order placed!!

Schimb preventiv, sa dorm linistit....

» Post actualizat in 17 Sep 2018 06:56Legat de mecanic, ciudat, sa iti spuna ca solutia e sa dai 600 ,vs 100 (50 + manopera). Foarte ciudat :D

Mecanicii fac cum spune procedura.

Curge benzina = pompa noua. Nu au voie sa gandeasca, au facut-o altii pentru ei :).

Vezi ca pompa ta e noua. Am schimbat-o anul trecut prin primavara. Mai au problema si la pompele noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu nenea Silver :D

Dar sunt shopper compulsiv, cand vine vorba de moto :)))))))

plus, era prea ieftin, o problema prea simpla, un cuplaj, ca sa nu il cumpar acolo, sa fie, in caz de

Si fosta mobra, TDM ul, l-am vandut cu tot felul de garnituri, rulmenti set complet fata spate, etc etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 3 saptamani, am fost la Motohub si cei de acolo mi-au zis ca al meu k1200s mai are 2 recall-uri de facut: flansa rotii spate si ceva legat de pompa de benzina (cel mai probabil este vorba de acest recall: http://bmwmcmag.com/2014/01/bmw-recalls-2005-2012-motorcycles-over-fuel-pump-leaks )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bmw north america. Deci europenii pot arde linistiti...

Prea multe bube pt o mobra care se vrea premium si costa in consecinta. Parerea mea.

Pai daca oamenii de la Motohub mi-au zis ca trebe' sa ma duc la bavaria pt acel recall, probabil si europenii beneficiaza de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca oamenii de la Motohub mi-au zis ca trebe' sa ma duc la bavaria pt acel recall, probabil si europenii beneficiaza de el.

Si tu , cu fata aia, te crezi european?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multe bube pt o mobra care se vrea premium si costa in consecinta. Parerea mea.

corect. dar daca te gandesti ca rezolvarea lor nu este chiar atat de scumpa si, cel putin pana acum, lumea nu s-a plans de alte chestii grave. in plus, pe mobile gasesti de vanzare trecute bine de 100 000km (era una cu 12X XXXkm), deci duc...eu cand am luat-o stiam de flansa spate, intinzator si ambreiaj :). hiba asta mi-a scapat.

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce enumeri tu acolo numa' ieftin nu e! La o mobra normala ambreiajul se schimba usor, la bmw faci bucati tot agregatul, nici treaba cu flansa/rulment/ce mai e pe la grup pe acolo nu e chiar a walk in the park! :huh:

Km >100k au si altele, doar ca nu-i afiseaza la vanzare :P

Parca mai era ceva si prin față, pe la niste cadre...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...