Sari la conținut

invata din greselile altora! (BMW)


styuk
 Share

Postări Recomandate

On 22.02.2019 at 15:35, iaco said:

O singura intrebare stupida: de ce nu dati o fuga la BMW sa faceti recallu'? In loc sa comandati piese de pe ebay si sa asteptati sa va lase in drum, ca sa le reparati dupa? :D

Si nimeni nu-mi raspunde la intrebare :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu te-a ajutat colierul pentru ca fisurile existau deja. Te ajuta daca nu erau fisuri... Eu le-am descoperit cu o lupa puternica. Prin schimbarea mufelor, aparent rezolvi problema dar in timp fisurile se extind si incepe iar sa curga. E o greseala de fabricatie, materialul folosit la k 1200 crapa. Au schimbat materialul flansei pompei de benzina abia in ultimii ani de fabricatie a lui K1300.

Ca si sfat...cand dati jos rezervorul sa aveti foarte mare grija. Nu fortati furtunul in conector. Trebuie doua persoane, una departeaza usor rezervorul de corpul cutiei de aer, celalalt baga mana si declipseaza mufa. 

 

 

Editat de leoangi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Chestia aia seamănă mai mult cu poxipolul. Ma întreb cum s-a întărit asa prenandezul. Nu înțeleg cum nu ai reușit cu poxipol. 

Cred ca merge și cu batoane de plastic topit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, iaco a spus:

@Tornada tu aveai recallu' facut, cand te-a lasat in plua ? :))

 

 

Dap. Postasem mai sus niște poze cu el rupt, se vede colierul, dar probabil cum spune colegul mai sus, când o fi fost recall-ul, fu crăpat deja (ce soluție de rahat au găsit!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, l.u.v a spus:

Chestia aia seamănă mai mult cu poxipolul. Ma întreb cum s-a întărit asa prenandezul. Nu înțeleg cum nu ai reușit cu poxipol. 

Cred ca merge și cu batoane de plastic topit. 

Nu. Am vorbit de doua treburi diferite. Protectia termica din prima fotografie este lipita cu prenadez (de calitate ....nu balarii). La fel cred  ca a fost lipita si in fabrica, avea aceeasi consistenta si aspect cu ce am folosit eu . Cu un fel de poxipol, rezistent la benzina, am incercat, fara succes, sa rezolv crapaturile din flansa pompei de benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 08.03.2019 at 18:54, leoangi said:

Ce nu ai inteles? Da-i o fuga la BMW pentru recall dar nu iti schimba pompa...... Iti pune un colier si atat.

colier.thumb.jpg.8bf0bd502138e76a5d9b6bb8bfc4b6c3.jpg

Nu intelesesem bine, aveam impresia ca recallu' ar rezolva problema (sa inlocuiasca conectorul sau pompa), nu ca iti monteaza un colier obosit si risti in continuare sa te lase in drum 😐
Pana la urma rezolv problema, daca schimb conectorul cu cel pe care l-a pus @styuk in primul post? (https://www.euromotoelectrics.com/product-p/fp-qdc735kit.htm)
LE: @leoangi filetul ala din pompa este din plastic? ultima poza din postul #51. Ca dupa ce am citit mai bine ce ati scris, inteleg ca de la ala apare cel mai des problema

Editat de iaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, iaco a spus:

LE: @leoangi filetul ala din pompa este din plastic? ultima poza din postul #51. Ca dupa ce am citit mai bine ce ati scris, inteleg ca de la ala apare cel mai des problema

da, este din plastic. eu am avut noroc ca nu curgea pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

36 minutes ago, styuk said:

da, este din plastic. eu am avut noroc ca nu curgea pe acolo.

Ok, merci! Am comandat piesa pe care ai recomandat-o in primul post, ca sa o am de rezerva. Si ma rog la cel de sus sa nu se crape pe la filet :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miercuri am dat comanda, astazi a ajuns la mine. in interior era acest biletel. cred ca sunt utile informatiile.

53908283_1060188080849791_2937913731050373120_n.jpg

Update: La vama va cere dovada platii daca produsul a fost "pe bani". Eu am dus din extrasul de cont si mi-au luat 19%. Insa in "colet" aveti o factura si la price ii trecut N/A. Deci, teoretic, dovediti ca a fost gratis si nu mai trebuie sa platiti TVA-ul. Acum depinde de constiinta fiecaruia. Eventual sa aveti la voi extrasul de cont si daca nu merge cu factura din colet, aratati extrasul si platiti. Spor!

Update: La vama va cere dovada platii daca produsul a fost "pe bani". Eu am dus din extrasul de cont si mi-au luat 19%. Insa in "colet" aveti o factura si la price ii trecut N/A. Deci, teoretic, dovediti ca a fost gratis si nu mai trebuie sa platiti TVA-ul. Acum depinde de constiinta fiecaruia. Eventual sa aveti la voi extrasul de cont si daca nu merge cu factura din colet, aratati extrasul si platiti. Spor!

 

Aici este documentata operatiunea pas cu pas. http://www.i-bmw.com/showthread.php?t=36867

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...