Sari la conținut

invata din greselile altora! (BMW)


styuk
 Share

Postări Recomandate

Ai si tu dreptate , chiar voiam sa-mi iau un bmw :))) .

Dar asta ar fi cea mai tare. Am deja un suzuki (probleme cu cadru in teorie) si mai iau si un bmw ( probleme cu toate) :))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E oarecum off topic, dar la Yamaha am beneficiat de inlocuirea gratuita (in Ro) a tps-ului la o mobra de 10 ani cumparata sh din Italia. Nici nu as fi fost frustrat daca l-as fi platit, e o componenta supusa uzurii si, la +50kkm (daca or fi reali), nici nu poti sa acuzi producatorul ca tps da rateuri din cand in cand. Doar ca jafonezii si-au asumat duda.

E ciudat totusi ca, mai ales la agregate aflate in garantie, onor bmw s-a 3.14șat pe clienti! Stiu ca sunt destul de culanți la capitolul garantie si acorda destule "good will" la auto...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba de hate. Este vorba ca cei de la BMW se cam p*sa pe clienti de vo' 12-14 ani incoa. Sunt motociclete frumoase, cu tehnologie multa pe ele dar dau niste rateuri de iti sta mintea in loc, probleme cunoscute care s-au propagat de la o generatie la alta iar pentru multe dintre ele, desi cei de la BMW stiau, nu au facut recall.

Grupuri cardanice duse, motoare parlite, flanse fisurate si furci care se rup si cate or mai fi.

 

Doar de pe forum stiu doua cazuri de BMW-uri luate de noi care au avut probleme (sunt si topicuri) - unul cu cutia de viteza si apoi cu grupul cardanic, problema cutiei nu a fost rezolvata din ce am inteles, desi era in garantie motocicleta. S-a schimbat cutia dar problema inca persista. Si vorbim de motociclete luate de noi, motociclete care au costat peste 15-16.000 euro.

Ce incredere sa acorzi unei firme care desi s-au tavalit o gramada de rideri din cauza designului defectuos al furcii pe modelul de 650 din 2002 (sper sa imi aduc aminte bine), au zis ca este exploatare deficitara, ca nu este o problema, dar au schimbat designul in urmatorul an. Ce coincidenta! :))

Cadre rupte s-au mai vazut si la alte firme, in speta Suzuki, dar aia au facut recall, si executa reparatiile pe cheltuiala lor. Plus ca acele cadre de SS nu prea se rupeau mergand normal, ci atunci cand le tranteau din luna riderii care incercau sa faca wheelie.

Mai sunt si alte dude cum au fost problemele la frane avute pe R1200RT din 2001 in 2006 si desi se plangeau destui de ele spuneau cei de la BMW ca este intretinere deficitara. Apoi au acceptat ca trebuie alte frane si s-a rezolvat.

Iar ca sa fie tacamul complet eu am comandat o janta in martie 2016 si a fost livrata in noiembrie 2016 . Nu au avut nici o vina cei din RO, pur si simplu nu aveau la BMW in Germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa nenea Silver, acu zici de astea? :))))))

Pai ai frana model nou, janta noua, pompa benzina noua, ambreiaj nou, placa de presiune noua, TPS nou, anvelope noi, controller pompa nou, sonda litrometrica noua, bec dreapta nou :crack:, baterie noua, ai motor nou bre!!

Ti-am spus doar: intretinuta maniacal ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))) am doo rturi:)))

» Post actualizat in 18 Sep 2018 10:47

Si pardon, becurile "ie" toate noi, ca le am executat eu, mai putin faza lunga

 

Pai ai frana model nou, janta noua, pompa benzina noua, ambreiaj nou, placa de presiune noua, TPS nou, anvelope noi, controller pompa nou, sonda litrometrica noua, bec dreapta nou , baterie noua, ai motor nou bre!!

Ti-am spus doar: intretinuta maniacal !

:pics:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am cumparat eu saptamana trecuta:

https://www.ebay.com/itm/283180947657?ViewItem=&item=283180947657

55 eur cu tot cu transport! este 15 eur transport pana in Romania !

Sa ii ceri pentru furtun de bmw mufa tata (BMW motorcycles have the internal dimension of the 6.35mm (1/4 ") fuel lines ! )

Sau vezi de cat e la tine furtunul care pleaca catre rampa de injectie....poate e mai gros de 6 mm !

Vrei sa il ai ca si rezerva sau ai deja defecta motocicleta?

Editat de claudiu1919
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat sa o am de rezerva...in caz ca.....daca e graba te ajut si imi iau eu alta! Daca nu e graba poti sa o comanzi tu acolo....sunt super baieti!

Bafta !


» Post actualizat in 15 Oct 2018 15:17

Daca il contactezi o sa iti raspunda ca se poate trimite in RO....c

u 15 eur !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

perfect! merci fain!


» Post actualizat in 16 Oct 2018 06:25

Eu am cumparat sa o am de rezerva...in caz ca.....daca e graba te ajut si imi iau eu alta! Daca nu e graba poti sa o comanzi tu acolo....sunt super baieti!

Bafta !


» Post actualizat in 15 Oct 2018 15:17

Daca il contactezi o sa iti raspunda ca se poate trimite in RO....c

u 15 eur !

in cat timp ti-a ajuns?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

salut! l-ai montat? Am vorbit ieri cu un mecanic si zicea ca din cate stie el, partea ce intra in pompa este turnata, nu este pe filet. Poate cineva sa confirme sau sa infirme? Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singur intrebare stupida: de ce nu dati o fuga la BMW sa faceti recallu' ? In loc sa comandati piese depe ebay si sa asteptati sa va lase in drum, ca sa le reparati dupa? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine când a crăpat și la propriu, dar și la figurat de eram in Croația, în ciuda tuturor soluțiilor alternative căutate, nu am găsit rezolvare decât înlocuind pompa.

 

Acum când mă uit la o poză de atunci, pare a fi ceva cu filet acolo, dar când mă gândesc la cum arăta fix pe crăpătură, eu nu îmi amintesc ceva cu filet pe pompă.

 

D28CDE23-9176-4BA7-90B8-4F453D5AE18B.thumb.jpeg.f0278bdf2fda74746117a7a6047ca390.jpeg

 

A79EE29A-B75A-4717-BB25-6AEEEF6C2A6A.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut! ieri am desfacut motorul si este pe filet si partea ce intra in pompa. o sa comand partul metalic. Intrebare: cum ati gasit separatorul ala termic? Al meu a fost plin de benzina si acum l-as inlocui dar nu il gasesc. Ma refer la folia aceea de aluminiu cu vata minerala sau ce este pe ea ce separa rezervorul de motor. Merci!

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am uscat. Am spalat cu jet de apa. L-am lipit cu prenadez. Dupa 2 ani tine foarte bine.

image.thumb.png.46c9732577f14864d0dba552b9333d24.png

Si da...este pe filet. Dar in 90% din cazuri se crapa filetul. Cred ca dati bani aiurea pe cele doua mufe. Din acest motiv au  pus ulterior colierul metalic, ca si rechemere in service. Am incercat poxipol din SUA, rasina, schimbat mufe, etc. Nu a fuctionat pana nu am schimbat pompa de la un K1300. Dupa 2 ani merge perfect.

image.thumb.png.df42f036b001458187e19874c5822099.pngimage.thumb.png.f23956bf354c94138127f61beff39033.pngimage.thumb.png.620657298d3ecb7bc548fdfb39447736.pngimage.thumb.png.426c9d06aca9b75bc2239a8859dfeec5.png

Editat de leoangi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 22.02.2019 at 15:35, iaco said:

O singura intrebare stupida: de ce nu dati o fuga la BMW sa faceti recallu'? In loc sa comandati piese de pe ebay si sa asteptati sa va lase in drum, ca sa le reparati dupa? :D

Si nimeni nu-mi raspunde la intrebare :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...