Sari la conținut

Merita sa lasi jobul din tara si sa pleci in UK ?!


Supa La Plic
 Share

Postări Recomandate

@MrD sunt convins ca situatia descrisa de tine mai sus se intampla in toata lumea, iar sincer, desi la inceput pare absurd, eu inteleg oarecum situatia.

Oricat ne-ar placea sa credem ca oamenii trebuie sa fie pe primul loc, cred ca ar fi cazul sa constientizam ca asta sunt doar aparente (poate exista si exceptii, dar foarte putine). Banii si interesele primeaza, mai ales la nivelul corporatiilor care din asta traiesc.

Cred ca numeri pe degetele de la o mana situatiile in care nu esti un robot din carne si oase in vreun stat/organizatie, poate ceva triburi prin Africa/America de Sud.

Business-urile care pot sa isi trateze oamenii excelent, cu respect, sunt business-urile care merg bine si n-au probleme reale cu banii, ca practic cu asta se sustin.

Daca business-ul trebuie sa renunte la 50% din angajati ca sa supravietuiasca si sa le micsoreze salariile celor ramasi atunci o sa faca asta fara sa ezite (oricat de smecher ar putea parea).

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu sunt curios ce asteptari are lumea de la corporatiile astea de fapt?

Sa vina CEO-ul sa-ti aduca zilnic flori la birou si sa te intrebe daca ai sau nu chef sa lucrezi? Serios, unde lucrez acum cu greu pot sa gasesc probleme, ah, ca sunt doar o cifra intr-un mare conglomerat? Asa, si? Cat timp pot sa plec cand vreau de aici iar munca pe care o fac imi plateste nevoile si nebuniile, mi-e bine. Meseria si job-ul ti le alegi inca deci te plangi ca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, littlekriminal said:

Banii si interesele primeaza

 

Daca  trebuie sa renunte la 50% din angajati ca sa supravietuiasca macar sa isi mentina nivelul de trai, daca nu sa il creasca; o sa faca asta fara sa ezite 

 

Cred ca si asta e o parte din ce l-a facut pe initiator sa deschida topicul. Pe langa vesnic existanta si in crestere marlaneala, prostie, saracie, ignoranta, desconsiderare, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Micile afaceri vor avea intotdeauna o relatie mult mai "calda" cu angajatii. In teorie asta s-ar putea scala si la marile corporatii. Nu zice nimeni sa-ti aduca CEO`ul flori la birou, @vladf (poate un croissant, la cafea). Insa cand iti este jignita inteligenta cu campanii gen "We care for mental health" cand tu de fapt nu dai 2 fucks pe problemele mele, ca angajat, sau "Say no to modern slavery" cand tu, de fapt, santazezi mai mult sau mai putin subtil angajatii sa bage ore de birou, intr-un mediu aglomerat, chiar daca e pandemie, atunci avem o problema. Asta s-a intamplat la noi, in conditiile in care, 2 cladiri mai jos, pe strada, o companie cu un profil similar, a trimis mai bine de 80% angajati sa lucreze de acasa, fara nici o taiere de salariu (noi am mers la birou cu 20% off pt 3 luni).

Si da, poti sa pleci, nu te tine nimeni legat - eu am facut asta, de curand, scarbit fiind. Evident, depinde de fiecare cat rahat poate sa inghita si cat de constrans este, caci sunt momente cand esti nevoit sa faci compromisuri si sa suporti efectele implicite, and that sucks.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, MrD a spus:

Micile afaceri vor avea intotdeauna o relatie mult mai "calda" cu angajatii.

 

Asta s-a intamplat la noi, in conditiile in care, 2 cladiri mai jos, pe strada, o companie cu un profil similar, a trimis mai bine de 80% angajati sa lucreze de acasa, fara nici o taiere de salariu (noi am mers la birou cu 20% off pt 3 luni).

 

Relatia e calda precum cea cu colegii de echipa, eventual superiorul direct din corporatie, realist vorbind, e destul de greu sa-i pese unui "Head of" de tine cand habar n-are cine esti, nu ii pasa si nici nu ar trebui. Are probabil sub el cateva sute care impreuna reprezinta un departament, iar tu o rotita mult prea mica sa conteze cu adevarat. Cat de calda e relatia ta cu femeia de serviciu, va sunati de craciun? Ii multumesti si o lauzi pentru serviciul facut? Imi imaginez ca ea conteaza putin pentru tine, vrei doar sa-si faca treaba cat mai bine.

 

Nu stiu contextul si ce s-a intamplat la compania unde lucrai dar sa stii ca din cauza ca multe companii nu produc, doar presteaza, cand se taie vreun proiect, raman in fundul gol, posibil alegerea sa fii fost intre a da afara 20% din oameni sau sa taie 20% din salarii. Posibil... posibil si sa fie doar ticalosi desi mi-ar parea o decizie proasta, au facut economie dar au pierdut cel putin un om cu experienta.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, totul se rezuma la ce asteptari ai,ce prestezi, ai familie, cat rahat esti dispus sa inghiti, de la cine si nu in ultimul rand, cu cat ramai in mana, ca de aceea ai plecat. Abia atunci isi poate raspunde singur la propria intrebare. Degeaba a primit sfaturi, ca fiecare om are o situatie diferita si da, socoteala de acasa nu merge cu aia din targ,de multe ori.😏

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, vladf a spus:

 

Relatia e calda precum cea cu colegii de echipa, eventual superiorul direct din corporatie, realist vorbind, e destul de greu sa-i pese unui "Head of" de tine cand habar n-are cine esti, nu ii pasa si nici nu ar trebui. Are probabil sub el cateva sute care impreuna reprezinta un departament, iar tu o rotita mult prea mica sa conteze cu adevarat. Cat de calda e relatia ta cu femeia de serviciu, va sunati de craciun? Ii multumesti si o lauzi pentru serviciul facut? Imi imaginez ca ea conteaza putin pentru tine, vrei doar sa-si faca treaba cat mai bine.

 

Nu stiu contextul si ce s-a intamplat la compania unde lucrai dar sa stii ca din cauza ca multe companii nu produc, doar presteaza, cand se taie vreun proiect, raman in fundul gol, posibil alegerea sa fii fost intre a da afara 20% din oameni sau sa taie 20% din salarii. Posibil... posibil si sa fie doar ticalosi desi mi-ar parea o decizie proasta, au facut economie dar au pierdut cel putin un om cu experienta.

 

Intr-o corporatie structura trebuie sa fie foarte bine pusa la punct. Normal ca nu ma sun de Craciun nici nu femeia de servici cum nu ma sun nici cu directorii. That's not the point tho. Nu ma refer la relatii de prietenie ci relatii de munca bazate pe respect mutual. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, MrD said:

respect mutual

reciproc

Am vorbit de m-am kcat. :)))

Da' ia trageti linie, astia de afara: e bine sau nu? Ca daca nu va intoarceti, e clar ca overall e mai ok acolo. Period

Editat de VyXxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respectul acela nu va fi niciodata mai mult decat ceva protocolar, niciodata sincer. Relatia e mai simpla de atat, munca - remuneratie iar compania va incerca intotdeauna sa puna profitul pe primul loc, eficientizare.

 

Dar pana a ne declara "sclavi" moderni, e mult, traim cea mai relaxata perioada din istoria omenirii, dovada si numarul extrem de mare si in creste de oameni depresivi, lipsa grijilor si viata buna e un mare factor aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, VyXxer a spus:

 

Da' ia trageti linie, astia de afara: e bine sau nu? Ca daca nu va intoarceti, e clar ca overall e mai ok acolo. Period

e doar altfel

toate societatile sunt gaunoase, doar ca nu le cunosti, afara e vopsit gardul mai frumos , e acelasi leopard inauntru

 

life sucks then you die.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vladf s-a referit la altceva, ceea ce vad ca ignora toata lumea. Ultimii 50-60 de ani au fost cei mai linistiti din intreaga istorie cunoscuta a omenirii. Aruncati un ochi aici:https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Speranță_de_viață . Asa ca mai lasati ideea de sclavagism. Nu-ti convine job-ul, compania, tara, femeia... esti liber la schimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, superbec said:

 

life sucks then you die.

 "traim cea mai relaxata perioada din istoria omenirii, dovada si numarul extrem de mare si in creste de oameni depresivi, lipsa grijilor si viata buna e un mare factor aici".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, superbec said:

life sucks then you die

nus cum draq, dar aud parerea asta din ce in ce mai des. Poate era si inainte, dar fiind eu mai danac, vorbeam cu oameni de aceeasi natura; de n-am auzit decat in trecutul recent despre teoria asta.

Pai atuncea clar ajungem la: fa rai din ce ai", ca doar nu ne-om atarna de grinda.

41 minutes ago, VyXxer said:

Ca daca nu va intoarceti, e clar ca overall e mai ok acolo

Am pus problema asa fiindca are o oarecare logica, zic.

Am, ca tot omul, rude si cunoscuti pe afara si toti zic ca nu se mai intorc. De ce oare? Trebuie sa fie macar un + comparativ cu situatia de aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca asta de fapt era ideea topicului. Ca asa pare din afara, ca sunt unii plecati care zic ca l-au apucat pe mnezo de picior, dar de fapt situatia nu e chiar asa.

Si pe buna dreptate! Pentru ca unii chiar l-au prins pe mnezo, iar pentru altii nu a fost ce trebuie, sau asteptarile lor au fost prea mari, cred ca depinde fiecare la ce se raporteaza.
Strict din punctul meu de vedere consider ca, profesional, e mult mai smecherie in multe tari (am testat Franta si UK), amandoua mi s-au parut geniale. Se investesc bani, oameni profi, respect, relatiile de munca se transforma usor in prietenii de lunga durata/viata. Dar iar depinde de om, unii sunt inchisi in bula lor, nu-i intereseaza relatiile cu alti oameni, altii viseaza numai bani, altii vor vremea sa fie ca in Ro, altii sunt prea atasati de familia pe care au lasat-o in Ro si alte sute de motive.

Deci merita sa lasi jobul din Ro pentru UK? Da, daca te adaptezi repede, iti plac aventurile, nu gasesti nod in papura la orice, gasesti motive de bucurie si cand merge mai putin bine, etc. Daca nu, stai acasa ca nu pierzi nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, VyXxer a spus:

Da' ia trageti linie, astia de afara: e bine sau nu? Ca daca nu va intoarceti, e clar ca overall e mai ok acolo. Period

 

Depinde, eu m-am intors spre exemplu din motive personale dar am de gand ca in viitorul apropiat sa plec din nou. Mi-as vedea familia mai rar, prietenii mai putin dar in rest, financiar la fel sau sensibil mai bine, oportunitati mai multe, viata mai linistita, mai curata, mai civilizata si mult mai multe moduri de a-mi petrece timpul liber.

 

Pe masura ce financiar mi-a fost mai bine, am avut mai mult timp la dispozitie si am calatorit mai mult, locuitul in Romania a avut tot mai putin sens.

 

De fiecare data cand trec prin satele sau orasele mici din Romania si vad cum traiesc oamenii pe acolo, stau si ma gandesc ce ii tine? Majoritatea ar avea o viata mai buna muncind intr-un Lidl in orice orasel din vest, deci ce ii tine?

Multi vor spune ca familia si prietenii ii tin dar de fiecare data cand vorbesc cu cineva mai in varsta despre ideea de emigrare, ajung sa ii ascult regretele, prietenii au plecat sau nu mai sunt, familia s-a imputinat, viata lui tot mizerabila a ramas.

 

Eu as zice, cine nu e legat de ceva aici si are in cap ideea de emigrare, sa incerce, mai bine te intorci peste un an sau doi decat sa regreti o viata. Nu esti cu nimic mai sclav in UK decat esti in Romania, chiar din contra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este. Plus ca, unii se bucura la cateva sute pe luna ramanse, altii nici nu concep munca in afara daca nu au macar 2000 pusi la soseta/luna.

Ce am observat eu, cei care tin cu dintii de strainatate, se incadreaza in prima categorie, iar cei din a doua, revin in tara si ii investesc.🤫

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, cio.infinitas a spus:

@vladf s-a referit la altceva, ceea ce vad ca ignora toata lumea. Ultimii 50-60 de ani au fost cei mai linistiti din intreaga istorie cunoscuta a omenirii. Aruncati un ochi aici:https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Speranță_de_viață . Asa ca mai lasati ideea de sclavagism. Nu-ti convine job-ul, compania, tara, femeia... esti liber la schimbare.

Dragul meu Infinitas probabil ca esti mai tanar.

Sclavagismul a evoluat intr-un mod extraordinar in ultima suta de ani. El nu mai inseamna sa dea unul cu biciul in tine ca sa muncesti si sa te tina legat de lanturi  sa nu pleci.

Astazi lanturile si biciul au fost inlocuite cu alte instrumente mult mai elegante, de exemplu cele bancare.

Vrei casa sau masina? Nici o problema: daca ai un loc de munca bun, la o firma stabila, gata si creditul. Ai familie, copii, ti-ai luat apartamentul sau casa,  aia de ii fac reclama: ''decat'' la 10 minute de centrul orasului (evident depinde cum se defineste centrul si la ce ora s-a facut verificarea 🤣).

 

Iar sistemul este bine gandit astfel incat tu, sa ramai in permanenta la un nivel unde nici nu o duci rau nici nu o duci bine. Traiesti. Evident ca in occident mai bine decat in RO, ca doar de aceea fuge aproape toata lumea din spre est spre vest. Spun aproape toata lumea pentru ca sunt unii care fug si invers. Mai ales cei care cunosc cum se fac banii gramada in tarile cu coruptie propsera (cum ar fi RO).

 

Asadar sa iti aduci aminte de acest comentariu al tau cu ''Nu-ti convine job-ul, compania, tara, femeia... esti liber la schimbare.'' peste niste ani cand vei avea pe langa femeie si 1-2 copii, rate de 4-500 €/luna la casa, 100-200€/luna la masina, etc. Sa vezi atunci cat de greu va fi sa iti iei lumea in cap sa iti schimbi job-ul cum spui tu.

Sa te vad cum dai cu flit unui angajator din orasul in  ai facut eroarea sa faci un credit la banca si iti cumperi un aparatament (de obicei pentru ca te-a frecat la icre femeia),  pentru ca ti-ai gasit un serviciu in alt oras.

Iar tu o sa spui acuma canu e mare chestie:  il vinzi, retunezi creditul (la care vei plati un comision de returnare anticipata), etc. Mai usor de spus decat de facut.

 

Bineinteles ca in occident societatea este aranjata mai bine, ca oamenii au obiceiul sa isi faca treaba pentru care sunt platiti, si ca mediul de viata este mai prietenos decat cel din RO.

Si asta a fost intr-adevar consecinta linistii din ultimii 50-60 de ani.

Drept pentru care eu i-am incurajat intotdeauna pe cei care vor sa plece din RO.

Dar sa stii ca si acolo vei fi prins in niste lanturi invizibile, la fel de solide ca cele ale sclavilor.

 

Iar din pacate atitudinea fata de angajati a celor care sunt jupani prin multinationale este tot ca cea a stapinilor fata de sclavi. Sub alte forme.

Acuma doua sute de ani vindea sau omora un sclav ineficient, astazi cand apare un neoscalv mai performant decat tine iti iei sutul in koor aferent si te descurci.

 

Si sa stii ca treaba cu datul afara nu tine neaparat de eficienta sau ineficenta ta ca angajat. Uneori poti fi o victima colaterala a celor care manevreaza de ex. pe bursa: vrei sa cresti valoarea actiunilor unei firme pe bursa, incepi sa faci ceva reduceri de personal si bursa reactioneaza imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, cio.infinitas a spus:

 Ultimii 50-60 de ani au fost cei mai linistiti din intreaga istorie cunoscuta a omenirii.

literalmente, cum s-a terminat ww2 au fost rasboaie non stop ! doar ca n-au fost chiar in heuropa ...

 

sunt sigur ca irak, iran, siria, coreile, vietnamul si alte tari indepartate apreciaza  cei 50-60 de ani de pace si crestere economica.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, superbec a spus:

literalmente, cum s-a terminat ww2 au fost rasboaie non stop ! doar ca n-au fost chiar in heuropa ...

 

sunt sigur ca irak, iran, siria, coreile, vietnamul si alte tari indepartate apreciaza  cei 50-60 de ani de pace si crestere economica.

🤣 Asa e coane. Sa traiesti!

Americanii au fost o leaca mai destepti ce ieuropenii si s-au prins dupa razboiul de secesiune ca un razboi in ograda propire nu e de bine, pe cand unul in ograda vecinului e mana cereasca!

Acu' s-au prins in sfarsit si ieuropenii dupa WW2 si am avut o perioada de liniste.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Silver Arrow a spus:

Astazi lanturile si biciul au fost inlocuite cu alte instrumente mult mai elegante, de exemplu cele bancare.

Vrei casa sau masina? Nici o problema: daca ai un loc de munca bun, la o firma stabila, gata si creditul. Ai familie, copii, ti-ai luat apartamentul sau casa,  aia de ii fac reclama: ''decat'' la 10 minute de centrul orasului (evident depinde cum se defineste centrul si la ce ora s-a facut verificarea 🤣).

 

Ciudat, insa banca nu si-a bagat mana in buzunarul meu, m-am descurcat fara si probabil ma voi descurca, ba mai mult de atat, pentru casa, banca e un instrument grozav pentru mine.

 

Citat

Iar sistemul este bine gandit astfel incat tu, sa ramai in permanenta la un nivel unde nici nu o duci rau nici nu o duci bine. Traiesti. Evident ca in occident mai bine decat in RO, ca doar de aceea fuge aproape toata lumea din spre est spre vest.

 

Asta pare o teorie a conspiratiei. Sistemul nu e gandit asa, asa functioneaza el natural, daca toti am trai bine cine ti-ar duce gunoiul?

 

Citat

Asadar sa iti aduci aminte de acest comentariu al tau cu ''Nu-ti convine job-ul, compania, tara, femeia... esti liber la schimbare.'' peste niste ani cand vei avea pe langa femeie si 1-2 copii, rate de 4-500 €/luna la casa, 100-200€/luna la masina, etc. Sa vezi atunci cat de greu va fi sa iti iei lumea in cap sa iti schimbi job-ul cum spui tu.

 

Daca 4-500 si 100-200 iti intind bugetul clar nu iei cele mai bune decizii in viata. Exista case, apartamente si masini mai ieftine, exista viata fara masina si trai mai fericit decat a plati rate la nesfarsit pe bunuri proaste. Fiecare cheltuie banii cum crede dar faptul ca te-ai intins la rate si asta te limiteaza in orice se atribuie strict datornicului si nu societatii.

 

Citat

Dar sa stii ca si acolo vei fi prins in niste lanturi invizibile, la fel de solide ca cele ale sclavilor.

 

Cum asa?

 

Citat

Acuma doua sute de ani vindea sau omora un sclav ineficient, astazi cand apare un neoscalv mai performant decat tine iti iei sutul in koor aferent si te descurci.

 

Daca ti s-ar oferi o mobra mai capabila, mai frumoasa si cu care ti-ai face treaba mai bine la aceeasi bani cu a ta, ai refuza-o, nu? Din principiu banuiesc.

Adica tu ai plati un angajat ineficient cand ai putea lua unul mai eficient la aceeasi bani? As vrea sa intalnesc un angajator de genul.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Ice-D a spus:

ii investesc

abea astept o (una / 1) poveste de success din care invat bune practici de business si management, intelegearea si adaptarea la piata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am zis ca in ultimii 50-60 de ani totul a fost roz, dar totusi nu poti compara perioada 1930-1950 cu perioada 1990-2020.

In Romania educatia financiara e sublima dar lipseste cu desavarsire. Si eu am fost prins in mirajul imobiliar ca marea majoritate probabil. Am credit imobiliar, auto, card de credit, nevasta, copil de 2 ani... si multe datorii. In ultimele 18 luni am schimbat serviciul de 3 ori. Am lucrat si "pe afara" cat sa imi doresc acum sa plec din nou cu prima ocazie. Ideea e ca nu ma simt sclav.

Cunosc persoana care desi reusise in Bucuresti (job, casa, familie, copil) a renuntat la tot, a vandut ce avea de vandut si s-a mutat cu familia la tara; cresc animale si au gradina. Alternative tot timpul sunt, trebuie doar sa fi dispus sa le vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vladf  este corect ca nu banca e de vina ci cel care pune botul al oferta bancii. Si aici ma refer mai ales la RO.

 

Imi pare ca esti singur si nu ai copii. Pentru ca altfel ti-ai  da seama ca 6-700 € reprezinta o suma importanta chiar si pentru unul care ia decizii bune. Vorbim de pe pozitia de angajat.

 

Prin anii '60 - '80 majoritatea firmelor din Germania erau firme de familie. Inca nu fusesera cumparate de multinationale. Astazi majoritatea au ajuns din diverse motive la multinationale.

Oamenii care construisera firmele trecusera prin experienta razboiului (WW2), si stiau ce inseamna sa nu ai un acoperis deasupra capului, sa nu ai ce manca, sa nu ai unde sa muncesti, sa fi singur pe lume.

Majoritatea patronilor isi stiau fiecare angajat, cam cum o duce fiecare, ce probleme are etc. Si, desi o sa iti para greu de crezut, au fost vremuri in care omul conta mai mult decat banul.

Una din firmele cu care lucrez din anul 1998, mai era inca o firma de familie. L-am cunoscut pe patron. Un tip nemaipomenit. Chiar a fost o onoare sa il cunosc.

Si directorul lui financiar era tip de moda veche pentru care omul era inaintea banului. Asa cum iti imaginezi deja, omul a plecat cand firma a ajuns intr-o multinationala.

Putea castiga patronul bani mai multi dand pe cate unii afara? Cu siguranta. Dar nu a dat pe nimeni vreodata afara. Din considerentele de mai sus.

In plus el, precum multi altii din generatia lui, avea o limita a bunului simt in privinta profitului, a cat este de ajuns.

Astazi oricat de mare e profitul, tot nu este suficient.

Din pacate a trebuit sa o vanda prin anii 2005-2006 pentru ca nu a avut in familie pe cineva care sa o duca mai departe.

Si acuma s-a trecut de la grija fata de angajat (stiu ca suna ciudat dar asa era), la grija fata de profit maxim.

Era o firma cu renumele de a avea cu cel mai stabil personal. In 1999 sau 2000 a iesit la pensie cel mai batran angajat al firmei, mai precis primul angajat al firmei. Avea vreo 42 sau 43 de ani de munca la aceasta firma.

In ziua de astazi astfel de chestii sunt deja povesti aproape SF.

 

Toti jupanii de multinationale au un singur scop: profit cat mai mare. Nimica rau in asta.

 

Iti doresc sa ajungi patron de o firma cu cativa angajati (sincer si fara nici un misto),  si sa te vad cat de usor vei putea da un om afara doar pentru ca un altul iti produce un pic mai mult decat el.

 

Dar probabil ca sunt eu mai batran si vad lucrurile altfel. 😛

 

Si ca sa iti raspund la utlima intrebare a ta:  da, platesc un angajat pe care l-as putea inlocui cu unul mai eficient, pentru ca imi este suficient cat face. Si imi ajunge cat castig. Ma pot lipsi de castigul suplimentar prin inlocuirea lui. Il stiu de multi ani, imi  este prieten si nu l-as da afara doar ca sa mai castig ceva bani in plus. De aceea nu as fi in veci bun de sef la o multinationala. M-ar zbura investitorii instant 🤣.

 

Cine stie, poate intr-o zi ne vom intalni in persoana si mai povestim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Silver Arrow a spus:

Imi pare ca esti singur si nu ai copii. Pentru ca altfel ti-ai  da seama ca 6-700 € reprezinta o suma importanta chiar si pentru unul care ia decizii bune. Vorbim de pe pozitia de angajat.

 

Doua persoane care castiga salariul mediu aduc in casa aproape 1400 euro, la banii astia, am amici care au rate pe seria 5 si nu coboara din el, eu umblu pe jos sau cu bicicleta, n-as spune ca faptul ca sunt singur si fara copii ma face sa judec gresit. Am trait suficient de prost si am lucrat job-uri suficient de urate incat sa apreciez banii si munca pe care o fac acum, am trecut de mult peste irosit aiurea iar ratele nu sunt genul meu, iti vinzi "libertatea" prea usor.

 

Acum 18 minute, Silver Arrow a spus:

Si ca sa iti raspund la utlima intrebare a ta:  da, platesc un angajat pe care l-as putea inlocui cu unul mai eficient, pentru ca imi este suficient cat face. Si imi ajunge cat castig. Ma pot lipsi de castigul suplimentar prin inlocuirea lui. Il stiu de multi ani, imi  este prieten si nu l-as da afara doar ca sa mai castig ceva bani in plus. De aceea nu as fi in veci bun de sef la o multinationala. M-ar zbura investitorii instant 🤣.

 

Tocmai ca iti e prieten si e uman sa simti ceva pentru el dar daca era un necunoscut printre alti o mie pe care-i platesti?

Daca acum ai putea castiga 500 lei in plus, e normal sa-l tii, probabil pentru el 500 inseamna mult mai mult decat pentru tine, intrebarea e ce faci cand ai 300 de oameni care ar putea aduce 500 lei in plus? Sau in cazul multinationalelor, cateva mii de pe care ai putea economisi sute sau chiar mii per angajat? Ai mai sta in cazul asta sa te gandesti ce e de bun simt?

 

Daca am fi corecti pana la capat, ar trebui sa boicotam multinationalele care sclavagesc cu adevarat oameni, companii care angajeaza prin Asia pe 2 dolari pe zi, dar cum ne bucuram cand luam ieftin de pe Ali sau Nike de la mall...

 

Acum 18 minute, Silver Arrow a spus:

Cine stie, poate intr-o zi ne vom intalni in persoana si mai povestim.

 

Mi-ar face placere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...