Sari la conținut

Merita sa lasi jobul din tara si sa pleci in UK ?!


Supa La Plic
 Share

Postări Recomandate

Acum 35 minute, Silver Arrow a spus:

Astazi lanturile si biciul au fost inlocuite cu alte instrumente mult mai elegante, de exemplu cele bancare.

Vrei casa sau masina? Nici o problema: daca ai un loc de munca bun, la o firma stabila, gata si creditul. Ai familie, copii, ti-ai luat apartamentul sau casa,  aia de ii fac reclama: ''decat'' la 10 minute de centrul orasului (evident depinde cum se defineste centrul si la ce ora s-a facut verificarea 🤣).

 

Ciudat, insa banca nu si-a bagat mana in buzunarul meu, m-am descurcat fara si probabil ma voi descurca, ba mai mult de atat, pentru casa, banca e un instrument grozav pentru mine.

 

Citat

Iar sistemul este bine gandit astfel incat tu, sa ramai in permanenta la un nivel unde nici nu o duci rau nici nu o duci bine. Traiesti. Evident ca in occident mai bine decat in RO, ca doar de aceea fuge aproape toata lumea din spre est spre vest.

 

Asta pare o teorie a conspiratiei. Sistemul nu e gandit asa, asa functioneaza el natural, daca toti am trai bine cine ti-ar duce gunoiul?

 

Citat

Asadar sa iti aduci aminte de acest comentariu al tau cu ''Nu-ti convine job-ul, compania, tara, femeia... esti liber la schimbare.'' peste niste ani cand vei avea pe langa femeie si 1-2 copii, rate de 4-500 €/luna la casa, 100-200€/luna la masina, etc. Sa vezi atunci cat de greu va fi sa iti iei lumea in cap sa iti schimbi job-ul cum spui tu.

 

Daca 4-500 si 100-200 iti intind bugetul clar nu iei cele mai bune decizii in viata. Exista case, apartamente si masini mai ieftine, exista viata fara masina si trai mai fericit decat a plati rate la nesfarsit pe bunuri proaste. Fiecare cheltuie banii cum crede dar faptul ca te-ai intins la rate si asta te limiteaza in orice se atribuie strict datornicului si nu societatii.

 

Citat

Dar sa stii ca si acolo vei fi prins in niste lanturi invizibile, la fel de solide ca cele ale sclavilor.

 

Cum asa?

 

Citat

Acuma doua sute de ani vindea sau omora un sclav ineficient, astazi cand apare un neoscalv mai performant decat tine iti iei sutul in koor aferent si te descurci.

 

Daca ti s-ar oferi o mobra mai capabila, mai frumoasa si cu care ti-ai face treaba mai bine la aceeasi bani cu a ta, ai refuza-o, nu? Din principiu banuiesc.

Adica tu ai plati un angajat ineficient cand ai putea lua unul mai eficient la aceeasi bani? As vrea sa intalnesc un angajator de genul.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 363
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 1 oră, Ice-D a spus:

ii investesc

abea astept o (una / 1) poveste de success din care invat bune practici de business si management, intelegearea si adaptarea la piata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am zis ca in ultimii 50-60 de ani totul a fost roz, dar totusi nu poti compara perioada 1930-1950 cu perioada 1990-2020.

In Romania educatia financiara e sublima dar lipseste cu desavarsire. Si eu am fost prins in mirajul imobiliar ca marea majoritate probabil. Am credit imobiliar, auto, card de credit, nevasta, copil de 2 ani... si multe datorii. In ultimele 18 luni am schimbat serviciul de 3 ori. Am lucrat si "pe afara" cat sa imi doresc acum sa plec din nou cu prima ocazie. Ideea e ca nu ma simt sclav.

Cunosc persoana care desi reusise in Bucuresti (job, casa, familie, copil) a renuntat la tot, a vandut ce avea de vandut si s-a mutat cu familia la tara; cresc animale si au gradina. Alternative tot timpul sunt, trebuie doar sa fi dispus sa le vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vladf  este corect ca nu banca e de vina ci cel care pune botul al oferta bancii. Si aici ma refer mai ales la RO.

 

Imi pare ca esti singur si nu ai copii. Pentru ca altfel ti-ai  da seama ca 6-700 € reprezinta o suma importanta chiar si pentru unul care ia decizii bune. Vorbim de pe pozitia de angajat.

 

Prin anii '60 - '80 majoritatea firmelor din Germania erau firme de familie. Inca nu fusesera cumparate de multinationale. Astazi majoritatea au ajuns din diverse motive la multinationale.

Oamenii care construisera firmele trecusera prin experienta razboiului (WW2), si stiau ce inseamna sa nu ai un acoperis deasupra capului, sa nu ai ce manca, sa nu ai unde sa muncesti, sa fi singur pe lume.

Majoritatea patronilor isi stiau fiecare angajat, cam cum o duce fiecare, ce probleme are etc. Si, desi o sa iti para greu de crezut, au fost vremuri in care omul conta mai mult decat banul.

Una din firmele cu care lucrez din anul 1998, mai era inca o firma de familie. L-am cunoscut pe patron. Un tip nemaipomenit. Chiar a fost o onoare sa il cunosc.

Si directorul lui financiar era tip de moda veche pentru care omul era inaintea banului. Asa cum iti imaginezi deja, omul a plecat cand firma a ajuns intr-o multinationala.

Putea castiga patronul bani mai multi dand pe cate unii afara? Cu siguranta. Dar nu a dat pe nimeni vreodata afara. Din considerentele de mai sus.

In plus el, precum multi altii din generatia lui, avea o limita a bunului simt in privinta profitului, a cat este de ajuns.

Astazi oricat de mare e profitul, tot nu este suficient.

Din pacate a trebuit sa o vanda prin anii 2005-2006 pentru ca nu a avut in familie pe cineva care sa o duca mai departe.

Si acuma s-a trecut de la grija fata de angajat (stiu ca suna ciudat dar asa era), la grija fata de profit maxim.

Era o firma cu renumele de a avea cu cel mai stabil personal. In 1999 sau 2000 a iesit la pensie cel mai batran angajat al firmei, mai precis primul angajat al firmei. Avea vreo 42 sau 43 de ani de munca la aceasta firma.

In ziua de astazi astfel de chestii sunt deja povesti aproape SF.

 

Toti jupanii de multinationale au un singur scop: profit cat mai mare. Nimica rau in asta.

 

Iti doresc sa ajungi patron de o firma cu cativa angajati (sincer si fara nici un misto),  si sa te vad cat de usor vei putea da un om afara doar pentru ca un altul iti produce un pic mai mult decat el.

 

Dar probabil ca sunt eu mai batran si vad lucrurile altfel. 😛

 

Si ca sa iti raspund la utlima intrebare a ta:  da, platesc un angajat pe care l-as putea inlocui cu unul mai eficient, pentru ca imi este suficient cat face. Si imi ajunge cat castig. Ma pot lipsi de castigul suplimentar prin inlocuirea lui. Il stiu de multi ani, imi  este prieten si nu l-as da afara doar ca sa mai castig ceva bani in plus. De aceea nu as fi in veci bun de sef la o multinationala. M-ar zbura investitorii instant 🤣.

 

Cine stie, poate intr-o zi ne vom intalni in persoana si mai povestim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Silver Arrow a spus:

Imi pare ca esti singur si nu ai copii. Pentru ca altfel ti-ai  da seama ca 6-700 € reprezinta o suma importanta chiar si pentru unul care ia decizii bune. Vorbim de pe pozitia de angajat.

 

Doua persoane care castiga salariul mediu aduc in casa aproape 1400 euro, la banii astia, am amici care au rate pe seria 5 si nu coboara din el, eu umblu pe jos sau cu bicicleta, n-as spune ca faptul ca sunt singur si fara copii ma face sa judec gresit. Am trait suficient de prost si am lucrat job-uri suficient de urate incat sa apreciez banii si munca pe care o fac acum, am trecut de mult peste irosit aiurea iar ratele nu sunt genul meu, iti vinzi "libertatea" prea usor.

 

Acum 18 minute, Silver Arrow a spus:

Si ca sa iti raspund la utlima intrebare a ta:  da, platesc un angajat pe care l-as putea inlocui cu unul mai eficient, pentru ca imi este suficient cat face. Si imi ajunge cat castig. Ma pot lipsi de castigul suplimentar prin inlocuirea lui. Il stiu de multi ani, imi  este prieten si nu l-as da afara doar ca sa mai castig ceva bani in plus. De aceea nu as fi in veci bun de sef la o multinationala. M-ar zbura investitorii instant 🤣.

 

Tocmai ca iti e prieten si e uman sa simti ceva pentru el dar daca era un necunoscut printre alti o mie pe care-i platesti?

Daca acum ai putea castiga 500 lei in plus, e normal sa-l tii, probabil pentru el 500 inseamna mult mai mult decat pentru tine, intrebarea e ce faci cand ai 300 de oameni care ar putea aduce 500 lei in plus? Sau in cazul multinationalelor, cateva mii de pe care ai putea economisi sute sau chiar mii per angajat? Ai mai sta in cazul asta sa te gandesti ce e de bun simt?

 

Daca am fi corecti pana la capat, ar trebui sa boicotam multinationalele care sclavagesc cu adevarat oameni, companii care angajeaza prin Asia pe 2 dolari pe zi, dar cum ne bucuram cand luam ieftin de pe Ali sau Nike de la mall...

 

Acum 18 minute, Silver Arrow a spus:

Cine stie, poate intr-o zi ne vom intalni in persoana si mai povestim.

 

Mi-ar face placere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, VyXxer a spus:

Da' ia trageti linie, astia de afara: e bine sau nu? Ca daca nu va intoarceti, e clar ca overall e mai ok acolo.


Nu e bine deloc! De fapt, e atat de rau incat nu numai ca nu recomand nimanui sa-si lase jobul din Romania pentru unul in UK ci recomend chiar si celor care sunt deja aici sa renunte si sa revina in romania. Period!
 

Acum serios vorbind, trebuie facuta diferenta intre romanii care pleaca la munca afara, strict pentru a strange niste bani si cei carora le-a ajuns si care, pe langa bani, sunt interesati si de o societate mai putin corupta si ipocrita, cu toate implicatiile aferente, scoala, sanatate, etc. 
 

Acum 5 ore, VyXxer a spus:

 

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vladf  na, ca m-ai prins exact inainte de plecare. Asa ca pe scurt.

Rationamentul tau cu unul sau 500 de angajati trebuie sa tina seama ca eu am o firma mica cu cativa angajati si o cifra de afaceri de cateva sute sau mii de ori mai mica decat firma cu cei 500 de angajati.

Da, in cifre absolute economia la multinationala este mare, dar in procente din cifra de afaceri sau profit poate chiar mai mica decat la mine. Insa cum am spus foamea de bani este mare si niciodata nu este suficient.

 

Si faptul ca angajatul imi este prieten iti arata exact ceea ce povesteam mai inainte: ca oamenii din multnationale de fapt nu mai sunt niste oameni ci niste ''entitati de carbon'' care probabil nu mai au nici nume, ci doar un numar.

Iar MBA-istul sa zicem din Manhattan care da afara niste angajati din Romania, nu da afara pe Angela, Mitica si Vasilica, ci da afara angajatii 101, 300 si 206, iar in tabelul lui scade cifra de angajati de la 300 la 297 si creste profitul cu 3000 de euro. Evident ca el nu va judeca ca prapad s-a produs de exemplu la serviciul de mententata IT al firmei din Buc (asta chiar este un caz real)  prin eliminarea celor 3 angajati, si ca s-a pus firma cu fundul in sus intrucat pentru orice dernaj IT,  angajatii trebuie sa sune in India la un call center ca sa il depaneze un Hrundi V Baksi cu care abia se intelege.

 

In opinia mea tocmai faptul ca a disparut relatia umana directa intre angajator si angajat, intre jupani si ''sclavi'' nu este un lucru bun. Pe vremuri firmele erau o a doua familie, la naiba stai 8-9 ore pe zi acolo.

 

Dar cum ti-am spus, asa o fi cand imbatranesti 🙈

 

Ca nu ai copii nu te face sa judeci gresit, doar ca te face sa iti imaginezi fara sa intelegi cum sta de fapt treaba. La vremea potrivita vei intelege la ce m-am referit.

 

Pina una alta profita da faptul ca esti singur si fara obligatii 🤗

 

Iar ceea ce ai spus cu sclavii adevarti din Asia ..... ce sa mai comentez.

S-a mai discutat pe aici cum ca bunastarea occidentala se bazeaza pe jefuirea si inrobirea altora pe o perioada de niste sute de ani.

Si evident ca si asta a produs polemici pe masura.

Oricum 2 dolari pe zi inca este bine. Se poate si mai rau.

Eu ma gandesc la pusul la munca al copiilor de ex de catre Nike. Adica exploatarea lor fara mila, care a si iscat un scandal imens acuma mai mult ani.

Mereu m-am intrebat ce fel de om, sau mai bine zis fiinta poti fi, sa iesi cu copiii tai la joaca si sa te uiti in ochii lor stiind ca tu exploatezi munca unor copii prin cine stie ce tari..... Dar deh, banul ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un bun amic care e in UK de,de o gramada de vreme(de 2 ani cred ca a luat si cetatenia)...prima data a intrat in UK ilegal, apoi s-a dus singur la emigrari sa isi legalizeze statutul....l-au cazat , hranit, apoi dupa o vreme i-a fost respinsa cererea de azilant si pus in vedere ca va fi trimis inapoi...si-a schimbat adresa si a mai ramas in UK...a facut o gramada de munci grele ("operator" la banda de pui de la abator, spalator de vase, picolo, joburi tipice pt emigranti)..la un moment dat l-au gasit cei de la emigrari si l-au trimis inapoi.....dupa o vreme a aflat ca l-a dat in gat alt coleg de casa , tot roman, ca sa opreasca bonurile de masa care ii veneau lui.

S-a intors in tara unde s-a apucat de amenajari interioare...dupa o vreme si-a facut firma de amenajari, dar dupa ce a lucrat pt ceva supermarketuri (rigips,glet, etc pt supermarketuri care se deschideau) si a luat tzepe (nu de la marketuri direct, ci de la subcontractori)  si-a bagat picioarele in Romania si a plecat inapoi in UK..mai ales ca intre timp Romania a intrat in UE deci putea merge legal. Ajuns in UK  s-a bagat la spalat masini (probabil este una din joburile specifice emigrantilor)...si-a vazut de treaba serios, nu era nici incuiat la minte, l-au promovat, intai local, apoi...ce sa mai, acum are nu stiu cate zeci de puncte de spalare in administrare...poate administare e prea mult spus, dar din ce am inteles eu cand e nevoie de oameni, el ii selecteaza....cand calca vreunul pe bec el ii da afara, el face statele de plata, el face aprovizionarea cu consumabile. Si nu e vorba de spalatorii auto cum sunt la noi, din ce am inteles este vorba de spalatorii "afiliate" unor dealeri (vine clientul cu masina murdara varza la revizie, pleaca cu ea bec...ceva de genul asta, printre altele)....si e vorba si de masini de zeci de mii de reginute. Omul a fost serios la fiecare job, a fost luat la ochi de bun, a promovat...pesemne ca este totusi o limita pana la care un emigrant poate promova, dar el deja nu mai este emigrant :)  .  Acum cu angajatii, multi sunt romani, unii cunostinte  ale lui (mai mult sau mai putin apropiate). La un moment dat a angajat o cunostinta , a lucrat o mica perioada, apoi era nevoie de el la alt centru...i-a zis astazi ca uite, e nevoie de tine acolo, ala a zis bine.....dimineata urmatoarea lucratorul nu a aparut la post, l-a sunat amicul meu, si ii zice romanasul nostru ca "stii, am gasit un post mai bun in alta parte"....toate bune si frumoase doar ca trebuia sa anunte inainte sa se stie ca nu vine, sa trimita alt om sa faca jobul lui, ceea ce nu s-a intamplat.  In aceeasi zi amicul meu a fost sunat de "concurenta" ca sa zic asa, care concurenta cerea referinte despre un om care urma sa se angajeze la ei (era vorba despre "dezertor"). Amicul meu i-a zis exact ce s-a intamplat, si uite asa "dezertorul" a ramas fara "postul mai bun din alta parte". Am zis povestioara asta apropo de caracterul unor romani , care plecati afara se plang ca nu gasesc de lucru. In ziua de astazi amicul meu e bine mersi acolo, s-a ingrasat cat o balena ca na, numa pe drumuri este si numai mancare junk, intradevar munceste de rupe, in vacante merge prin tari calde ,a cumparat o casa (mai are de plata ceva vreme dar are cuibul lui) ,si-a adus doi frati si o sora in UK, i-a ajutat sa isi gaseasca joburi (pe care si le-au mentinut si au promovat usor usor), unii s-au casatorit acolo, au copiii acolo. Fata de ce viata ar fi avut in Romania, in UK o duce infinit mai bine. Bine, sunt si costuri adiacente pe care a trebuit sa le plateasca...de exemplu zicea ca trebuia sa isi cumpere nu stiu ce drac de costume Hugo Boss pt intalnirile si socializarile firmei :) .

La criza din 2008 zicea amicul "care criza, ca la noi se vand masinile in draci, si majoritatea medii si scumpe".

Cu pandemia asta e drept, s-a suparat un pic...erau oameni care stateau acasa si luat salariu 100% si el mergea la lucru si lua tot 100% salariu. Cand firma a deschis liste cu cei care vor sa plece voluntar (cu ceva compensatii zicea), s-a trecut si el pe o lista, ca na, suparat pe aia care statea si luat banii full. In jumatate de ora a fost sunat de sus "pai cum sa pleci mai X, nu, nu sunt pt tine listele alea, tu nu pleci, tu ramai"..amicul si-a spus oful si am inteles ca s-a rezolvat.

 

De cate ori vine in tara...ca mai vine, na nostalgia....in 2-3 zile (sau mai putin) isi aduce aminte de ce a plecat..incepand cu gunoaiele de pe drum, continuand cu serviciile de la noi, si terminand cu atitudinea oamenilor. Mi-a povestit multe chestii cu care se intalnea cand venea in tara cu masina, chestii legate de comportamentul romanilor incepand de pe feribot, continuand cu benzinariile din drum si punand punct cu intrarea in tara. Cel mai probabil nu sunt toti la fel, dar aia normali se pierd in multime, raman anonimi, pe cand neandertalienii ies in fata si asa stigmatizeaza toti romanii.

 

Generalizarile nu fac bine nimanui.....pana la urma fiecare caz are particularitatile lui..nimeni nu poate spune de ce angajatul x a facut parte din cei 20% disponibilizati, dar pun pariu ca nu numai "pretul" lui a fost de vina.

Pana la urma cei mai in masura sa lamureasca dilema sunt cei care chiar sunt/au fost la lucru in UK si pot spune de ce s-au intors, de ce nu s-au intors...restul ne dam doar cu parerea.

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pare o discutie foarte lunga pentru cele 2 motive uzuale foarte simple: "plec fiindca mi-e foame" sau "plec pentru educatia copiilor"

 

mancatorie e peste tot, viata buna e peste tot, foame e peste tot

singura diferenta e ca in vest si aia care castiga prost isi pot lua iphone si bmw pentru extra valoare

in rest, si in vest saracii mananca prost, platesc toata viata pentru 100 mp, petrec vacantele intr-un loc cald si ieftin si sclavagesc toata viata fara sa-si puna intrebari existentiale

 

o problema aparuta in ultimii ani in uk e meltenismul grav, pare ca toti rasistii si inculti se simt indreptatiti sa-si faca de cap pe fata cam de cand cu brexitul si trump

sper sa nu ajunga si pe aici, momentan in romania majoritatea prostilor inca mai inteleg ca sunt prosti

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Silver Arrow a spus:

Toti jupanii de multinationale au un singur scop: profit cat mai mare. Nimica rau in asta.

 

Iti doresc sa ajungi patron de o firma cu cativa angajati (sincer si fara nici un misto),  si sa te vad cat de usor vei putea da un om afara doar pentru ca un altul iti produce un pic mai mult decat el.

Multinationalele nu au patroni, cam fortata comparatia. Si pot sa spun ca am dat afara cate o echipa intreaga de mai multe ori (vreo 15 oameni cel mai mult) si am dormit mai bine dupa aceea: isi luau banii fara sa faca nimic si imi faceau probleme cu aia care chiar munceau si castigau tot atatia bani, ca noul curent de egalitarism spune ca nu conteaza ce faci si cat muncesti, toti trebuie sa fie egali, mai putin daca sunt femei ca atunci sunt si mai egale si asta inseamna salarii mai mari (ex: la Google au cu 4% mai mult pentru aceeasi munca). Asa ca daca ai niste oameni care muncesc si altii care stau, daca ii tii pe aia care stau ii demotivezi pe aia care muncesc. Si aia care stau de obicei stau pentru ca nu sunt buni de nimic sau sunt chiar periculosi daca le dai ceva de lucru, ca alta moda e sa angajezi oamenii dupa tintele interne de sex, etnie si alte balarii si iti angajeaza aia de la HR oameni total incompetenti pentru ca sunt singurii pe care i-au gasit cu criteriile potrivite. Acum cateva luni cautam un inginer intr-un domeniu si mi-au dat o persoana care nu are nici o legatura cu meseria aia, dar era singurul transsexual care a aplicat pentru un job si l-au angajat ca sa indeplineasca norma. In alta afiliala aveam o tipa care nu a facut nimic vreo 10 ani, dar era intangibila: era lesbiana si nativa americana ("indieni" din SUA), ar fi castigat orice proces de discriminare indiferent ce probe am fi avut. Astea sunt vremurile.

 

Asa ca daca ai un prieten care e mai incompetent dar caruia vrei sa ii dai un mijloc de trai vezi sa o faci cu grija ca sa nu ii demotivezi pe ceilalti din jur, ca poate nu sunt tampiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Silver Arrow a spus:

S-a mai discutat pe aici cum ca bunastarea occidentala se bazeaza pe jefuirea si inrobirea altora pe o perioada de niste sute de ani.

Si evident ca si asta a produs polemici pe masura.

 

Nu e nici o polemica, cei care afirma ca bunastarea occidentala se bazeaza pe jefuirea si inrobirea altora sunt niste persoane cu vederi inguste, si asta pt ca vreau sa ma exprim decent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

 cei care afirma ca bunastarea occidentala se bazeaza pe jefuirea si inrobirea altora sunt niste persoane cu vederi inguste, si asta pt ca vreau sa ma exprim decent...

tu cand iesi din bragadiru te crezi in Monte Carlo ...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Nguyen a spus:

 

Nu e nici o polemica, cei care afirma ca bunastarea occidentala se bazeaza pe jefuirea si inrobirea altora sunt niste persoane cu vederi inguste, si asta pt ca vreau sa ma exprim decent...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Nguyen a spus:

 

Nu e nici o polemica, cei care afirma ca bunastarea occidentala se bazeaza pe jefuirea si inrobirea altora sunt niste persoane cu vederi inguste, si asta pt ca vreau sa ma exprim decent...

Tu nu ai nici o vina ca esti (cuvant urat), dar moderatorii care te tolereaza sa debitezi tampenii pe forum au o vina. Groapa de gunoi a motociclismului romanesc, forumul motociclism.ro. 

 

Se simte vreun moderator sau sunt toti la concertul lui Salam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, MrD a spus:

Here’s what they don’t teach you in school about the British rule over India.

There’s a misguided idea that India should be grateful for the trains, democracy and law that the British empire ‘gave them’.

 

 

Fara "ocupatia" britanica India ar fi ramas la nivel de trib sau ev mediu, chestie valabila pentru toate tarile care au fost ocupate de occidentali. De exemplu multi idioti dau exemplul petrolului sau al diamantelor, problema e ca fara occidentali petrolul sau diamantele ar fi ramas in pamant fara sa aiba nici o valoare. Putem discuta enorm pe chestia asta dar pe fond adevarul este ca tarile care au fost colonii sunt datoare occidentalilor. 

Acum 29 minute, AdrianB1 a spus:

Tu nu ai nici o vina ca esti (cuvant urat),

 

In loc sa te enervezi si sa-ti plezneasca o vena mai bine te duci sa te plimbi.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, VyXxer a spus:

Cam fortat... ce vezi in Iraq dupa ce a trecut unchiul Sam pe acolo?

 

Vad o populatie incapabila sa se organizeze, in Iraq a fost liniste doar sub mana forte a lui Sadam. Niste mizerii de oameni care nu sunt capabili sa formeze o societate care sa genereze valoare si bunastare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, VyXxer a spus:

Neica, intrebam cu ce le-a fost mai bine dupa ce i-au "ajutat" AmeriCan.

 

Americanii nu i-au ajutat, i-au invins iar dupa aceea au incercat sa-i ajute sa-si revina economic si social, problema a fost ca in realitate nu avea pe cine sa ajute aia inca fiind la stadiul de maimute. Si vezi ca pui gresit problema, Iraq nu a fost si nu este colonie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...