Sari la conținut

Merita sa lasi jobul din tara si sa pleci in UK ?!


Supa La Plic
 Share

Postări Recomandate

Acum 21 ore, mihai.i a spus:

Sunt multe cazuri de furt in Olanda?

sunt dar nu e ceva de speriat, cred ca multi si le fura singuri

 

in functie de asigurare trebuie sa pui lant pe motor chiar si in garaj 

Citat

Eu o sa locuiesc efectiv in Haga, am lant si lacat Oxford cu alarma, dar tot imi da emotii gandul asta.

nu ai nevoie de emotii decat de asigurare, daca ti-l fura iei mai mult de la asig decat daca l-ai vinde

Citat

V-ati inmatriculat careva motorul in Olanda? Eu il am de vreo 9 luni, deci as putea sa fiu scutit de la plata BPM si din cate am citit pe site-urile autoritatilor din Olanda va trebui sa o inmatriculez din moment ce devin rezident.

stiam ca esti scutit dupa 12 luni dar poti merge maxim 3 luni de la inregistrarea la primarie cu nr straine, in Haga nu e mare problema , daca stai pe langa granita e mai periculos, militia nu are treaba cu asta dar sa nu te opreasca vama (Douane), care mai patruleaza sa prinda expati. ( eu am mers 5 ani cu nr de ro fara probleme )

 

site pt asigurari www.independer.nl (bagi datele acolo si-ti dau cam cel mai bun pret la asigurari) si pt asig de sanatate e f bun

asig nu costa exorbitant iar impozitul e 30E pe 3 luni, dar poti opri impozitul si asig online cand vrei tu.

 

pt inmatriculare intri pe www.rdw.nl 

 

ai facut DigiD? sa nu-ti pierzi parola/contul, e ca un act de identitate online cu care te loghezi peste tot ce inseamna administratie si multe altele.

 

daca ai contract temporare pe 3 luni pregateste-te sa ti se gaseasca nod in papura exact inainte de prelungire/renegociere, astia au inventat jidanismul

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 363
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 36 minute, einstein1984 a spus:

stai man ca nu-l parchez 2 luni, dar daca se imbolnaveste si nu-l pot duce la cresa ce fac? Acuma cu covidu mai lucrez de acsa, dar una a emunca cu sedinte si concentrare si alta e sa ai si grija de un pici. Mama ajunge intr-o ora la mine si sta cu el pana la 5 cand vin de la munca. Pe plaiuri straine ori iti faci priteni cu copiiori decartezi la un baby sitter imi imaginez. La noi e 20 de lei ora un baby sitter, in UK cat o fi? 

  In fine, ai inteles ce zic. Hai sa nu scoatem la inaintare doar ce fain in uk si sa fim cinstiti. 

 

Pai in cazul asta nu e toata lumea la fel de norocoasa. Maica mea a iesit la pensie anticipat si a venit sa stea cu ala mic, are deja un an de cand e aici, dar na, nu ma astept ca toata lumea sa poata sa faca treaba asta. Da, daca vrei sa chemi un zugrav e mult mai scump decat in Ro, dar nici nu te ia cu stai sa vad cand am timp, sa faca totul ca sa traga in sus de pret, basini din alea tipice oricarui maistru (i s-a intamplat lu' frate-miu acum doua luni de zile si de cand ma stiu eu asta se intampla peste tot in Ro). Vine, in 6 ore ti-a facut treaba si nici nu te iei cu mainile de cap dupa ce-a plecat, ca a facut totul de mantuiala. Plus ca la ce pereti au astia aici e foarte probabil sa nu ai nevoie de mai mult de-o vopsea, pe care poti sa o dai singur :))).

Cresa e scumpa, dar din nou, daca sunteti doi si aveti salarii decente nu ai de ce sa-ti faci vreodata probleme. Am prieteni cu un copil, 2, 3 (multi colegi de la munca romani) si se descurca fara absolut nicio problema pe cont propriu si nici nu au ajuns saraci din cauza asta. Mai da statul niste ore, mai iei o alocatie mica acolo, dar repet, daca nu muncesti pe dopuri de cola (ceea ce nu te ajuta oriunde ai fi), te descurci lejer. Si e scumpa cresa doar pana la 3 ani, ca atunci nu da statul prea mult, dar de la 3 ani in sus plateste statul aprox 80%, deci nu mai ai nicio treaba. Plus ca poti sa stai pana la 1 an in concediu de maternitate, deci iti raman aprox 2 ani de platit o suma mai mare, deci nu-i chiar capat de tara. Alti prieteni buni de-ai mei din Pitesti, care stau intr-o zona relativ scumpa (High Wycombe), ea nu a muncit dar a stat cu ala mic, acum cand a facut 4 ani l-au dus la gradinita, pana acum doar el a muncit. Nu are vreun job fancy la care trebuie diploma, are grija de un parc de rulote din alea mari, care se inchiriaza echipelor de filmat, dar castiga destul de bine si are o viata super linistita, o duce cat se poate de normal, e aici de vreo 10 ani. Ce vreau sa zic este ca sunt solutii si ai de unde alege, repet, daca nu vii sa muncesti pe stiuleti, caz in care nu o s o duci bine oriunde ai fi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, superbec a spus:

ai facut DigiD? sa nu-ti pierzi parola/contul, e ca un act de identitate online cu care te loghezi peste tot ce inseamna administratie si multe altele.

 

daca ai contract temporare pe 3 luni pregateste-te sa ti se gaseasca nod in papura exact inainte de prelungire/renegociere, astia au inventat jidanismul

Eu o sa fiu anexa pe langa sotie :))) (un fel de fatalau cum zice Danuta)

Sotia mea are contract de pe 5 cu o organizatie internationala si am hotarat sa renunt la serviciul din Romania (temporar) si sa ne mutam in Olanda.

Loc de munca eu nu am acum, am depus ceva cv-uri, dar probabil voi avea mai multe sanse odata ce ajung acolo. 

Am inceput de cateva luni cursurile de olandeza, ca sa am macar o baza, iar cu engleza  nu am probleme.

In ceea ce priveste  treaba cu birocratia o sa ma ocup eu de toate lucrurile astea (primarie, banca, inamtriculari, asigurari medicale, chirii si alte alea). Din fericire am vazut ca totul este online odata ce obtii BNS-ul si DigiD (pe care nu le am inca, dar am inteles ca se va ocupa si angajatorul avand in vedere statutul sotiei).

Singurele mele griji acum ar fi sa imi gasesc un loc de munca si sa imi duc motorul in Olanda.

 

Mersi mult de sfaturi, !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, superbec a spus:

nu ai nevoie de emotii decat de asigurare, daca ti-l fura iei mai mult de la asig decat daca l-ai vinde

 

principiul taxei de protectie: da-ne noua niste bani si totul o sa fie bine

imi place ca unii fac asta cu zambetul pe buze in loc sa inteleaga ca e o problema, si ca oricum vor plati in medie mai mult asigurarilor decat vor pierde

e o afacere, trebuie sa manance si astia cu asigurarile

 

inteleg ca majoritatea de pe topicul asta au plecat din tara din domenii inexistente in romania, asta mi se pare normal

cum zicea colegul mai sus, cand muncesti intr-un loc pe dopuri de cola si apoi pleci la mult mai bine nu prea ai ce comenta, o sa ti se para raiul pe pamant

in afara de automotive totusi in ce domenii ar fi mai bine in uk decat in celelalte tari? chiar sunt curios

 

as fi curios si cum exact iti aperi proprietatea in uk? in romania merge cu gard inalt si caini de paza, de cand am ambele nu am avut probleme

in uk inteleg ca nu ai voie cu niciuna din cele 2

exista companii private de paza bune? cat costa?

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar nu stiu unde suporta gradinita 80%, poate nu am pus intrebarile corecte. Cand am fost sa discut de gradinita, in Bracknell, ptr fiica mea scorul a fost de £1,200 dupa ce au fost luate in calcul cele 15 ore de la stat. Gradinita cu program normal. Ca idee, la vremea respectiva nu avea 3 ani, i-a facut abia in Aug. Daca o duceam inainte sa faca 3 ani, era £1,400 lunar. 

Aceste costuri ar mai fi scazut putin (aproximativ £200) daca lucra si cel de-al doilea parinte, respectiv eram eligibili pentru inca 15 ore subventionate. 

SI tarifele, ca nu mai pot edita.

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca depinde evident si de pretul de la gradinite.

La asta unde-l ducem noi are iesi aprox £200 pe luna daca ai subventia de la stat, iar cand depasesti subventia dai vreo 850 pe luna, asta doar pentru 3 luni care ies in afara subventiei.

Nu vreau sa zic ca e mai ieftina gradinita in UK decat in Ro. Am mai zis, ar ma fi avut doar chiriile sa fie la pret de Ro si atunci toata Europa s-ar fi mutat in UK.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 1200 gradinita, cam 1000 chiria( rata), daca nu castigi minim 3500 pe luna , cred ca esti cam muritor de foame. Asta la un salariu.  La 2 salarii banuiesc ca e ok sa ai un minim 4500 ca sa traiesti decent. Intrebarea e ce trebuie sa stii sa faci de banii aia , ca sa ii ai luna de luna. Cat e salariul mediu acolo ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, VyXxer a spus:

PSD si PNL candideaza.

Se prezinta doar 3 votanti si 2 voteaza cu PSD

PSD castiga cu 66%

Cui ii pasa?

In fine, suntem off.

Acum 59 minute, Nooxy a spus:

La 1200 gradinita, cam 1000 chiria( rata), daca nu castigi minim 3500 pe luna , cred ca esti cam muritor de foame. Asta la un salariu.  La 2 salarii banuiesc ca e ok sa ai un minim 4500 ca sa traiesti decent. Intrebarea e ce trebuie sa stii sa faci de banii aia , ca sa ii ai luna de luna. Cat e salariul mediu acolo ?

Niste cifre chiar ajuta.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, din experienta si cunostintele mele, cam 1600-1700 in mana iei minim la un job gen customer service/credit controller (poate sa depinda de companie). Asta daca nu esti interesat sa cauti ceva mai bine platit si iti ajung banii aia.

Un sofer de duba la Amazon (stiu ca la inceput pare greu, dar am inteles ca dupa ce inveti smecheria devine mult mai lejer) poate castiga £2000 pe luna, sau 1500 in cel mai rau caz. Poti sa gasesti joburi unde iti dau masina de la munca si atunci ai scapat de o cheltuiala in plus.

Din punctul meu de vedere, daca nu esti talamb, ai sanse mari sa iei un £2000 in mana. Nu mai zic daca esti calificat in ceva, sa zicem electrician cu acte in regula, iei o gramada de bani + ca e bataie pe ei, la genul ca n-o sa ramai niciodata fara munca. Valabil si pentru constructii, gaze, etc. In sistemul de sanatate si azile de batrani se cauta non-stop - salarii de la 1600 si depinde cate ture de noapte, weekend faci, ajungi la 2k.

Inainte de guvid iti gaseai job la orice ora in aproape orice domeniu, acum e ca peste tot, mai greu, dar se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mihai.i a spus:

Singurele mele griji acum ar fi sa imi gasesc un loc de munca si sa imi duc motorul in Olanda.

 

Sa nu uiti de potentiala reducere de taxe, nu mai stiu sigur dar s-ar putea sa fie nevoie sa te angajezi cat timp nu locuiesti in Olanda pentru a te califica, gasesti mai multe in link-ul de jos.

https://www.expatax.nl/30-percent-ruling/

 

Acum 2 ore, prafrau a spus:

inteleg ca majoritatea de pe topicul asta au plecat din tara din domenii inexistente in romania, asta mi se pare normal

cum zicea colegul mai sus, cand muncesti intr-un loc pe dopuri de cola si apoi pleci la mult mai bine nu prea ai ce comenta, o sa ti se para raiul pe pamant

 

Majoritatea oamenilor pe care ii cunosc si au plecat au mers fie ca si programatori/ingineri fie soferi, stiu foarte putini care s-au mai intors. Dintre cei care s-au intors, majoritatea sunt oameni care vor sa se simta valorosi, castiga 2-3-4k euro aici si vor sa simta ca sunt deasupra pulimii, dincolo n-ar impresiona pe nimeni. Bombardieri dar mai hipsteri, pe trotinete, EV-uri Cayenne-uri si cu weekend-uri petrecute in coloane ca sa-si dea check-in in Poiana, Vama sau Castelul de lut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, prafrau a spus:

 

principiul taxei de protectie: da-ne noua niste bani si totul o sa fie bine

imi place ca unii fac asta cu zambetul pe buze in loc sa inteleaga ca e o problema, si ca oricum vor plati in medie mai mult asigurarilor decat vor pierde

e o afacere, trebuie sa manance si astia cu asigurarile

 

 

asta e doar impresia ta, dupa zeci de ani in rromania asa ti se pare tot , cel putin in NL asigurarile de toate felurile sunt f bine reglementate, eu cu 11 ani bonus malus am 80% reducere , 3 masini si 2 motociclete full casco road assistance oriunde in europa 200E/luna mie mi se pare putin , daca schimb 1 parbriz pe an deja sunt pe plus .

 

e scump la inceput dar sa asiguri o tigaie e ieftin...

 

sa nu-ti iei masina diesel aici ca te rupe taxa de drum, altfel o benzinara usoara nici nu o simti.

Acum 23 minute, vladf a spus:

 

Sa nu uiti de potentiala reducere de taxe, nu mai stiu sigur dar s-ar putea sa fie nevoie sa te angajezi cat timp nu locuiesti in Olanda pentru a te califica, gasesti mai multe in link-ul de jos.

https://www.expatax.nl/30-percent-ruling/

regula de 30% se aplica numai daca te-a adus firma aici, au dat anunt public si nu au gasit candidat pe teritoriul nl, probabil ca se aplica la nevasta, el nu o sa aiba cum sa aplic daca e deja inscris la primarie.

 

 

Acum 23 minute, vladf a spus:

 

Majoritatea oamenilor pe care ii cunosc si au plecat au mers fie ca si programatori/ingineri fie soferi, stiu foarte putini care s-au mai intors. Dintre cei care s-au intors, majoritatea sunt oameni care vor sa se simta valorosi, castiga 2-3-4k euro aici si vor sa simta ca sunt deasupra pulimii, dincolo n-ar impresiona pe nimeni. Bombardieri dar mai hipsteri, pe trotinete, EV-uri Cayenne-uri si cu weekend-uri petrecute in coloane ca sa-si dea check-in in Poiana, Vama sau Castelul de lut.

in zona Haga/ randstad  faci usor 2-2,5k net pe luna ca necalificat mai descurcaret

 

daca nu vreti sa imbatraniti aici faceti ZZP ,(pfa pe romaneste) si trageti de angajator pt asta, o sa castigati mult mai mult si va raman si mai multi bani

Uitzendbureau lucreaza si alea cu zzp dar trebuie sa le explici ca tu nu vrei contract sub nici o forma, daca esti bun pe bransa ta o sa castigi bine, altfel cu contract direct iei un cacao, nu va bucurati la 2-3-4k pe luna ca sunt apa de ploaie, ca zzp un minim de 8-10k brutto mai ales in It 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, vladf a spus:

Sa nu uiti de potentiala reducere de taxe, nu mai stiu sigur dar s-ar putea sa fie nevoie sa te angajezi cat timp nu locuiesti in Olanda pentru a te califica, gasesti mai multe in link-ul de jos.

https://www.expatax.nl/30-percent-ruling/

 

Acum 10 ore, superbec a spus:

asta e doar impresia ta, dupa zeci de ani in rromania asa ti se pare tot , cel putin in NL asigurarile de toate felurile sunt f bine reglementate, eu cu 11 ani bonus malus am 80% reducere , 3 masini si 2 motociclete full casco road assistance oriunde in europa 200E/luna mie mi se pare putin , daca schimb 1 parbriz pe an deja sunt pe plus .

e scump la inceput dar sa asiguri o tigaie e ieftin...

sa nu-ti iei masina diesel aici ca te rupe taxa de drum, altfel o benzinara usoara nici nu o simti.

regula de 30% se aplica numai daca te-a adus firma aici, au dat anunt public si nu au gasit candidat pe teritoriul nl, probabil ca se aplica la nevasta, el nu o sa aiba cum sa aplic daca e deja inscris la primarie.

in zona Haga/ randstad  faci usor 2-2,5k net pe luna ca necalificat mai descurcaret

 

Intr-adevar,  nu ma incadrez la 30 ruling ca trebuie sa fiu angajat cat nu sunt pe teritoriul Olandei. Din moment ce devin rezident nu am am niciun beneficiu fiscal aplicabil expatilor, dar o sa beneficieze nevasta ca ea o sa aiba statut special.

 

Referitor la asigurari am constatat si eu ca odata ce ai un istoric bun preturile scad foarte mult. In Romania sa iti faci un CASCO la un motor nou te costa mai  mult decat la masina de doua ori mai scumpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu văd puțin mai altfel situația, nu este totul lapte și miere dar este mult mai ok decât in România! Eu de exemplu câștig 2200-2300£ pe lună, muncesc doar eu soția stă cu fata acasă nu muncește, din banii ăștia imi permit să plătesc toate facturile ( mă scoate rata la casă 400£ față de o chirie in jur de 700£ aici in zona unde stau eu), să plătesc și pensie alimentară pentru fiul meu în țară, motocicletă, mașină, telefoane etc. Nu trăiesc in lux dar trăiesc decent, mult mai decent decât în țară!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca nu am nici un secret.

Eu castig, in medie, aproximativ 4,700 de lire pe luna, net, si nu ma simt confortabil, din punct de vedere financiar, sa imi sustin familia in UK.

Nu sunt inginer, nici programator, dar lucrez ptr o firma de IT si nu, nu detin vreo functie de conducerre.

Tragand linie, acasa (RO) aveam,  cu exceptia motoretolor ,

2 masini, 2 motorete, 2 apartamente, nici o rata la banca si un venit lunar, net,  de aproximativ 12,000 ron doar din salariul meu. 

 

Decizia de a schimba "peisajul" a fost luata dupa ce am considerat cateva criterii. Am parte din familie care locuieste acolo din 99, am decis ca poate ar fi bine sa ii oferim fetei acces la alte oportunitati, am vrut sa schimbam aerul.

 

Tragand linie, dupa 8 luni de UK de unul singur(partial) , nu stiu cat de mult merita mutarea. 

 

Noua, nu doar mie, ne-a cam trecut din avantul initial , in perioada pandemiei, si nu cred ca ne mutam cu totul in UK.

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, cozmino a spus:

Pentru ca nu am nici un secret.

Eu castig, in medie, aproximativ 4,700 de lire pe luna, net, si nu ma simt confortabil, din punct de vedere financiar, sa imi sustin familia in UK.

Nu sunt inginer, nici programator, dar lucrez ptr o firma de IT si nu, nu detin vreo functie de conducerre.

Tragand linie, acasa (RO) aveam,  cu exceptia motoretolor ,

2 masini, 2 motorete, 2 apartamente, nici o rata la banca si un venit lunar, net,  de aproximativ 12,000 ron doar din salariul meu. 

 

Decizia de a schimba "peisajul" a fost luata dupa ce am considerat cateva criterii. Am parte din familie care locuieste acolo din 99, am decis ca poate ar fi bine sa ii oferim fetei acces la alte oportunitati, am vrut sa schimbam aerul.

 

Tragand linie, dupa 8 luni de UK de unul singur(partial) , nu stiu cat de mult merita mutarea. 

 

Noua, nu doar mie, ne-a cam trecut din avantul initial , in perioada pandemiei, si nu cred ca ne mutam cu totul in UK.

 

Primesc CV uri? 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maxim. In UK se conduce civilizat nu ca in Ro.

Hai sa facem comparatia corecta, nu sa ne "laxativ" pe noi aiurea.

Daca tu cetățean roman esti din "Poplaca" sat sau oras de provincie lejer si liber gen Govora (oras ff frumos), normal ca atunci cand tu ajungi in B iti pare haos, apoi tu ajungi intr-un sat sau oras de provincie din UK (Poplaca de UK) iti pare ca se conduce superb si civilizat.

 

Hai sa fim corecti si sa lasam laxativele astea ieftine.

 

Dau cazul meu concret. Vin din B si eu si consoarta. Bai tata B are trafic mai greu dar este parfum comparativ cu Londra si zona Londrei. Daca tu crezi ca in zilele precendente Craciunului si de Pastelui stai mult in trafic in B, esti efectiv imatur. Nu o spun cu hate.

Este o porecla a M5-ului centura Londrei, world largest parkinglot.

Am facut 25de mile in 3h20 fara sa fie accident, just rush our, daca mai prinzi si coada pe Dartford Bridge, te gandesti sa iti cumperi elicopter, masina nu isi are sens, iar motocicleta sigur va fi furata, este o chestie de timp. Dupa cum a spus cineva inainte un fel de taxa de protectie, platesti asigurare scumpa si iti dam banii de moto rapid pt ca furtul ei este o certitudine nu este o posibilitate/variabila.

 

Mai e ceva de mentionat in acest trafic de capitala civilizat, poate ca la "Poplaca de UK" fenomenul este mult mai redus, la fel ca si in Poplaca de RO.

Voi trebuie sa luati in calcul ca in UK in zonele populate marile orase, conduc 30% englezi aia misto domni, educati, apoi ai 40% "asian drivers" apoi europeni este un amalgam ENORM fiecare conduce dupa cum are meteahna la el acasa, na fiecare s-a obisnuit intr-un fel in tara lui de bastina. Unii sunt dezghetati si merg bine, altii sunt efectiv adormiti la volan, reactii zero, orientare in spatiu zero, incurcarea altor participanți la trafic 100% garantata.

O parte din acesti participanti la trafic sunt beti, fumati, nervosi, ori alearga si fug de politie pentru ca au "imprumutat" diverse mijloace de transport. In UK bautul este sport national, daca tu crezi ca ai vazut la tine la tara betivi si betii, in UK este alt nivel, nu doar la barbati, inclusiv la femei. La birou inclusiv in cadru de intelectuali sa spui ca ai intarziat pt ca ieri te-ai facut MUCI, nu este o rusine, este o scuza plauzibila si unanim acceptata.

Daca la noi in Ro o nesupunere in fata politiei (urmarire) sau Doamne fereste ceva mai rau este stire soc soc, in UK zona Londrei este ceva absolut firesc.

Nu ma crezi, cauta pe youtube video-uri puse chiar de ei de englezi.

Daca tie ti se pare Rahova, Salajan, Pantelimon de rahat, hahaha nu stii ce te asteapta bai baiatule, mai ales cand ai 2500lore in zoma Londrei.

Ce este DE APRECIAT in baza experientei mele limitate cu politia din UK este ca ei NU te vaneaza, iti zic bai vezi ca ai gresit aici, casca ochii, aici era road works si nu ai voie pe aici. 

Nu amenda, nu scandal, nu gata te voi "atinge". Sunt deschisi la dialog.

Unde se arunca polițiștii astia ca fata mare la măritat este la amenzile de parcare. Efectiv stupid. Deci baietii la amenzile de parcare sunt mult mult mult mai disperati decat astia din Ro care vaneaza vitezomani.

 

Inclusiv in UK sunt vitezomani mai ales in zonele in care nu sunt camere de luat vederi, M40 de exemplu, 120mph nu e ceva strain.

 

Va rog sa o lasati mai moale cu fasaiala asta in ceea ce priveste traficul civilizat. Sa facem comparatii intre orasele din care venim si cele in care migram in străinătate, macar asa se poate intelege background-ul fiecaruia.

 

Din cele 30.000mile facute in 3 ani in UK pot sa spun ca diferenta intre Ro si Uk la capitolul trafic este ca nu exista parcare pe avarie bo$$ la bulevard pt ca iau si eu un lachet "dah" tigari. Aici UK are +.

Unde dau eu - UK-ului ar fi la calitatea de a fi "treaz" a șoferilor asta inseamna implicit cat de bine se orienteaza si comunica prin semnale cu ceilalti larticipanti la trafic cat si calitatea lor de a fi "naturali" la volan fara a fi sub influenta anumitor substante. Am prins un zerzec din asta odata pe M5 mergea in zig zag pe toate cele 5 benzi si cum vedea ca unu vrea sa treaca se ducea direct catre el cu intentia directa si clara de a-l lovi. Ma rog repet e plin si youtube de zerzeci din astia.

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

@cozmino 4700 GPB netto si nu te simti confortabil....  Recunosc ca ai ceva cerinte in privinta confortului 🙈

Nu. Eu si consoarta aveam 6500/luna poate si mai mult daca bagam overtime. 

2000lire iti trebuie doar ca sa ai unde dormi si ce plati ca utilități si carburant auto, pentru destinatii legate strict de job/"naveta".

Un angahat cu 1000e in Ro este mult mai potent financiar in RO decat unu din UK care are 2000lire.

 

Noi eram niste "saraci de lux" in UK. Degeaba ai scoala si experienta daca tu la sfarsitul zilei muncesti sa platesti chirie+resrul costurilor. O familie de intelectuali din Ro chiriasi sunt echivalentul unei familii simple si modeste tipice British, gen angajati la Lidl, MC pe niste posturi un pic mai "importante" dar tot low level.

 

Repet daca tu ai in Ro in B unde sa stai si ai 5000de lei ti se pare ca nu o duci bine, hai hai fugi in UK pe 2000-2500lire in Londra, sa vezi ce inseamna cu adevarat saracia. Asta daca ai un standard decent de viata, daca NU vrei sa stai la gramada, daca vrei sa ai un studio, sa ai tu baia ta, bucatatia ta, masina ta de spalat, niste norme ELEMENTARE DE IGIENA SI BUN SIMT, nu fitze.

 

UK are avantajul mirajului ca totul se poate, totul se ia pe datorie, noi din 6000 - 6500 ne descurcam decent, nu cu mult peste RO tot cam acolo, mai cheltuiam pe bilete de avion. Consoarta la inceput a zis ca sunt eu intransigent, dur, fitzos, alea alea. Tot entuziasmul ei s-a fasait in 6 luni(cu indulgenta) daca era dupa ea cred ca si pe tocuri era in stare sa mearga pe jos UK -Ro, numai sa fie acasa mai rapid.

Poti sa te "lafai pe datorie" in conditii draconice. Noua ne placea Range Rover Vogue, naiba avea bani de una, dar cu only 890pounds/month the dream is yours gen, aha in 5000mile anual. Logic ca nu ne-am aruncat banii la gunoi si am strans banii.

Puteam sa fim aronganti, imaturi si spalati pe creier sa venim acasa cu una din asta intr-un drum consumam aia 5000mile anual, ne vedeau cei care ne cunosc si eventual ziceam si una din asta:

"Ce faceti bai saracilor?" Noi folosind o masina pe datorie cu un pret enorm/nejustificat.

UK nu trebuie vazut superficial atat ca standarde cat si ca salariu. Fara 2000lire fond de rulment lunar esti un defavorizat, nu o spun peiorativ, efevtiv esti chel, pur si simplu. Poate ca la Poplaca de UK esti "o leaca" mai "confortabil".

 

Cozmino nu bate campii.

Din familie ne intreba un unchi, domne cum naiba nu va descurcati super bine in UK financiar, pt ca uite ala a venit acasa cu nuj ce BMW Haudi ultimul tip si nu are salariul vostru......pai da bo$$ dar ala isi baga chilotii la gramada in masina de spalat cu altii, foloseste aceeasi baie la comun cu altii, ala nu poate sa circule in pwla goala prin casa. In ce cartier sta ala?

Sunt chestii de bun simt elementare care ridica costul vietii enorm. Nu cred ca la +25 de ani merita sa iti traiesti viata ca in regie la camin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca am uitat sa mentionez, desi nu credeam ca este cazul. Am vorbit din experienta mea, respectiv lucrurile vazute prin ochii mei. Ptr alta familie 4700gbp lunar poat fi arhisuficienti, mie mi se par la limita confortului dupa ce extrag toate cheltuielile.

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E relativ, cand ai 1,000 de lire o duci foarte prost, dar cand ai 2,000 o sa cheltui mai mult, cand ai 5,000 cheltui si mai mult si chiar si la 10,000 tot nu te consideri bogat, ca tot cu masina mergi (nu cu elicopterul) si tot nu mananci caviar zilnic. Exista un principiu care spune ca la orice marire de salariu cheltuielile o sa creasca pe masura, in romana se poate parafraza ca te intinzi mai mult cand iti creste plapuma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cozmino - si eu traiesc de aproape 11 ani in UK si pot sa zic ca ce ai mentionat tu mai sus poate baga usor lumea in ceata. Chiar si pe cei care traiesc aici, in UK. Daca la £4700 / luna nu esti multumit, ori ai o rata la casa de £3000 si mananci de £1500 / luna ori avem o problema.

 

@Bigfoot  - de acord cu ce ai spus insa o sa fac aceasi mentiune  pe care am facut-o mai devreme - "£6500 / luna ne descurcam decent" ? Come on man ....

 

In conditiile in care venitul mediu / familie in UK e in jur de £30.000 / an, voi mofturoase mici strambati din nas la dublul statisticei respective :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, MrD a spus:

@cozmino - si eu traiesc de aproape 11 ani in UK si pot sa zic ca ce ai mentionat tu mai sus poate baga usor lumea in ceata. Chiar si pe cei care traiesc aici, in UK. Daca la £4700 / luna nu esti multumit, ori ai o rata la casa de £3000 si mananci de £1500 / luna ori avem o problema.

 

@Bigfoot  - de acord cu ce ai spus insa o sa fac aceasi mentiune  pe care am facut-o mai devreme - "£6500 / luna ne descurcam decent" ? Come on man ....

 

In conditiile in care venitul mediu / familie in UK e in jur de £30.000 / an, voi mofturoase mici strambati din nas la dublul statisticei respective :) 

Ceva nu este in regula cu venitul mediu de familie dat exemplu ?30 000 de familie inseamna 2500 pe luna ,impartit la doi iese 1250 de lire pe luna de persoana.

E putin,foarte putin.Asta suna mai mult a venit minim nu mediu.

La 7 lire pe ora,cu 40 de ore pe saptamana iesi la 280 ori 4 saptamani iesi 1120 plus 2-3 zile (ca ;luna nu e de 28) adica inca 112/168 ,ajungi la 1250 minim.

Si exemplul meu este la niivelul de jos.Mai jos de atat este part time cu putine ore.Taxarea la nivelul asta este aproape inexistenta.

Daca este real ce ai postat 30000 mediu de familie este foarte putin pentru costurile din UK.Si nu ma refer la Londra ci la Huddesfield sau Wolverhampton,unde a stat cativa ani baiatul meu cu nevasta si copilul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MrD O chirie la o casa, decenta, in Bracknell e aprox 1,200 plus cheltuieli, aprox 200.

Gradinita este 1,200 de lire. 

 

Pana aici am adunat cam 2,600.  mai punem mancare ptr 3 suflete si unul mai mic(pisica) si ajungem la 3k, daca nu un pic peste, cheltuieli lunare. 

Plus alte cheltuieli mici, peste care se aduna:asigurare, abonament la telefon, etc.

 

Nu ne pune nimeni, nici sa stam acolo, nici sa platim atat la gradinita, sunt alegeri personale. Stiu ca e posibil si mai ieftin si mai bun, in alta parte. 

 

Si daca crezi/credeti ca l-am prins pe Dumnezeu de picior, nu, nu l-am prins. Am fost colegi care lucreaza la slte firme, pe rol similar, care castiga mai mult. Si da, au cheltuieli mai mari avand in vedere ca mai toti locuiesc in Richmond, ptr ca si-au permis. 

 

Eu nu spun ca ai nevoie de 4700 sau mai mult, ca un minim necesar ptr a trai in UK. Se poate si cu mai putin, mult mai putin.

Am incercat sa expun parerea, personala, ca nu mi se pare o suma fabuloasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...