Sari la conținut

Merita sa lasi jobul din tara si sa pleci in UK ?!


Supa La Plic
 Share

Postări Recomandate

Acum 51 minute, vladf a spus:

Meanwhile, sunt suparat ca trebuie sa merg pana la Bucuresti pentru un amarat de update de soft la KTM.

 

Va bate porumbul in geam bre, de aia trebuie sa ajungi "la Bucuresti". Vai de cwrul vostru de tzaranushi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 363
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 51 minute, Nguyen a spus:

trebuie sa ajungi "la Bucuresti".

 

Citat

Dorința de deplasare înspre un oraș se va exprima uzând de prepoziția "la", iar cea înspre o țară/regiune/continent se va exprima folosind prepoziția "în".

 

Bate ngunoiule, bate... dar tot nu bate cum te bate pe tine limba romana. Ai mai invatat ceva.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, einstein1984 a spus:

Zici ca esti Godina de mlastina, asa te deranjeaza oamenii cu mai multa carte ca tine. 9 ore pe zi cu 6 zile pe saptamana e viata zici? Si la curieri fix alea 9 ore nu o sa fie, ca aia au nr de pachete de livrate, ii doare in coor pe aia de la planificare ca tu stai in trafic si nu misti roata. 

 

puisor ... am mai multa scoala ca tine, unde lucrez eu tu nici nu treci de portar, sa nu vorbim de salariu ca te apuca depresia ca pe ngunoi

Acum 5 ore, einstein1984 a spus:

Asta ca sa nu mai zic ca tu compari un brut cu un net (nici macar netu meu), ca daca ar fi sa lucrez ca PFA as inca si eu mai mult cu 25% decat iau azi. Dar bombardierii ca tine nu vad pe termen lung. 

daca ar fi fost cum n-ar mai fi ce frumos s-ar povesti ... pana una alta n-ai de o chiftea fara orez 

 

stie toata lumea ca nu gandesti prea departe , nu e nevoie sa semnalizezi chiar tot timpu'

daca pentru tine salariu ala e de sclav ... tu nu castigi nici jumate cu toata diploma ta de hartie igienica, repetam, daca necalificatu cu cat B face 2,5k gbp in ukalistan si 4-500 in ro , cum e ala sclav ? e frumos la garsoniera comfort 3?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, MrD a spus:

@superbec si totusi cred ca a fost spusa cu oarecare ironie, treaba cu sclavagismul :) 

supraestimezi personajul, ironia si sarcasmul apar la indivizi cu IQ mai mare

 

Acum 18 minute, einstein1984 a spus:

A tacut goe, te-a apucat cocositu pe tine..... Nu te doare fundu sa te foota grija atata de mine? 

ai ghicit unde ma doare despre tine...

 

in continuare mi se pare incredibil ca numesti sclavagism un salariu absolut cinstit pt o munca necalificata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, vladf a spus:

 

Cred ca nu esti constient ce inseamna sclavagism chiar aici la noi, in Romania.

 

Tatal meu lucreaza 12 ore pe zi, 5 zile pe saptamana, mama a lucrat pana la pensionare 12 ore pe zi, 7 zile pe saptamana, zile de pauza isi lua din zilele de concediu doar si toata treaba asta pe salariul minim pe economie. Asta la o companie mare, cu contracte de zeci de milioane si proprietari bagati bine in politica.

 

De program 8 cu 8 ai auzit? Exact, 8 ore munca, 8 ore acasa, 8 ore munca si tot asa. In cele 8 ore de munca, angajatii erau inchisi in fabrica, angajau doar tigani si ii tineau pe 450 lei, produceau cizme si pantofi premium pentru export spre Italia.

 

Dar in distributie la noi? Ca esti plecat 15 ore de acasa pe 2500-3000 lei, ce zici?

 

Pentru astia de mai sus, jobul ala din UK e concediu.

 

Meanwhile, sunt suparat ca trebuie sa merg pana la Bucuresti pentru un amarat de update de soft la KTM.

Respect pentru parintii tai, daca lucram ca ei, eram foarte departe, asa, 3 zile/saptamana, la placere. 

 

 

Inca ceva, nu chiar oricine castiga 2,5-3 in mana,indiferent de tara.

 

@einstein1984, nu mai compara Ro cu alte tari dezvoltate, sunt diferente mari la salarii, la fel si la cheltuieli. Dar, per total, ramai in buzunar cu ceva banuti,spre deosebire de Ro. Ceva banuti aia, pot fi 500, pot fi 1500-2000,in functie de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe mai putini bani imi permit sa platesc o rata la apartament (bucuresti, nu popesti sau vaslui)si o tanti sa-mi faca curat la 2 saptamani vreo 8 ore si pun si deoparte. La banii aia din anunt faci toate astea in UK? 

Daca e asa cinstiti salariul, de ce nu se inghesuie englezii si au nevoie de romani? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, einstein1984 a spus:

Eu pe mai putini bani imi permit sa platesc o rata la apartament (bucuresti, nu popesti sau vaslui)si o tanti sa-mi faca curat la 2 saptamani vreo 8 ore si pun si deoparte. La banii aia din anunt faci toate astea in UK? 

Daca e asa cinstiti salariul, de ce nu se inghesuie englezii si au nevoie de romani? 

 

Am o vaga impresie ca iti permiti pentru ca nu esti sofer, gresesc?

 

https://www.olx.ro/oferta/angajez-sofer-firma-bucuresti-2600-ron-IDe3jnp.html#cab59bf236

 

Ia vezi, ti-ai mai permite rate si sa pui deoparte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, vladf a spus:

 

Am o vaga impresie ca iti permiti pentru ca nu esti sofer, gresesc?

 

https://www.olx.ro/oferta/angajez-sofer-firma-bucuresti-2600-ron-IDe3jnp.html#cab59bf236

 

Ia vezi, ti-ai mai permite rate si sa pui deoparte?

 

Sant soferi angajati in Ro care castiga lejer intre 1500-2500 eur facind curse tur-retur RO-EU-RO . Si sant multi + inca este  cerere .  Acum daca ala gaseste un prost care sa vrea sa lucreze pe 2500 ron in Bucuresti si sa mai si hamaleasca la carat marfa , sa fie sanatos .  E adevarat ala doarme seara de seara acasa . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, JUST4TNT a spus:

Sant soferi angajati in Ro care castiga lejer intre 1500-2500 eur facind curse tur-retur RO-EU-RO . ...  E adevarat ala doarme seara de seara acasa . 

 

Deci poti castiga banii aia si acasa, in Romania dar iti vinzi timpul cu prietenii, timpul cu prietena/sotia, timpul petrecut in familie. Practic, poti spune ca omul ala lucreaza afara, singur, dar vine destul de des acasa. Exemplul nu mi se pare tocmai grozav. Mai lasi si nevasta in grija vecinului :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.09.2020 la 12:39, einstein1984 a spus:

Eu pe mai putini bani imi permit sa platesc o rata la apartament (bucuresti, nu popesti sau vaslui)si o tanti sa-mi faca curat la 2 saptamani vreo 8 ore si pun si deoparte. La banii aia din anunt faci toate astea in UK? 

Daca e asa cinstiti salariul, de ce nu se inghesuie englezii si au nevoie de romani? 

 

Rata aia la un apartament in Popesti sau Vaslui, desi probabil mult mai mica decat in Bucuresti, este mult mai greu de platit. Voi "capitalistii" uitati, sau habar nu aveti cam cum e viata in Romania (da, Bucuresti inseamna doar 10% din Romania), oportunitatile pe piata muncii, nivelul de salarii, etc. sunt mult mai mici in provincie. Vrei sa vezi cu adevarat saracie? Du-te la tara tata si dup-aia mai vorbim.

 

Englezii nu se inghesuie tocmai pentru ca au prosti precum romanii sau alte natii din alte tari subdezvoltate care sa le faca treburile "murdare". UK are cam aceeasi suprafata ca si Romania doar ca populatia bate spre 70 milioane, plus ca standardul este mult mai ridicat asa ca e nevoie de muuuuuult mai multa forta de munca pentru servicii auxiliare gen gunoieri, soferi, asistenti sociali, etc.

 

Pe de alta parte stati fratilor acasa in Romania, abia mai respir si eu usurat... nu stiu de ce, dar cand aud vorbindu-se romaneste imi verific instinctiv buzunarele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.09.2020 la 14:25, vladf a spus:

Bate ngunoiule, bate... dar tot nu bate cum te bate pe tine limba romana. Ai mai invatat ceva.

 

Deci nu te-ai prins ce e cu ghilimelele? Inseamna ca esti mai tzaran decat credeam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

  Părerea mea este că nu ar trebui să plecăm doar pentru bani. Dar da, ar trebui să plecăm TOŢI şi nu oricum, ci aşa de azi pe mîine să facem să dispară cozile unde stăm ca oile să se pişe ăia în capul nostru, să-i vedem pe inteligenţii care ţin în viaţă morişca birocratică din ce vor trăi atunci cînd se vor fi trezit într-o dimineaţă iar ţara arăta ca lovită de bomba cu cauciuc. Cînd mergi pe stradă în Ro ai impresia că toţi sînt înscrişi la doctorat, cu mic cu mare toată lumea cu dosare; primării, prefecturi, notariate, toate sînt pline de lume stresată care stă la coadă după o hîrtie cu o aprobare dată în scîrbă pe ea.

  Iar după aia să ne întoarcem cu idei, zic, România e a noastră totuşi, nu a celor cîţiva puşi pe căpătuială în timp ce fac politica vreunui hegemon pentru parandărăt. Mă gîndesc cu bucurie că nimic nu l-ar întrista pe "jupîn" mai tare decît plecarea sclavului fără preaviz...poate doar reîntoarcerea sclavului cu capul plin de idei cum ar fi: 

de ce avem nevoie de RAR? de ce trebuie sa fie facute numerele de inmatriculare doar la o singura firma in tot judetul (de obicei un fost colonel MAI in rezerva) si nu la orice centru de copiat chei/tutungerie? de ce este necesara toata birocratia afiliata prefecturii pt o amarita de carte de identitate cind tot demersul poate fi facut online iar numerele fabricate la orice butic? de ce avem nevoie de politisti la sustinerea exam de dobindire a permisului cind orice evaluator/formator civil poate prelua sarcina (la GJ e un singur politist capabil sa evalueze motociclisti de unde cozile la sustinerea probelor)

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

In vara am avut bucuria sa ajung in marele oras de frunce Timisoara.

Acolo m-am stabiit acum 18 ani, plm, nu am fost mai destept. 

Timisoara este acelasi cacao romanesc, dar te prinzi mai greu ca esti la fel de lame ca restul tarii, fiindca Mako si Kikinda sunt mai aproape iar pana la Bucuresti ai avioane rapide care sa te scape de povara realitatii. 

 

Si am ajuns la buletine si la finante, ca deh inca platesc taxe in RO si trebuia sa imi iau doza de umilinta.

Sa nu mai zica unii pe topicul de Covid ca vin strainezii si au tratament preferential. 

Stiti cine sunt cei mai puternici indivizi in institutille din RO, nu? 

Paznicii aia cu 4 clase de la intrare, cum cine plm? 

 

Daca te poti pisi pe aia cu bolta, esti nobil. 

Daca treci pe langa ei si te ia cu "s`traiti" esti probabil Dzeu. 

 

Anyway, a fost o experienta interesanta. Nu mai trecusem pe acolo de vreo... 10 ani? 

Da, nu mi-am schimbat parerea. Din expat o sa devin dublu cetatean. 

 

De drumurile pe la bancomate ca nu existau POS-uri in cele mai banale locatii am zis, da? Am zis in alt topic. 

De faptul ca am cerut factura la centru medical si ala zice ca nu emit factura si am lungit tigania asta o saptamana nu am zis. 

 

Mica intelegere. 

Asta e Romania. 

Hai sa fim toti medicorii, ca sa ne fie bine, ca si asa suntem in cacao toti. 

 

Ma opresc aici, fiindca spre disperarea unora care m-ar scuipa in fata, sunt doar un altfel de roman. 

Greu de conceput.

 

 

 

Cititi voi si judecati daca merita sa pleci din Ro dupa demnitate si apoi bani. 

 

Mai pot sa va mai zic n motive. 

Cum la fel pot sa va zic si n motive pentru care este o prosteala sinistra si in alte tari din vest. 

 

Dupa care faceti si voi ca mine - va ganditi la viata voastra si alegeti in consecinta. 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Cred ca acum dupa un an ma simt si eu in masura sa vorbesc despre plecatul din RO ...

 

Stateam in timpul saptamanii pe o bucata de drum judetean sau ce (cuvant urat) era, de 5 km, singura varianta intre 2 autostrazi, dum unde se lucra joi la ora 15:00 si eram eu impreuna cu multe tiruri.

5 km facuti in 2 ore, coloana de masini si mai mult tiruri, jmecheri cu gipan care o luau pe aratura sa taie fata la fraieri si tot asa. Normal ca, tot drumul, aia cu gipan, se plang ca la noi in tara e ca niciunde, ironic tare, nu?

 

Mie mi-a luat mai putin si a fost mai usor sa traversez 4 tari in afara de RO, fata de cat mi-a luat sa fac Nadlac-Bucale.

 

De la infrastructura si educatie pleaca tot, nu poti ajunge in timp util unde ai nevoie, o faci periculos pe drumuri ca valea oltului, si cand ajungi la destinatie nu-ti mai arde de nimic. Bine, daca nu era CV19 nici nu ma complicam cu masina, dar astea's vremurile.

 

Iar separat de infrastructura, oamenii, of... sa te duci la primarie in timpul de lucru si sa te trimita la plimbare ca "nu e omul cu stampila azi aici" sau mai exact "tu vrei asa sa te ajut asa pe ochi frumosi?". Ce sa zic, e logic ca in punctul asta pentru oricine incep gandurile evazioniste financiar, ca e clar, cum se zice in Anglia ca daca arunci cu bani in problema nu se rezolva problema de la sine, deci clar problema nu e ca trebuie sa se mareasca taxele (care si asa sunt foarte mari pentru nivelul tarii), ca oricum banii de taxe se duc direct in buzunarele unuia si altuia si nu in beneficiul celor care le platesc, iar daca se duc in drumuri acestea sunt facute de mantuiala ca sa fie paine de mancat in permanenta.

 

Cum s-a mai zis aici, raspunsul la "Daca merita se merita sa plec din tara" (asa cum era original topicul :) ) depinde pentru fiecare. In cazul meu, strangeam mai multi bani in RO, deci daca era sa iau decizia in functia de bani raspunsul era NU.

 

Ca sa raspunzi "corect" la intrebare, depinde daca ai planuri pe termen scurt sau pe termen lung, in cazul meu am luat-o ca pe o decizie pe termen lung si m-am gandit la ce stabilitate financiara ofera Romania, ce perspective ofera educatia, ce siguranta si calitate ofera sistemul medical, s a m d.

 

Dar daca scopul tau este pe termen scurt, adica sa te imbogatesti repede si sa te intorci in RO cu BMW-ul tau SH pe care nu ti-l vei permite sa-l repari cu piese originale, poate asta ar fi fun o vreme scurta pana se termina banii si atunci constati ca trebuie sa te intorci din nou sau ca "nu se merita sa pleci din RO".

 

Eu zic ca daca scopul tau este pe termen lung si ai pana-n 30-40 de ani, poti incerca sa vezi cum e (nu spun ca e pentru oricine), pentru ca daca merita sau nu, va depinde de contextul tau, scopurile tale pe termen lung, tara pe care o alegi si cate schimbari esti dispus sa faci ca sa te integrezi.

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, einstein1984 a spus:

 

Articolul e slab, prost documentat, inspirat din povestile de pe fb pesemne.

Are ceva nuante de adevar insa per total e pe dinafara.

Cateva idei care mi s-au parut stupide:

- TREBUIE sa stai cu altii, la comun. Asta depinde de situatie, daca esti parte dintr-un cuplu in care amandoi au un job atunci poti linistit sa iti iei casa ta (chirie sau mortgage).

- NU locuiesti legal. What? Poate daca esti venit din Uzbekistan, fara viza. In fine, faza cu dovada de adresa iar e relativa. Ai permis de conducere romanesc? Schimba-l cu cel englezesc, la posta. E simplu. Dupa ce iti vine cel englezesc ce sa vezi, ai dovada de adresa. Sunt banci care iti deschid contul doar in baza permisului.

- Ai nevoie de recomandare si ca spalator de vase - BULLSHIT. 

- Diplomele de la facultatile din RO nu sunt recunoscute - MORE BULLSHIT -Si eu si sotia avem diplomele recunoscute, in conditiile in care eu, cu facultatea de drept, nu prea am avut multe in comun cu dreptul din UK. Nu lucrez in domeniu insa de ex as putea lucra in politie in baza recunoasterii studiilor. NARIC se cheama institutia care se ocupa de echivalarea si recunoasterea studiilor. 

- "E locul in care uiti sa vb corect engleza" - piss off mate, cum ar zice englezul. A venit el in UK si rupea pe limba lui Shakespeare dar nah, numai tzarani pe aici si, de voie de nevoie, a trebuit sa se dea dupa ei. A drek ipocrit. Multi venim aici cu gandul ca noi chiar stim engleza. Pana incepem sa conversam cu oamenii locului, care ce sa vezi, multi sunt ca noi, imigranti, din alte tari. Deci practic tu, roman in UK va trebui sa discuti in engleza cu ala venit din Pakistan in UK. Englezul e atat de obisnuit cu imigrantii incat nu da 2 lei pe faptul ca nu vb engleza pura, atata timp cat intelege mesajul. Mai multe probleme ne facem noi decat isi fac ei.

 

In concluzie - baiatul asta e putin frustrat si a simtit nevoia sa o spuna pe Vice. E ok, si-a spus durerea, o sa-i treaca acasa la mami. 

Ce pot eu sa va spun e ca da, viata in UK poate fi foarte dura, dificila, cu multe lupte de sustinut, cum e si normal, mai ales pt o metropola cum e Londra. Insa aia e alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@j.c denton degeaba au englezii autostrazi ca tot se sta si pe alea, si pe B roads. 

Vice;com sunt mai mult de amuzament, nu de documentare serioasa. Dar cum omul vobrea de parliti fara calificare sau studii, gen spalatori de vase sau receptioneri... pentru aia banui ca se cam aplica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, einstein1984 a spus:

@j.c denton degeaba au englezii autostrazi ca tot se sta si pe alea, si pe B roads. 

Vice;com sunt mai mult de amuzament, nu de documentare serioasa. Dar cum omul vobrea de parliti fara calificare sau studii, gen spalatori de vase sau receptioneri... pentru aia banui ca se cam aplica. 

Daca vorbim de Londra exclusiv, da, intre unele ore se poate ca mai mult sa sta decat se merge. Daaaar, rareori mi s-a intamplat, inclusiv cu Londra sa stau mai mult de 15-20 de minute intr-un ambuteiaj. Acum na, sunt totusi aprox 10 milioane de locuitori care toti vor sa ajunga undeva la 8 dimineata si inapoi la 5 seara, eu zic ca sta bine la capitolul asta luand in considerare datele problemei. Pe B roads nu cred ca am stat vreodata in trafic (si am batut ceva drumuri).
La salariu si cheltuieli, sunt curios cum ar trai singur un spalator de vase in Bucuresti. Cea mai ieftina chirie cred ca e aprox. 200 de euro, apoi facturi, mancare, haine, transport, viata...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, littlekriminal a spus:

Cea mai ieftina chirie cred ca e aprox. 200 de euro, apoi facturi, mancare, haine, transport, viata...?

 

200 de euro-s 2 camere in rahova, 3 in giulesti sarbi sau prelungire ca sa ai loc pentru inca 2 veri

discutabil daca zetarilor e mai ok ca hackney, discutabil cum traiesti din 4-500 de euro sau cat mai e salariul unui spalator de vase in bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 15 ore, prafrau a spus:

 

discutabil cum traiesti din 4-500 de euro sau cat mai e salariul unui spalator de vase in bucuresti

Tot acolo bateam si eu.

Oricum, cred ca e clar faptul ca daca nu ai nicio calificare (si nici nu te duce bibilica) o sa-ti fie greu oriunde, mai ales daca trebuie sa platesti tot si nu ai mostenit vreo casa de la vreo matusa.

Spalatorul de vase o s-o duca greut (aproape) oriunde. Ideea e daca te duce bibilica si totusi vrei sa-ti depasesti conditia, unde ai avea mai multe sanse de izbanda, Bucuresti sau Londra? Eu zic ca ar fi totusi mai multe oportunitati la Londra in materie de aproape orice. Cum s-a spus mai sus, daca nu vrei sa-ti petreci viata singur si iti gasesti o crestina atunci poti lejer sa inchiriezi ceva sa stai numai cu ea. Ca sa nu mai zic ca nu trebuie neaparat sa stai in Londra, sunt sute de mii (probabil) care stau in afara Londrei si vin cu trenul in Londra la munca.

De unde sunt eu (80 de km de Londra) fac 50 de minute cu trenul pana in centrul Londrei, asta inseamna mai putin decat daca ai sta spre periferia Londrei si ar trebui sa mergi cu masina pana la munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...