Sari la conținut

Merita sa lasi jobul din tara si sa pleci in UK ?!


Supa La Plic
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 363
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, littlekriminal a spus:

Ideea e daca te duce bibilica si totusi vrei sa-ti depasesti conditia, unde ai avea mai multe sanse de izbanda, Bucuresti sau Londra? Eu zic ca ar fi totusi mai multe oportunitati la Londra in materie de aproape orice. Cum s-a spus mai sus, daca nu vrei sa-ti petreci viata singur si iti gasesti o crestina atunci poti lejer sa inchiriezi ceva sa stai numai cu ea. Ca sa nu mai zic ca nu trebuie neaparat sa stai in Londra, sunt sute de mii (probabil) care stau in afara Londrei si vin cu trenul in Londra la munca.

De unde sunt eu (80 de km de Londra) fac 50 de minute cu trenul pana in centrul Londrei, asta inseamna mai putin decat daca ai sta spre periferia Londrei si ar trebui sa mergi cu masina pana la munca.

 

daca de acolo mai faci 15 de minute pana unde lucrezi deja iti petreci peste 2 ore pe zi pe drum, ceea ce personal mi se pare exagerat dar probabil depinde de fiecare

depinde si de traseu, daca as sta in maneciu si as lucra in brasov probabil m-ar deranja mai putin decat daca ar trebui sa stau in trafic sau tren zilnic

in bucuresti conteaza mult directia, din militari faci mai mult pana la universitate decat din ploiesti, dar apartamentele in rosu sunt ieftine si prostii sunt multi

 

istoric vorbind in est a fost mereu mai usor "sa-ti depasesti conditia" peste un anumit punct, aici fiscul nu functioneaza la fel de bine

in rest, nu cred ca spalatorul de vase obisnuit poate ajunge prea departe nicaieri, singura diferenta e ca in londra dupa 2 ani isi poate lua un iphone, dupa 5 un bmw alb, in rest tot parizer

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord. Dar zic asa, comparat cu Bucuresti, e practic acelasi lucru, ca si in Bucuresti dintr-un capat in altul poti face o vesnicie. In schimb, daca te muti "la tara" - in afara Bucurestiului si ai de gand sa faci naveta in Bucuresti la munca, nu cred ca ai optiunea asta.

Daca stam s-o luam logic, sa spunem cu mintea unui spalator de vase care nu vrea/spera la un altfel de job, faptul ca in Londra poate sa-si ia un iPhone, BMW alb, etc., e deja mult peste ce poate in Ro, deci alegerea e clara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, littlekriminal a spus:

BMW alb

ahahaha

Acum 39 minute, prafrau a spus:

daca de acolo mai faci 15 de minute pana unde lucrezi deja iti petreci peste 2 ore pe zi pe drum, ceea ce personal mi se pare exagerat

man eu fac dus 45-50min din popesti pana in sect 1, vb aia, metrou direct,niste mers pe jos. 

nu ti se pare exagerat cat fac? :) 

 

in afara asa e, in suedia spre ex: multi nu stau in capitala, dar sunt trenuri si fac "putin", cum zice colegu. si in tren suna chillax, stai jos, te mai plimbi pe coridor, sau e ca la noi la ora de varf, stai ca sardina? daca te mananca nasu esti mancat.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experientele mele in tari cu apa calda, trenul este intotdeauna cel mai curat si confortabil mod de transport. Intr-adevar, daca iei metroul in Londra la ora de varf e super aglomerat, ca in Buc, dar tocmai de aia multi prefera sa stea in afara Londrei si sa ia trenul (care merge si pe cateva linii de metrou (ceea ce nu se intampla in Ro si nu cred ca se va intampla prea curand).

Cand am stat in Buc, in afara de o scurta perioada in care munca a fost in Militari si eu stateam tot in Militari, sub 40 de minute (doar dus) pana la munca nu am facut niciodata, asta fara sa iau in calcul cand mergeam cu moto, ca vremea/conditiile nu-mi permiteau intotdeauna sa merg cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sta nici un roman 2 ani de zile spalator de vase in Anglia , dupa 2-3 luni se califica loco in pickpocketing / shoplifting / etc si devine bombardier . Il vezi peste vreo 2 ani la emisiunile TV culinare authohtone si le povesteste cum a lucrat el chef in Iuchei . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, littlekriminal a spus:

De acord. Dar zic asa, comparat cu Bucuresti, e practic acelasi lucru, ca si in Bucuresti dintr-un capat in altul poti face o vesnicie. In schimb, daca te muti "la tara" - in afara Bucurestiului si ai de gand sa faci naveta in Bucuresti la munca, nu cred ca ai optiunea asta.

 

stau la 21 de km de centru (pe aici asta inseamna foarte rural), fac 35-40 min cu masina pana la munca, intre universitate si romana, plecand de acasa la ora 9

traficul e ok in ultimii ani daca eviti alea 3-4 zone unde camatarii s-au facut dezvoltatori

 

problema e mai degraba ca la noi in afara orasului e taranie curata, fara scoli, gradinite, spitale

daca vrei sa ai copaci in curte dar sa trimiti un copil la o scoala decenta ori un abonament la ceva gen black cab, ori dai multi bani pe o scoala privata, ori pleci din tara

 

pe aici ramai doar daca vrei sa ti se rupa de carantina si sa poti pleca cu motorul in ture nocturne sau munti cand ai chef, singurul avantaj sunt amenzile rare si ieftine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, littlekriminal a spus:

 

Tot acolo bateam si eu.

Oricum, cred ca e clar faptul ca daca nu ai nicio calificare (si nici nu te duce bibilica) o sa-ti fie greu oriunde, mai ales daca trebuie sa platesti tot si nu ai mostenit vreo casa de la vreo matusa.

Spalatorul de vase o s-o duca greut (aproape) oriunde. Ideea e daca te duce bibilica si totusi vrei sa-ti depasesti conditia, unde ai avea mai multe sanse de izbanda, Bucuresti sau Londra? Eu zic ca ar fi totusi mai multe oportunitati la Londra in materie de aproape orice. Cum s-a spus mai sus, daca nu vrei sa-ti petreci viata singur si iti gasesti o crestina atunci poti lejer sa inchiriezi ceva sa stai numai cu ea. Ca sa nu mai zic ca nu trebuie neaparat sa stai in Londra, sunt sute de mii (probabil) care stau in afara Londrei si vin cu trenul in Londra la munca.

De unde sunt eu (80 de km de Londra) fac 50 de minute cu trenul pana in centrul Londrei, asta inseamna mai putin decat daca ai sta spre periferia Londrei si ar trebui sa mergi cu masina pana la munca.

Faci bine grasule’

lujerului...floreasca cu masina O ORA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, littlekriminal a spus:

multi prefera sa stea in afara Londrei si sa ia trenul (care merge si pe cateva linii de metrou (ceea ce nu se intampla in Ro si nu cred ca se va intampla prea curand).

Vor sa mai faca o statie intre dupa statia Berceni, la sprafata parca, nu cred ca o sa dureze mult ca Baluta asta pare pus pe fapte. sa vedem.

Dar repet, nu o sa treaca de centura deci.... vai de sufletele celor din Com Berceni.

Acum 3 minute, ianachim a spus:

Faci bine grasule’

lujerului...floreasca cu masina O ORA!!!

ahahaha

 

infect traficul ala din militari.

Acum 53 minute, prafrau a spus:

plecand de acasa la ora 9

traficul e ok in ultimii ani daca eviti alea 3-4 zone unde camatarii s-au facut dezvoltatori

zi si mie zonele alea, desi sigur intr-una din ele stau si tot la ea o sa trag (metrou aproape)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt un caz aparte pentru ca nu am treaba cu Londra decat la distractii sau vizite asa, for fun.

Stau la marginea unui orasel mic, pana la munca fac 15 minute cu masina, 10 cu moto.
Cred as lua-o razna (din nou) sa mai stau blocat in trafic cu orele in fiecare zi, efectiv nu mai concep asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Prefer România adevărată, balcanică, oricărei alte ţări. Dacă îmi place ceva în altă parte, îmi place doar punctual (climă, oameni, infrastructură, impozite). La România îmi place tot.

Am devenit cetăţean francez şi visez franţuzeşte dar dacă s-ar declara mîine un război aş lupta, fără dar şi poate, alături de români.

O să mă întorc ( cît de curînd pot să găsesc un înlocuitor, nu e uşor, sclăveţii români chiar expiraţii ca mine sînt foarte greu de înlocuit) dacă o să mă mai primiţi.

Cei care stau în străinătate se trezesc cam după trei ani, pînă atunci lăsaţi-i să vorbească, nu vă supăraţi pe ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Văr-mio aducea in casa impreuna cu nefasta-sa 6000 lire lunar. Din declaratiile lui.

S-au intors. Dupa mai multi ani. El s-a bagat la curierat, ea asteapta sa prinda un post in sistemul sanitar cu spaga mai mica.

De ce ma, intreb io, la un gratar?

Zice: nu stiu sa-ti zic punctual, dar nu era de noi acolo.

 

Eu nu zic ca la noi e iarba mai verde, ca n-am fost afara decat in vacanta. Dar nici aici nu mi se pare ca ar fi lapte si miere. In afara de rutina si lehamitea care au devenit obisnuinta, e de ajuns sa te uiti la oameni pe strada sa ii vezi ce chef de viata au. N-am avut curaj suficient sa plec in cele cateva dati cand m-a batut gandul. Nu regret, dar inca ma gandesc daca nu era mai bine sa o fi taiat de aici. Pt junioara, nu pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, VyXxer a spus:

Văr-mio aducea in casa impreuna cu nefasta-sa 6000 lire lunar. Din declaratiile lui.

S-au intors. Dupa mai multi ani. El s-a bagat la curierat, ea asteapta sa prinda un post in sistemul sanitar cu spaga mai mica.

De ce ma, intreb io, la un gratar?

Zice: nu stiu sa-ti zic punctual, dar nu era de noi acolo.

 

Eu nu zic ca la noi e iarba mai verde, ca n-am fost afara decat in vacanta. Dar nici aici nu mi se pare ca ar fi lapte si miere. In afara de rutina si lehamitea care au devenit obisnuinta, e de ajuns sa te uiti la oameni pe strada sa ii vezi ce chef de viata au. N-am avut curaj suficient sa plec in cele cateva dati cand m-a batut gandul. Nu regret, dar inca ma gandesc daca nu era mai bine sa o fi taiat de aici. Pt junioara, nu pt mine.

Varul tau si sotia lui lucrand ce? Hai ca-ti zic eu daca fura curent sau nu :))

Ultima parte e cea care m-a facut sa-ti raspund de fapt. Fii-mea s-a nascut in UK, acum aproape 11 ani. Motivul pentru care nu ma intorc in Romania este fix ea. Chiar daca ii place mai mult Romania, chiar daca vorbeste romaneste, noi fiind genul ala de familie care vorbim doar romaneste in casa, chiar daca incerc sa ii inoculez cat mai multe informatii referitoare la istoria, cultura si traditiile romanesti, nu pot sa ii risc viitorul. De bine de rau aici are parte de un sistem mai bine pus la punct decat cel din Romania, de la protectia sociala la sanatate si invatamant. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni si oameni.

 

Daca te uiti pe "top-uri" si vezi unde sta rromania (spoiler: ultimul/ultimele locuri) raspunsul la intrebarea din topic este mai mult decat evident. Topic inchis.

Poate daca in loc de UK scria Congo era ceva loc de discutie.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, MrD said:

...

De bine de rau aici are parte de un sistem mai bine pus la punct decat cel din Romania, de la protectia sociala la sanatate si invatamant. 

În România nu (mai) există niciun sistem.

Doar înşelăciunea şi hoţia, sistematice.  :D

Mai sunt însă şi ceva oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.12.2021 la 22:54, patrick1 a spus:

În România nu (mai) există niciun sistem.

Doar înşelăciunea şi hoţia, sistematice.  :D

Mai sunt însă şi ceva oameni.

cineva mi-a sters postul cu exemplul hotiei din UK vs aplicatia de 37 miliarde de lire :)))

Lucrurile s-au stricat atat de mult, peste tot, incat problema imigrarii trebuie pusa acum la modul "unde am mai multe sanse sa supravietuiesc?" UK clar nu mai e o optiune, din motive de brexit si nu numai. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
La 24.09.2018 la 21:41, emanuelcristian a spus:

Confirm si eu ca am primit oferta de munca fara sa am vreun fel de experienta. Abia terminasem masterul la UPB si interviu pe skype cu recrutor-ul, discutii la telefon cu team leader-ul, trimis oferta pe mail, semnat si plecat in UK. Tot in inginerie.

Unde ai aplicat?

La 24.09.2018 la 21:41, emanuelcristian a spus:

 

 

Editat de redisloren
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, redisloren a spus:

Unde ai aplicat?

 

Esti constient ca ai citat la o postare de 5 ani,iar userul nu a mai intrat pe forum de 2 ani? :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...