Jump to content

Motocicleta potrivita in oras si afara

inuo
 Share

Recommended Posts

Si eu am avut FIX acceasi dilema ca si tine. Dupa vre-un an de cautat si documentat am luat Honda Silverwing de 400. Pentru ce am eu nevoie (in Sibiu) este ideala. Putere suficienta si in oras si in afara (pentru stilul meu relative regulamentar de mers), consum foarte bun, spatiu de depozitare foarte bun si mai ales foarte, foarte comoda atat in oras cat si in afara lui. Am facut si drumuri de 3-400 km pe zi in afara si e foarte comoda (tot timpul cu pasager). Avantaje: Pentru oras, avantajele CVT sunt evidente, iar de asemenea multitudinea de pozitii in care iti poti tine picoarele e un avantaj. Protectia la vant este exemplara. Ca dezavantaje: cum s-a spus si mai sus, esti considerat scuterist (la semafor mai tot timpul cei cu moto pleaca tare sa iti arate ca ei au moto si tu scuter. O prostie, dar trecem peste...) si rotile mici nu fac casa buna cu drumurile foarte proaste. Este un scuter mare si greu. In opinia mea moto ideal pentru aceasta dilemma este Honda NC750X cu DCT (dar sare mult din pret). Eu spre ea tintesc in viitor.

Bafta.

Plus că are spațiu de depozitare mare...

A scris omul și de spațiu. La scutere cel mai nasol e cu rotile alea mici. E cel mai mare dezavantaj.

Intr-adevar la scuter, rotile mici sunt o problema...

O Honda NC 700 ar rezolva problema...are avantajele unui scuter in oras (cosum mic, gabarit mic, are portbagaj in fata in locul rezervorului, etc). Poate ai noroc si gasesti in iarna asta una care sa se incadreze in bugetul tau...

Edited by Motorist@

Dacă ieși rar din oras.cumpara un scuter de 300 cu roti pe 16,evita silverwing,burgman.nu sunt ok în oras.dupa 3 ani am.mers cu un motor în oras.oribil,trebuie sa schimb vitezele incontinuu.cireasa de pe tort a fost pe centura blocata.am zăpăcit ambreiajul cu tot cu sliper

Uite ceva ce se incadreaza in buget.

Este cam supraponderala dar nu este obeza precum alte recomandari de mai sus.

https://m.olx.ro/oferta/husqvarna-sm610-IDbsSns.html