Sari la conținut

Accident in 2016 - sfaturi


rastafarian
 Share

Postări Recomandate

Salut.

In 2016 aprilie am avut un accident cu moto. am intrat intr-o masina care se deplasa pe acelasi sens cu mine. am lovit-o in partea stanga fata. mai exact, portiera, oglinda, aripa stanga fata si bara. se afla pe banda1, eu ma deplasam pe banda2.

moto daune conforme cazaturii pe stanga.

daca se poate, sfaturi de tribunal.

luna viitoare am primul termen, deci la 2 ani jumate de la fapta.

mentionez ca eram baut in momentul accidentului.

VA ROG DACA SE POATE, SA VA ABTINETI DE LA COMENTARIILE DE GEN : "AI CONDUS BAUT?, CE-A FOST IN CAPUL TAU? PUTEAI SA MORI!!! DE CE BEI SI TE URCI PE MOTO?" VA ROG, NU MA LUATI PE SUS.

am baut, am condus, am gresit, platesc.

Sunt citat la tribunal in calitate de inculpat. acuzatia: "conducere a unui autovehicul sub influenta bauturilo alcoolice sau a altor substante"

-partile citate in tribunal

-eu- calitate inculpat

-si- asiguratorul omului in care am intrat


Nu angajez avocat, ma duc la primul termen cu mainile in buzunar.

Daca a mai patit cineva, ceva asemanator, sau are idee cam care sunt repercusiunile, amenzi, etc. Va rog, sfaturi!

Multumesc!!!

P.S.


(daca am gresit sectiunea, rog indrumare si ma conformez. )


*** aciident - corectez aici, ACCIDENT!

Editat de rastafarian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru genul acesta de litigii un avocat nu-ți va lua foarte mulți bani. Și poți fi sigur că avocatul/avocații firmei de asigurări te vor demoniza la maxim și vor căuta circumstanțe agravante să te stoarcă de bani.

 

Eu m-aș interesa deci de un avocat. Pentru o consultație inițială nici nu cred că-ți va cere nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baaa, esti inconstient! Ai baut si te-ai urcat pe moto, ce-a fost in capu' tau?? Glumesc! Adica ai fost inconstient, dar na, lumea e plina de ei.

Nu cred ca ai prea multe de facut, poate un avocat ar vorbi mai pompos, dar (cred ca ) cazul tau este atat de evident incat nici mama avocatilor n-ar avea o sansa.

Poti sa regreti fapta (mai ales daca chiar o regreti) si sa-i asiguri pe toti, macar din vorbe, ca nu mai faci (desi probabil o s-o mai faci, ca deh, viata e lunga si memoria scurta).
O sa ramai fara permis un an, doi, iar apoi o sa revii.

Sper ca dupa treaba asta sa-ti dai seama ca nu e de joaca si ca o chestie ca asta te poate lasa pe bara ceva timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel, pentru aceeasi situatie, unui coleg din Constanta i s-a anulat permisul si timp de 2 sau 3 nu a mai avut posibilitatea sa dea din nou + amenda penala care apare in cazier si se prescrie dupa 2 ani.

You`re a little bit f*cked.


Dar na, ai comis-o.. iti asumi fapta.. fa-i sa creada ca-ti pare rau..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca asiguratorul omului va vrea sa-si recupereze paguba.

Totusi nu inteleg de ce asiguratorul omului te cauta, si-a reparat masina pe CASCO? Nu pe RCA-ul tau? Logic ar fi fost ca asiguratorul tau, dupa ce i-a reparat masina omului, sa incerce sa-si scoata parleala de la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea nu plateste daca vinovatul a fost sub influenta alcoolului , omul probabil a reparat masina si acum o sa.si scoata banii de la vinovat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

VA ROG DACA SE POATE, SA VA ABTINETI DE LA COMENTARIILE DE GEN : "AI CONDUS BAUT?, CE-A FOST IN CAPUL TAU? PUTEAI SA MORI!!! DE CE BEI SI TE URCI PE MOTO?" VA ROG, NU MA LUATI

 

Faptul ca puteai sa mori ma intereseaza deloc. Faptul ca puteai sa ma omori pe mine, pe un apropiat al meu sau pe un copil nevinovat conducand baut pe drumuri publice, pentru asta iti doresc o pedeapsa la care sa platesti toata viata. Si cred ca rezonez cu majoritatea colegilor de aici.

 

Ai foarte mare tupeu sa ceri sfaturi aici, din respect pentru oamenii nevinovati care au murit si vor muri la mana unor soferi betivi nu te voi ajuta cu niciun sfat si va rog si pe voi ceilalti sa nu o faceti.

Editat de BigBigger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt citat la tribunal in calitate de inculpat. acuzatia: "conducere a unui autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice sau a altor substante"

e un lucru bun

era mult mai rau daca erai in stare de ebrietate!

atunci sigur iti anulau permisul..., dosar penal, etc....

 

pe cale amiabila cu asiguratorul nu ai reusit sa ajungeti la numitor comun??

ca de platit oricum o sa te puna la plata, dar asa poate mai scapi de cheltuieli de judecata....

 

succes si mult noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci este civil nu penal....

 

mergi cu avocat si ai sanse sa minimizesi valoarea despagubirilor - apropos, la cat se ridica valoarea devizuilui daunelor pagubitului? ar merita discutia cu un mediator si sa platesti dauna fara sa mai pui peste si cheltuieli de judecata.


» Post actualizat in 25 Sep 2018 11:06

PS: moarte asiguratorilor ce hartuiesc motociclistii bauti!!!! am ajuns sa ne fie teama sa mai circulam bauti? Romania incotro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea nu plateste daca vinovatul a fost sub influenta alcoolului , omul probabil a reparat masina si acum o sa.si scoata banii de la vinovat

Posibil ca soferul nevinovat sa fi avut CASCO sau poate RCA cu decontare directa, adica si-a reparat masina prin CASCO / RCA-ul propriu si acuma firma lui de asigurare isi recupereaza sumele de la cel vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: moarte asiguratorilor ce hartuiesc motociclistii bauti!!!! am ajuns sa ne fie teama sa mai circulam bauti? Romania incotro?

bine punctat Florine! :peace:

 

azi-maine ne violeaza si babele.... pfff..... ,

clar, nici macar golani nu mai suntem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea nu plateste daca vinovatul a fost sub influenta alcoolului , omul probabil a reparat masina si acum o sa.si scoata banii de la vinovat

 

Tot aud prostia asta. CASCO nu iti da banii daca esti vinovat. RCA-ul insa il despagubeste pe cel nevinovat si pe urma recupereaza prejudiciul de la tine. Probabil exact despre asta e vorba in cazul de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Recunosti faptele, daca suma pentru reparatii e prea mare poti cere o recalculare(dar asta inseamna cheltuieli in plus)

2. Provident

3. Cauti o trotineta electrica , sunt cateva in forma de choper ca sa ramai in domeniu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut.
In 2016 aprilie am avut un accident cu moto. am intrat intr-o masina care se deplasa pe acelasi sens cu mine. am lovit-o in partea stanga fata. mai exact, portiera, oglinda, aripa stanga fata si bara. se afla pe banda1, eu ma deplasam pe banda2.
moto daune conforme cazaturii pe stanga.
daca se poate, sfaturi de tribunal.
luna viitoare am primul termen, deci la 2 ani jumate de la fapta.
mentionez ca eram baut in momentul accidentului.
VA ROG DACA SE POATE, SA VA ABTINETI DE LA COMENTARIILE DE GEN : "AI CONDUS BAUT?, CE-A FOST IN CAPUL TAU? PUTEAI SA MORI!!! DE CE BEI SI TE URCI PE MOTO?" VA ROG, NU MA LUATI PE SUS.
am baut, am condus, am gresit, platesc.
Sunt citat la tribunal in calitate de inculpat. acuzatia: "conducere a unui autovehicul sub influenta bauturilo alcoolice sau a altor substante"
-partile citate in tribunal
-eu- calitate inculpat
-si- asiguratorul omului in care am intrat
Nu angajez avocat, ma duc la primul termen cu mainile in buzunar.
Daca a mai patit cineva, ceva asemanator, sau are idee cam care sunt repercusiunile, amenzi, etc. Va rog, sfaturi!
Multumesc!!!
P.S.
(daca am gresit sectiunea, rog indrumare si ma conformez. )
*** aciident - corectez aici, ACCIDENT!

asta este procesul penal sau civil?

1- in penal iti vei lua probabil 1-2 ani cu suspendare si perioada de probatiune(1-2 ani) + 120 ore in folosul comunitatii daca mergi pe recunoastere si le arati ca regreti si daca nu esti recidivist, nu ai cazier, etc sau amenda penala cu anularea permisului si drept de a da de un nou permis dupa 1-2 ani

2- in civil: in afara de costurile reparatiei( dovedite cu facturi, etc), vor mai scoate de la tine cheltuielile de judecata si cam atat;

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in penal iti vei lua probabil 1-2 ani cu suspendare si perioada de probatiune(1-2 ani)

 

:blink:

 

N-a pomenit nimic de victime, îngrijiri medicale, etc. Pentru ce să primească 1-2 ani?

 

Ca referință de jurisprudență, Șerban Huidu a omorât 3 oameni și a primit 4 ani cu suspendare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink:

 

N-a pomenit nimic de victime, îngrijiri medicale, etc. Pentru ce să primească 1-2 ani?

 

Ca referință de jurisprudență, Șerban Huidu a omorât 3 oameni și a primit 4 ani cu suspendare.

in functie de imbibatia alcoolica se stabileste incadrarea…

datele prezentate aici sunt ambigue, d'asta am dat mai multe variante

posibil colegul sa fi fost condamnat intr-un dosar penal si acum sa fie cel civil pt recuperarea daunelor

in fine...

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc mai multa lume care a ramas fara permis pentru un an, apoi doi ani, pentru 0.6 respectiv 0.85, fara sa faca vreun accident.

Eu nu am problema neaparat cu oamenii care merg dupa o bere, doua, dar sa te sui beat prost la volan/ghidon, atunci ti-o meriti cu varf si indesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest caz, lamureste-ne te rog, pentru ce este buna polita CASCO ? :)

 

O polita CASCO te despagubeste la orice accident indiferent de cate reguli de circulatie ai incalcat si cat esti de vinovat. Totul pana la bautura insa. Daca esti baut poti sa ai si 10 polite casco ca sunt degeaba. RCAul insa il despagubeste pe celalalt urmand ca in cazul in care se dovedeste ca ai tras la masea sa se intoarca impotriva ta. E mai clar acum?

 

https://www.raiffeisenasigurari.ro/media/sfaturi-utile/nici-rca-si-nici-casco-nu-te-despagubesc-daca-te-urci-baut-la-volan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot aud prostia asta. CASCO nu iti da banii daca esti vinovat. RCA-ul insa il despagubeste pe cel nevinovat si pe urma recupereaza prejudiciul de la tine. Probabil exact despre asta e vorba in cazul de fata.

Daca cel NEVINOVAT are CASCO, chiar daca cel vinovat era baut, o repara pe asigurarea lui urmand ca societatea de asigurari sa isi recupereze banii de la cel vinovat.

Daca vinovatul era baut, cred ca RCA-ul celui vinovat nu plateste nimica. Daca insa soferul nevinovat are RCA cu decontare directa, firma de asigurare a nevinovatului ii repara masina urmand sa recupereze banii de la cel vinovat.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul este pierdut din start. Un avocat nu va face dacat sa iti manance niste bani in plus,mimand ca lupta pt a castiga. Cel mai bine e sa mergi la termen,sa recunosti greaseala in fata instantei(de parca nu ar fi evidenta) si sa ceri instantei sa aprecieze rezonabil suma ce ar urma sa o platesti asiguratorului. In rest...rugaciuni multe....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul este pierdut din start.

 

Nu se mai pune problema de a pierde sau a câștiga cazul. Se subînțelege că a fost deja scos vinovat de către Poliție. În cadrul procesului în care este acum, asiguratorul îi va cere bani. Mulți bani. El are nevoie de un avocat pentru a putea minimiza suma pe care va trebui s-o plătească. Nimic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...