Sari la conținut

Accident in 2016 - sfaturi


rastafarian
 Share

Postări Recomandate

1.Recunosti faptele, daca suma pentru reparatii e prea mare poti cere o recalculare(dar asta inseamna cheltuieli in plus)

2. Provident

3. Cauti o trotineta electrica , sunt cateva in forma de choper ca sa ramai in domeniu

Provident are in oferta imprumut de maxim 10.000 lei.

Cat a fost dauna?

P.s. daca scapi ieftin din treaba asta mai poti trage o dubla cu betia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ca referință de jurisprudență, Șerban Huidu a omorât 3 oameni și a primit 4 ani cu suspendare.

dar l-a costat vreo 2-3 milioane de iepuroi.... :crack:

 

Initiatorul n-a omorat pe nimeni, dar nici milioanele alea de euro nu le are..... :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vinovatul era baut, cred ca RCA-ul celui vinovat nu plateste nimica. Daca insa soferul nevinovat are RCA cu decontare directa, firma de asigurare a nevinovatului ii repara masina urmand sa recupereze banii de la cel vinovat.

 

Am impresia ca vorbesc singur. Persoana nevinovata va fi despagubita fie de propriul casco fie de rca-ul vinovatului baut fie de prorpiul rca cu decontare. Urmand ca oricare dintre cele trei sa-l arda pe betiv. Singurul moment cand casco nu despagubeste e atunci cand e propriul casco si esti baut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca vorbesc singur. Persoana nevinovata va fi despagubita fie de propriul casco fie de rca-ul vinovatului baut fie de prorpiul rca cu decontare. Urmand ca oricare dintre cele trei sa-l arda pe betiv. Singurul moment cand casco nu despagubeste e atunci cand e propriul casco si esti baut.

Corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot aud prostia asta. CASCO nu iti da banii daca esti vinovat. RCA-ul insa il despagubeste pe cel nevinovat si pe urma recupereaza prejudiciul de la tine. Probabil exact despre asta e vorba in cazul de fata.

exact de asta imi este teama. in tibunal, sunt citat doar eu si asigurarea omului in care am intrat. ma repet ! Portierea stanga, oglinda, aripa stanga, bara fata. cam cat ar putea fi valuarea totala. mai mult de 1500 nu dau. se poate sa ma judec dupa cu asiguratorl. sa cer facturi? sa verific serii piese? sa compar? se justifica sau dau banii si tac din gura?

 

» Post actualizat in 25 Sep 2018 14:51

Cred că aici este vorba despre procesul civil dintre un asigurator care vrea să-și recupereze banii de la cel care a fost deja declarat vinovat de către Poliție.

din 2016 luna 4 stau fara pemis

» Post actualizat in 25 Sep 2018 14:52

Cu ce alcoolemie ai fost depistat?

 

Si cine a fost declarat vinovat al accidentului? Ca din ce ai descris pana acum (modul de deplasare si zona de impact) nu pari a fi tu.

0.56 etilotest, dublu la sange. nu sunt victime. am postat mai sus acuzatia petru care este incadrat tot procesul.

» Post actualizat in 25 Sep 2018 14:54

Corect.

aveam RCA valabil. stiu ca nu despagubeste si nu acopera ca eram baut. stiu!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce alcoolemie ai fost depistat?

 

Si cine a fost declarat vinovat al accidentului? Ca din ce ai descris pana acum (modul de deplasare si zona de impact) nu pari a fi tu.

0.56 etilotest, dublu la sange!

» Post actualizat in 25 Sep 2018 15:01

Sunt curios de ceva: de ce a durat 2 ani si jumatate să ajungeți in instanta? De ce nu te-ai oferit din prima sa platesti dauna?

nu mi s-a permis sa iau legatura cu partile din dosar pe durata anchetei.as fi vrut ca orice om normal sa-i repar masina omului. un opel astra de prin 2000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 25 Sep 2018 14:52

0.56 etilotest, dublu la sange. nu sunt victime. am postat mai sus acuzatia petru care este incadrat tot procesul.

apoi atunci nu cumva sa mai ai si un proces pentru conducere in stare de ebrietate... (nu mai e sub influenta bauturilor alcoolice...)

dosarul de la Politie a fost inchis sau inaintat catre Tribunal?? ...ca poate inca nu i-a venit randul la acel dosar....

 

 

 

 

LINOLEU: la alcool ciuciu dovada!!!!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Portierea stanga, oglinda, aripa stanga, bara fata. cam cat ar putea fi valuarea totala. mai mult de 1500 nu dau.

 

Depinde de ce mașină este vorba și de garajul la care s-a făcut servisarea (manopera). În mod cert avocații asiguratorului îți vor cere cât mai mult.

 

În rest, nu prea înțeleg de ce stai fără permis (sau dovadă) în așteptarea soluționării unui proces civil. Pedeapsa "rutieră" sigur a fost pronunțată o dată cu soluționarea dosarului de la Poliție. Adică amendă + suspendarea dreptului de a conduce pe perioada X.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0.56 etilotest, dublu la sange!

» Post actualizat in 25 Sep 2018 15:01

nu mi s-a permis sa iau legatura cu partile din dosar pe durata anchetei.as fi vrut ca orice om normal sa-i repar masina omului. un opel astra de prin 2000

2.5 ani, aproape 3 a stat dosarul la UDRISTE, la domnul politist care s-a ocupat de caz. mi -a zis ca asa dureaza dosarele de acest gen. credeti-ma, am facut multa penitenta pe la portile sectiei de politie de la udriste.....

» Post actualizat in 25 Sep 2018 15:04

apoi atunci nu cumva sa mai ai si un proces pentru conducere in stare de ebrietate... (nu mai e sub influenta bauturilor alcoolice...)

dosarul de la Politie a fost inchis sau inaintat catre Tribunal?? ...ca poate inca nu i-a venit randul la acel dosar....

 

 

 

 

LINOLEU: la alcool ciuciu dovada!!!!

a fost inaintat la tribunal. cum am zis in postul initial. "conducere sub influenta bauturilor alcoolice sau a altor substante" 0.56 etilotest, dublu la sange. "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lipsa vatamarii nu inteleg de ce a fost implicata politia de s-a ajuns la un dosar de cercetare penala.

initial a fost vatamare corporala, caci eu ca prostul am plecat cu ambulanta de acolo (mare greseala) eram pe picioarele mele. dar ulterior s-a stins aceasta acuzatie caci eram singur pe moto si nu-s nebun sa mi fac plangere penala ca m-am dat cu genuchii de asfalt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lipsa vatamarii nu inteleg de ce a fost implicata politia de s-a ajuns la un dosar de cercetare penala.

 

Chiar el probabil că a fost victimă - deci s-a lăsat cu Ambulanță și Poliție.

 

 

a fost inaintat la tribunal. cum am zis in postul initial. "conducere sub influenta bauturilor alcoolice sau a altor substante" 0.56 etilotest, dublu la sange. "

 

Deci nici dosarul de la Poliție nu e închis. Retrag ce am spus în acest caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de ce mașină este vorba și de garajul la care s-a făcut servisarea (manopera). În mod cert avocații asiguratorului îți vor cere cât mai mult.

 

În rest, nu prea înțeleg de ce stai fără permis (sau dovadă) în așteptarea soluționării unui proces civil. Pedeapsa "rutieră" sigur a fost pronunțată o dată cu soluționarea dosarului de la Poliție. Adică amendă + suspendarea dreptului de a conduce pe perioada X.

 

Depinde de ce mașină este vorba și de garajul la care s-a făcut servisarea (manopera). În mod cert avocații asiguratorului îți vor cere cât mai mult.

 

În rest, nu prea înțeleg de ce stai fără permis (sau dovadă) în așteptarea soluționării unui proces civil. Pedeapsa "rutieră" sigur a fost pronunțată o dată cu soluționarea dosarului de la Poliție. Adică amendă + suspendarea dreptului de a conduce pe perioada X.

 

 

proces penal!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dilaaaau :)))) Cum sa fii baut si sa pleci cu ambulanta cand stii ca esti baut si fizic n-ai nimic? :))))

aveam genuchiul spart si durea rau umarul stang. la impact mi-am pierdut cunostiinta , am stat asa vreo 3 minute.

» Post actualizat in 25 Sep 2018 15:12

poate cineva de aici recunoaste cazul. s-a intamplat in pasaj baneasa pe sensul otopeni-pta presei seara pe la 22-22;30 , aprilie 2016

» Post actualizat in 25 Sep 2018 15:12

opel astra de prin 2000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dilaaaau :)))) Cum sa fii baut si sa pleci cu ambulanta cand stii ca esti baut si fizic n-ai nimic? :))))

Probabil ca la băutură ia decizii proaste :)))

Revenind la ideea postarii inițiale, vezi cat cer aia, vezi facturile, fa-ti o idee daca cer exagerat de multi bani, plateste un avocat sa iti spună daca crede ca poti reduce suma cu suficient de mult cat sa merite serviciile lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca la băutură ia decizii proaste :)))

Revenind la ideea postarii inițiale, vezi cat cer aia, vezi facturile, fa-ti o idee daca cer exagerat de multi bani, plateste un avocat sa iti spună daca crede ca poti reduce suma cu suficient de mult cat sa merite serviciile lui.

cam spre asta ma orientez. mersi mult! respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci este civil nu penal....

 

mergi cu avocat si ai sanse sa minimizesi valoarea despagubirilor - apropos, la cat se ridica valoarea devizuilui daunelor pagubitului? ar merita discutia cu un mediator si sa platesti dauna fara sa mai pui peste si cheltuieli de judecata.

» Post actualizat in 25 Sep 2018 11:06

PS: moarte asiguratorilor ce hartuiesc motociclistii bauti!!!! am ajuns sa ne fie teama sa mai circulam bauti? Romania incotro?

penal nene!

» Post actualizat in 25 Sep 2018 15:18

Cu 0,56 in etilotest nu cred ca erai beat. Poate foarte puțin amețit...

Cum de ai lovit mașina? Cum de ai căzut? Sau nu ți mai amintești? Nasol moment.

schimbat recent guma spate, am intors capul spate dupa alt motociclist, cu intentia sa-i fac loc, furat de guma, m am dus pe masina. simplu. DA, nu eram beat, dar eram BAUT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dat bine, inseamna ca dumnezeul betivilor era ocupat cu altcineva la momentul ala....:D
Macar ti se scade din pedeapsa timpul asta in care stat pe bara, deci nu e chiar pierdut de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...