Sari la conținut

Accident in 2016 - sfaturi


rastafarian
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din cate stiu eu, daca nu s-a schimbat legea, daca-i da sa spunem 4 ani fara permis, va trebui sa stea pe bara 4 - 2.X.


» Post actualizat in 25 Sep 2018 15:33

Anyway, nu cred ca ar trebui sa-ti faci griji in privinta daunelor, ca nu cred ca o sa fie o suma enorma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Faptul ca puteai sa mori ma intereseaza deloc. Faptul ca puteai sa ma omori pe mine, pe un apropiat al meu sau pe un copil nevinovat conducand baut pe drumuri publice, pentru asta iti doresc o pedeapsa la care sa platesti toata viata. Si cred ca rezonez cu majoritatea colegilor de aici.

 

Ai foarte mare tupeu sa ceri sfaturi aici, din respect pentru oamenii nevinovati care au murit si vor muri la mana unor soferi betivi nu te voi ajuta cu niciun sfat si va rog si pe voi ceilalti sa nu o faceti.

Hai sa iti dau un exemplu, dimineata cand sunt treaz si limpede plec spre serviciu, dar fiind neatent la un moment dat scap masina, urc pe bordura si iti omor nevasta si copilul.

Raspunde-mi te rog, care este diferenta ca eu si nu ala care a baut o bere ti-a bagat familia in pamant? Imi porti mie mai multa recunostinta pentru ca eram treaz si il blestemi pe ala care a baut?

Morala este ca tocmai asta a cerut omul, un sfat, nu a omorat pe nimeni, isi asuma vina si plateste pentru ea! Lasa morala pentru cauze mai nobile!

exact de asta imi este teama. in tibunal, sunt citat doar eu si asigurarea omului in care am intrat. ma repet ! Portierea stanga, oglinda, aripa stanga, bara fata. cam cat ar putea fi valuarea totala. mai mult de 1500 nu dau. se poate sa ma judec dupa cu asiguratorl. sa cer facturi? sa verific serii piese? sa compar? se justifica sau dau banii si tac din gura?

 

Judecatoria ia in calcul toate inscrisurile prezentate de asigurator, chitante, manopera, cost piese etc + cheltuielile de judecata. Din pacate nu depinde de ce crezi tu, ci de ce hataraste judecatorul. Chiar daca masina este mai veche, piesele pot fi scumpe si de obicei se da inlocuire repere, nu reparatii.

Sunt curios de ceva: de ce a durat 2 ani si jumatate să ajungeți in instanta? De ce nu te-ai oferit din prima sa platesti dauna?

Pentru ca din varii motive s-a deschis un dosar de urmarire penala, fiind accident sub influenta alcoolului.

initial a fost vatamare corporala, caci eu ca prostul am plecat cu ambulanta de acolo (mare greseala) eram pe picioarele mele. dar ulterior s-a stins aceasta acuzatie caci eram singur pe moto si nu-s nebun sa mi fac plangere penala ca m-am dat cu genuchii de asfalt!

Sa tii minte asta: dosar de vatamare se deschide si daca esti singur pe moto, aluneci si chemi ambulanta. Odata ajuns la spital medicii sunt obligati sa instiinteze politia de faptul ca au un accidentat rutier, chiar daca erai singur pe strada si ai cazut din vina ta. Urmare a acestui fapt se deschide dosar penal de autovatamare si dupa ce hartiile se plimba pe la politie si procuratura (adica mult timp pierdut) dosarul se solutioneaza cu NUP.

 

Macar ti se scade din pedeapsa timpul asta in care stat pe bara, deci nu e chiar pierdut de tot.

Nu i se scade nimic din pedeapsa!

 

 

 

proces penal!

Cat dureaza procedurile de orchestrare a dosarului

Vei ramane fara permis (si fara posibilitatea de a circula pe dovada) pana cand se finalizeaza toate cercetarile (politie + procuratura + instanta).

 

Instanta

Pedeapsa depinde foarte mult de urmatoarele lucruri:

- Daca mai ai antecedente penale de orice natura sau care interactioneaza cu legea circulatiei.

- Daca ai o familie, un copil de intretinut, sau ai de intretinut un parinte / parintii care sunt bolnavi etc

- Daca ai o situatie stabila in societate (ex.ai un servici stabil, esti incadrat pe nu stiu ce functie sau membru de baza in nu stiu ce firma etc etc).

Una este sa mai fi avut permisul suspendat pentru alcool sau sa fi fost condamnat pentru furt si alta este sa ai cazierul curat ca lacrima. Este clar ca oricare dintre situatiile de mai sus sunt agravante sau iti usureaza situatia in fata judecatorului.

 

Pedeapsa

- Pedeapsa va fi cu suspendare si poate sa iti dea o perioada de probatiune, adica o perioada de x luni sau ani vei fi monitorizat si trebuie sa fii cuminte de tot.

Sa presupunem ca ai cazierul alb si un seviciu stabil, ok, se poate sa primesti si o amenda penala, socotita in functie de cate zile de condamnare ai inmultit cu XXX ron / ziua.

Partea proasta este ca trebuie sa te astepti ca aceasta sa fie consistenta. vezi ce inseamna amenda penala aici

- Dupa ce instanta a hotarat pedeapsa si a trecut termenul de apel, prin urmare sentinta este definitiva, este trimisa instiintare catre politie, care iti va anula permisul de conducere.

In cazuri care implica alcool sau accidente vei putea da pentru redobandire permis abia dupa 12 luni de cand ai ispasit pedeapsa sau ai platit amenda penala!

Prin urmare fii atent la amenda, din ce stiu o vei putea plati si in rate, dar data cand o vei achita integral va fi luata in calcul ca data de cand vei sta pe tusa 1 an si abia apoi vei putea sa depui dosar de redobandire la politie.

Vezi legislatia si conditiile de redobandire aici

 

 

Examen redobandire

Presupune doar prezentarea la sala si traseu, nu va trebui sa faci scoala din nou! Mare atentie, trebuie sa inveti bine chestionarele online si legislatia, fii atent si la traseu, vei fi depunctat ca un incepator, desi tu stii sa mergi, dar o faci sofereste!

Daca ai mai multe categorii pe permis va trebui sa depui dosar si sa dai examen pentru fiecare in parte!

Prin depus dosar ma refer la tot ce inseamna asta (cereri completate + cazier + fisa medicala, cu cheltuielule aferente).

Fii atent la fisa medicala, daca ai mai multe categorii de redobandit fa doar una si apoi ceri la cabinetul medical sa iti faca cate copii aj nevoie si sa ti le stampileze ei, altfel nu ti le primeste la politie.

 

Partea nasoala

Daca pana acum a durat 2.5 ani, cred ca mai ai de asteptat cel putin inca pe atat! Ca idee, o speta simpla care a presupus anulare permis (circulat cu permisul suspendat) a durat cu mult noroc aproape 1 an (de cand s-a intamplat si pana ce permisul a fost redobandit.

 

Partea buna

Pentru ca exista si asa ceva, bucura-te ca nu a fost mai grav! Dupa ce se va termina si vei avea plasticul in buzunar vei fi cel mai atent sofer!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, e dosar penal pt ca nu e sub influenta alcoolului (contraventie), e in stare de ebrietate (infractiune)!

Pe parte civila asiguratorul isi recupereaza paguba (cat l-a despagubit pe ala + cheltuieli) pt ca asa e cand e treaba de abțiguiala. Ca sa conteste suma ceruta eu cred ca e treaba pt avocat, se face o expertiza, nu e asa simplu. Doar ca ar trebui sa gaseasca unul corect care sa nu-l abureasca ca il scapa cu cativa lei, sa-i ia onorariul si dupa aia asiguratorul tot sa-l beleasca in instanta. Ca de belit probabil tot il va beli (nu ca n-ar merita-o).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu te sfatuiesc sa nu mergi fara avocat. Singur si fara experienta in instanta te poti trezi ca platesti mai mult decat trebuie si ca accepti circumstante pe care poate nu esti nevoit sa le accepti. Se vor pune in discutie in termeni juridici faptele (termeni care te pot baga in ceata) si e cel mai bine sa mergi cu avocat. Un proces penal nu e o gluma.

Multa bafta!

Editat de HondaRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,Hai sa iti dau un exemplu, dimineata cand sunt treaz si limpede plec spre serviciu, dar fiind neatent la un moment dat scap masina, urc pe bordura si iti omor nevasta si copilul.


Raspunde-mi te rog, care este diferenta ca eu si nu ala care a baut o bere ti-a bagat familia in pamant? Imi porti mie mai multa recunostinta pentru ca eram treaz si il blestemi pe ala care a baut?


Morala este ca tocmai asta a cerut omul, un sfat, nu a omorat pe nimeni, isi asuma vina si plateste pentru ea! Lasa morala pentru cauze mai nobi,,



Pe bune!?! Adica e aceeasi posibilitate sa faci accident treaz ca atunci cand esti baut? Pentru ce mai e atunci problema cu alcoolemia? Hai sa umblam fiecare cum vrem ca doar oricum facem accidente.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce te agiti ? Omul a dat un exemplu, primul care i a venit. Și da, sunt de acord. Vine un idiot și da peste mine și îmi rupe picioarel, sa zicem. Mai contează ca omul era perfect treaz sau a halit 2 beri? Nu vorbesc de cei manga care nu pot sta pe picioare. El își suporta consecințele, iar eu tot cu picioarele rupte rămân, indiferent. Sau nu intram in detalii de despăgubiri și bălării, ca de la cel băut storceau mai mult și aberații din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti dau un exemplu, dimineata cand sunt treaz si limpede plec spre serviciu, dar fiind neatent la un moment dat scap masina, urc pe bordura si iti omor nevasta si copilul.

Raspunde-mi te rog, care este diferenta ca eu si nu ala care a baut o bere ti-a bagat familia in pamant? Imi porti mie mai multa recunostinta pentru ca eram treaz si il blestemi pe ala care a baut?

Morala este ca tocmai asta a cerut omul, un sfat, nu a omorat pe nimeni, isi asuma vina si plateste pentru ea! Lasa morala pentru cauze mai nobile!

 

 

De ce te agiti ? Omul a dat un exemplu, primul care i a venit. Și da, sunt de acord. Vine un idiot și da peste mine și îmi rupe picioarel, sa zicem. Mai contează ca omul era perfect treaz sau a halit 2 beri? Nu vorbesc de cei manga care nu pot sta pe picioare. El își suporta consecințele, iar eu tot cu picioarele rupte rămân, indiferent. Sau nu intram in detalii de despăgubiri și bălării, ca de la cel băut storceau mai mult și aberații din astea.

 

 

Nu incerca sa justifici condusul sub influenta alcoolului pentru ca devii penibil, la fel de penibil precum comparatia data de tine. Legislatia privind condusul pe drumuri publice sub influenta bauturilor alcoolice a fost scrisa cu mult sange si cu multe vieti nevinovate sfarsite nedrept.

 

Accidentele se intampla inevitabil, dar sunt convins ca numarul accidentelor creste direct proportional cu numarul soferilor bauti, indiferent daca sunt cauzate din greseala lor sau din greseala altui participant la trafic pe care ei, fiind sub influenta, nu au putut-o evita. Daca nu esti de acord cu asta clar ai o problema, ca sa citez un coleg care nu mai e printre noi: "Singura mea dorinta este sa nu ma iei si pe mine cu tine."

 

Dar na...e la mintea oricarui tractorist ca fara alcool ară x-y ha / zi.

Editat de BigBigger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condusul baut se practica in foarte multe tari din Eu, legal. In UK limita e 0.35, Franta (cred ca) e 0.5.

La noi cauza este lipsa educatiei, de rezultat e foarte simplu sa-ti dai seama, toleranta 0 la alcool si suntem nr. 1 la accidente si vom fi mult timp de acum inainte. La noi aia rupti de beti iau 5-6 masini cateodata, nicidecum o aripa si o oglinda. Cu ultima fraza am exagerat, dar in mare cam asa se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in functie de imbibatia alcoolica se stabileste incadrarea…

datele prezentate aici sunt ambigue, d'asta am dat mai multe variante

posibil colegul sa fi fost condamnat intr-un dosar penal si acum sa fie cel civil pt recuperarea daunelor

in fine...

 

 

este simplu. de la accident , acesta este primul termen. "conducere cu influenta bauturilor alcoolice sau a altor substante" dupa finalizarea dosarului la politie aceasta este singura acuzatie. nu mai am amenzi sau fapte penale in trecut. sa zicem asa...este prima "abatere"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condusul baut se practica in foarte multe tari din Eu, legal. In UK limita e 0.35, Franta (cred ca) e 0.5.

La noi cauza este lipsa educatiei, de rezultat e foarte simplu sa-ti dai seama, toleranta 0 la alcool si suntem nr. 1 la accidente si vom fi mult timp de acum inainte. La noi aia rupti de beti iau 5-6 masini cateodata, nicidecum o aripa si o oglinda. Cu ultima fraza am exagerat, dar in mare cam asa se intampla.

...pe de alta parte, pe topicurile cu RIP din cauza soferului care a intors fara se se asigure, toata lumea cere pedepse mai mari, toata lumea cere civilizare cu biciul

aici vrem dreptul de a conduce dupa o bere sa udoua sau trei. pentru ca romanul mediu este foarte intelgient si foarte capabil sa aprecieze cand a baut prea mult si cand nu

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot fi adaptate astfel de legi, problema este educatia. In Franta, spre exemplu, esti obligat sa ai test de alcoolemie in masina, cum esti obligat in Ro sa ai trusa medicala. Ai baut, sufli in fiola si macar stii daca ai voie sa conduci au ba.

Eu vorbesc in general, oamenii morti de beti tind sa faca mai multe "stricaciuni", nu doar o aripa si o oglinda. Nu am o statistica, dar eu cred ca procentul accidentelor cu oameni beti turta din care au rezultat morti/raniti grav este mult mai mic(poate nesemnificativ) decat celor cu oameni treji.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rastafarian, fix paguba asta am avut-o eu la masina in iarna ca m-a trosnit unul in parca. Ford Focus MK1 in 3 usi.

Aripa spate zgariata, usa infundata, aripa staga fata muci, bara, capota, far, oglinda stanga. Factura in service a fost de aproape 2000E. Mai bine ceream sa se faca reparatia in regie proprie si ramaneam cu banii, ca pe masina, dupa ce am reparat-o, oricum am luat caramele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@John, daca nu s-a inteles, asta incercam sa spun, sa nu mai biciuim (neaparat) pe cineva care a baut doua beri si s-a suit, pentru ca nu cred ca problema vine de la doua beri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@John, daca nu s-a inteles, asta incercam sa spun, sa nu mai biciuim (neaparat) pe cineva care a baut doua beri si s-a suit, pentru ca nu cred ca problema vine de la doua beri.

Eu sunt de parere ca daca se da liber la "doua beri", pentru romanul mediu va insemna 10 beri; pe de alta parte, in functie de multipli factori (mancare, oboseala etc), au fost si momente in care eram ametit bine de la o singura bere. Si ma indoiesc ca se poate spune cu certitudine, demonstrat stiintific, ca o bere nu afecteaza capacitatea de a conduce. Mie imi place legea de la noi legat de alcool la volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha, vi se pare ca in Ro se respecta legea (oricare ar fi ea)? Nu e ca si cum toleranta 0 ii tine pe betivii de la volan la distanta, hai sa fim seriosi. Tocmai ce s-a spus ca se poate face o diferenta intre una/doua beri si 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e ca si cum toleranta 0 ii tine pe betivii de la volan la distanta, hai sa fim seriosi.

 

Atunci hai sa cerem toleranta=1. Psihologie inversa tata.

» Post actualizat in 26 Sep 2018 12:34

Hahaha, vi se pare ca in Ro se respecta legea (oricare ar fi ea)?

 

Tocmai astia l-au votat pe Dragnea. Merge cu mentalitatea asta si in UK sau tot ca gipsy beggars esti privit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...